Bijvoegsel van de Goesche Zaterdag: 31 Maart 1877. No. 89. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. Mededeelingen van verschillenden aard. RECHTZAKEN. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend nan M. Markusse Abz., als dijkgraaf van den Anna- Frisopolder. In December 1876, en Januari en Februari 1877, zijn in het Rijk 7 gevallen van dolheid bij honden voorgekomen, waarvan 1 in Zeeland. Aan het Dep. van Biun. Zaken kunnen, na ver gelijkend onderzoek, twee tweede klerken aangesteli worden op een jaarwedde aanvankelijk van f 400 voor ieder. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. Bij koninklijk besluit is thans tot inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland benoemd dr. W. B. J. Van Eyk, te Deventer, en tot inspecteur vain het lager onderwijs in Zuid-Holland dr. A. T. Van Akente 's Graven'hage. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de gewone jaarlijksche detacheering van officieren en niinderen bij het bataljon mineurs en sappeurs ge durende dé zomeroefenïngen, wegens de thans heer- schende oogziekte, dit jaar niet zal plaats hebben. Oost-Indie. Door den kommandant der zeemacht en chef van het departement van Marine in Ned.- Indië is overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. fregat Zeeland, de off. van adm. 2e kl. W. F. Margadant, van Zr. Ms. stoomschip Borneo; aan boord van Zr. Ms. stoomschip Banda, de off. van adm. 3e kl. K. J. V.d. Bossche, van Zr. Ms. fregat Zeeland. Is vergunning verleend om naar Nederland terug te keeren, wegens ziekte, aan den off. van adm. 2e kl. W. F. Margadant. GOES, 30 Maart 1877. Met ingang van 1 April a. s. is, op een jaarlijksche bezoldiging van ƒ700, tot gemeente- opzichter der stadswerken te Kampen benoemd de heer J. Krijgerte Wissekerke (Noord- Beveland.) Als leden der Prov. Staten van Zeeland zjjn dit jaar in het hoofdkiesdistrict Goes aan dë beurt van aftredingde heeren mr. J. C. li. Van der Bilt, te Heinkenszand; J. H. Bybau, te ColijnsplaatJ. W. Vader, te Cortgene jhr. mr. J. Pompe Van Meerdervoorl, te Goes. De verkiezingen, ter voorziening in de door die aftreding ontstaande vacatures, moeten den 8 Mei a. s. geschieden. t Als leden van Ged. Staten moeten aftreden dé heeren mr. J. C. R. Van der Bilt, J. P. I. Buteux en mr. G. A. Fokker. Deze week zijn vijf personen van Brou wershaven naar het huis van arrest te Ziërikzee overgebracht, verdacht van ƒ600 te hebben ontvreemd van een Rotterdamsch commissionair. Een jeugdig echtpaar uit Brouwershaven, verdacht van medeplichtigheid aan een aldaar gepleegdeu diefstal van gelden, wilde, om aan vèrvólging té ontkomen, over Vlissingen per mailboot naar Engeland overstekeb. De poging ié echter mislukt, want Woensdag zijn man en vrouw aan boord der muilboot gearresteerd. i Te Zierikzee hoopt morgen eene weduwe hjtar 928ten geboortedag te vieren. Zy woont i| bij haar zoon, die 77 en hare dochter, die 6eS jaren oud zijn, zoodat zij te zamen 234 jaren tellen. Tj- De oud-luit. ter zee le kl. C. L. Van Woelderen is, naar inen verneemt, benoemd tot mede-directeur der Stoom vaart-maatschappij Zeeland. In een te Amsterdam gehouden verga dering van oud-leerlingen van wjjlen den heer P. J. Anariessen is besloten, op het graf van hun overleden onderwijzer en vriend een gepast bnldeblgk te doen plaatsen. In het arrondissement Sneek wordt een algemeen petitionnement georganiseerd aan de Eerste Kamer tot behoud van de Rechtbank aldaar. Woensdag is eene fabriekarbeidster te Rot terdam door eigen onvoorzichtigheid in aanra king gekomen met een rietnschijf, tijdens de machine in werking was, waardoor haar de linkerarm van het lichaam is gerukt. Een koetsier van de buitenplaats