1877. N°. 34. Dinsdag 20 Maart. 64ste jaargang. LOODGIETERIJ. Vertrek dep brievenmail naar Oosl-imlic. OFFICiFKLE MMMLIWA Mededeelingen van verschillenden aard. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE& Go., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. ""posterijen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCIIE De uitgave deaier Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en VbijiiagavoND, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 30 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door A. TAMSE het verzoek is ingediend, om in liet perceel wijk E no. 62 in de Voorstad eene loodgieterij op te richtenvoorts dat dit verzoek met de bijlagen ter secretarie is ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 3! Maart. 1877, des namiddags te een uur, ter hunner vergaderkamer in het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven tot het kenbaar maken en toelichten van bezwaren tegen de inrichting. Goes, den 17 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 23 Maart, 1.'s middags. Via NAPELS, 35 Maart, 5 45 's avonds. Via TRIEST, 28 Maart, 9.40 's morgens. Via BR NDI81, 30 Maart, 1.'s middags. Via NIEUWED1EP, 6 April, 5.45 's avonds. De Kransche pakketbooten doen Riouw, Lanka en Palembang niet aan. Staat van brieven, verzonden kantoor te Goes, waarvan de op de plaats van bestemming Over de 2e helft der maand 1. A. Van Hoorn, Amsterdam. V. d. Bree Amsterdam. 3. A. dinge. door het post- geadresseerden onbekend zijn. Februari 1877. 2. Wed. A. B. Koole, We.mei- - Aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht kunnen, na afgelegd examen, worden geplaatst twee kweekelin- gen om voor rekening van het Departement van Oorlog te worden opgeleid tot paardenarts bij het leger hier te lande, en twee kweekelingen om voor rekening van het Departement van Koloniën opgeleid te worden voor den militairen veterinairen dienst in Oost-Indië. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de officie ren en mindere militairen, die als hulp-maréchaussée op de grenzen tot wering der veeziekte dienst verrich ten, de navolgende toelagen per dag zullen genieten, als-, een officier 2.50, een onderofficier ƒ0.05, een kor poraal ƒ0.04 en een soldaat ƒ0.03. Voor den dienst der gouvernements-marine in Med. Indië zijn benoodigd eenige derde stuurlieden. De voorwaarden zijn vermeld in de Staats-ct. van 17 dezer. GOES, 19 Maart 1877. Bet bewuste adres aaa de Eerste Earner is. voorzien van 478 handteekeningen, Zater dag verzonden. De kiezers te Yerseke herinneren wjj aan den plicht, die Woensdag 21 Maart op hen rost. In de plaats van wijlen den heer Cornell* Hieftje moeten zjj dan een lid van den Baad kiezen. De stembus is tot vier uren geopend. Wolf aartsdijk. Gelyk indertijd gemeld is, werd door den stormvloed van Dinsdag 30 Januari jl. van den steiger aan het veer alhier het plankier afgeslagen, hetwelk even wel al spoedig aan wal gebracht en op eene veilige plaats geborgen werd. Eveneens als zulks vóór ettelijke jaren het geval was, meelde men dan nu ook, dat de steiger weldra in voegzamen staat hersteld zou geworden zijn. Maar tot nogtoe blijkt hetdat men zich in die meening vergist heeft, waaromtrent men zich natuurljjk in allerlei gissingen verdiept. Intusschen ziet men zich nu hier en in de omstreken, zoolang de aanlegplaats onbruikbaar bljjft, van de reisgelegenheid, zoo met de st,oom als spoorboot, geheel verstoken, welk gemis de vraag doet ontstaan, of men geen pogingen in het werk zal gaan stellen, om er op aan te dringen, dat het plankier op het paalwerk bevestigd en de aanlegplaats alzoo doelmatig hersteld worde. Tengevolge der Vrijdag door de Tweede Kamer goedgekeurde amendementen op no, 8 der rechterlijke wetsontwerpen zullen er bij de nieuwe organisatie voortaan ziju Dertien arrondisseraeuts rechtbanken leklusse, waartoe de rechtbank te Middelburg behoort. Tien arrondissements rechtbanken 2e klasse; daartoe behoort de rechtbank te Zi-rikzee. Achttien kantongerechten le klasse: kanton rechter ƒ3000, griffier f900, ambtenaar bij het openbaar ministerie ƒ1200 traktement. Middelburg behoort hiertoe. Zes en twintig kantongerechten 2e klasse kantonrechter 2500, griffier 800, ambtenaar O, M. t 1200 traktement. Biertoe behooren Goes, Zierikzee, Bergen op Zoom enz. Twee en zestig kantongerechten 3e klasse kantonrechter 2200, griffier 800, ambtenaar O. M. 1200 traktement. Oostburg, Neuzen, Hulst en Tbolen vallen in deze klasse. Alle kantongerechten 4e klasse zjjn raar de 3e klasse overgebracht. Met deze verhooging der traktementen van de griffiers by de kantongerechten zal, naar de Minister liet bljjken, in de toekomst waar schijnlijk afschaffing hunner emolumenten ge paard gaan. Bet bezoldigen der ambtenaren vud het openbaar ministerie bij de kantonge rechten is een nieuwe maatregel Het personeel der rechtbank te Middelburg zal volgens de nieuwe regeling vermeerderd jrorden niet éen vice-president en misschien met éen subst offi cier en een subst griffier. Te Zierikzee kan voortaan éen rechter méér geplaatst worden. Ia ons vorig no. werd reèds gemeld, dat de Tweede Kamer heeft besloten tot ontbinding van alle rechtbanken en kantongerechten. Niet onwaarschijnlijk zal volgens het Vader land dit weldra in