FABRIEKS MERK. Ku nstnieuws BURGERLIJKE STAND GOES van 4 tot 6 April 1877. Weezenverpleging*. De met roem bekende Dr. Airy's Specia liteiten, als: Sarsaparillian, algemeen bekend als het werkzaamste middel bij chronische ziekten, welke uit bederf in het bloed en de sappen ontstaan. Pain-Expeller, onovertrefbaar bij Rheuma- tisme, Jichtlijden enz. enz. Dr. Airy's Pillen bij slechte spijsvertering, verstopping enz. steeds met het beste gevolg aangewend, zijn voorhanden te Goes bij L. De FOUW; te Colijnsplaat bij D. KLAASSE. dan zou de geschokte gezondheidstoestand van den staatsman een onafgebroken rusttijd on vermijdelijk noodig maken. Andere berichten zeggen, dat Bismarck niet ongaarne eene gele genheid aangrijpt, om zich van bemoeiingen in de Oostersche quaestie, die wellicht nog ingewikkelder en neteliger wordt dan tot uu- toe het geval was, te onthouden. Enkele politici weder meenen overtuigd te zijn, dat eene aanstaande oorlogsverklaring aan Frankrijk er mede in verband staat, en zelfs een oud-minis ter van Duitschland bevestigde dit in een ver trouwden kring, Al deze geruchten deelen wij onder de grootste reserve mede. De Norddeutsche zegt, dat ten opzichte van het ontslag van den Rijkskanselier in de Prui sische dagbladen meer en meer de neiging aan den dag treedt om die zaak, in 't belang van party coterie, door het op den voorgrond stellen van persoonlijke quaestiën, duister te maken. Het blad komt op tegen alle berichten, welke bijzonderheden behelzen betreffende ge nomen besluiten wat de hoofdzaak aangaat, betreflende mogelijke gevolgen ten opzichte van personen en zaken, en betreffende bet tjjdstip van Bismarck's vertrek. Uit Parjjs meldt men, dat Donderdagmorgen het besluit, waarbij Bismarck ontslagen werd, geteekend is door den Duitschen Keizer, on danks den herhaalden en krachtigen tegenstand van den Kroonprins. Donderdag had te Konstantinopel weder een samenkomst plaats tusschen Safvet-Pacha en de Montenegrijnsche gezanten. Deze bleven staan op de laatstelijk door hen gestelde eischen, in 't bijzonder op den afstand van de districten Niksik, Koutchi en Koitchin. Zij vroegen een categorisch antwoord: toestemming of weige ring, en verklaarden dat zjj in de volgende week zullen vertrekken, ingeval zjj een stellige wei gering ontvingen. Sajvet-Pacha zeide, dat hij nog geen beslissend antwoord geven kon. Omtrent de Oostersche quaestie verzekert men nu weer, dat Turkije een specialen ge volmachtigde naar St. Petersburg zal zenden om de quaestie der ontwapening te regelen. Engeland heeft zich, zooals in ons vorig nommer is gemeld, de ontbindbaarheid van het protocol voorbehouden ingeval Rusland niet mocht ontwapenen. Die reserve moet in eene korte en bondige afzonderlijke verklaring op genomen zgn. Italië moet mede eene derge lijke verklaring hebben afgelegd. Het Protocol is Woensdag aan den Turkschen grootvizier ter hand gesteld. Safvet Pacha verklaarde, dat hg de beslissing des Sultans zou inwinnen. Hetzelfde stuk is Donderdag aan het Engelsche lagerhuis overgelegd. Gutman Blanco, de president van Vene zuela, heeft bij het nederleggen van zijn zeven jarig bestuur eene boodschap aan het congres gezonden, waarin hij o. a. mededeelt, dat de met Nederland afgebroken relatiën nog niet hersteld waren en het land daarbij ook geen belang had, omdat