1877. N°. 43. Donderdag 12 April. 648te jaargang. Ministerie van Biniiciilaiidsehe Zaken. RIJKS-WATERSTAAT. AANBESTEDING Onderzoek van schutterplichtigen. OFFICIEELE MËDEDEELIJVGE1V. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. S POSTERIJEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Mededeelingen van verschillenden aard. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 20 April 1877, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de irovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het veranderen van het sociëteitsgebouw in de Lange Noordstraat te Middelburg, tot rijkskweekschool voor onderwijzers. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. liet bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeelandte Middelburg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling dei- kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49 te 's-Gravenhage, en door zijne tu8schenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 14 en 16 April 1877 wordt de noodige aanwij zing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Vlissingen. 's-Gravenhage, 24 Maart 1877. Voor den Minister, De Secretaris-Oeneraal, HUBRECHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dergemeente GOES verwittigen de schutterplichtigen, dat de com missie, krachtens art. 15 der wet benoemd, andermaal eene zitting zal houden in het raadhuis dezer gemeente op Vrijdag den 13 April 1877, des namiddags te 1 uurten einde te beraadslagen over verschillende zaken, en te beslissen over sedert de vorige zitting opgekomen en intedienen redenen van vrijstelling. Goes, den 10 April 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Maart 1877. 1. L. M. De Pouw, Amsterdam. 2. A. De "Witt, Breda. 3. F. Van der Heiden, denDoel. 4. J. Ledeboer, Epe. 5. J. Verlinden, Veere. 6. J. Bal, Uithoorn. 7. Mej. Sisser, Nieuwe-Diep. Bij de regimenten huzaren en veldartillerie en bij het regiment rijdende artillerie zullen met Mei a. s. de miliciens van de lichting van 1875 met onbepaald ver lof vertrekken; de plaatsvervangers voor die lichting zullen eerst met Juli a. s. met groot verlof gezonden worden. ATLAS VAN ZEELAND door mr. C. J. Pické en mr. T. A. Lambrechtsen, gelithographeerd en gedrukt bij J. H. F. d. Wejer, te Groningen. Prijs in acht bladen 15,op geplakt op linnen met stokken 23,Na 8 Mei wordt de prys 5,verhoogd. Stemmen over staatkundige en maatschappelijke vraagstukkenno. 2. De Minister Heemskerk en het onderwijs, door dr. W. M. en no. 3. Hieuw leven door een leek. Per 12 nommers ƒ6,afzonderlijke nommers 50 pCt. hooger. Hedendaagsche auteurs, bloemlezing van romantische werken afl. 13. In wekelijksche bladen 5,20, in maandelijksche afleveringen per jaar 5,40. Aardrijkskundig Weekblad, A. Egmond te Enk huizen. Per 13 nommers/l, „Les extréinités se touchent". Groningen en Mid delburg liggen ver van elkaar, en toch kwam er uit het noorden een atlas tot ons van onze Provincie, die GOES, 11 April 1877. Hansweert. Zekere Cornelis Elewout, woon achtig te Veere, tijdelijk alhier werkzaam op de stoombaggermachine, had Dinsdagmorgen het ongeluk van de ladder te vallen en terecht te komen op het dek dier machiue. Hij werd in bewusteloozen toestand opg°nomen en ver voerd. Men vreest voor doodelijken afloop. Geneeskundige hulp, daarbij ingeroepen, con stateerde eene hersenbeleediging. Iu den gemeenteraad van Middelburg is een voorstel van een der leden ingekomen tot bekorting der kermis tot een week. De Coöperatieve Voorschotvereeniging met Spaarbank te Middelburg heeft niet vrij dom van port verkregen, maar vrijdom van zegel. Per telegraaf. Benoemd tot Rijksont vanger te Domburg de heer C. J. Houwing, thans commies bij de Dir. belasting te Amsterdam. Het Dagbl. bericht, dat nog deze week bij den Raad van State wetsvoordrachten zullen inkomen, waarbij belangrijke wijziging in de wetten op de registratie- en de successie-be lastingen gebracht wordt. In verband met dezen maatregel staat de voorgenomen afschaffing van den accyns op de zeep, waartegenover waar- schjjulyk de accijns op het gedistilleerd eenigs- zins verhoogd zal worden. Van conservatieve zijde wordt te Amster dam tegenover mr. Van Heukelom candidaat gesteld voor de Tweede Kamer mr. J. Wertheim. De Kiesvereeniging Het Algemeen Belang beeft voor het kiesdistrict Leiden tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. H. A. Neeb, advocaat te Leiden. Mr. G. J. Grashuis, advocaat te Leiden, heeft zich in het district Delft candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. Gisteren is de vorstelijke familie, de Koning deKoningin en de prinsen Alexander en Hendrik, te Amsterdam gearriveerd. Een blinde winkelier te Uithuizen, wiens zoon in de nationale militie viel, schreef aan den offlicier van gezondheid, met de keuring belast, dat zoo deze zijn zoon inderdaad on geschikt mocht achten voor den militairen dienst hij (de winkelier) uit tevredenheid den dokter ƒ100 zou zenden. Te Spekholserheide is een arbeider in de nieuwe kolenmijn door het kantelen eener plank in de diepte gevallen. Zijne ledematen werden letterlijk verbrjjzeld en van elkander gescheurd. Maandagavond is een felle brand uitge broken in de kazerne te