Mededeeliiigen van verschillenden aard. RECHTZAKEN. BUITENLAND. De Amsterdamsche vereeuigiug „Recht voor Allen" heeft het initiatief genomen tot vorming eener Nederlaudsche deputatie van roomsch-katho- lieken bij het öOjarig bisschoppelijk jubelfeest van den Paus. Men leest in De KolporteurDezer dagen heeft zich een vreemd en al lang verwacht ver schijnsel voorgedaan. De uitgever van De Standaard heeft reeds voor het einde van het loopeud kwartaal de rekening gezonden. Niettegenstaande bet blad ongeveer zes jaren bestaat, en reeds duizenden, zegge duizenden guldens aan zijne voogden en weldoeners beeft gekost, zal bet toch spoedig moeten sterven, De aanvaring van de Atchin en de Kroonprins in November 1875 bad aanleiding gegeven de beide gezagvoerders in staat van beschuldiging te stellen wegens onmoedwilligen manslag op eenige daarbij verdronken personen. Beiden zijn vrijgesproken. Met gestrengheid wordt in Frankrijk de straf wet toegepast op de vervalschers van wijn. De rechtbank te Saint-Dié heeft een wijnhandelaar schul dig verklaard aan het leveren van vervalschte waar, en hem veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf en 500 frcs. boete, benevens bekendmaking van het vonnis in de dagbladen en aanplakking daarvan te Saint-Dié. Dezelfde rechtbank heeft een ander wegens dezelfde overtreding tot eene gelijke straf veroordeeld. Hyacint/ie Loyson beeft een brief geschreven aan den advocaat Betolaud, die onlangs, in het proces der erfgenamen van De Montalembert tegen den ex-pater, voor die erfgenamen is opgetreden en bij die gelegenheid eenige harde uitdrukkingen tegen Loyson heeft gebezigd. Ziehier wat deze hem ge schreven heeft: „Men is geen afvallige, als men handelt over eenkomstig de stem van het geweten ;.men vertreedt ook niet de moraal, als men trouwt. Dat nu zijn de twee misdaden, de eenige die men mij bij mo gelijkheid kan ten laste leggen, en waarvoor ik geen boete denk te doen. Tbans, evenals in 1870, wei ger ik het leerstuk van 's Pausen onfeilbaarheid en almacht, waarin ik niet geloof, te erkennen. Tbans, evenals in 1872, houd ik het recht van „ieder man en van ieder christen staande, om een openbaar, eerlijk en heilig huwelijk aan te gaan." De Opinion bericht, dat te Antwerpen een liberaal comité tot stand is gekomen, welks leden belast zijn met het controleeren van de predikatiën, in de verschillende kerken der stad en hare buiten wijken gehouden. Volgens genoemd blad mag men van dit comité voortreffelijke diensten verwachten tot het temperen van de heftige taal der geestelijkheid en het bekend maken van de verderfelijke leerin gen, welke zij verkondigt. Volgens opgaaf van Veritas zijn in Februari verongelukt 192 schepen, waaronder 4 Nederlandsche, benevens 11 stoombooten, waaronder 1 uit Nederland. Een bankier te Parijs werd deze week tot een bedrag van 100,000 frs. bestolen. Een zijQer bedienden moest aan de bank 150,000 frs. betalen. Hij betaalde slechts 56,000 frs, die op zijn boekje werden ingeschreven. Onder weg schreef hij een 1 voor dat cyfer en bracht zyn boekje zoo terug, 's Avonds gaf hij zijn vrouw 100 frs. enzeide.dat hij naar Rheims moest voor zijn patroon. Toen deze hem den anderen morgen niet zag opdagen, werd een onderzoek ingesteld, dat alles aan het licht bracht. De dief, een 40jarig man, had zich tot op dien dag goed gedragen. Volgens den Moniteur Beige is van 2 April af de in- en doorvoor van uit Nederland af korn- stige runderen, schapen en andere herkauwende die ren geoorloofd van Lanaye tot Lommei. EERSTE KAMER. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zit ting is na discussie, waaraan de heeren Schimmelpen- ninck Pan der Oye, Hartsen, Pincoffs en de Minister deelnamen, het wetsontwerp tot wijziging van het tarief der rechten aakgenomen met 31 tegen 4 stemmen en daarna het ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd eveneens aangenomen. De Minister van Financiën heeft de noodzakelijkheid van dit equivalent voor de vermindering van het ta rief aangetoond, en medegedeeld dat binnen een paar dagen naar den Raad van State zullen verzonden wor den de ontwerpen tot wijziging der registratierech ten en de successiewet, zoomede die tot afschaffing van den zeepaccijns, alles verband houdende met de nog aanhangige wijziging der zegelwet. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wolfaartsdijk. Heden had alhier de aanbesteding plaats vanhet bouwen eener onderwijzerswoning. Dit werk is aangenomen door Janus Caan, te Wol faartsdijk, voor ƒ4995. Met hem was slechts éen inschrijver, nl. Janus Torenaar, ook te Wolfaartsdijk, voor 5560. KERKELIJKE ZAKEN k ONDERWIJS. Bij de Chr. Geref. gem. te Kruiningen is beroepen ds. G. Lampen, pred. te Sleeuwijk, en bij die te Brou wershaven as. H. J. Schoolland, pred. te Maasland. Ds. II. Baxpred. te Doornspijk, en bevorens te Poortvliet, is, behalve te Maartensdijk, ook te Nieuw en St. Joostland beroepen. De heer A. R. Ereclvelt, hoofdonderwijzer alhier, komt voor op het viertal eener vacature als hoofd onderwijzer aan de openbare kostelooze school te Amsterdam. Heinkenszand. De bijzondere school der christelijk gereformeerde gemeente alhier is met het einde der vorige maand gesloten. Wij vernemen nader, dat op ";den 28 April e. k. de hoofdonderwijzer M. Beneker te Hoedekenskerke, en op 1 October dezes jaars de hoofdonderwijzer P. Wensch te Rilland, beiden gedachtenis hopen te vie ren van hunnen 25jarigen volbrachten schooldienst. Het hondje te Zierikzee, dat door den leeraar P. S. zou mishandeld zijn, tengevolge waarvan deze door den kantonrechter werd veroordeeld, is volmaakt wel, hoewel het nog niet zindelijk is. Eer lang zal de arrondissements-rechtbank, op verzoek van dr. P. S., de deugdelijkheid van het gewezen vonnis onderzoeken. Vad Door den kantonrechter te Oud-Beierland is de heer H. D. L., voormalig onderwijzer te Nieuw- Beierland, veroordeeld tot eene geldboete van 25, bij niet-betaling te vervangen door gevangenisstraf van 3 dagen, omdat hij als boofd eener school (bij zondere) niet voldaan had aan de verplichting om de verklaring te vertoonen, bij art. 17 der wet van 4 Dec. 1872 bedoeld (het vaccine-bewijs). Tot ge lijke straf werden veroordeeld 10 vaders (waaronder de beide wethouders van gemelde gemeente en een van Piershil), omdat zij ieder een kind naar de school hadden gezonden, zonder den onderwijzer de bedoelde geneeskundige verklaring te hebben afgegeven. De heer J. Doornbos, burgemeester van Baflo, is door de rechtbank te Appingadam veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf en in de kosten. De beer Doornbos had bij den geweldigen stormvloed van den 3031 Januari, toen in den dijk van den Noord polder onder Eenrum reeds eenige gaten geslagen waren, eigener autoriteit die gaten met zakken zand laten vullen, terwijl het polderbestuur, dat te huis was gebleven en zijnen waarman had gezonden om des uoodig in de zaak te voorzien, de schade en 't gevaar blijkbaar nog niet groot genoeg rekende De heer Doornbos mocht voor deze daad een vleiend schrijven ontvangen van den Commissaris des Ko- nings, maar was door 't polderbestuur aangeklaagd. Den 12en April a. s. zullen voor liet Gerechts hof te 's-Gravenhage veertien schippers uit Zeeland terechtstaan, beklaagd Van gewelddadigen en feitelij ken wederstand tegen agenten der Ryks-politie, door meer dan twintig gewapende personen. Het verzet was gericht tegen den opziener der visscherijen M. Westdorp, die bij hen aan boord wilde komen om een gepleegde overtreding der reglementen op het bevisscheu der Schelde te constateerenlater ook tegen denzelfden opzichter, den Burgemeester van St.-Pbi- lipsland, Rijks- en gemeenteveldwachters. OPENBARE VERGADERING van den BAAI) der d K 31 E E X T E O E op WOENSDAG den 4 APRIL 1877, des namiddags te 3 uren. