Bijvoegsel van de (jroesohe Courant. No* 36 Zaterdag 24 Maart 1877. OFm UK MEDEDEELIM Jlededeelingen vau verschillenden aard. - Blijkens Prov. blad no. 36 is de aanvang van het beschrijvingswerb voor de belasting op het personeel en voor h t patentrecht, dienstjaar 1877/78, bepaald op Maandag 7 Mei 1877. De beschrijvingsbiljetten voor de persoueele belasting zullen den achtsten dag na de uitgifte worden opgehaald doch in geen geval vóór 15 Mei. De aangiften of verklaringen ter verkrijging van patent zullen van 7 tot en met 14 Mei worden uitgegeven en ingezameld behooren te zijn te Goes op 26, en in de overige gemeenten op 23 Mei. De sluiting van de registers der patentplichtigen zal geschieden te Goes op 11 en in de overige gemeenten op 7 Juni. Het inschrijven in de registers en het klas- sificeeren zal te Goes aanvangenonmiddelijk nadat de aangift-biljetton eener wijk zullen zijn ingezameld. Het werk der zetters behoort te zijn afgeloopen te Goes vóór 16 en in de overige gemeenten vóór 9 Juni. Stipte inachtneming hiervan wordt nadrukkelijk aanbevolen. BtNNEiMLAMDSCHE BERICHTEN. GOES, 23 Maart 1877. Bij bevelschrift van den 16 Maart jl. d-r Arrond.-rechtbank alhier is J. G. ben B. koopman en omroeper te Goes, ter zake van den door hem gepleegdeu diefstal van aarde werk (bestaande uit spoelkommen kopjes schoteltjes enz nit het pakhuis van den heer J. G. Dobbelaere, alhier, met verbreking van het slot der deur vau die bergplaats, in den nacht van den 18 op 19 Januari 11verwezen naar den heer Procureur-Generaal bij het Ge rechtshof te 's-Hage. De dag van gisteren was in onze stad even stil als alle Donderdagen. Hier en daar zag men een vlag. De soiree, Donderdagavond vanwege de Vereeniging voor Volhveomakenalhier gege ven, was niet zoo druk bezocht als de vorige. De gehouden vo ordrachten werden met belang stelling aangehoord en luide toegejnicht. Na de pauze werd het aardige stukjeEen vrouw, die den baan speelt", door leden der Rederijkers kamer Aurora" opgevoerd. Dankbaar en hoogst voldaan toonde zich het publiek, door de spelers luide toetejuichen. Door den heer E. Van den Bosch, te Goes, is weder een belangrijke verzameling granen en zaden ten geschenke gegeven aan de Rijks- landbouwschool te Wageningen. Yerseke. Bij de op Woensdag alhier plaats gehad hebbende verkiezing voor een Lid van den Raad, ter vervanging van den heer C. Hieftje, (overleden) zijn ingeleverd 52 biljetten, waarvan 2 van onwaarde. Van de 50 geldige stemmen zjjn uitgebracht: op C. Van Hoorn 27, G. Schip per 12, J Kriekaard en J. C. Hieftje ieder 4 stemmen, terwjjl nog drie personen ieder 1 stem verkregenzoodat Cornelis Van Hoorn is gekozen. Ook uit de gemeenten Kruiuingen, Krab- bendijke en Schore is een adres aan de Eerste Kamer verzondeu tot ondersteuning van dat van ingezetenen van Goes, in zake het wets ontwerp no. 5 op de Rechterlijke Organisatie. De rechterlijke wetten zjjn in de Eerste Kamer door de meerderheid gunstig ontvangen. Vad.) Het anti-revolutlonnaire Wagn. Wkbl. verzekert, naar aanleiding der omstan digheid dat de nieuwe kieswet niet vóór Paschen in de Kamerafdeeliogen in onder zoek zal komen, >dat het Ministerie-Heemskerk reeds werkelijk gevallen is," en het betreurt de beslissing daaromtrent niet. »De tijd om èn kieswet èn onderwijswet te behandelen, is verstreken. Heemskerk zelf draagt daarvan de schuld." Het blad is voorts van oordeel, dat sde groote slag", de afmaking van 't Ministerie- Heemskerk, »nu geslagen moet worden. Uitstel is niet alleen onmogelijk, ook zelfs niet wen- scheljjk." Dat Heemskerk wegens 'tniet serieuse zijner handelingen hard gevallen is, berust op waarheid. Heemskerk kan als loods dienen om in kritieke oogenblikken 't schip van Staat uit eeu gevaarljjk vaarwater in volle zee te brengen, maar om bestendig als kapitein 't bevel te voeren, mist hjj de noodige talenten, vooral wyl hjj te weinig idealist is, te onbestemd in de keus van 't doel van den tocht. Uit kracht van zjjn persoonlijkheid en conservatieve be ginselen is hjj een goed administrateur, maar een middelmatig staatsman De naaste toe komst op politiek gebied behoor (volgens 't W. W.) 