Zorg vliet, bij Scheveningen, is door een der paar den, die hij wilde inspannen, zoo hevig ge trapt, dat den man drie ribben werden gebroken. Door de afdeelingen lngen en Hel der Centrale Kiezersvereeniging is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature Mackaij) gekozen mr. W. H. De Beaufort, te Leusden. Het paard van den molenaar W., te Aalten, is 11. Zondag by Dinxperlo door een paar boeren opgevangen en tot staan gebracht, terwijl het in hollende vaart naar laatstgenoemd dorp rende. Het lyk van zyn' geleider werd, geheel met bloed bespat, op korten afstand van daar op den grond gevonden. Te Breda is besloten tot oprichting van een „Nationaal Leder-Industrie Bond", waarvan reeds 500 personen leden zijn. De zetel van het Bond is Breda, terwijl in elke Ncderlandsche gemeente, »aar de leder industrie vertegeuwoordigd is, plaatselijke correspon denten worden aangesteld Het Bond is in werking getreden den 25n dezer. Het Algemeen Bestuur van het „Willems-Fonds" heeft besloten, een prijs vau 1000 fr. uit te loven voor de beste verhandeling over de pacificatie van Gent en de Unie van Utrecht, voor het volk ge schreven, waarvan de omvang het getal van ongeveer 250 blz.gewoon formaat zijner uitgaven niet te bovenga. De verhandelingen, in de Nederlandsche taal op gesteld, goed en leesbaar geschreven door een andere hand dan die van den schrijver, moeten vrachtvrij ingezonden worden voor den lsten Juli 187S, aan den secretaris van het Algemeen Bestuur van het „Willems-Fouds," te Gent. Zij moeten een keuspreuk dragen en vergezeld zijn van eeu gesloten briefje, dezelfde keuspreuk ten opschrift voerende, en van binnen den naam en de woonplaats van den schrjjver behelzende. Het kopjjrecht der bekroonde verhandeling zal aan het Wiilems-Fonds" loebehooren; zjj zal door de zorgen van het Bestuur uitgegeven worden. De schrijver zal 50 exemplaren van zijn werk ont vangen. Naar luid van verschillende berichten is de toestand van den Paus van dien aard, dat hij het gebruik zijner beenen heeft verloren, zoodat hij in een stoel moet gedragen worden. Door de „Cercle Albert Grisar," te Antwer pen, is het programma rondgezonden van den zang wedstrijd, den 19 en 20 Augustus bij gelegenheid van de Rubensfeesten te honden. De buitenlandsche hedertafels bevatten drie afdeelingen, een Duitsche, Fransche en Nederlandsche. Voor elk zijn drie prijzen uitgeloofd: lo een gouden penning en 1200 francs, 2o. een penning en 600 francs, en 3o. een penning en 300 francs. Voor een wedstryd tusschen de lieder tafels, die in de verschillend* afdeelingen de eerste prijzen hebben behaald, z\jn een medaille en een kunst voorwerp uitgeloofd en ten slotte voor een „eere-af- deeliug" (liedertafels, die vroeger eerste prijzen wonnen) 2 prijzen: lo. de Koninklijke medaille en 2500 francs, en 2o. een medaille en kunstvoorwerp. De directeur der liedertafeloverwiunares in dezen laatsten wedstrijd ontvangt 500 francs. Aanmeldiog vóór 20 Mei, bij den heer A. Godding, Pont de Mer, Antwerpen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Kloetinge. Donderdag had alhier de plechtige in wijding plaats van het nieuwe schoolgebouwDe school - kinderen trokken in optocht van het oude naar het nieuwe gebouw, waar een buitengewoon groot aantal genoodigden en belangstellenden was verzameld. De Burgemeester heette allen welkom, waarna de hoofd onderwijzer, de heer Moojen, een feestrede hield: Over het doel en de heteekenis van het lager onderwijs. Met belangstelling werd deze rede gevolgd, en beantwoord door den heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, die expres voor deze gelegenheid was over gekomen, door den heer Schoolopziener in dit district en