1877. N°. 37. Dinsdag 27 Maart. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, 31J" Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. Secretarie op fn Paaschdag. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar öost-lndië. 0FF1CIËËLË MËDËDËËLINGËN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Jlededeclingeji van verschillenden aard. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijke- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Secretarie der gemeente a. s. Maandag den 2 April, uit hoofde van aen 2en Paaschdag, gesloten zal zijn. Tot] het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal gelegenheid gegeven worden des middags van 12 tot 1 ure. Goes, den «24 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via TRIEST, 28 Maart, 9.40 's morgens. Via BRINDISI, 30 Maart, 1.'s middags. Via MARSEILLE, 6 April, 1.— 's middags. Via NIEUWEDIEP, 6 April, 5.45 's avonds. Via NAPELS, 15 April, 5.45 's avonds De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Benoemd met ingang van I April a. s. tot advo caat-generaal bij den Hoogen Raad mr. C. F. Th. Van Maanen, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Ter benoeming van landmeters van het kadaster zal in de laatste helft van Mei e. k., op nader te bepalen dag, te 's-Gravenhage een examep worden gehouden. Zie verder de St. Ct van 24 Maart. Aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Soerabaya wordt verlangd een leeraar, be voegd tot het geven van middelbaar onderwijs in de Engelsche- en tevens in de Fransche of Hoogduitsche taal, dan wel in het bezit van eene akte van be kwaamheid voor meer uitgebreid lager onderwijs in eene der beide laatstgenoemde talen. Eischen en voor waarden meldt de Staats-Courant van 24 Maart. GOES, 26 Maart 1877. We hebben een vriendelijk verzoek aan onze lezeressen en lezers. Onlangs gaven twee ouden van dagen, nl J Smallegange en zijne vrouw, in de Bocht van Guinee alhier, kennis van hun 50jarige eclitvereeniglug. Bij de vele bekendmakingen, die telkens tot ons kouten, is het licht mogeljjk, dat nten niet denkt om den minder feesteljjken toestand waarin sommige fee telingen zich bevinden. Dit laatste is ook 't geval met die beide per sonen De man is gebrekkig, kan bijna niet meer zien, en hij noch zijne vrouw is in staat te werken. Fortuna strooide nooit bloemen op hun pad. Wie wil, al is 't met eene kleinigheid, helpen lenigen wat die godin daar vergat te doen? Wij hopen van velen, die, des verkiezen de, aan ons bureau gelegenheid vinden hunne gaven te storten, waarvan dan door ons melding zal worden gemaakt. Zooals onze lezers uit eene advertentie in ons vorig nommer hebben kunnen zien, is de tweede aflevering verschenen van het Aeder- landsch rundvee-stamboek. Nogmaals vestigen wjj de aandacht op dit hoogst belangrjjk werk. jBorssele. Naar men verneemt is door HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie aan de besturen der gemeenten, waar de hoofdeljjke omslag nog op die wijze geregeld is, dat geen vaste maatstaf voor den aanslag is aangenomen, eene circulaire gericht, waarbij in overweging wordt gegeven de verordening op de heffing in dien zin te wijzigen, dat voor elke klasse een vermoedelijk inkomen worde aangenomen, ten einde daarnaar de aanslag der belastingschul digen vasttestellen. Als men nagaat, dat in de meeste gemeenten de belastingschuldigen hun aanslag op het kohier ■lechts knnnen toetsen aan eene onderlinge vergelijking van andere aaugeslagenen, dan zal men het eene groote verbetering noemen, als de conclusie wordt opgevolgd. 's-Heer Abtslierke. Verleden Woensdag mishandelde zekere G. W., bij gelegenheid der veikooping van een boereninspan in deze ge meente, eens anders hond zoodanig, dat er aan leiding uit genomen werd om daarvan proces verbaal optemaken. Wemeldinge. De koopman J. F. alhier besloot Zaterdagavond ruim 10 uren in wat opgewonden stemming, bij 't huiswaarts keeren, het kanaal over te zwemmen in plaats van over de sluisdeuren te gaan. Hij rukte zich van zjjn geleider los, sprong in 't water, zwom tot kort bij 't remmingswerk en zonk toen plot seling in de diepte, waaruit hij Zondagmorgen te 5 uren levenloos is opgehaald. Wij hebben heden uit vertrouwbare bron vernomen, dat de Eerste Kamer eerst in de week na Paschen da rechterlijke wetten zal behandelen. Zie telegram). Bjj een slachter te Middelburg is jl. Woens dagavond uit zijn winkel door een beschonken persoon een ter bezorging gereed staande mand met vleesch ontvreemd. Toen de dader zijn roes had uitgeslapen, had hij spijt dat hij het feit gepleegd had. Daar hjj het ontvreemde noch terugbrengen noch behouden durfde, wierp hjj het in eene sloot buiten de stad weg, waaruit het later is opgevischt. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Hontenisse moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. A. A. baron Collot d'Eseury en A. F. Marlet. In een langdurig proces heeft de Arr.