de Nederlandsche ambtenaar op meer of min bedekte wijze voortgaat, zich medeplichtig te maken aan de handelingen der speculanten, die ten allen tijde hun fortuin gezocht hebben in de burgeroorlogen die Venezuela teisterden en in den frauduleuzen han del op dat land. De gewezen president ziet in den afstand van Curasao het eenige middel tot oplossing der quaestie en voorziet, dat die afstand alleen ten bate van het eiland zal komen. Wij waren dankbaar voor de vriendelijke uituoo- diging tot bijwoning der Soiree musicale, die de leer lingen van den heer Ahrensmann Woensdag gaven. Wjj zfjn zoo gaarne getuigen van een wedijver op het gebied der muziek. Ieder toch doet op zulk een avond zijn best, om uit te blinken, en al zijn, vooral bij zulke kleinen, gejaagdheid en zenuwach tigheid wel eens hinderpalen daartoe, toch zet elk zijn beste beentje voor. Gelukkig voor den leermees ter, dat men dit doet; hoeveel moeite en zorgen heeft het gekost om zijn leerlingen zoover te brengen, en hoe weinig begrepen zij zijne goede bedoelingen, hoe dikwijls bemoeielijkten zij hem in zijn werken en streven! Maar toch weet hij, dat, boe onafscheidelijk zulk een manier van doen mag wezen van het jongste geslacht, dat onder zijne leiding staat, het jongere zich meer aan hem hecht, en het jonge reeds ieert beseffen, hoeveel het hem is verplicht, terwijl op later jaren men nog met vreugde denkt aan den ijver van dienzelfden leermeester, die zooveel moeite zich ge troostte om datgeue te leeren, waarvan men dan zelf zooveel genot smaakt. Maar groot is de prikkel voor allen, wanneer hun de gelegenheid wordt aangeboden, om van hunne bekwaamheden bewijzen te geven aan genoodigden, ouders, vrienden en bekenden, en dezen te doea hooren, hoever zij gevorderd zgn. Dit kan niet anders dan een gunstigen invloed op hun ambitie uitoefenen. Daarom vonden wij de gedachte, om eene Soiree te geven, uitmuntend, en verheugden wij ons Woens dagavond tot de genoodigden te behooreu. Alge meen de volle zaal kou het getuigen wordt op prijs gesteld, wat de heer Ahrensmann in het belang van de muziek in onze stad doet. Wij kunnen ons begrijpen, met welk eene voldoening hij zal ge hoord hebben naar de vruchten van zijn arbeid Mogen wij als gast den een boven den ander stellen? Moeten wij niet veeleer allen van klein tot groot danken voor hetgeen elk naar zijne krachten deed tot veraangenaming van den avond? Wij achten dit het best, het beleefdst tegenover onzen gastheer, en wij wenschen hem kracht en sterkte, om nog vele jaren nuttig te wezen, zooals hij tot nutoe was. Eu dan moge hij Dog dikwijls van die dagen beleven, zooals Woensdag 4 April een voor I ent was, en die wij kunnen rekenen onder hen, welke De Genestet beschrijft: baar zijn in 't leven van die vriendelijke dagen, Die ons de koude borst verwarmen door hun gloed, Den hemel brengen in het zoekende gemoed, Die allen twijfel, alle donkerheid verjagen, Die ons verjongen, ons vervoeren van genot." Terwijl wij die dilettanten hunne strijkinstrumen ten hoorden bespelen, kwam bij ons de wensch op, dat Goes naast of bij zijne „Harmonie" ook eens een vereeniging voor strijkinuziek mocht bezitten Men deelde ons mee, dat de beer Ahrensmann vroe ger wel eens voor dat idéé heeft geijverd. Zouden er nu onder zijne oud- en nieuwe leerlingen niet een voldoend aantal gevonden kunnen worden, die, als hulde aan bun leermeester, zich vereeDigden tot een dubbel quartet, om de kuust te beoefenen, zooals die hun geleerd is, en de Goesche ingezetenen jaar lijks een paar malen in de gelegenheid te stellen, van hunne studiën genot te smaken Zou ons idee onuitvoerbaar wezen Iiag-ezoncleti Stokken. Niettegenstaande in Goes ach en wee wordt ge roepen over de vrij zekere opheffing der Arrond.