't eerst aan Kappegne, daarna aan Van Lijnden" De heeren mr. G. De Vries en mr. D. J. baron Mackay hebben bun ontslag genomen als leien van de Tweede Kamer; de eerste omdat hij de benoeming tot lid van den Raad van State hueffc aangenomen, de tweede omdat hij zich metterwoon te Louden gaat vestigen Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft het beschermheerschap over de voorge nomen uitzending naar de Poolstreken op zich genomen Tot leden van het Hoofd comité zijn benoemd: Z. K. H prins Alexander der Neder landen, tot voorzitter, en o. a. de heer J. D. Fransen Van de Putte. Onze letterkunde heeft een harer ijverigste beoefenaars verloren in den heer P J. Andriessen, den vriend der jeugd, die Maandag op 61ja- rigen leeftijd overleed Te Amsterdam is Woensdag een vrouw, wier kleederen door aanraking met de vlam van een petroleumtoestel in brand waren geraakt, al brandende de trappen harer woning afgesneld. Een voorbijganger had de tegenwoordigheid van geest om een deken te grjjpen, die nit een venster werd geworpen door iemand, die het geval zag, en eveneens fluks bjj de hand was. De voorbijganger wikkelde de vrouw in de deken en behoedde haar aldus voor een anders wissen dood. Zjj had echter natuurlijk reeds onderscheidene brandwonden bekomen. Dinsdag is C. L. Schoorl van Breda naar Rotterdam getransporteerd, alwaar deze oplich ter zijn straftijd moet doorbrengen. Het water, dat 's-Hertogenbosch en om streken weer geruimen tyd teisterde, begint te wjjken. Het gedeelte provinciale weg 's Bosch De u te ren is op sommige punten droog en, schoon over 't geheel nog niet begaanbaar, wordt de weg door voer- en rijtuigen weer gebruikt. Naar men aan het U. D. mededeelt, is in de laatste dagen gebleken, dat nog in ver schillende garnizoenen granuleuze oogziekte voorkomt Men meent opgemerkt te hebben, dat er tusschen den slechten toestand der ka zernes en de ziekte een meer dan toevallig verbaod bestaat. Te Maastricht is een bootje met zes vis- schers door den stroom tegen de spoorwegbrug gedreven eu omgeslagen. Een hunner, vader van een talrijk huisgezin, is verdronken, doch de anderen hebben zich weten te redden. Zondagavond 11. zocht een beschonken schippersgezel ruzie in een tappery te Monster en koelde zjjn dronkemanswoestheid aan een der bezoekers, wien hij een, schoon niet ge vaarlijke, wonde in den hals toebracht. Tegen den dader en den tapper is strenge vervolging ingesteld. De Coöperatieve Voorschotvereeniging met Spaar bank te Middelburg heeft haar eerste jaarverslag uitgegeven, waaruit bljjkt, dat zij aanvankelijk gun stig gewerkt heeft. De Middelburgsche vereeniging telde op 81 December 1876 53 leden, waarvan 8 hun aandeel hadden volgestort, terwijl het gezamen lijke bedrag der stortingen f 1387,561 beliep. Aan I jaargelden was ontvangen 2130,161waarvan f 2,8,631 werd teruggehaald; de spaargelden waren door 46 spaarders in 364. posten gestort. Daar de ontvangsten niet voldoende waren om aan de aan vragen om krediet te vo doen, werd 4170 bjj par ticulieren opgenomen. De vereeniging verleende 36 voorschotten, gezamenlijk ten bedrage van 7065. De gezamenlijke omzet bedroeg 9684,474 in ont vang en 9539,90 in uitgaaf en het resultaat is, dat met een gestort kapitaal van slechts/1387,664 een wiust is gemaakt van 5 percent. Onze Koning heeft, volgens het Fransehe blad La Patrie, aan den Commissaris-Generaal der Parijsche wereldtentoonstelling van 1878 bet aanbod gedaan, een verzameling van 40,000 tulpen te zenden en die een tijd lang te onderhouden, welk aanbod dank baar is aangenomen In de zitting van de Belgische kamer van Woensdag beeft de heer Barnaert, Minister van op nbare werken, meaegedeel l, dat de onderhande lingen met de Nederlandsche regeering over het kanaal van Ter Neuzen spoedig tot een resultaat zullen leiden. Te Parijs vond een handelaar, bjj zjjne thuis komst, zijne moeder in hare slaapkamer opgehangen. Een geneeskundig onderzoek heeft aan 't licht ge bracht, dat de ongelukkige eerst geworgd is ge worden en daarna opgenangen Ook "aren de zak ken vau het slachtoffer naar buiten gekeerd en ge leegd eu een Parjjsch lot uit de iade van de com mode, benevens andere waarde gestolen. Dinsdag is aldaar uit de Seine het lijk opgehaald van een 18- a 20jarig meisje, dat aau het hoofd en den hals niet minder dan zeven dolksteken had. De hals wa9 op twee plaatsen doorboord. In den nacht van den 27 op den 28 Febr. was Konstantinopel in opschudding de maan bood den Muzelmanoen het schrikwekkende verschjjniel van een eclips aan. De Turken nu hebbeu omtrent dit schouwspel eigenaardige begrippen. Zjj verkee- ren in de vaste overtuiging, dat de verduistering veroorzaakt wordt door een draak, die zich op de maan werpt en tracht