RECHTZAKEN. De firma J. leupen Zoon, te Haarlem, ia Je tweede in ons land, die zich voor hare klaver- en graszaden ouder de conti öle van het proefstation heeft gesteld. Het stoomschip JDrente, kapitein W. S. Kramers, arriveerde 35 dezer te Batavia. Op Texel is Woensdag uit Engeland iemand aangekomen met een duikertoestel, teneinde te be proeven of er nog iets geborgen kan worden uit. het in December des vorigen jaars in de Eierland- sche gronden gestrande stoomschip Iceland. Volgens den Frécnrseur is 't den commiezen te Antwerpen eindelijk gelukt een distillateur, die zyue producten 6 a 10 centimes per liter lager dan zijne concurrenten verkocht, te betrappen op fraude op zoo groote schaal, dat de man 943,000 fr. boete zal hebben te betalen, opgeluisterd door 2 jaren gevangenisstraf. Dezer dagen veroordeelde de correctioneele rechtbank te Brussel bij verstek tot il maanden gevangenisstraf iemand, van wien bleek, dat hij reeds eeuigen tijd gestorven en begraven was. Van de Duitsch-Limburgsche grenzen wordt geschreven, dat de tot stand, waarin de daar ter handhaving der maatregelen, tegen de veepest gede tache rde troepen verkeeren, veel te wenschen over laat. Te Herzberg (in Pruisisch Saksen) alsook te Barmen en Èller (in de Rijnprovincie) is de runderpest geheel geweken en zijn de buitengewone maatregelen opgeheven De Précurseur deelt mede, dat de basis van de nieuwe suiker-conventie tusschen Frankrijk, Eu geland, Belgie en Nederland zou zijn het stelsel vaD raffineeren in entrepot. Belgie zou bijna ge heel de rechten op de suiker afschaffen en de nieuwe conventie zou met 1 September tn werking treden Uit Londen telegrafeert men, dat er tusschen de mogendheden eene overeenstemming is verkregen omtrent de Oostersche quaestie. Er is alleszins aan leiding om eene vredelievende oplossing tegemoet te zien, en Rusland zou zijn leger demobiliseeren. De gevreesde runderpest is in een stal te Londen uitgebroken. Al de beesten in dien stal, 123 sclioone melkkoeien, zijn onteigend, afgemaakt en in bijtende kalk begraven De Britsche veestapel wordt thans geschat op omstreeks zes millioen stuks hoornvee, eeue waarde vertegenwoordigend van 100,000,000 p st. Van hoe veel beteekenis die veestapel voor de consumptie in Eugeland zelf is, kan hieruit worden opgemaakt, dat van al in 't Engeland verbruikte vleesch 95 pCt. in 't vereenigd koninkrijk wordt voorgebracht. Wij in Nederland klagen vaak, en niet geheel ten on rechte, dat de Engelschen al ons slachtvee weg halen. En toch, wat ons zooveel toeschijnt, be draagt, samen met hetgeen uit Holstein, Belgie en Frankrijk wordt uitgevoerd, nog maar 5 pCt. van hetgeen er noodig is aan de overzijde van 'i Kanaal. Tydens den oorlog in Frankrijk vonden diie Beier-che soldaten bij het zoeken naar ievetisuiid- delen in een kelder te Parijs een aldaar verborgen kistje met papieren van waarde Zij gaven hiervan bericht aan huuue onder-officieren, die hen over haalden de zaak te verzwijgen en de vondst te dee- len. Twee soldaten kregen later berouwde een wierp zyn aandeel in het water, de ander liet bet zyne aan de eigenares, de wed Marechol, tegen eeue belooning terugbezorgen. De overigen wisten bij hunne terugkomst iu Duitschland het hunne, te zamen eeDe waarde van 89,000 francs, te verkoo- pen. Hoe dit gegaan is, kan ouder anderen blijken uit het feit, dat eene waarde van 45,000 francs voor 500 marken werd overgedaan De eigenares, later door tusscbenkomst van een baukier te Würz- burg vernomen hebbende, dat eenige van de ont stolen papieren aldaar in omloop waren, liet eene aanklacht indienen, met het gevolg dat van de schuldigen vijf helers thans door de rechtbank te Würzburg tot 2 a 2i jaar gevangenisstraf en ver lies van burgerlijke rechten veroordeeld zijn. terwij, een groot gedeelte van het gestolene aan de eige nares vergoed of teruggegeven zal kunnen worden Uit Venezuela wordt gemeld, dat het congres tot president der Vereenigde Staten vaa Venezuela heeft gekozen generaal Francisco