Bijvoegsel van de ooeseiie Courant. Zaterdag 7 April No. 41. AANBESTEDINGEN. Ministerie van Biimcnlnndschc Zaken. RIJKS-WATERSTAAT OFFICIEELE MEDEDEELDEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Mededeeliugen van verschillenden aard. RECHTZAKEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. BUITENLAND. 4# SP<: PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag13 April 1877, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des IConings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid; door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het bouwen van eene sluiswachterswoning te Sas van Gentbehoorende tot de werken van het kanaal van Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeelandte Middelburg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, .Raamstraat no. 49 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 7 en 9 April 1877 wordt de noodige aanwij zing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Keuzen. 's-Gravenhage, 10 Maart 1877. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. Bij koninklijk besluit is herbenoemd, met ingang van 13 April e. k., tot burgemeester van 's Graven polder, de heer C. P. Lenshoek Van Zwalce. GOES, 6 April 1877. 's-Heer Aremlskerke. De Rijks vee opzichter tt'iersma, die, naar aanleiding der besmettelijke longziekte onder het rundvee van C. Heijboer, alhier sedert drie maanden was gestationeerd, is dezer dagen vertrokken, Naar men verneemt, is hij overgeplaatst naar een der noordelijke provinciën des lands. Borssele. Onlangs werd tegen een inge zeten dezer gemeente procesverbaal opgemaakt wegens het zingen op zekeren avond in de kom der gemeente, wat door eenigen klein geestig werd genoemd; maar als men nagaat hoe het zingen kan ontaarden in het 'uitbul deren van allerlei onzedelijke straatdeunen, doorspekt met vloeken, zooals in den avond van Paascbmaandag in eene naburige gemeente gebeurde, dan moet men het in de politie prjjzert, dat zij eenigszins preventief te werk gaat. Dezer dagen is van Sas van Gent gevan kelijk naar Goes overgebracht Mechelina Huijssen, oud 28 jaren, beschuldigd van diefstal, bestaande in geld en andere goederen, ten nadeele van den rijks-ontvanger, te Sas van Gent, bij wien zjj dienstbaar was. Naar wij vernemen, heeft zij hare schuld reeds gedeeltelijk bekend. Bij herstemming is tot lid van den Ge meenteraad te Hontenisse gekozen de heer baron Collot d'Escury. Aldaar is Woensdag door het hollen der paarden een 4jarig kind overreden, en aan de bekomen verwondingen bezweken. Vermits de loop der zaken in Noord- Duitschland bij en langs onze grenzen, met name te Emden, met betrekking tot den vee- typhus zoo gunstig is, zullen de detachemen ten militairen uit de uitgestrekte gemeente Vlagtwedde (in Groningen) vermoedelijk bin nenkort naar hunne garnizoensplaatsen terug- keeren. Te Sneek heeft een moeder haar kind van 15 weken, dat bij haar in het bed sliep, doodgelegen. In de Zuiderzee is zooveel haring, dat men ze bij Hoorn met manden vol ophehepl. Dinsdagnacht ontstond er branA in een bakkerij te Watergang, onder Landsmeer. De woning is geheel afgebrand en een varken in de vlammen omgekomen. Te Zwolle is Dinsdagavond een 77jarig man door twee vrouwspersonen aangehouden, die hem eene portemonnaie met twee rijks daalders ontnamen. Beide vrouwen zijn in het bezit van het geld gearresteerd en ter beschik king der Justitie gesteld. Dinsdag is een woning te Kesteren (Gelderl.) afgebrand. Met groote moeite is slechts eenig huisraad gered. Huis en inboedel waren verze kerd. Dit is de derde maal, dat dit pand door het vuur is verwoest. Maandagavond is op den publieken weg tusschen Alphen en Wamel een persoon aan gerand door een zwart geraaakten kerel, die hem zijn geld ontnam en vervolgeus, onder bedreiging, een mes op de borst van den aan gevallene zettende, hem.zijn horloge afvorderde. De aangevallene gaf hem echter met den knop zijner parapluie een zoo geweldigen slag tegen 't hoofd, dat hij ternederviel, waarop de aan gevallene het hazenpad koos. Te Maastricht is uit de Zuid-Willemsvaart het ljjk van een landbouwersknecht opgehaald. Men vermoedt, dat weder misbruik van sterken drank de oorzaak is van dat ongeluk. Te Etterbeek (N.