- recht bank te Zierikzee eindelijk vonnis gewezen Een arme weduwe met 6 kinderen, die in de vorige week nog door liefdegaven werd ondersteund, is door de uitspraak der rechtbank in het bezit ge steld van ruim 7000. In 1810 had haar groot vader aan zekeren J. N. ƒ7113,65 geleend onder voorwaarde van teruggave binnen 3 maan den na opzegging, en van een geregelde rente van 5 pCt. 'sjaars. Noch J. N., noch zijn rijke erfgenamen voldeden aan hun verplichting. De rechtbank wees aan de eischeres de invor dering der schuldbekentenis toe, met de rente der laatste 5 jaren. Onder de leden der Eerste Kamer, die dit jaar in de periodieke aftreding zijn begre pen, en ter vervulling van wier plaatsen de verkiezing door de Provinciale Staten den lOn Juli a. s. moeten geschieden, behoort ook de heer mr. C. J. Pické. Op Dinsdag 12 Juni e. k. zal de stem bus geopend zjjn ter voorziening in de vaca tures, ontstaande door de periodieke aftreding van leden der Tweede Kamer. Daartoe behoo- ren o. a. de heeren mr. D. Van Eek, voor MiddelburgJ. J. Van Kerkwijk, voor Zierik zee 1. Id. Fransen Van de Putte, voor Hoorn. De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amsterdam en die voor een in het hoofdkiesdistrict Tiel zul len geschieden op Dinsdag 17 April e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Dingdag 1 Mei d. a. v. 't N. v. d. D. weerspreekt, wat de Min. van Binnenl. Zaken door >officiëele mededee- lingen" (die zoo dikwerf weinig geloof ver dienen) in de Kamer heeft te kennen gegeven over de scheuren in den spoorwegviaduct te Am sterdam. »/.ijn onze inlichtingen juist wj) hebben daarop meer vertrouwen dan in die, welke den Minister verstrekt zijn, voegt het blad er bij, »dan ligt de oorzaak van den eenigen tegenspoed minder in den ondergrond dan in gebrek aan de noodige voorzorgen bjj de zandstortingen voor de spoorbaan. Hoewel het gebeurde geen onherstelbare ramp is, zullen toch beleid en kennis noodig zijn, om het werk zijn vorige kracht te hergeven; of men echter thans op den goeden weg is, zal de tijd moeten leeren," Men verneemt, dat alle zeemiliciens, circa 600, in het vervolg hunne opleiding zullen ont vangen te Nieuwediep, waartoe Zr. Ma. stoom- fregat Evertsen medio Mei in dienst zal worden gesteld. (Ii. en N. D. Ct.) Met 15 Juli zullen een 100tal miliciens van de lichting van 1876 met onbepaald ver lof huiswaarts gaande dan nog onder de wapenen bljjvende manschappen van die lich ting znllen eerst in de maand Sept. in dit voorrecht kunnen deelen. (U. D Met 13 tegen 5 stemmen besliste Zaterdag de orde van advocaten, (de Haagsche balie telt 80 advocaten) door den deken mr. A. De Pinto opzettelijk bijeengeroepen tot bespreking van dit onderwerp, dat op de vraag »of men de opheffing der procareurs wenscheljjk acht" een ontkennend antwoord moet worden gegeven. Vrjjdag zijn Z. M. den Koning de eerste kievitseieren aangeboden. Te Zutfen kreeg Vrijdag bij het ran geeren en achteruitzetten van den trein een wisselwachter eene flauwte, waardoor hjj werd overredeD, hetgeen onmiddelljjk den flood ten gevolge had. Te Zwolle zijn twee boerenwomngèn af gebrandéén bewoond door drie gezinnen, die allen met moeite zjjn gered. Een vrouw bekwam brandwonden, daar het brandend dak op haar viel. Eenig vee is in de vlammen omgekomen. Men schrjjfr. uit Groningen, dat de sol daten, met het bewaken der grenzen belast, wegens het slechte schoeisel verlof' hebben beko men, omop klompen te loopen 1 Uit Vlagtwedde wordt gemeld, dat daar eene patrouille militairen, met het bewaken der grenzen tegen den invoer van vee uit Duitsch- laud belast, in een moeras geheel verzakt is geraakt en met groote moeite weer op het droge is gekomen. Ook op de spoorwegen hier te lande be ginnen zich al meer en meer de treurige ge volgen te doen gevoelen van den gespannen toestand, waarin zich de Europeesche handel bevindt. Op de meeste stations ziet men een groot aantal wagens ongebruikt staan, terwjjl gewoonljjk iu dezen tijd van het jaar de spoor wegmaatschappijen tenauwernood het benoo- digd aantal wagens beschikbaar hebben, om aan de talrijke aanvragen te kunnen voldoen. (Stoomp.) Te 's-Gravenhage i9 een plaatseljjk comité tot uitvoering van het plan eener expeditie naar de Poolstreken gevormd. De Maatschappij tot redding van drenkelingen, opgericht te Amsterdam in 1767, heeft onlangs op nieuw iu druk eene circulaire doen verspreiden, waarin beknopt zijn samengevat de middelen, welke door een ieder in de eerste oogenblikken kunnen worden aan gewend om den drenkeling in het leven te behouden. Ook voor eene dadelijke behandeling van schjjndooden, tengevolge van bevriezing, verhanging, of verstikking, houdt die circulaire eenige wenken. De hoofdcommissie voor het standbeeld van Spi noza heeft een wedstrijd uitgeschreven voor kunste naars nit het buitenland en uit Nederland. Zij wenscht een model in pleister van een meter hoogte (het voetstuk inbegrepen) en voorstellende Spinoza in de kleeding der 17e eeuw. De modellen moeten uiterljjk 1 October 1877 in het bezit zijn der commissie. In Friesland is het op sommige plaatsen treurig met het veevoeder gesteld, daar alles uren ver onder De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Ybwdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1