haar te verslinden. Nu heb ben zij voor dit hemellichaam grooten eerbied, zoo als ook blijkt uit hun wapen de halve maanen dit gevecht tusschen den draak en de maan wordt door hen met spanning gadegeslagen, ja zjj doen hun best, om de maan zooveel mogelijk te hnlp te komen. Zoodra de verduistering begon, bleef geen Turk in huis. Allen stroomden op straat of zochten zich een plaats op de platte daken hunner woningen. L)e een loste zijn geweer, een ander schoot zjjn revolver, een derde beukte zjjn braadpan aan stuk ken, eeu vierde trilde uit al ziju macht. De hadjas beklommen de minarets eu riepen de hulp van Allah en zijn profeet in, om aan de maan de overwinning te verzekeren. De hondendoor dit lawaai ver schrikt, droegen door hun woedend geblaf het hunne er toe bij, om het rumoer nog erger te maken. Nadat dit helsche rumoer eenige uren had aange houden, zag men de maan weder in al haren glans aan den schoonen Oosterschen hemel stralen, en ging de bevolking welgemoed naar huis, zeer voldaan over de hulp, die zij aan de maan had verleend, om den draak te overwinnen. Te Milaan zal eene degelijke proef op groote schaal genomen worden, of de verlichting der stad met electrisch licht de gasverlichting kan vervangen. EERSTE EN TWEEDE KAMEÜ Bij de Eerste Kamer zijn verschillende adressen van adhaesie ingekomen aan het bekende adres van Burg. en Welh. van Goes, houdende bezwaren tegen het door de Tweede Kamer aangenomen wetsoutwerp No. 5 der R. O. Deze adressen zijn van de gemeen teraden te Wemeldinge, 's-Heer Abtskerke en Katten- dijke, en van burgemeester en wethouders der gemeenten 's-Heerenhoek, Ovezand, Kapelle, Kloetinge, Driewegen en Nisse. Afzonderlijke adressen, van gelijke strekking als dat van Burg. en Wetb. te Goes, zijn ingekomen van het dagelijksch bestuur te 's-Heer Arendskerke en Heinkenszand. Het adres uit Goes is eveneens aan de Kamer overhaudigd. In de zitting van Donderdag heeft de Voorzitter medegedeeld, dat door de afdeeliugen ziju benoemd tot rapporteurs over de rechterlijke wetten, de heeren Cremers. Van Akerlaken, Pické en Schinmelpenninck Pan der Oye. Ingekomen zijn o. a. eeu aantal verzoekschriften, houdende bezwaren tegen de rechlerljjke wetten. Voorts zijn ingekomen al de gisteren door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, die naar de afdtelingen zijn verzonden. De zitting is daarop gesloten Omtrent de door de Tweede Kamer geweigerde bekrachtiging van een dading met ambachtsgerech- tigden van Wolfaartsdjjk over grond en water in den Schengepolder lezen wjj, dat de leden op zicbzelven tegen de dading geen bedenking hadden, maar door ver schillende sprekers werd betoogd, dat een der onder teekenaars, mr. C. P. Lenshoek, als gemachtigde op trad van iemand, die zelf niet gerechtigd was in deze zaak op te treden en dus ook geen macht aan een ander kon overdragen. Wel werd ook nog een ander bezwaar ingebracht, nl. dat ten onrechte in het con tract werd gesproken van ambachtsgerechtigden, ter wjjl de Ned. wet geen ambachtsheerljjkheden meer erkent, maar bij de groote meerderheid scheen toch de bedenking, ontleend aan het onvoldoende der volmacht, het zwaarst te wegen en het mocht den Min. v. Financiën niet gelukken de Kamer te overtuigen, dat de partij in elk geval wel aan haar verplichtingen zou voldoen. In de zitting van Donderdag zjjn aangenomen met 43 tegen 14 stemmen de ontwerpen tot wjjziging der onteigenings- en inkwartieringswetten en omtrent verstrekking van rijkspaarden aan officieren. De ont werpen betreffende hypotheek en kadaster zjjn tot na het paa8chreces uitgesteld. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Amsterdam ds. C. A.Renierte Utrecht. RECHTZAKEN. Onlangs is door de Rechtbauk te Goes uitspraak gedaan in de quaestie tusschen Kerkvoogden van Driewegen eu den predikant, betreffende de bjj de beroeping van Z. Eerw. bepaalde toelage. Bij die uitspraak zijn Kerkvoogden veroordeeld tot volle uit betaling van gemelde toelage en meenden zij van dit vonnis cassatie aan te teekenen, de Hooge raad heeft echter het verzoek om kosteloos te procideeren ge weigerd. Dr. P. 8., leeraar aan de boogere burgerschool te Zierikzee, is bij vonuis van den kantonrechter te aldaar, wegens mishandeling van zjjn hondje, op grond vau art. 7 der wet van 5 Juni 1875 veroor deeld tot eene geldboete van ƒ15, of subeidiairtt gevangenisstraf van 2 dagen. k A

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5