Linares Alcantara tot dusver president van den staat Oarabobo. In de door de kamer van afgevaardigden in Italië aaDgenomen wet tot invoering van den leer plicht is op voorstel van een der leden eene be paling gebracht, volgens welke het godsdienst-on derwas op de lagere school facultatief zal zijn, en niet verplicht, gplyk het regeeringsontwerp voor stelde. Op bepaalde ureu zal op de school onder richt worden gegeven in den godsdienst, als de ouders het verlangen. KEKKELLiKi^AKËNTÖNDE Li WIJS. De. G. Vlug, pred. te Heerjansdam, is, behalve te Baarland, ook te Veenendaal beroepen. Beroepen te Bath c. a ds Los, pred te Schelluinen. Voor het. beroep naar Hooflplait heeft de cand. W. H Dekking, en voor dat naar Breskens ds J. G. W. Krol, pred. te Uinther, bedankt. De heer A. W Siuart, geboortig van Goes, thans hulponderwijzer te Leiilen, staat no. 1 op de voordracht ter benoeming van hoofdonderwijzer te Warmond Benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare lagere echo J te Sluis de heer P. A. Huhregtse, hulp onderwijzer te Middelburg (M. Cl.) Te Zwollerkerspel bij Wijhe zijn vijf hulponder- wijzersplaatsen vacant.; salaris 450 en een gratificatie van 50. Als er zich geen sollicitanten opdoen (wat zoo goed als zeker is I) viaagt het gemeentebestuur vijf hoofdonderwijzers, om dienst te doen als hulponder wijzer, op een jaarwedde van 60 (Arnh. Ct.) ÖÖïST- eu WEiST-INDlE. - Bij besluit ran den Gour. Gen. van N. Indië is overgeplaatst: bij hel 11e luit. infanterie de luit. H. Hemmesbij het garn. bat. van PalerabaDg de 2e luit. J. A P. Geill. Door den Resident van Kcdirie is ontheven van de tijdelijke waarneming der betrekking van Gou- vernements-landm. en rooim. de eerst-aanw. ingen J. Van Velzen en benoemd WElenbaas. Ter zitting van de Avrondissements-rechtbank alhier van heden Maandag 19 Maart 1877j zijn de navolgende vonnissen uitgesproken tegen lo a. P. De B., 26 jaar, landbouwer, en b. E. F. G., 23 jaar, klompenmaker, beiden te St. Janssteen, beiden schuldig verklaard aan mishandeling en veroordeeld de eerste tot 8 dagen eelt. gevangenisstraf, de tweede tot 15 dagen cell, gevangenistraf, en beiden tot eene geld boete van 8,subs. 1 dag cell, gevangenisstraf, c e. 2o. A v. d. B., 22 jaar, timmermansknecht te Neu zen, schuldig verklaard aan mishandeling, en veroor deeld tot 15 dagen cell, gevangenisstraf en 8,boete, subs 1 dag ceil gevangen'sstraf, c.e. 3o W. O., 36 jaar, werkman te Neuzen, schuldig ver klaard aan hoon, en veroordeeld tot 25,boete, subs. 7 dagen gevangenisstraf, c.e. 4o Tb. L., landbouwersknecht te Bosch-Kapelle, schuldig verklaard aan beteediging met woorden van een bedienend beambte in functie en veroordeeld tot 8,— boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf, c e, 5o. a. P. B% 26 jr., klompenmaker; b. J. B., 23 jr., werkman, en c. P. A. D., 30 jr., klompenmaker, allea te Kuitaard (Hontenisse), schuldig verklaard aan mis handeling en veroordeeld: de eerste tot 1 maand cell, gevangenisstraf, de tweede en derde tot 15 dagen cell, gevangenisstraf, en allen tot eeue geldboete vau ƒ8, su lis 1 dag call, gevangenisstraf, c.e. 6o Appél-zaakJ. S 14 jaar, boerenknecht te Zaamslag, schuldig verklaard aan het zich iu 't veld bevinden buiten openbare wegen of voetpaden met wildstrikken, en, met vernietiging va i het vonnis van den kantonrrc'Jter te Axel, ten deze gewezen, doch alleen voor wat betreft de toegepaste wetsartikelen en de daar op gegronde straf, veroordeeld tot eeue geldboete van ƒ5,subs. 2 dagen gevangenisstraf, met bevestiging van gemeld vonnis overigeus in zijn geheel, en ver- oordeeling van gedaagde in de kosten van beide in- stantiën. Naar de Arnh. Ct. verneemt, heeft de gedeti neerde Thuis in de gevangeuis op eeu stuk papier met een speld een brief geprikt, bestemd voor zijn vrouw, waarin hij haar te kennen geeft, dat zij een brief moet schrijven, waarin zijn vader, die zeer ziek is, zou verklaren, de vrouw van zijn zoon te hebben vergiftigd. Die brief moest