1877. N°. 42. Dinsdag 10 April. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Pernoneele belasting en Patentrecht. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-ludië. OFFICIEELE MEDEDEELIM. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. GOES, 9 April 1877. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen, naar annleidirg der circulaire van den heer Commissaris des Konings in Zeeland, dd. 20 Maart 1877 A no. 1241/1, lc afd. (Prov. blad no. 36j ter openbare kennis: dat de aanvang van het beschrijvingswerk voor de Personeele belasting en van het Patentrecht, dienstjaar 1877—1878 bepaald is op Maandag den 7 Mei 1877; dat de inschrijvingsbiljetten voorde personeele belas ting zullen worden opgehaald den achtsten dag nu de uitgifte, doch in geen geval vóór den 15 Mei; dat wegens elk opgehaald besclirij rings biljet een bewijs van ontvang zal worden afgegeven dat door niemand dergenen, die de biljetten uitreiken en ophalen, voor de invulling der verklaringen van de belastingschuldigen eenige betaling gevorderd zal mogen worden; dat bij art. 5 der wet van 9 April 1869 (St. bl. no. 59) van de personeele belasting is vrijgesteld: .de eenige vrouwelijke bediende, overigens naar de eerste, derde en vierde klasse belastbaar, in dienst van den belasting plichtige, welke geene andere bedienden houdt, en vier of meer eigen of aangehuwde kinderen, kindskinderen en pupillen bij zich heeft inwonen, die op den 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een ,en twintig jaren zijn"; dat bij art. 7 der wet de twee eerste paragrafen der wet van 29 Maart 1833 (St. bl. no. 4) zoodanig zijn gewij zigd, dat hij, die na den 15 Mei een perceel in gebruik neemt, voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen verschuldigd is, voor den tijd van het dienst jaar, die dan nog overblijft, terwijl aan hem, die een per ceel geheel verlaat, ontheffing wordt verleend dat, om als tegenschatter van de zijde der belasting schuldigen te dienen, ingeval van herziening van het aangegeven bedrag van de huurwaarde of het aantal deuren en vensters of haardsteden, door Burgemeester en Wethouders zijn benoemd de volgende personen WILLEM DE BESTE, ADRIAAN DE BRUIJ- NE, WILLEM FREDERIK VAN RIET eu WILLEM DEN BOER Bz dat de aangifte of verklaringen ter verkrijging van Satent zullen worden uitgegeven van den 7dentoten met en 14den Mei en behooren ingezameld te zijn den 23sten dier maand Knn/.h»iiifinnp wmr. nn r.f> mpi Kttn eerste 25 om- uer mo.uu dat bij de beschrijving valt op te merken "o. Ti lellen schreven 1" Ten aanzien" der patentplichtigen in de eerst 13 Mei 1829 (Staatsblad no. 34) tabellen der wet van dat het werk der zetters behoort te zijn afgeloopen voor den 16den Juni daaraanvolgende; en eindelijk, dat de ingezetenen, die zich met hunnen aanslag in de personeele belasting of het patentrecht be zwaard achten, verplicht zijn bij hunr.e bezwaarschriften over te leagen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den rijks-ontvanger verkrijgbaar gesteld. Goes, den 7 April 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BI.AAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. snreven Dat, met uitzondering van de patentplichtige slijters, tappers, kroeghouders en koffiehuishouders, die niet in de gewone besohrijving zullen worden begrepen, maar aan welker huizen, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wach ten, een declaratoir zal bezorgd worden, hetwelk na ver loop van drie dagen zal worden afgehaald en welke ver plichtzijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen, waarna het patent op vertoon der quitantie, alsmede van het bewijs, dat Jhun des wegens verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle aangezuiverd is, ter secretarie onmiddellijk verkrijgbaar zal zijn 2". Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of an dere vaste gebruikers van binnenvaartuigen, zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van den minister van financiën van April 1852 no. 192 (provinciaal blad no. 67 van dat jaar.) En wordt voor dezen de gele genheid tot het doen der aangifte opengesteld van 6 Mei 1877 bij hel gemeentebestuur der plaats, alwaar de be lasting verschuldigd is, onder overlegging van een aan- giftbiljet, daartoe bij die besturen verkrijgbaar. 