Zwolle, waardoor de bovenverdiepingen van den achtervleugel der kazerne en het dak van een aangrenzend graanpakhuis zijn vernield. bij ons den wensch deed opkomen: „was bjj slechts ook in Zeeland gemaakt." Een lithographiech atelier, waarop zulk een atlas is vervaardigd strekt tot sieraad voor eene stad, voor eene gansche provin cie. Doch Zeeland is ook op dat gebied nog ach ter! Na al de loftuitingen, die van verschillende zijden zjjn opgegaan over dien atlas, valt het moeie- lijk in andere woorden hetzelfde te zeggen. Zelfs hh. Ge deputeerde Staten hebben bij circulaire van 6 April 1877 No. 115, (Pror. hl. No. 40) dien atlas aanbevolen, hoe wel hij volgens hun beweren die aanbeveling niet be hoeft. Toch gelooven wjj, dat de daarbij betrokken per sonen, en hh. Gedeput. zeiven, wel overtuigd znllen wezen, dat zulk eene aanbeveling veel goeds kan doen, veel invloed kan uitoefenen op het debiet, en daarom toch zoo onnoodig niet is. En de onderneming ver dient dit dan ook ten volle. De kaart is keurig uitgevoerd op een schaal van 1 a 60000. Men vindt daarop: de bosschen en lage gronden; de gronden buitendijks boven laagwater; de calamiteuse en de aan hen bijdragende polders of waterschappenin 't algemeen de indeeling der polders of waterschappen en der gemeentende tegenwoordige De oogziekte onder de militairen te Utrecht is zoo verminderd, dat het gevaar voor be smetting als geweken wordt beschouwd. Maandagavond keerde de familie 5. te Wageningen van een uitstapje naar Njjmegen terug, toen het paard schrikte door eene op den dyk aangebrachte verhooging; het rjjtuig viel om en eene der dames (een logee) werd door het paard doodgeslagen. De overigen hebben geen letsel bekomen. Zondag is te 's-Hertogenbosch opgevischt het lyk van den sedert vier weken vermisten machinist van de stoomboot van daar op Arnhem. Het kindje van Kdat, zooals vroeger werd medegedeeld, door de moeder te 's-Her- togenbosch was achtergelaten, toen ze met haar andere kinderen haar man in 't buitenland ging opzoeken, is gebleken niet ten gevolge van eenig direct misdrijf te zijn gestorven, maar door uitputting en longaandoening. Alleen achter gelaten, heeft 't kindje van een jaar zich vermoedelyk doodgeschreeuwd. Maandag is een landbouwer te Klundert, die bezig was op vogels te schieten, door het springen van den geweerloop zoodanig getroffen, dat hij onmiddellyk dood was. Voor de Donderdag te openen Internationale Tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam kwam Zondag middag aldaar eene stoomboot aan, bevracht door de firma B. S. Williams te Londen,"met eene verzame ling van 300 planten, waaronder collection bloeiende orohideën, nepenthes, oroten, cyclamen enz. van soor ten, waarvan velen nog niet in den handel bekend waren. Wijlen vrouwe M. E. Lampe, wed. J. Pan der hingen, heeft aan het „Gesticht van Liefdadigheid" te Amsterdam een legaat van ƒ10000 vermaakt. Een paar weken geleden deelde eene Belgische courant, De Lierenaar, mede, dat hare uitgeefster van den pastoordeken te Lier per aangeteekenden brief de kennisgeving had ontvangen, dat, zoolang zjj uitgeefster bleef van de weekbladen De lierenaar en De Burger j zij niet kon toegelaten worden tot de tafel des Heeren. üe genoemde bladen namelijk zjjr. liberale bladen. Op zijn schrijven ontving de pastoor-deken van de uitgeefster teu antwoord, dat zjj, door hem geplaatst voor de keus tusscben het verlies harer middelen van bestaan en de weigering der sacramenten, niet zou te kort komen aan den eersten plicht eener weduwe en moeder: „te zorgen voor een bestaan, voor de op voeding barer kinderen en aan dezen te leeren de nagedachtenis huns braven vaders in eere te houden." Dit geval mededeeleude, voegt de Polksvriend, Weekblad van Roermond, er bij, dat reeds vóór jaren de Roermondsche geestelijkheid datzelfde middeltje bij zijn uitgever heeft aangewend, „teneinde toen be dreigingen niet meer bielpen hem langs dien weg tot de staking der uitgave te dwingen." (JV. R. Ct.) en voormalige dijkende waterleidingen en uitwate ringen; de schorren, dammen en nollen; de spoor wegen; alle andere kunst- en gewone wegende over zetveren de mossel- en oesterbanken de voornaamste hofsteden, de kommen der gemeenten, de gehuchten, buurten, molens, meestoven, steenovens, buitenplaatsen, enz. Dat de Minister van Justitie de rechterlijke indeeling beeft te niet gedaan, zal niet zulke groote bezwaren in het gebruik van dien atlas opleveren. Eene enkele opmerking houden de ontwerpers, wien wij allen lof toebrengen voor hun lang niet gemak- keljk werk, ons ten goede. Op de kaart komen de waterleidingen, o. a. die van de Breede Watering, welke zeer gewijzigd zijn door den spoorweg en vooral door het kanaal in Zuid-Beveland, nog voor zooals zij vóór dien tijd waren. Het is waar, een onderzoek in loco alleen zou dien toestand juister hebben kunnen weergeven, en dat zou nog al kostbaar geweest zijn. Het is dus slechts eene opmerking, die ons in de pen werd gegeven door onzen wensch, dat een kaart, zoo keurig uitgevoerd, tot iu de kleinste bijzonder heden juist ware. De kleuren van sommige binnen wateren zijn wel wat hard. Daarentegen komen de

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1