gelegd worden in de por tefeuille van den vader en te voorschijn geuracht, wan neer deze zou zijn overleden. Hij bad een en ander aan een medegevangene medegedeeld waaidoor het feit bekeud werd en zijn tilau mislukte. LANDBOUW VEETEELT. Cortgene. Vrijdag hield de heer Marlet in het lokaal van J. De Reijzer alhier de laatste landbouw voordracht iu dit seizoen, en behandelde de houtteelt, voornamelijk de ooflteelt, daarbij vele nntlige wenken gevende voor het planten en snoeien der vruchtboomeu Aan het einde der voordracht bracht de spreker een woord van dank aan de commissiede talrije opgekomen menigte en de onderwijzers in het bijzonder, waarop de voorzitter insgelyks den zoo zeer begaafden spreker hulde en dank toebracht voor de gedane voordrachten in dezen winter. Ongetwijfeld zagen alle aanwezigen den heer Marlet met leedwezen vertrekken, omdat hij het talent bezit, zoo duidelijk, zoo voor iedereen verstaanbaar en zoo flink voor de vu.st te spreken, en tevens daarbij zoo hupsch en welwillend is, om iedereen te woord te staau en gevraagde inlichtingen te geven. Eere eu dank daarom aan den heer MarletDat die beminde spreker in een volgeud jaar wederom in N. Beveland moge optreden, is voorzeker de wensch, die door de bewoners vaa dit eiffiad gekoesterd wordt. Bij eeD landbouwer te Benschop heeft eene koe twee kalveren geworpenhet eene was welge schapen maar bij het andere waren geen ooren en oogen zichtbaar, terwijl boven in den bek 6 groote tanden stonden en van onderen geen enkele. Het lijf was aan de linkerzijde van den kop omwoeld met darmen en aan de rechterzijde bevond zich een klomp vleesch, ter grootte van 50 c M. Het welgeschapen kalf heeft nog eenigen tijd geleefd. 'OPENBARE VERGADERING ya> den HAAM der JE fffl Hi E Ni T E GOGS, op MAANDAG den 3 9 MAART 1877, des namiddags te 2! uren. Voorzitter de heer uur. M P. Blaaubeen. Tegenwoordig 10 leden en de secretaris. Afwezig de heeren B Van Aspe en Vervenne metjhr. mr. J. J Pompe Van Meerdervoort en mr. J I. Del Baere, zonder kennisgeving I. De notulen van het verhandelde in de verga dering vau den 2 Maart jl worden gelezen en goed gekeurd II. De Voorzitter deelt mede, dat buvg. en weih. na liet vernemen van het votum der Tweede Kamer van de Staten Generaal tot aanneming der Wet, waarbij Goes als rechterlijk arrondissement bij Mid delburg wordi ingedeeldnog eene poging hebben aangewend, om de opheffing der rechtbank a hier te verhoeden, en wel door een adres tot de Eerste K imer te richten, wiarin op dat gedeelte der wetgevende macht een beroep wordt gedaan in het belang der justitiabelen en van deze gemeente. De Voorzitter voegt hierbijdat gisteravond uit Sneek l* ontvangen een telegram, waarin werd kennis gegeven, dat tegen WoeDsdag a. s. in het Bossche Veerhuis te 's-Hage eene comparitie is belegd, om de opheffing van de elf rechtbanken te bespreken, en dat de heer mr. J. G De Witt Hamer, namens het ge meentebestuur van Goes, die comparitie zal bijwonen, terwijl de heer Fransen Van de Putte des Donderdags in den Haag zal wezenom zoo noodig, Dog be hulpzaam te zijn bij het doen van eventuëele stappen. III. Voorts wordt nog medegedeeld: a. dat door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht iD Zeeland op nieuw voor een jaar aan den heer Adam vergunning is verleend, om, te gelyk met zijn apotheek, de apotheek der gemeente waar te nemen b. dat door burg. en weth. aan Lucie Pieternella De Poorter, op haar verzoek, een eervol ontslag is verleend als naaister aan de brei- en naaischool en dat in hare plaats is benoemd Maria Wilhelmina Ross, een eu ander met ingang van 3. April a. s. C. dit aan gemelde schoo eene zevende klasse is moeten gevormd wordeD, en de oudste kweekelinge, C Siep nan, zich bereid heeft verklaard, het onderwijs daarin te geven hetgeen door burg, en wetb. is goedgekeurd, zullende hare belooning gevonden worden uit den post op de begrooting voor buitengewonen yver uitgetrokken d. dat bij burg. en weth. zijn ontvangen en aan