3°. Ten aanzien van de kramers: Dat zij zullen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvrage om patent op te geven de onderscheidene goe deren, welke zij voornemens ziin te koop aan te bieden. Zoo mede de wijze, op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7de tabel gevoegd bij de wet van den 16 Juni 1832 (Staats blad no. 30), alsmede de gezamenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen; zullende dien onverminderd door de patentplichtigen, t die hunne goederen in de herbergen of bergplaatsen, huizen en andere gebouwen van derden uitstallen, op gave moeten geschieden van den tijd der during van hun verblijf in de gemeenteen door hen, die hunne waren in openbare veilingen, buiten hunne winkels bij koopen van doorgaans beneden de 25,ieder, doen verkoopen, van dien der te houdene verkooping; ter wijl, zoo zij de wijze van dien verkoop veranderen, de waarde hunner waren vermeerderen of den duur des verblijfs of der te houdene verkooping verlengen, daarvan op den voet van art. 13 der wet van den 21 Mei 1819 en op de boete bij art. 37 bepaald aangifte zullen doen in de gemeente, alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvullingsrecht voldoen, als van hen bij werkelijk toegenomen belastbaarheid zoude kunnen worden gevorderd. 4°. En eindelijk, dat de bedoelde kramers benevens de debitanten van loterij-briefjes, krachtens het Kon. besluit van den 17 October 1S20 (Staatsblad no. 22)op de boete van 5 1 en 2, van art. 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verplicht zijn steeds hun patent met ziöh te voeren. dat de sluiting van de registers der patentplichtigen zal geschieden den llden Juni aanstaande Via TRIEST, 11 April, 9.40 's morgens. Via BRINDISI, 13 April, 1.'s middags. Via NAPELS, 15 April, 5.45 's avonds. Via MARSEILLE, 20 April, 1.'s middags. Via NIEUWEDIEP, 27 Mei, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Door den Min. van Oorlog is o. a. overgeplaatst in rang bij het instructie-bataljon de 2e luit. D. Di Ronde Bresser. Bij ministeriëele beschikking' is o. a. een hulp kantoor der posterijen gevestigd'1 te Wilhelminadorp, met ingang van 1 April. Ter vervulling van drie plaatsen van adjunct-ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen zal op 28 Mei a. s., in het gebouw der politechnische school te Delft, een vergelijkend examen worden afgenomen. Vereiscli- ten en andere bijzonderheden meldt de Staatscourant van Vrijdag. - In Juni e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van diplomats voor het le natuurk. examen en het natuurk. examen voor hulp-apothekers, het 2e natuurk. examen/of van akten van bevoegdheid als hulp-apotheker. Ook zal in die maand te Utrecht gelegenheid gegeven worden tot het afleggen der examens, ter verkrijging van akten van bevoegdheid als leerling-apotheker. Bij de regimenten infanterie zullen na 1 Mei a. s. slechts 500 miliciens van de lichting van 1876, als blij vend gedeelte, onder de wapenen worden gehouden, zoodat tegen gezegd tijdstip van elk dezer korpsen on geveer 300 miliciens met groot verlof zullen vertrekken. Van 25 Februari tot 24 Maart jl. zijn in het Rijk 121 runderen door longziekte aangetast. In het vorige tijdperk van vier weken waren ook 121 runderen door die ziekte aangetast. Onder de rubriek kerkelijke zaken en onderwijs vindt mea o. a. de tnededeeling, dat mej. J. E. Van de Visse, alhier, geslaagd is in haar examen voor hulponderwijzeres. Daarop wenschen wij even meer de aandacht te vestigen. Wij doen dit niet, omdat wij anderen, wier pogen met even gunstigen uitslag is bekroond, over het hoofd zien. Integendeel. Ons zwijgen over haar worde niet beschouwd als voortkomende uit weinig belangstelling; ook haar weDsehen wjj geluk. Maar terwijl liefhebbende ouders deelen in haar vreugde, is mej. Van de Visse van dat voorrecht verstoken. En toch weten wjj, dat zjj in regenten van het weeshuis, in onderwjjzers, in