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 9 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren J. A. A. Fransen Van de Putte en W. F. Busing met, mr. J. I. Del Baere en B. Quist zonder kennisgeving. I. De Notulen der vergadering van den 19 Maart jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De voorzitter doet mededeeling: a. van den uitslag der aanbesteding van het onder houd der openbare werken, den 24 Maart jl. gehouden (reeds in ons nommer van 27 Maart opgenomen) welke mededeeling, zoo noodig met goedkeuring, voor no tificatie wordt aangenomen b. van de vaststelling en sluiting der kiezerslijs ten op 28 Maart, zonder dat bezwaarschriften daar tegen zijn ingekomen, waarbij een woord van hulde wordt gebracht aan den rijksontvanger voor de wijze, waarop de lijst der belastingschuldigen is opgemaakt; c. van de vermindering der pachtsom, door J. Strijd te betalen voor de pacht van den berm aan den Westhavendijk, zulks ad 5 's jaars, wegens het in nemen van grond voor het leggen van grint, grint- zand enz., ingevolge art. 9 vau het pachtcontract. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht: a. Missive van Ged. Staten, houdende bericht van ontvangst der vastgestelde verordening tot wegnemiug en vernietiging van rupsenuesteu. (Zie aan het hoofd van dit nommer.) b. Rapporten der fin. commissie omtrent: 1. den afkoop van jachtrecht door deo heer A. Ka- kebeeke Jz., waarbij geadviseerd wordt, om zich te vereenigen met het voorstel van burg. en weth; 2. de rekening van de opbreDgst der gildenfondsen over 1876, concludeerende tot goedkeuring; 3. eene aanvrage van den gemeente-ontvanger, om restitutie van te veel verantwoorde gelden, houdende advies tot inwilliging; 4. de aanvragen om remiBsiën van aanslag in den Hoofdelijken Omslag en de belasting op de honden, tot het verleenen waarvan bij de Commissie geen bezwaar bestaat, uitgezonderd die van L. M. Van Campen en H. E. De Bruyn; 5. de rekening over 1876 en den eigendom van het fondkapitaal, beiden van de bank van leening. Al deze rapporten worden gerenvoieerd aan Burg. en Weth. en inmiddels voor de leden ter visie gelegd. c. Het jaarverslag van de plaatselijke schoolcommissie over 1876, dat bij het verslag der gemeente zal worden opgenomen. d. Procesverbaal der opneming van de kas en boe ken bij den gemeente-ontvangerwaaruit blijktdat toen in kas was, zooals behoorde, de som van 15583.92. IV. Wordt gelezen een adres van den heer W. L. Kakebeeke, houdende verzoek om ook vrijgesteld te zijn van de Contributie voor het stellen van een nummerverwisaelaar by de schutterij over 1874, daar hij in Maart 1873 is benoemd tot Burgemeester vafl Hoedekenskerke. Burg. eu weth. herinneren aan het raadsbesluit der laatste vergadering, waarbij is verklaard, dat van af 1875 (het jaar waarin de heer K. zijne vrijstelling indiende) geen termen bestaan, om de contributie te vorderen, en adviseeren tot afwijzende beschikking. Dit advies, in een voorstel veranderd, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. V. Aan de orde is de behandeling der bezwaar schriften tegen den aanslag in den Hoofdelijken Om slag voor 1877 en wordt goedgekeurd een ontwerp besluit, naar aanleiding der beraadslaging, iu de ver gadering met gesloten deuren gehouden, volgens welk besluit de volgende beschikkingen zijn genomen 1. Wed. Maartense, geb. Donk. Terzijde gelegd als zijnde zy niet aangeslagen. 2. Ben. De Vlieger. Vrij te laten van aanslag. 3. Willem LeenpoeL Te handhaven in de le klasse. 4. W. J. Hartman. Vrij te laten van aanslag. 5. M. C. Kerpel. Te handhaven in de 5e klasse. 6. M. Labeur. Over te brengen van de 6e naar de 4e klasse. 7. C. Marinusse. Te handhaven in de 7e klasse. 8. W. Cense. Te handhaven in de 8e klasse. 9. Wed. De Rocbefort de Leeuw. Over te brengen van de 8e naar de 6e klasse. 10. A. C. De Jonge SJz. Over te brengen van de 9e naar de 8e klasse. 