1877. N°. 33. Zaterdag 17 Maart. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnGr. L. DAUBE& Co., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. openbare vergadering OfflCiEILE MEI)EI)EELINGEN. BINNË^LANPSCHE BERICHTEN. ticdttMnaen van verschillenden aard. RECHTZAKEN. GOESOIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1.75. Afzonderlijke nommevs 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. van den R,% AD der «KMKKKTEOOKS, op MAANDAG den 19 MAART 1877, des namiddags te 2£ uren. Goes, den 16 Maart 1877. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling: Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Benoeming van een leeraar in de Fransehe taal- en letterkunde. III. Al of niet verplichting van den heer W. L. Kakebeeke, tot betaling der contributie voor het stellen van een nummer ver wisselaar by de schutterij. IV. Wijziging van den namiddag-schooltijd aan de Bewaarschool voor on-en minvermogenden. V. Wijziging der verordening op het uitroeien der Rupsennesten. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April e.k. tot lid van den Raad van State benoemd mr. G. Ve Vries Azn., lid van de Tweede Hamer der Staten Generaal. GOES, 16 Maart 1877. Alhier circuleert een adres aan de Eerste Kamer, waarin haar verzocht wordt het wets ontwerp no. 5 op de rechterlijke organisatie niet aan te nemen. De Januari statistiek over 1877 van den handel en de scheepvaart in ons land ligt aan ons bureau voor belangstellenden ter inzage. Volgens de Zutfensche Courant zal mr. M. B. Be Beaufort, redacteur van de Gids en gematigd liberaal, in plaats van den heer Mes- schert Van Vollenhoven, te Utrecht als candidaat voor de Tweede Kamer optreden. De M. Ct. verneemt, dat aan het per soneel der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen kennis is gegeven, dat de spoorweg Mallegat—Delftsche poort den 1 Mei a. s. zal geopend worden. Een persoon, die reeds 19 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, is Maandag nacht te Arasterdam door de nachtwakers op heeterdaad betrapt, terwijl hij poogde in te breken bij een kastelein. Hij is in ver zekerde bewaring genomen. Een persoon te Utrecht, die zich aan valschheid in geschriften op belastingbiljetten heeft schuldig gemaakt, is te Amsterdam aan gehouden en gevankelijk naar Utrecht over gebracht. Dinsdag heeft een bejaard persoon, met een reizend scharenslijper te Harderwijk aan gekomen met het doel zich naar de Ommer- schans te begeven, uit wanhoop zich verdron ken. Hij was vroeger in een gesticht te Nijkerk verpleegd, doch wegens wangedrag ontslagen. ODderJUsharen heeft op het gehucht de Bolt een zware brand gewoed, die eene land bouwerswoning geheel in de asch legde. 2 melkkoeien, 1 varken en 1 zeug met 6 biggen werden een prooi der vlammen. Van het hooi en stroo is niets, van den inboedel slechts een gedeelte kunnen gered worden. Te Tilburg is Dinsdag de stoker in eene fabriek tusscben het vliegwiel verward geraakt, waardoor zjjn arm werd verbrijzelddie 's avonds moest worden geamputeerd. Te Zuidwolde heeft men het lijk van een meisje opgehaald, dat, des avonds uit de school komende, door de duisternis in het water is zJ In Stuttgart heeft een slachter, tot dusver een zeer geacht ma», zijn zwangere vrouw en vier kinderen om het leven gebracht. Zijne zaken gingen in den laatsten tijd slecht en hij vreesde niet meer in de behoeften van zijn gezin te kunnen voorzien. Hij wurgde eerst de kinderen en daarna zijn vrouw, waarop hij poogde zich door ophanging van 't leven te beroovenhet touw was echtev niet sterk genoeg het brak, en toen is hij bewusteloos geworden, in welken toestand hij gevonden werd. In het Zuidwesten van Frankrijk is in de laatste dagen eene ontzettende massa sneeuw gevallen, op sommige plaatsen ter hoogte van I'/a meter. De sneeuwjacht ging roet stormen gepaard. Eene lawine, ter breedte van 200 meter, is van de rots, die de gemeenten Rencurel en Meaude van elkander