'877. N°. 35 Donderdag 22 Maart. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE& Co., te ParijsSI6" Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. AANBESTEDING. Parlementaire Beschouwingen. 3HMN£^LANPSCHE BERICHTEN. GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag-, Wobnsdag-, en Vbijdagavokd, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertenticn worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES znllen op Zaterdag den 24 Maart aanstaande, des na middags te 1 uur, in de groote zaal van het Raadhuis aanbesteden 1°. de onderhoudswerken aan de openbare gebou wen, bruggen, kaaimuren, riolen en water leidingen en de begraafplaats, in éen perceel; 2°. de onderhoudswerken en het gewonschoon maken van de schoolgebouwen en onderwij- eerswoningen, in twee perce len; 3°. het schoonmaken van het raadhuis, de poli- ti wacht en de leenbank, met de levering van witkalk, in éen perceel, 4*. de onderhoudswerken aan de bijzondere eigen dommen der Gemeente, in éen perceel en 5°. Het maken van twee zinkputten, in éen perceel. Bestek en voorwaarden liggen ter inzage van be langhebbenden ter secretarie der gemeente, op eiken werkdag van des voonniddags negen tol des namiddags t ivpP 11 PP Tl Goes, den 10 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBH EN. De Secretaris, HAKTMAN. Wij verbeeldden ons op een kermis eene voor stelling van een goochelaar bij te wonen, 'l Was, of wij den prestidigitateur hoord-n spreken „Heeren en dames, hier hebt gij een geheel nieuw kunststuk Men noemt de goochelkunst bedriegerij; dal is zij niet, mijuheeren en datnes, zij is louter handigheid Let nu goed op mijne handen; hier in deze hand heb ik nu de nieuwe wet op het lager onderwijs. Slechts op alge meen verlangen heb ik die hier gebracht; op de vereerende uitnoodiging van tal van respec tabele familiën, van hooge en lage personen heb ik haar vervaardigd Nu zoudt gij denken, dat zij zoo hoogst belangrijk zou wezen. Och neen, dames en heeren. dat is zij niet! En om u dat te bewijzen, zeg ik let nu goed op hocus pncus, marsch! en Weg is zij. Waar is zij nu gebleven? Ziet gij dezen koker? Hij is leeg, zooals gij ziet. Ja, kijk er maar eens in (dit werd gezegd tot een paar jongeheeren op den etrsten rang, die met aandacht de bewe gingen van den goochelaar gadesloegen) er is geen dubbele bodem in met zulke instrumenten werk ik niet, want dat is geen kunst. Er is niets in, dat ziet gij Welnu, dien koker zet ik .hier neêr, en met het tellen van 1, 2, 3 is de verdwenen wet er in. Nu neem ik een tweeden koker, plaats dien hier, zet daarop dit prachtige stuk van samenstelling, dat zij een kieswe,t noemen, en dat ik iedereen kan aan bevelen om van naderbij te beschouwen. De groote moeite, die mij dit heeft gekost, de enorme onkosten, daarvoor gemaakt, zijn wel de moeite waard om bekend te wezendames en heeren! Daarbij voeg ik eenige kleinigheden, dek alles toe, en zal nu maken, dat dit in den eersten koker terechtkomt, waarin nu de school wet zit Waar zit nude kieswet in? In dezen? Niet waar, ziet maar, in dien! Waar zit de kitswet nu? In dien? Niet waar, in dezen" En zoo draaide dat voor onze oogen, en wer den wij bijna allen door zijn hocus pocus in de war gebracht; en niemand dacht meer om de schoolwet, die in den eersten koker had moeten zitten. Alleen éen der jongeheeren was zoo slim, om te roepen: „En waar zit nou de schoolwet? Die wil je wegmoffelen." Maar de goochelaar verkondigde opnieuw den lof van zijn kieswet, die hem zooveel moeite had gekost Tusschen de behandeling der rechterlijke wet ten in had in de zitting der Tweede