-Brabant) vielen twee kinderen van 4 en 2 jaren in een ketel met kokend water en bezweken kort daarop onder een hevig lijden. Daar men dit ongeluk aan de onvoorzichtigheid der ouders toeschrijft, heeft de politie een onderzoek ingesteld. De voorloopige commissie lot het maken van een plan voor een collectieve inzending door de ver schillende Maatschappijen voor Land- en Tuinbouw, op de Wereldtentoonstelling in 1878 te Parijs, is met haar arbeid gereed en heeft thans opnieuw de afge vaardigden der verschillende Maatschappijen tot een vergadering in „Artis" te Amsterdam uitgenoodigd tegen Zaterdag 21 April, teneinde dat plan over te leggen en te bespreken. In de laatste dagen hebben verschillende zee rampen plaats gehad. De Ned. schoener Jeannette kreeg bij Kaap San Sebastiaan een zware stortzee over, waar door de stuurman en een matroos over boord sloegen; ook verloor men de booten, kombuis en verschansing, en het schip kwam lek ter besteraming aan. Het Ned. schip Hendrikais nabij Randers gestrand; de be manning is gered. Ongelukkiger was het Scheveningsche visschersvaartuig Vrede en Eendracht. Bij dikken mist door het stoomschip Falke van Huil aangevaren, zonk het onmiddellijk; bij de redding der equipage heeft men een menschenleven te betreuren gehad. Te Vlaardingen zijn door den vischlogger Annaschipper Tennis Bruin, aangebracht de kapitein en 3 matrozen, uitmakende de equipage van het schoener-brikschip Rolina, welk schip, op reis naar Newcastle met kolen naar Randers, den 27 Maart II. in zinkenden staat verkeerde. Door de doelmatig iu het werk gestelde pogingen mocht het schipper Bruin gelukken de schipbreukelingen te redden. Korten tijd nadat de rédding volbracht was, zonk de Rolina. Eergisteren is het Queens theater te Edinburg tot op den grond afgebrand. Gelukkig heeft men geen roenschenlevens te betreuren. Te Glasgow werd Dinsdag de nieuwe beurs geopend, die 52,000 p. st. heeft gekost; des avonds werd een groot feestmaal gegeven. Bij de geboorte van een zoon schonk het hoofd van het huis Rothschild te Weenen ƒ120.000 aan het personeel van zijn kantoor, dat is bijna zijn inkomen van éen dag. Dit wordt nl. tegenwoordig berekend op 150.000 daags. Wegens de resultaten omtrent het gebruik van erwtenworst bij het Duitsehe leger in 1870, heeft men ook beproefd andere mengsels te vinden, die in een kleine ruimte een groote voedingswaarde verte genwoordigden en niet aan spoedig bederf onderhevig zijn. De beschuit van Mandet is zulk een samen stelling en bestaat per 100 deelen uit: tarwemeel 45, osse- of kalfsvleesch 10, varkensvet 5, keuken zout 5, water 15, kaas 15 en kruiderijen 5 deelen. Volgens opgave kan deze beschuit in normalen toe stand, doch ook geweekt en gekookt gegeten worden. Uit Moldavië wordt aan de Ellenör bericht, dat in de eerste helft van Maart daar zulke verschrikkelijke sneeuwstormen hebben gewoed, dat geheele landstreken van 't verkeer waren afgesneden. De uit lage hutten bestaande dorpen waren bijna geheel in de sneeuw begraven, enbjj sommigen kon men nog slechts de kerktorens onderscheiden. Op de sneeuwstormen volgde een felle vorst, die zes dagen aanhield en aan menschen en dieren het leven kostte. Toen de koude was ge weken, vond men de helft van de bewoners van een klein Moldaviseh dorp bevroren. De storm had bijna al de huizen in onbewoonbaren toestand gebracht, zooJat de arme menschen zich niet tegen de koude konden beschermen. Men kan zich voorstellen, wat het lot van de in 't leven geblevenen was, tot er vanwege de overheid hulp opdaagde. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting zjjn de algemeene beraadslagingen over de rechterlijke wetten aange vangen. De heeren Picke', Hein, Dumbar en Pan Akerlaken hebben de voordracht sterk bestreden wat vorm en inhoud aangaat, en haar gekenschetst als heilloos voor het land zonder 't recht, te verbeteren. Het grondwettig bezwaar tegen de ontbinding van alle rechtscollegiën woog bij heu zwaar. De heer Borsius bestreed daarentegen dat grondwettig bezwaar en verdedigde de wetten, als voortspruitende uit de noodzakelijkheid van eene vereenvoudigde inrichting, als gevolg der hovenwet, in voorbereiding tot eene nieuwe rechterlijke