door den heer Warnsinck, predikant. De kinderen zongen eenige liederen en werden, na afloop van deze plechtigheid, namens den burgemeester op onbekrompen wijze onthaald. Ook de genoodigden bleven nog eenigen tijd genoegelijk bijeen. Het gebouw is zeer doelmatig ingericht en doet zijn bouwmeester veel eer aan. Op de eilanden Voorne, Putten, Overflakkee en Goedereede zijn van de zesduizend kinderen er jaarlijks tusschen 15 Juli en 15 Oct. 2000 van onderwijs ver stoken, tengevolge van den veldarbeid. De gemeenteraad van Neuzen heeft besloten tot het stichten eener openbare lagere school op het ge hucht Sluiskil. Vroeger bestond aldaar eene gesubsidieerde bijzondere school, doch deze is sedert geruimen tijd gesloten, tengevolge van het vertrek van den onderwijzer naar België In den loop dezes jaars hopen de hoofdonder wijzers M. Beneker, te Hoedekenskerke, K. J. D'Huij, te Noordwelle, W. L. De Wild te Sasput (gem. Schoon- dijke), L. Karreman te Zierikzee, en P. Wenscli te Uil- land, achtereenvolgens hun 25jarigen schooldienst te gedenken. (Schoolbl.) Tot het a. s. voorjaars-examen voor het lager onderwijs hebben zich in Zeeland aangegeven hoofd- onderw. 3 mann. en 1 vrouw, huipond. 15 m. en 8 vr., Fransch 4 m. en 6 vr., Hoogduitsch 1 m. en 1 vr., wisk. 1 vr., teekenen 4 m., gymn. 2 m., handw. 9 vr., en huisonderw. 3 vr., totaal 58 candidaten. Men schrijft uit Burgh: Bij gelegenheid, dat de verdienstelijke hoofdonderwijzer J. A. Manos Van der Jagt den 31 Juli 1875 zijn jubilé van 4üjarigen dienst aldaar vierde, werd hem door het gemeentebestuur uitzicht gegeven, dat zijn traktement van 560 op ƒ600 gulden zou gebracht worden. Werkelijk heeft hij dan ook over 1876 die vermeerdering van ƒ40 genoten, doch bij de laatste afrekening over dat jaar bleek, dat hij nu de helft van zijn perceptieloon der schoolgelden, nl. 25 gulden, moest missen, zoodat hem dan nu ook slechts 15 gulden als bate toekwam, Deze handelwijze van het gemeentebestuur is des te ergerlijker, nu het in den afgeloopen winter 200 heeft uitgespaard voor den adsistent, hem sinds enkele jaren bij de winterdrukte toegestaan, doch voor welken dienst ditmaal geen persoon te vinden was, zoodat de nu 71ja- rige hoofdonderwijzer, bij eene school van ruim 120 leerlingen, in het ten einde spoedend seizoen driemaal daags zijne zwaarwichtige taak gansch alleen heeft moeten volbrengen. Zou het alzoo geen tijd worden, dat de Regeering het beheer der Bcnoolbelangen uit de handen van zulke baatzuchtige gemeentebesturen overname? {Schoolbl.) Ter zitting van de Arrondissements-rechtbank alhier van heden (Vrijdag 30 Maart) zijn de navolgende vonnissen uitgesproken tegen lo. F. G., 38 j., leurder te Bergen op Zoom, schuldig verklaard aan mishandeling en veroordeeld tot 15 dagen cell, gevangenisstraf en 8,boete, subs. 1 dag cell, gevangenisstraf c. e. w 2o. J. W., landbouwer te Rilland, schuldig ver- klaa-d aan feitelijk en gewelddadig verzet tegen be dienende beambten in functie en veroordeeld tot 1 dag cell, gevangenisstraf c. e. 3o. A. W., boerenknecht te Rilland, vrijgesproken van mishandeling; kosten te dragen door den staat. 4o. W. S, 19 j., arbeider te Rilland, vrijgesproken van mishandelingkosten te dragen door den staat. 5o. a. C. v. D., 13 j., b. A. C. v. W., 11 j., beiden te Neuzen, vrijgesproken van eenvoudigen dief stal, als gehandeld hebbende zonder oordeel des ou- derschetds, doch de rechtbank gelastte, dat zij zou den worden overgebracht naar een verbeterhuis, ten einde aldaar tot de volkomen bereiking van bun 18e jaar te worden opgevoed en in hechtenis ge houden. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft Donderdag twee maanden cellulaire gevangenis straf opgelegd aan R. S.te Schoreter zake van misbruik van vertrouwen, door ontvreemding van hem ten vervoer toevertrouwde aardappelen. Voor het hof te 's-Hage stond Donderdag terecht de bekende J. H. S., oud 36 jaren, geboren te Eelte, tn gedetineerd in het huis van arrest te Goes. Beklaagde werd door een vijftal rijksveld wachters geëscorteerd en met dwangbuis aan voor gebracht. Hem werd ten laste gelegd: gewelddadigheid tegen een magistraatspersoon in of ter gelegenheid zijner bediening, welke bloedstorting en kwetsing tenge volge had, en bij had dit gedaan na vroeger ver oordeeld te zijn tot cellulaire gevangenisstraf vau langer dan zes maanden. De bijzonderheden omtrent deze zaak, waarbij de heer JL. H. Liebert alhier was betrokken, die een slag op het hoofd had ontvangen, deelden wjj vroe ger reeds mee. De beschuldigde, thans zeer bedaard, bekende het' hem ten laste gelegde en betoonde blijkbaar berouw. Het O. M. achtte bet wenschelijk, dat deze gevaar lijke persoon voor langen tijd zou onschadelijk ge maakt worden en eischte een tuchthuisstraf van 5 jaren. De verdediger, mr. Fan Heusden, trachtte in een uitvoerig pleidooi op verschillende gronden aan te toouen, dat een lid van een college van regenten niet als een magistraatspersoon is aan te merken, daar z. i. hem geene zelfstandige bevoegdheid is toege kend, maar het toezicht over den dienst in de ge vangenis is opgedragen. Naar zjjne meeniug was eene commissie van administratie tot geen zelfstan dig beheer bevoegd, en waren de door de commissie noodig geoordeelde veranderingen of verbeteringen aan liooger goedkeuring ouderworpen. Het misdrijf van ziju cliëul overigens genoegzaam bewezen oor- deeleude, hoopte pleiter dat de strafwet niet in hare volle zwaarte op hem zou worden toegepast. Het O, M. kon bij zijn repliek met geen der beschouwingen van den verdediger zich vereenigen en ook het hof, dat dadelijk na de behandeling zijn arrest wees, was niet het gevoelen van mr. Van Heusden toegedaan. Het besüste, dat aan het college van regenten niet enkel toezicht is opge dragen, maar dat het ook bevoegd is tucht en orde te handhaven, zoodat een lid van dat college wel degelijk als een magistraatspersoon moet beschouwd worden. Het min ernstige der verwonding als ver zachtende omstandigheden in aanmerking nemende, veroordeelde het hof den beschuldigde tot 3 jaren gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE CORTGENE. Het kantongerecht heeft den 27 Maart jl. de vol gende vonnissen uitgesproken tegen 1 o. A. K.schipper te Colynsplaatwegens het onbevoegd overbrengen van passagiers, in een bestaand overzetveer in de provincie Zeelandveroordeeld in eene geldboete van 50,subsidiair 2 dagen gev.- straf, c.e. 2". A. Van O., arbeidster te Camperland, vrijge sproken van de haar ten laste gelegde overtreding van art. 475 no. 7 C. P., de kosten te dragen door den staat. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve van het Gasthuis alhier is aan genomen de leverantie gedurende April, Mei en Juni, van het Kropbrood tegen 1 li cent per kilo en van het Fijnbrood tegen 161 cent per kilo, door R. Scheele te Goes, en de leverantie van bet Rund- en Kalfsvleesch tegen 56 cent per kilo, door E. Sloover, alhier. Voor het Weeshuis is de leverantie gedurende dezelfde maanden van het Kropbrood tegen 111 cent per kilo, en die van het Fijnbrood tegen 16 cent per kilo amgenomen door R. Scheele, en die van het Rund- en Kalfsoleesch tegen 58 cent per kilo door J. Bonnet, beiden te Goes. Heden hadden in de Prins van Oranje" alhier voor het Waterschap „De Breede Watering be westen Yerseke" de navolgende aanbestedingen plaats van I

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5