1877. N°. 38, onderdag 29 Maart. 64ste jaargang. 5 AANBESTEDINGEN. Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAUBE& Co., te Parijs316" Rue du FaubourgMontmartre, en A. STE1NER, te Hamburg. Vooral met het oog op het adver- teerend publiek berichten wij reeds nu, dat Maandag a. s. geen nommer van dit blad zal verschijnen. Ministerie van Binjpenlaiidsche Zaken. RIJKS-WATERSTAAT Vaststelling der Kiezerslijsten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Mëdedceitagen vau verschillenden aard. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes; STATlSTiKK OVBR FEBRUARI 1877. I>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woessdag-, en Vkijdagavohd, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 6 ct., met bijblad 10 ct. Gewone adverteetiën worden a 10 ct. per regel geplaatst- Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, riieustuanbk dingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, G April 1877, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de irovineie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed 1°. Het onderhoud der Rijks-zeeweringen hij de Oude Hoeve aan de noordkust van het eiland Schouwen, van 1° Mei 1877 tot en met uit0. April 18 78, 2°. Het herstellen van eenige rijzen hoofden beioesten den Westaavendijk te Reuzen. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele in schrijvingen, volgens S 441 der Algemeene Voorschiiften. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeelandte Middelburg, en zijn voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhopf, Raamstraat no. 49 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 81 Maart en 3 April 1877 worden de noodige aan wijzingen op de plaatsen gedaan; voorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Zierikzee en te Keuzen. 's-Gravenhage, 26 Februari en 7 Maart 1877. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBKECHT. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter algemeene kennis, dat de LIJSTEN VAN DE KIEZERS VOOR LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-OENERAAL, DE PROVINCIALE STATEN EN DEN GEMEENTERAAD op heden gesloten zijn, alsmede dat de lijsten dadelijk ter gewone plaats in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de se cretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Goes, den 28 Maart 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, 28 Maart 1877. Op Donderdag 19 April zal te 's-Heer Abtskerke eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den Raad, ter vervanging van den overledenen G. R. Harincle. Het departement Krabbendijke der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is voor nemens in die gemeente een spaarbank op te richten. (TV G. Ct.) Blijkens het officieel verslag omtrent den toestand van het Kroondomein gedurende 1876 is van de bevoegdheid tot het afkoopen van tienden in dat jaar gebruik gemaakt voor 94 tiendblokken Daarvan behoorden 11 blokken tot het rentambt Middelburg, voor 43,804; 11 blokken tot het rentambt Goes, voor f 22,983,80 en 55 blokken tot het rentambt Zierikzee, voor 54,922,77 De gemeenteraad van Ylissiugen heeft besloten een adres aan de Eerste Kamer 'te zenden, houdende verzoek tot verwerping van het wetsontwerp der rechterlijke indeeling, ten aanzien van het rechtsgebied van het hof van Zuid-Holland. De Regeering heeft bij een wetsontwerp tot verhooging der loopende begrooting voor het departement van justitie voorloopig eene som van 100,000 aangevraagd ter uitvoering van de maatregelen tegen verspreiding van de veeziekte. Te Amsterdam is Zondag een oude vrouw van da trappen dood gevallen. Een beurtschipper, op reis van Zwolle naar Amsterdam, heeft Zaterdag op de Zuiderzee door ten hevigen storm uit het Noord-oosten mast en zeilen verloren en dreef reddeloos rond. Gelukkig werd hij ontdekt do r den ge zagvoerder van de Rotterdammer schroef boot [)e Koophandel, die dadelijk zijn koers verliet, liet. in nood verkcerende vaartuig op sleeptouw nam en de lading behouden te Amsterdam binnenbracht. Terwijl Zaterdagmiddag te IJselmonde eenige werklieden bezig waren door middel van de kraan eenige boomen uit een aan den wal liggend vaartuig te lossen, brak eensklaps de zoogenaamde koning ea viel de kraan overzij deze stortte op een der werklieden, een oppas send huisvader, neêr, die reeds des avonds overleed, eene vrouw met zeven kinderen na latende. Een ander werkman schijnt vrij hevig aan de borst bezeerd te zijn. Te Ameide zijn Zondag de leden van zeker huisgezin, bestaande uit de moed* r, dochter en schoonzoon, tia gezamenlijk soep te hebben gegeten, plotseling ongesteld geworden. De moeder is overleden. Men vermoedt, dut in de soep vergiftige bestanddeelen waren. De schoon zoon en de dochter zijn herstellende. Zondag boden oenige studenten te Utrecht, een maaltijd aan enkele Luiksche studenten aanop den domtoren. Te Hoerde is Zaterdagochtend bij een landbouwer brand uitgebarsten, waardoor de geheele inboedel is vernield en tevens eene koe, twee kalveren en acht schapen in de vlammen zijn omgekomen. Uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld, dat de provinciale weg's-BoschVlijmen, die voor een gedeelte reeds droog en althans berijdbaar was, weder geheel onder water is gezet. Ook de weg naar Berlicum, langs de kanaalzijde, is in het verlaagde gedeelte weder overstroomd. Dinsdag nam te Posterholt, onder Roer mond, een huzaar, aldaar geposteerd om te waken tegen invoer van vee, zijn karabijn op en mikte schertsenderwijze op een meisje van 23 