- rechtbank, blijtt men met de handen rustig ia den schoot zitten en vooridomraelen, in plaats van te trachten dien alles behalve gunstigen toestand, welke dezer gemeente en haren inwoners te wachten staat, door iets beters te vervangen. Aan het ingezonden artikel door „Een Arpanjak" in de Goesche Courant van 17 Maart, om van hieruit zee- visscherij te beproeven, scheen tot heden, om vooralsnog onbekende redenen, geen adbesie te kunnen worden ge schonken, en er waren er zelfs, die dat voorstel zoo onbekookt en onmogelijk schenen te vioden, dat men er de schouders over ophaaldenu, dat kao iedereeu, maar komt men er iets verder mee? Is onderzoek niet meer afdoend, al kost het misschien wat meer moeite? Zou dat denkbeeld inderdaad zoo absurd zijn, dat men over de uitvoerbaarheid niet eens deskundigen zou durven raadplegen Me dunkt, de vestiging eener zoodanige industrie hier ter stede, die tal van handen werk zou kunnen verschaffen zooals destijds het geval was toen de meekrapbereiding nog in Goes bloeide en die voor Goes zelf belangrijk voordeel zou kunnen opleveren, verdieut wel een weinig meer belangstelling. Steller dezes heeft de vrijheid genomen over ge noemd ingezonden artikel niet de schouders opteha- leu. maar zich met iemand in relatie gestelddie aan het hoofd staat eener bloeiende zeevisscherij en dus geacht kau wordeu eenigszius van zoodanige aan gelegenheid op de hoogte te zijn. Van die bevoegde zijde is dan ook eene welwil lende toezegging ontvangen tot eene mondelinge be spreking der zaak, als zijude het meest gewenscbt en afdoende. Het totstandkomen van een comitébij voorkeur uit de meest iuvloedrijke ingezetenen hier ter stede, zal het mogelijk maken iets meer van die voor Goes zoo belangrijke aangelegenheid te vernemen, dan tot nutoe geschieddeen tevens aan hen, die het met den bloei en den meerderen vooruitgang dezer plaats wél meenen, de zelfvoldoening schenken, daar voor ten minste pogingen te hebben aangewend. Iemand, die ervan houdt de handen uit de mouw te steken. VEH.KOOPINGEN Si VERPACHTINGEN Datum. Plaats. Voorwerpen, Information. 7 April. Kapelle, inspan, Rembges. 9 Wolfaartsdijk, afbraak, Pilaar. 10 Goes, planten en rozen, Van Dam. 12 's-Gravenpolder, inspan, Paardekooper Kakebeeke. t'2 's-Heer Arendsk., scheepsaf braak, Schollen, l i Schoorscbe brug, sparren, Rembges. 13 Yerseke, verp. weiland, Rembges. half Berg. op Zoom, verp. visscb. Schelde, De Casembroot. 18 Wissekerke, hofstede en land. Roelof en V. d. Moer 19 Goes, jachlrecht Maire, Kakebeeke V. d. Bussche. 19 Driewegen, woonh.enz. bouw-en wed Schollen. 26 Driewegen, inboedel, Schollen. '26 Sas van Geut, inboedel enz., Coninck Westenberg 17 Mei Kloetinge, hofstede, bouw-en weiland, Paardekooper en Rembges. Jul., Kapelle, hofstede, Pilaar 293ste STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prgzen van f 100 en daarboven. 