11. C. J. Van Sluijs. Te handhaven in de 10e klasse. 12. J. P. Boshoff. Te handhaven in de 13e klasse. 13. M. J. Souteudam. Over te brengen van de 16e naar de 15e klasse.' 14. J. A. A. Fransen Van de Putte. Over te brengen van de 28e naar de 25e klasse. 15. Wed. J. F. Kakebeeke, geb. Vader. Te band haven in de 29e klasse. Eene reclame van H. J. Stieger wordt buiten be handeling gelaten, als zijnde te laat ingediend. VI. De Voorzitter doet nu namens burg. en weth. het voorstel, om den factor voor dit jaar te bepa len op 0,84, welk voorstel zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. VII. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag wordt daarna definitief vastgesteld opeen bedrag van ƒ27135,52. VIII. Wordt vastgesteld het kohier van belasting op de honden over 1877 tot een totaal bedrag van 509. Niets meer te behandelen zynde, wordt de vergadering gesloten. Gelukkig, dat wij heden niet veel ruimte kunnen afstaan voor het buitenlandsch overzi cht, want het nieuws is weinig, hoewel niet van gewicht ontbloot. Het protocol is door de mogendheden geteekend, en dus ook door Engeland. Men beweert, dat Oosten rijk de Engelsche regeering opmerkzaam gemaakt had, hoe hare afwijzende houding ten opzichte van Rus- lands eischen Turkije in zijn verzet stijfde en den vrede daardoor tegenwerkte. Engeland vond dit zeer juist, onderteekende het protocol, maar met uitdruk kelijk voorbehoud, dat de onderteekening verviel, wanneer Rusland tengevolge van Turksche omstandig heden niet ontwapende. Of de vrede nu verzekerd is? Wy gelooven het niet. Rusland heeft zijne ontwapening afhankelyk gesteld van voorwaarden, die voor Turkije zeer lastig zijn en vernederend tevens. Of de groote heer daarmee genoegen zal nemen, betwijfelen wy ten sterkste, en zijn weigeren zouden wij ook niet ongepast vinden. Rusland's brutaliteit in dezen gaat alle grenzen van betamelijkheid te buiten, en is slechts te verdedigen door hen, die aan hooge diplomaten geen eischen stellen, waar het de eerbiediging van eens anders rechten en aanspraken geldt. In den Turk- schen ministerraad is de toestand overwogen, gelijk die het gevolg is van de onderteekening van het protocol. Er is geen beslissing genomen, en bovenal met betrekking tot het zenden vaneen buitengewoon gevolmachtigde naar St. Petersburg, - een eisch, dien Rusland ook stelde besloot de Porte, alvorens iets te beslissen, de ofïiciëele mededeeling van het protocol af te wachten. Op die officieele mededeeling zullen wij allen moeten wachten, daar er nog geeue bij zonderheden bekend zyn omtrent den inhoud van het protocol. Een later bericht meldt, dat de Porte een nota tot de mogendheden zal richten als antwoord op het protocol. Prins Bismarck zal voor geruimen tijd met verlof op reis gaan. De Paus neemt, volgens een telegram uit Rome, in beterschap toe. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen, fnformatiên. 5 April. *s-Heerenhoek, weiland. Van den Bussche. 5 Schoorsche brug, sparren, Rembges. 6 's-Graveupolder, hofstede en land, Paardekooper Kakebeeke. 6 Kruiningen, meub.enonroer.goederen, Rembges. 7 Kapelle, inspan, Rembges. 9 Wolfaartsdijk, afbraak, Pilaar. 12 's-Gravenpolder, inspan, Paardekooper A Kakebeeke. 12 's-Heer Arendsk., scheepsaf braak, Scholten. half Rerg.opZoom.verp.vissch. Schelde, De Casembroot. 18 Wissekerke, hofstede en land, Roelof en V. d. Moer. 19 Goes, jachtrecht Maire, Kakebeeke V. d. Bussche. 19 Driewegen, woonh. enz. bouw-en weil Schollen. 26 Driewegen, inboedel, Scholten. 26 Sas van Geut, inboedel enz., Coninck Westenberg. Juli, Kapelle, hofstede, Pilaar. 293ste STAATS-LOTERIJ. 5 e kl. Prjjzen van f 100 en daarboven. fe lijst- No. 17614 25000. No. 13584 10000. No- 12604 2000. No. 8S70 1000. Nos. 6643 en 11800 elk 400. Nos. 6464 en 13199 elk f 200. Nos. 2304 12291., 12418, 12429, 13849, 15659, 17473 en 19755 ClK J lw,

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2