de finauciëele commissie gezonden: de aanvragen om remissiën van aanslag in den hoofd, omslag en de belasting op de honden over 1876. Alles voor notificatie aangenomen. IV. Als ingekomen worden de volgende stukken ter tafel gebracht a. Missive van Ged. Staten, houdende bericht hun ner goedkeuring van het raadsbesluit omtrent het krediet aan burg. en weth. voor het plantsoen aan de Koebarrière. b. Bericht der herbenoeming van de heeren mr. J. G. De Witt Hamer en H. K. Dominieus Van den Busscheals voorzitter en secretaris der plaatselijke schoolcommissie c De rekening der opbrengsten van de gildenfondsen over 1876, die naar de fin. commissie gezonden wordt tot onderzoek en rapport. d. Verslag van hel Rotterdamsche leeskabinet. In de boekerij geplaatst. e. Rapport der fin. commissie omtrent den generalen staat en verantwoording der leenbank over 1876, con- cludeerende tot goedkeuring. Rapport derzelfde commissie, omtrent den eigen dom vau het kapitaal dier instelling. Beiden ter visie, om in de volgende vergadering behandeld te worden. Aan de orde is de benoeming van eeu leeraar in de Frausche taai- en letterkunde aan de inrichting van middelbaar onderwys voor jongens. Op de lijst van benoembaren, door burg. en wetb. iu overleg met de commissie van toezicht en den inspecteur voor bet middelbaar onderwys opgemaakt, zyn geplaatst de heeren G. J. Van der Poli, hulp onderwijzer te Leiden en J. H. Van Mill Cz., hulpon derwijzer te Naaldwijk. Op voorstel van burg. en weth. wordt tot dadelijke benoeming besloten en uitgenoodigd om als stemop- nemers te fungeeren de heeren jhr. De Marees van Swiudereu en mr. Van Hoek. Bij de opening der briefjes blijkt, dat zeven stem men zyn uitgebracht op den heer G J. Van der Poll, t gen 3 op deu heer Van Mill, zoodat eerstgenoemde is benoemd. De stemopnemers worden bedankt voor hunne ad- sistee.tie VI. Omtrent de verplichting van den heer W. L. Kakebeeke, ten aaar.zieu der voldoening van de contributie voor het stellen van een nommerverwis- selaar bij de schutterij, ook nadat hij van den dienst was vrijgesteld, is door de commissie ad hoe rap port uitgebracht, coccludserende dat de Raad besluite, hem van contributie vrij te stellen. Burg. en wetb. vereenigeu zich met dm conclusie en stellen voor te verklaren, dat de heer W. L. Kakebeeke sedert 1875 de contributie niet behoeft te voldoen. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging of hoof delijke stemming aangenomen. VII. Wordt gelezen een advies en voorstel van de plaatselyke schoolcommissie op het indertijd door mej Heyblom ingediend verzoek, om den Woensdag avond-schooltijd van de naai- en breischool af te schaffen, daar zij den arbeid voor de onderwijzeres sen te vermoeiend achtte. De schoolcommissie is, na de nieuwe hoofdonderwijzeres gehoord tP, hebben, met burg. en weth. van oordeel, dat die afschaf fing in het belang der leerlingen niet kan plaats heb ben, maar stelt voor, de namiddag-schooluren in den zomer, evenals in den winter, te bepalen op van 2 tot 4 en niet tot 5. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging of hoof delijke stemming aangenomen. VIII. Eindelijk komt in behandeling een missive van Ged. Staten inhoudende het bericht, dat de Minister van Binn. Zaken zich met hunne denkwijze heeft vereenigd, dat art. 4 der verordening op het uitroeien van rupsennesten (de bevoegdheid tot het binnentreden der woningen, di<- tot de erven leiden, om de schouw over de hoornen te doen) in strijd is met de wet, daar het hier niet geldt ds handha ving der openbare rust en veiligheid, noch de be scherming van het leven der ingezeteneu. Zy noo- digen daarom uit, dat art. in te trekken, of wel de redenen voor eene tegenovergestelde zienswijze mede te deelen. Burg en weth., df commissie van ontwerp gehoord, stellen voor dat ar(. 4 in te trekken. Üft voorstel wordt zonder beraadslaging of hoofde lijke stemming aangenomen. De vergadering is daarna gesloten.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2