organisatie. (Dit bericht, gister avond door ons per telegraaf ontvangen, werd toen reeds aan ome lezers in de stad medegedeeld.) Per telegraaf. In de heden gehouden zitting heb ben bij de voortzetting van het algemeen debat over de recbterlijkewetten de heeren Duijmaer, Cr em er sen Thooft zich verklaard voor de ontwerpen, die door den beer Hengst werden bestreden. De Minister van Justitie heeft daarop in eene uitvoerige rede de bezwaren tegen de voordracht weerlegd en de voordeelen er van aangewezen. Daarbij verklaarde by, dat, bij aan neming dezer wetten de Regeering onmiddellijk de hand zou slaan aan de nieuwe rechterlijke organisatie en dal voor zooveel van hem afhing, hij die in het volgend zittingjaar zou aanbieden. Daarna volgden verschillende re- en duplieken. LANDBOUW VEETEELT. In Friesland betoonen de landeigenaren en land- gebruikers -zich bijzonder krachtig tegen het eieren uithalen en vogelfloppen. Onderscheidene landeige naars waarschuwen bij advertentie het publiek, dat op hunne landerijen tot dat doel geene personen worden toegelaten. Op het einde van het vorig jaar telde de ryks- landbouwschool te Wageningen 32 leerlingen, van welke 20 in de eerste, 6 in de tweede en 6 in de derde klasse. De hoogere burgerschool had toen 34 leerlingen van dezen waren 16 jongens en 2 meisjes in de eerste, 8 jongens in de tweede en 7 jongens en 1 meisje in de derde klasse. Schoolgeld per jaar voor beide afdeelingen 40. Gezamenlijk aantal leeraren 15. Voor het hof te 's-Hage stond Donderdag 5 April terecht J. N. S., huisvrouw van C. L., te Kruiningen. Deze had des avonds, toen het reeds donker was, ten nadeele van een barer buurvrouw en een hemd weggenomen en ten nadeele eener andere buurvrouw een beddelaker. Dit laatste had zij weggehaald van een bleek, die een aanhoorigbeid was van een be woond huis en wel door met haar arm over een heg te reiken. Het Openb. Min. nam in deze zaak het bestaan van verzachtende omstandigheden aan, quali- ficeerde de feiten als eenvondigen diefstal en diefstal bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis door middel van inklimming, en requireerde veroor deeling van de beschuldigde tot een cellulaire ge vangenisstraf van 3 maanden. De aan de beschuldigde toegevoegde advocaat meende, dat de bekentenis niet voldoende was bevestigd ten opzichte der verzwarende omstandigheden van laatstgenoemden diefstal, en wees voorts nog op verzachtende omstandigheden. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 12 April a. s. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Yerseke. Tot predikant by de Ned. Herv. gem. alhier is beroepen ds. P. Barstra, te Klundert. Bij de tot dusver te Middelburg gehouden exa mens van het lager onderwijs zijn uit onze gemeente geslaagd: voor bet Duitsch mej. M. H. J. De Laat de Kanter, voor het Fransch mej. P. Janssen en mej. G. v. d. Bmsche. Bij de akle-examens voor hulponderwijzer in Noord-Holland is o. a. toegelaten de heer M. Mieras. Mej. B. Van Heel, te Arnhem heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor het Lager onderwijs in de Nederlandsche taal. De heer Bsneker te Hoeaekenskerke zal niet 28 maar 21 April zijn 26jarigen schooldienst herdenken. Wilhëlminadorp. Donderdag 11. had alhier door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Oost-Beveland de aanbesteding plaats van Het plaatsen van een rijzen kraagstuk langs een ge deelte van den leen der westnol aan bovengenoemden polder. Ingeschreven was door: C. De Wilde Az., te Kat- tendijke, voor 3240,J. Van Eek, te Hardinx- veld, voor 3250;—; J. Van Male Dz., te Breskens, voor 3328,P. J. Visser, te Hansweert, voor 3626,— IV. Schaddelee, te Goedereede, voor 3670,J. L. Dingens, te Goes, voor ƒ3730, Joh. Koole, te Kruimqgen, voor ƒ3750,B. Den Exter v. d. Brink, te .Krabbendijke, voor 3800, Het werk is toegeweztM aan den minsten inschrij ver C. De fVilde Az., te'fKattendjjke. Het groote nieuws van den dag is de terug trekking van Buitsclilaud's Rijkskanselier van het actieve staatstooneel. De reden of oor zaak daarvan zal men wellicht nimmer vernemen, maar de geruchten daaromtrent zjjn vele. Mag men de offieieuse medededeelingen gelooven,

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5