jaren. Ongelukkig ging het wapen af en binnen weinige oogenblikken was het meisje een lijk. De huzaar had verzuimd zijn karabijn 's avonds te ontladen. De commissie voor het Internationale Congres, dat in verband tot en gelijktijdig met de Inter nationale Tuinbouw-tentoonstelling in ds volgende maand te Amsterdam zal worden gehouden, heeft het uitvoerig progamma in de Fransche taal het licht doen zien. Het congres wordt den 13 April in „Artis" geopend. Een aantal adbesiën zijn reeds ingekomen het programma noemt daarvan een 48tal namen van aanzien uit allerlei steden van Europa. Voor 2,50 kan men zich als lid laten inschrij ven; eenige spoorweg-directien hebben vrachtverminde- dering voor de leden toegestaan, door tusschenkomst van deD heer Groenewegen (Oetewalerweg, 6, Amsterdam) te bekomen. Twee en dertig vraag punten zullen worden ingeleid en besproken, be halve de nog andere in te dienen Men kan ge bi-uik maken vau de NederlandscheFranscheEn- gelsche of Duitsche taal. In 1464 waren de eieren omstreeks Paschen zeker goedkooper dan zij waarschijnlijk dit jaar zullen zijn. Een mand van 100 eieren kostte destijds éen duit. 't Was in dienzelfden goeden tijd, dat de heereu Burgemeesteren van Hoorn op het stadhuis een gast maal gaven „als de heer van Carlois daar was", en daartoe een tomrne van ten volle 3 stuivers hadden verteerd. Kort daarna werd dienzelfden heer op het gemeld stadhuis door heereu Burgemeesteren nog een gastmaal aaageboden, dat iets minder luister rijk was en dan ook 21 stuiver kostte. Ook is ïd de Hoorusche stadsrekeningen van hetzelfde jaar ge vonden, dat Burgemeesteren aan een maaltijd, het bier daaronder gerekend, verteerd hadden 16 bras penningen, en 10 stuivers aan Franschen wijn op Paasch-Dinsdag, als er kerkmeesteren, waardyns en andere overheden onthaald werden. Dit was in hetzelfde vooröeelige jaar, dat men in Amstellandt koopen kon: „Een mudde tarwe, een mudde gerst, een mudde rogge, een mudde haver, een ton appelen, een vette kalkoen en een kan wijns" voor 31 stuivers te zamen. EERSTE KAMER. Bij het onderzoek in de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot wijziging der begrootinq van het'fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1876, vastgesteld bij de wet van 18 Jan 1876 (Stbl. no, 16), werd door eenige leden de vraag ge daan, of dit ontwerp niet eene wijziging had moeten ondergaan, nadat in de andere Kamer de dading over grond en water in en voor den Schengepolder mft ambachtsgerechtigden van Wolfaartsdijk niet is be krachtigd. Uit het voorloopig verslag der Eetste Kamer over de rechterlijke wetten blijkt: lo. Omtrent den vorm (de regeling in 9 wets voorstellen) dat er verschil van gevoelen bestond. 2o. Een zeer groot aantal leden was overtuigd, dat deze voordrachten rusten op een goed beginsel, namelijk van een minder talrijk, goed bezoldigd per soneel voor rechterlijke macht, met meer werk dan vroeger, vooral ook in verhand met de Hovenwet. Zeer vele andere leden konden niet deelen tn deze min of meer gunstige beschouwing van den voor gedragen maatregel. Zij toonden zich in beginsel gekant tegen de strekking daarvan. Weder andere leden ontkend ridat er tusschen de Hovenwet en deze wetsontwerpen een .zoo nauw verband staat. Zij vrees den niet, dat verwerping dezer wetten gcheelen stil stand op het gebied der verbetering van ons rechts wezen zou teweegbrengen. Voorts hebben nog andere leden verklaard, dat huns inziens geen voldoend antwoord kan gegeven worden op de Vraagwelt algemeen belang het ter zijde zetten van zoovele andere belangen kan doen eischen of rechtvaardigen? 3o. Het giondwettig bezwaar tegen algemeene ont binding van alle rechtbanken en kantongerechten werd in verschillenden zin besproken. Sommigen meenden, dat. die ontbinding stellig in strijd is met de letter der gioudwet, anderen deelden dte opvatting niet. Beiderzijds werden de bekende argumenten bijgebracht. Omtrent enkele der afzonderlijke ontwerpen werden onderscheidene aanmerkingen gemaast in verband met sommige opgeheven rechtbanken. 4o. De vaststelling der jaarwedden van de amb tenaren vau het Openbaar Ministerie bij alle kan tongerechten vond over 't algemeen goedkeuring. De Kamer heeft Dingsdag de 19 tog aanhan gige wetsontwerpen aangenomen, waaronder die tot invoering van bronzen pasmunt, de wijziging van de Indische muntwet en de wijzigingen der onteigenings- en inkwartieringswetten (beide laatsten met 21 tegen 8 stemmen.) De adressen Van de Raden der gemeenten Baarland, Cats, Cortgene, Colijnsplaat, Wolfaartsdijk en Yerseke, en van burg. en wetli. van Kruiningen en Scbore, in zake de wetten op de rechterlijke or~ ganisaPe, zijn in de Kamer ontvangen. Goes. Heden ontving de kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier het bericht, dat ook de Heer H. A. Leenmans, pred. te An jum, zich verplicht achtte de be roeping herwaarts af te wijzen. Baarlakd. Bedankt voor bet beroep naar deze ge meente door ds. G. Vlug, te Heerjansdam. Op de School 1" klasse waren gedurende deze maand 146 kinderen. Onder dezen waren 132 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden 12 n n van 1 10 verzuimen, en 2 a meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was U/io percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden tegen 9/io percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 2" klasse waren 188 kinderen, waar onder 167 zonder eenig verzuim, 18 die van 110 verzuimen, en 3 n meer dan 10 verzuimen hadden.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1