Kamer van 13 Maart een incident plaats, dat een on gunstig licht werpt op de houding van onzen premier Werkzaamheid zal men den heer Heems kerk nooit mogen ontzeggen. Met vreugde werd dan ook ontdekt, hoe hij een nieuwe wet op 't lager onderwijs had ontworpen, die spoedig door eene meuwe kieswet werd gevolg i. Wij prezen dien werklust, dat streven om tegemoet te, komen aan de eischen die van verschillende zijden we,rden gehoord Maar er is ons een licht opgegaan, dat geen hoogen dunk ons doet krijgen van de bedoeling, waarmee het inzenden van die twee wetten zoo kort op elkaar is ge schied. In genoemde zitting toch deelde de voor zitter inee, dat hij van den Minister van Rintien- landsche Zaken een schrijven had ontvangen waarin werd te kennen gegeven, dat er eenige wetsontwerpen war°n, die, volgens het gevoelen der Regeeringspoed vereischen. Daaronder kwam o a voor natuurlijk de schoolwet? O. neen, de kieswet, die veel 'at. r was inge diend en van de wet op het lager ouderwijs werd geen woord gerept. En toevallig was de heer Corvr Hooft voor de kennisgeving van den voorzitter zoo vriendelijk geweest den Mi nister in zijn ge oelen te steunen, door een voor stel te doen, om toch vooral spoedig die kies wet te behandelen. Men wachtte immers reeds zoo lang daarop! En op eene nieuwe school wet niet Jamaar die kieswet moest zoo noodig worden herzien! Over de andere dacht niemand, totdat de heer Van Houten zeer ge past daarop wees door te zeggen „Ik laat nu alle quaestie van af-praak tusschen de politieke partijen geheel in het middendoch wij zijn dit zittingjaar begonnen met het doel, om de schoolwet in behandeling te nemen en af te doen, daaraan dienen wij ons dus te houden. Is deze zaak afgedaan, dan zal men het volgende jaar de kieswet kunnen beh ndel-»n en afdoen En toen werden als het ware alle leden wak ker geschud, toen begonnen de liberale leden te begrijpen, dat e.r grof spel werd gespeeld, en die allen vereenigden zich, om din Minister Heemskerk door een afkeurend vonnis aan het verstand te brengen, dat zij op zulk eene wijze zich niet lieten beetnemen Jarenlang is ge vraagd om herziening der schoolwet; jarenlang is gestreden voor eene betere regeling, om dat intellectueels brood voedzamer en goedkooper te doen zijn De heer Heemskerk zou ons dat schenken Met veel geheimzinnigheid, na lang wachten en herhaalde teleurstellingen, wordt ons die wet aangeboden, en zij blijkt niets anders te wezen dan een doodgeboren kind. Geen le venskracht. kan men erin bespeuren; in het sectie- verslag is terecht gevraagd, of de Regeering ge slapen had, dat zij zulk een wet durfde voor dragen Of gelooft zij de vertegenwoordiging on- noozel genoeg, om zulk een levenloos wezen het Nederlandsclie volk te overhandigen op de jaren lang gedane vraag om beter ouderwijs Och neen, wij hebben hooger dunk van het verstand van onzen premier. Er moest iets gegeven wor den, om aan het dringend verlangen tegemoet te komen en hij gaf iets, waarmee men zich kon bezighouden. Maar spoedig bem srkte hij hoe algemeen de teleurstelling wa», hoe weinig men was ingenomen met zijn kind. AfUiding moest er bezorgd worden eu er kwam weer een nieuweling op het tooneel de kieswet En vreezende den strijd tot behoud van de eerste, waarin hij zelf wel eens zou kunnen ondergaan, wilde hij liever de tweede aan een proef on derwerpen, omnat hij daarbij meer kans had, zelf behouden te blijven. Zou er overeenkomst kunnen wezen tusschen den goochelaar en den heer Heemskerk f Dat de heer Heemskerk zulke toeren ons laat zien, is een schande voor de Regeering En dat begreep de Minister