2e lijst. No. 7078 5000. Nos. 5890, 6814 en 11029 elk 400. Nos. 932, 11531 en 15658 elk 200. Nos. 617, 1403, 5524, 6632, 6955, 13230, 18761 en 19342 elk 100. 3e lijst. No. 20428 1500. Nos. 15567, 16698 en 18586 elk 1000. Nos. 900 en 12236 elk ƒ400. Nos. 2007, 9494, 11917, 12227, 16770. 17432 en 19249 elk 200. Nos. 238, 3404, 7672, 14299, 14S01, 15395,16600 en 16969 elk 100. Ondertrouwd den 4, Marines Remijnse, 22 jm., met Maria Pieternella Be Ligny, 22 j., jd.; den 5, Franciscus Antonius Wilhelmus Guljé, 37 j., jm., met Emilie Anne Elise Lie- bert, 20 jjd. Getrouwd.- den 5, Jacob Van der Hiele, 42 j., jm., met Jacomina Zeegers, 26 jjd. Geboren den 5, Joze) Maitas, z. v Cor nells Rombouts en Maria Theresia Schik; Huiberdina Gijsbertha, d. v. Jerpliaas Donner en Maria Meijler. Overleden den 5, Job Jobse, 60 j., gehuwd met Jannetje Be Nooijer. Maart. 's HEERARENDSKERKE. Ondertrouwd: den 21, Daniel Van Eikeren, 24 j., jm., met Adriana Calsijn, 22 j., jd.den 29, Adriaan Remijn, 30 j., jm., met Adriana De Maaker, 22 j., jd.Petrus Menheere, 29 j jm., met Anna Eli sabeth Vermeule, 18 j., jd.den 30, Petrus Voet, 29 j., jm., met Anna Bosdijk, 24 jjd. Getrouwd: den S, Maarten Kosten, 23 j., jm., met Tannetje Paasse, 24 j,jd. Geboren den 9, Cornells, z. v. Pietet Rijnhout eu Cri8tina Van Antwerpen; den 11, Pieter, z. v. Jacobus Cabboort en Neeltje De Kraker; den 15 Willem, z. v. Adriaan De Visser en Dina Boogaard; den 17, Boudewijn, z. v. Jan Mol en Jannetje De Witte; den 18, Sara Elisabeth, d. v. Krijn Schippers en Cornelia De Munck; den 20, Jacobus, z. v. Wisse Van de Guchte en Catharina Hoebeke den 22, Jacobus Petrus, z. v. Laurens Van 't Westeude en Johanna Voet; den 29, Hendrika, d. v. Willem Hoüemans en Cornelia Dekker den 30, Wilhelmina Maria Frede- rika, d. v, Willem Steijn en Maria |Johanna Siljee; den 31, Jozias, z. v. Pieter Van Es en Johanna Clement. Overleden: den 1, Jan Raas, 43 j., geh. met Jobina Raas; Abraham, 10 m., z. v. Willem Vreeke en Elisabeth De Leeuwden 2, Apolonia, 5 m., d. v- Pieter Van 't Westeinde en Cornelia Boonman den 11, Jan, 19 j., z. v. Adriaan Kole en Maria Wilhelmina Mol; den 15, Jannetje Cornelia, 11 m. d. v. Lambregt Zweedijk en Martina Maria Eversdijk den 23, Laurina, 14 j., d. v. Jan Breeweg en Cornelia Steenaard. BRIEVENBUS. Het antwoord aan Gerard moet nog een keer wachten. ADVERTENTIËN. Personen, in Noord- of Zuid-Beveland woon achtig, die genegen zijn, om kinderen, welke door tusschenkomst der Vereeniging tot Weezen- verpleging voor Zuid- ett Noord-Beveland be steed worden, in hun gezin op te nemen, worden uitgenoodigd, hiervan kennis te geven aan den Voorzitter dier Vereeniging, Mr. C. P. LENS HOEK te Wolfaartsdijkdie de noodige iufor- matiëu verstrekt. Bezorging van groote en kleine ka pitalen als Hypotheek op Lande rijen en Gebouwen. Verzekering van Hypothecaire vor deringen. Belegging van Gelden op Hypotheek onder verzekering. C. J. HOOMAW, does, in Assurantiën. KantoorLange Kerkstraat. Ieder, die zich vooraf van de buitengewone werkzaamheid dezer Geneesmiddelen wil over tuigen, kau in bovengenoemde depots gratis een met vele origineele attesten voorzien uit treksel bekomen uit Dr. Airy's Natuurge neeswijze. Alle artikelen moeten met boven afgedrukt fabrieksmerk voorzien zijn.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 6