vader en moeder van dat ge sticht, en in zoo menig huisgenoot warme vrienden vindt, die in haar geluk deelen. De eersten vooral zullen dankbaar wezen om haar en om zich zeiven. Zij toch is de eerste uit het weeshuis, die zulk eene bestemming koos, en volhardde, met overwinning van vele moeie- ljjkheden, is door regenten aan haar wensch te gemoet gekomen. Van de onderwijzers onder vond zij de grootste medewerking, en zoodoende is het haar gelukt de eerste stap te zetten op een loopbaan, welke haar een eervolle plaats in de maatschappij kan doen innemen. Haar wenschen wjj steeds moed, lnst en kracht om voort te gaan op den pas aangevangen weg, en diezelfde weuscb, hoewel met andere bedoeling, richten wjj ook tot de regenten. Er is nu voor het eerst gebroken met den ouden sleur, die de weesmeisjes slechts bestemde voor den dienstbaren stand, eu de eerste afwjjking van die gewoonte heeft voorloopig goede vruchten gedragen. Minder schroomvallig behoeven zij thans te wezen, om, wanneer andere meisjes lust hebben voor een vak, waarbjj het meer op geestesgaven dan op lichaamskrachten aan komt, haar de gelegenheid te geven, heur zin te volgen. Zjj zullen du, aat gemoedigd door dit goede voorbeeld, zeker in het vervolg gaarne goede gelegenheid aanbieden, om aan het ver langen dier meisjes te voldoen. Wjj zouden er zelfs prjjs op stellen, wanneer zij bij de geringste neiging, welke er bij deze of gene mocht bestaan, om voor het onderwjjs te wor den opgeleid, dien lust aanmoedigden en leven dig hielden door een flinke leerkamer en eeue goede leiding. Dan zullen zjj naar onze vaste overtuiging nog vele malen zulk eene schoone voldoening smaken, als nu het geval is geweest met mej. Van de Visse. Per telegraaf. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bjjeengcroepen tegen Dins dag 17 April. Wolfaautsdijk. Alhier is den 4 dezer eene zangvereeniging opgericht onder het motto: Ons genoegen, met het doel om zich te oefenen ic het vierstemmig koraalgezang. Men leest in het Zeeuwsch Dagblad Dezer dagen had te Goes een ongeluk plaats, dat weder als waarschuwend voorbeeld kan dienen. Eenige kinderen spelende in de nabjjheid van een snjjmachine, hadden de on voorzichtigheid met deze in aanraking te ko men, met het noodlottig gevolg, dat de toppen der vingers van een dier kinderen door het in beweging brengen der machine werden af gesneden. Voor het eerst werd jl. Woensdag te Ylissingen de Engelsche post voor het vasteland aangebrachtom verder per spoor verzonden te worden. In aanmerking genomen dat de Engelsche Regeering tot dusver bezwaar had tegen het vervoer van brieven over de ljjn Que nsboroVlissingen, dan mag dit een ver blijdend verschijnsel genoemd worden, daar het een bewjjs is, dat deze korte verbindingsljjn in het buitenland al meer en meer op haar juiste waarde wordt geschat. De kiesvereenigingen Burgerplicht en de Grondwet, te Amsterdam, hebben voor het lid maatschap der Tweede Kamer tot candidaat gekozen mr. C. Van Reukelom. Mr. J. \V. Gefken, heeft bedankt voor de candidatuur als lid der Tweede Kamer in het district Tiel. Ook de kiesvereeniging te Amerongen heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer (vacature Mackay) mr. W'. II. De Beaufort te Leusden. De N. R. Ct. verneemt nader, dat niet alleen in Groningen, doch ook in de overige oostelijke provinciën des Rjjks de maatregelen om den verboden invoer van vee tegen te gaan zjjn ingetrokken. Daar de veepest in Dnitschland als ge weken kan worden beschouwd, zjjn op last van den Min. van Binn. Zaken de grensbezettingen tot wering van invoer ingetrokken en zjjn in overleg met diens ambtgenooten van Justitie en Oorlog de militaire detachementscomman danten aangeschreven, om naar hun garnizoenen terug te keeren. Vrjjdag is een matroos van een schip te Nieuwediep uit den mast op het dek gevallen, tengevolge waarvan hij da beide beenen brak, en kort na de amputatie daarvan overleed. Op de Zuiderzee zjjn vier visschers, de schipper K.zjjn beide zoons en een kleine jongen,allen van Enkhuizen, op een ongelukkige

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1