van Justitie, naar het scheen, ten volle „Ik wenseh mij niet, in deze discussie te mengen, de Kamer moet betlissen," sprak hij Maar hij voegde erbij: „De Regeering blijf van het gevoelen dat mij bleek aan u, mijnheer de voorzitter! te zijn medegedeeld dat zij, ook in het belang eener regeling voor de aan staande verkiezingen, gaarne de kieswet zoo spoedig mogelijk behandeld zag Het was, of üe heer Van Lijnden zich schaamde over hetgeen hij zeide. Eu dat doet hem eer aan. Dat hij de Regeeriug niet geheel kon afvallen was te begrijpen, eu hij sprak daarom zoo on bestemd mogelijk maar wij betwijfelen, of hij zijn collega dankbaar zal wezen voor die on verwachte taak van op zulk eene wijze de eer van het Kabinet te moeten ophouden Neen, goocheltoeren helpen niet meerEr is genoeg gewacht, jaar in jaar uit hebben wij bij de stembus de schoolqnacstie gehad, om testrijden. Die strijd moet nu beslist zijn vóór de volgende verkiezing, temeer omdat de schoolwet, die vroeger dan de ki swet is ingediend, de prioriteit h^eft. En toch, wij vreezen, dat de heer Heems kerk, zoolang het hem slechts mogelijk is, dien strijd zal trachten te ontwijken Wij wijzen slechts op de b richten onder het binnenland, welke de Andwinsche Courant en het Vaderland ons brengen. Zij strekken tevens tot bewijs, hoe wij niet dwalen in ons beweren, dat de premier aan het goochelen is. Bij het lezen der redevoering, door den heer Saaymans Vader uitgesproken om zijn amende ment tot behoud der rechtbank te Goes ts ver dedigen, deed liet ons leed, dat. Cicero's welspre keudli'-id hem niet gegeven schijnt te zijn Nu luisterde bijna niemand, en toch - zijne argumenten waren, hoewel niet nieuw ail rem. De Minister be riep zich ter verdediging van zijne voordracht al wéér op het lezenswaard artikel in het Weekbladvan het, Rerht, maar van de andere argumenten scheen hij niet te willen weten Voorzeker is zulk eene handelwijze niet van eenzijdigheid vrij te pleiten. Wie zou die schrijver zijn? Zeker niet éen, die voor locaie belangen strijdt! GOES, 21 Maart 1877. Morgen Donderdag) zal het de gedenk dag zjjn van het derde eeuwfeest der Satis factie van Goes, (22 Maart 1577.) Hoewel er door ingezonden stukken in ons blad, o. a. reeds in het nommer van Zaterdag 16 September 1876, de aandacht op dien dag werd gevestigd, hoorden wij tot heden niet van het plan, om dit gedenkwaardig feit feesteljjk te herdenken. De Nieuwe Goessche Courant meldt, dat bjj vele in gezetenen onzer stad het voornemen zou bestaan om te vlaggenmen zegt, dat het bestuur der vereeidging van volksvermaken juist dien dag koos tot eene Soiree. Officieel hoorden wjj van dit laatste niets, dus met zekerheid kunnen wjj dit niet zeggen. Toch zouden wjj dit alles Dog zoo ongepast niet vinden en wjj vertrouwen, dat men niet zal acbterbljjven, om hoe een voudig dan ook, dien dag niet onopgemerkt te doen voorbjjgaan. Van uit Cats, Cortgene en Coljjnsplaat zjjn adressen aan de Eerste Kamer verzonden tot ondersteuning van dat te Goes, waarin verzocht, wordt om no. 5 der wetten op de rechterljjke organisatie niet aan te nemen. Ook te 's Heer Arendskerke circuleert een geljjkluidend adres. In den avond van 28 Febr. is door den heer A. V d. M. eigenhandig in de post bus te Coljjnsplaat gestoken een briof, bevat tende een bankbiljet van 40. gemerkt T 2953, gesloten in een geel couvert en geadresseerd aan den heer J L V. d AI-, notaris te Haar- lemmeer, welke brief niet aan zjjn adres is bezorgd. De officier van justitie te Goes ver zoekt opsporing, aanhouding en berieht.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1