verscheiden districten ver kiezingen voor de Tweede Kamer noodzakelijk maken. Komen deze rechterlijke wetten in bet Staatsblad en krijgen de zeven leden der Kamer, die thans bij een rechtbank of een kantonge recht een rechterljjke betrekking bekleeden, een nieuwe benoeming, dan zullen in de districten Dokkutn (v Harinscm Zutfen (Leiding), Amers foort (AE. Mackay), \lkmaar (v d Kaag), Eind hoven (e. Baer en Srnitz) en Boxmeer (v. d Heuoell) de kiezers ter stembus geioepen worden. Zooals onze lezers uit het verslag der heden gehouden zitting van den gemeenteraad kunnen zien, zal er Woensdag te 's-Hage eene vergadering plaats hebben van afgevaardigden der besturen van de 11 gemeenten, wier recht bank by de nieuwe organisatie zal worden opgeheven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg heeft een uitvoerig adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij, onder over legging van de daaromtrent vroeger met den Min. van Binn. Zaken gevoerde correspondentie over de onregelmatigheid van den dienst op de Zuiderlijn der Staatsspoorwegen, zich beklaagt over het onvervuld blijven van al hare in het algemeen belang geuite wenscheu voor nood wendige verbeteringen, en de Tweede Kamer dan ook verzoekt, de door haar herhaaldelijk aangewende pogingen om een flinke exploitatie der Zuideriijn te verkrijgen, en de door den Staat op Walcheren bestede millioenen voor de schatkist productief, voor Zeeland een bron van welvaart te rnakeu, als een nationaal belang te willen ondersteunen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem heeft met algemeens stemmen be sloten het adres van het Gemeentebestuur van Goes aan de Regeering, in zake de overneming van den spoorweg Roosendaal-Breda door den Staat, te ondersteunen en de Regeering tevens in overweging te geven, om, in geval van on aannemelijke vraag, een concurreerende Ijjn aan te leggen. Naar men verneemtzal het bataljon mineurs en sappeurs met drie kompagnieën ver meerderd worden. UD) Bij den gemeenteraad van Rotterdam is de mededeeling ontvangen, dat de feestelijke opening van den spoorweg door Rotterdam op 28 April is gesteld. Zaterdag heeft te 's-Hage eene vergade ring plaats gehad van belangstellenden in de zaak der Noordpool-exped^tie. Algemeen weid adhesie betuigd aan het plan om een schip uit te rusten en zoowel op Nova-Zembla, als op enkele andere plaatsen, gedenkteekenen op te richten Een Hoofdcomité heeft zich ge constitueerd dat iu de verschillende steden belangstellenden zal uitnoodigen, om plaatselijke Coniité's tot bevordering van bovengenoemd doel samen te stellen. Ook te Katwijk zijn twee proces-verbalen opgemaakt tegen de tegenwoordig in zwang zijnde óceuts-loterijhet eene geldt eene firma nit den Haag, het andere iemand uit Rotter dam. De voorwaarden zjjn, dat elk deelnemer wekelijks 5 cent betaalt, die opgehaald worden op het einde van bet jaar krjjgt men dan een sieraad, minstens die som waard. Nu had zich te Katwyk a/Zee het geval voorgedaan, dat het meereodeel der deelnemers niet tevreden waren met den hun ten deel gevallen prijs; de woning van den aldaar gevestigden bode werd door eenige vischviouwen belegerd en daardoor kwam de politie op het spoor van het geval. Vrijdag is te Amsterdam een man van de trappen doodgevallen. Zaterdagochtend is door het inslaan van den bliksem in een watermolen, staande in den polder Oo8tzaau, de man, die met zyn gezin aan tafel was gezeten, opgenomen en tegen den schoorsteen geworpen, waarna hij onmiddellyk dood bleef; een meisj bekwam hevige kneu zingen aan het geheele lichaam, eeu tweede meisje verkeert in wezenloozen toestand, de vrouw is vry gebleven en de houd werd ook gedood. Uit Beverwijk wordt gemeld, dat Vrijdag middag aan de NoordzeehavenwerkeD, terwijl zich een hevige hagelbni ontlastteeen der locomotieven, die wagens met betonblokken aan bracht, op de do >rdpier gederailleerd en in zee gestort is. Vier zich op de locomotief bevin dende personen, eeu machinist, een stoker, een wisseljongen en een duiker, zyn daarbij om gekomen. Omtreut het achtjarig meisje, hetwelk in 1861 te Leenweu na de doorbraak ucht dagen op de golvi r» rondzwalkte, gezeten op eeu stukje dak der ouderlyke woning, gedekt door den ouden jas van haren vader, haar in de ure des gevaars nog tijdig toegeworpen, wordt aan de N. R. Ct gemeld, da> de gaven der liefde, voor haar indertijd afgezonderd, goed zijn besteed. In een pensionaat ontving zy eene goede op voeding. Zij werd verloofd aan een candidaat- notaris en nu dezer dagen werd haar verloofde tot notaris benoemd. Ter plaatse, waar zooveel leed hec kind trof, zal de vrouw zien voortaan vreugde bereid vinden. Z. .M. de Koning heeft bet beschermheerschap van de vereeniging «Het Nedcrlandsche rundvee- stamboek" aanvaard. Naar men aan den Haagsehen correspondent der Amtt. Ct. mededeelt, moet de reden der op heffing van het pauselijk consulaat te Amsterdam (de consul te Rotterdam is sedert lang overleden) hierin gelegen zjjn, dat de tiiularis, zich bediend hebbende van zijn titel als consul-generaal, hande lingen heeft verricht, die behoorden tot de attributen van den Italiap,nschen consul ie Amsterdam, als zijnde d« hoogste consulaire autoriteit van het koninkrijk Italië.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1