scheidt, naar henedeD gestort en wierp alles, wat op haren weg lag, omver of sleepte het in hare vaart mede. Eeuwenheugende boomen zijn ontworteld. Japan heeft eene groote verandering gebracht in het aantal en de volgorde zijner feest- en rustdagen Tot dusver waren de dagen, in wier datums het cijfer 1 of 6 was, feestdagen. Zoo rustte men den 1, 6, 11, 16, 21, en 26 van elke maand. De Japan Mail bericht, dat noen dit systeem heeft afgeschaft en één feest- of rustdag voor elke week heeft aangenomen Aan de Bred. Ztg. wordt door een reiziger de volgende anecdote verhaald. In een vierde klasse coupé van een trein, die pas uit Thorn vertrokken was, hoorde dézer dagen de conducteur de op angstigen toon uitgebrachte woorden: „Mijn God, ik stik, doe den zak open." Die woorden kwamen uit een zak voort, die naast een Russischen jood stond. De zak werd geopend en een tweede Russiche jood verrees daaruit. Op de vraag van den conducteur wat die grap moest beteekenen, verklaarde de eerste jood, dat hij gemeend had, dat alles wat men in een zak kon dragen, in de coupé vry vervoerd werd. Zoo was 't in Rusland en in Pruisen zou 't toch wel niet anders zijn. De Baan vernam tot zijn grooten schrik, dat 't in Pruisen werkelijk anders was, en moest op bet volgend station niet slechts een biljet betalen voor zijn Jevende bagage, maar nog een aanzienlijke boete bovendien. Mejuffrouw Tietjens, eene Duitscbe primadonna, zong onlangs in een concert te Plymouth en droeg op algemeen verlangen de ballade Kathleen Mavourneen voor. Een aldaar verschijnend blad verhaalt omtrent dit lied de volgende anecdote. De componist van het lied was mr. Crouch, een muziekonderwijzer te Plymouth, die voor zijne compositie van den uitgever 5 p. st. ontving. Hij verliet de stad ongeveer 25 jaren geleden. Tijdens haar jongste verblijf te New- York zong roej. Tietjens in een concert Kathleen als toegift. Het lied bracht bet publiek in geestdrift. Toen de opgewondenheid voorbij was, werd aan de zangeres bericht, dat een armoedig gekleed man drin gend verzocht haar te spreken. In hare nabijheid toegelaten, barstte hij in tranen uit en verklaarde haar dat hij nooit zijn lied zoo had hooren zingen. „Uw lied?'" vroeg de zangeres verwonderd. „Zijt ge dan de heer Crouch Die ben ik werkelijk, antwoordde de oude man, „en ik voel behoefte n zelf te danken." Crouch had de twee dollars voor een parterre-biljet bijeeugespaard, zonder te vermoeden dat hij zyn thans beroemd lied zou hooien voordragen. De Arnlt. Ct. schrijft: Rusland laat zich bijzonder veel gelegen liggen aan den ongelukken toestand der christenen in Turkije. Het wil een oorlog ten hunnen behoeve ondernemen, een oorlog die zeer zeker vele millioenen kosten zal. Terwijl met dit vooruitzicht dag aan dag het publiek zich bezig houdt, verschijnt eene statistiek omtrent den toestand van het onderwijs in Rusland, en hieruit blijkt, dat van de 12 kinderen, die in de termen vallen om zchool te gaan, slechts één onderwjjs geniet. Het getal scholieren bedraagt in het geheele Rijk, dat 80 millioen inwoners telt, nog geen millioen. Wij willen met wijzer zijn dan de keizer van Rusland, maar als hij de leer toepiste, dat welbegrepen lief dadigheid met zich zeiven begint en dat hij, in plaats van voor de verdrukte christenen in Turkije, zorgde voor de van onderwijs verstoken kinderen in zijn eigen land, dan zou de algemeene beschaving er niet onder lijden. Te Angoulcme heeft de 15jarige zoon van een der professoren aan het Lyceum, in eeD aanval van krankzinnigheid, de dienstmaagd met een dolk vermoord, en daarna getracht zichzelf van het leren te berooven. Het Hof te Arnhem heeft Peters, moordenaar van vrouw Wilbrink te Beekbergen, veroordeeld tot dertig jaren tuchthuisstraf LANDBOUW VEETEELT. Men schrijft in de N. B. Ct. uit Bath: De aanhou dende regen der laatste maanden heeft het werk van den landbouwer zoodanig verschoven, dat hij handen te kort zal hebben als de grond voor bewerking geschikt is. De vruchten, die vóór eenige weken nog een frisch aanzien hadden, gingen in de laatste dagen steeds achteruit en zullen van de thans ingevallen vorst veel te lijden heb ben. Voor het koolzaad is men vooral beducht, wegens de buitengewone ontwikkeling hier en daar vertoonden zich reeds bloemknoppen Als men bedenkt, dat. in den Reigersbergschen polder thans honderden gemeten te veld staan, kan men nagaaD hoeveel schade een mis lukking van dien oogst voor boer en arbeider zon aan richten. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Baarland. Beroepen tot predikant ds. G. Vlug, te Heerjansdam 5SUiT£NLAtoD. Een belangrijk bericht, ah het waar is, wordt door de nieuwsbladen omtrent de Oostersche quaes- tie openbaar gemaakt. Generaal Ignatieff zou na melijk met den Parijschen correspondent van de Indé- pendance Beige een onderhoud hebben gehad en dezen een en and°r betreffende zijne zending en het doel daar van hebben medegedeeld. Nu weet men wel, dat meer malen dergelijke gesprekken slechts in het brein van de correspondenten plaats hebben, maar de zaak wordt thans zoodanig voorgesteld, dat twijfel nauwelijks mogelijk is. Ignatieff hojpt dat de beslissing, door Kngelaitd te nemen, gunstig zal zijn Daar En geland den oorlog roet Servië h eft veroorzaakt, door de verwerping van het Brrlijnsche memorandum zal het geene nieuwe verantwoordelijkheid op zich willen laden door zijne instemming met het werk der con ferentie achterwege te laten. (Eigenlijk staat er tijne sanctie aan le onthouden.) Ignatieff hecht weinig gewicht aan den vorm dier sanctie, als zij maar uitvoerbaar zij. Hij heeft onbeperkte volmacht eD is tegen het uitstel van een jaar voor de uitvoering der hervor mingen. Mocht Turkije de hervormingen niet totstand brengen dan zou de overeenkomst tusschen de mogendheden niet. deze allen verplichten tot inter ventie, maar haar noodzaken zich niet te verzetten tegen de interventie van eene of meer der mogend- hedea. De generaal wenscht den vrede; zoo Enge land slechts ten deele tegemoet kwam, zou Ignatieff de onderhandelingen voortzettenmaar Rusland, wil onmiddellijk sanctie, aangezien het zijn leger met kan onderhouden zonder liet te gebruiken. Te Bordeaux, waar weldra eene verkiezing voor de Kamer van Frankrijk zal gehoudeo worden, heeft abbé Chavanty, aalmoezenier by het leger, zich candidaat gesteld en zijne candidatuur wordt door den Univers ten krachtigste bij de Katholieken aam bevolen. Men zal zich verwonderen, zegt het blad van Louis Feuillot, dat een geestelijke zich in de stoffige atmosfeer der verkiezingen begeeft, maar het, doel is vooral den predikant Steeg, een der lepiiblikeinsche candidate!), den weg te versperren Volgens den Univers moet Chovantg de stem verwerven van allen, die eer lijk zijn. In de kamer van afgevaardigden van Grieken land is een overzicht gegeven van de financiën van dat rijk. De toestand is ongunstig, en ofschoon men nitt is tegen militaire toebereidselen, moet men niet vergeten, dat daaraan groote uitgaven zijn ver bonden. Het ware dus wenschelyk eerst het even wicht te herstellen op de staatsbegrooting, die een tekort aanbiedt van twee millioen. Hetin-cassa be- d'aagt tegenwoordig slechts 20,000 drachmen. De heer ült/sses S Grant de gewezen president der Vereenigde Staten va» 9foord-Amerika heeft den 3 Maart het witte huis (het gouverue- ments paleis) verlaten en bij den heer Fish, secre taris van staat, zijn intrek genomen. Hij is voor nemens een tochtje door het westen der Unie te ma ken en daarna Europa te bezoeken met zyne vrouw, zijne dochter Kelly en baren man Sartor, een EDgelsch- man. Zijn oudste zoon Fredeiik, tot dusver archivaris by het departement van ooilog, krijgt eene plaats te Chicago i» het hoofdkwatiibr va» luitenant-generaal Sheridan, Zijn tweede zoon, Uiysses Grant Jr., is reed» den 5 Maart als advocaat te New-York opgetreden,

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1