Mededeelingen vau verschillenden aard. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Óobtgene. Ds. J. Kromsigt heeft voor het beroep naar Aalburg e. a. bedankt. OOST- en WEST-INDIË. BUITENLAND. dedjgd, Anderen keurden den huitengewonen spoed af. In éene afdeeling werd daarentegen aangedron gen op zoo spoedig mogelijke behandeling. Omtrent het vraagstuk der verhouding van het openbaar en het byzonder onderwijs waren twee lijnrecht tegen strijdige gevoelens. Eensdeels beweerde men, dat de wet van 1867 haar hoofddoel heeft gemist, an derdeels werd even breedvoerig bet tegendeel betoogd. Van beide zijden werd over Art. 191 der grondwet langdurig geredetwist, en over de werking der open bare school met warmte gestreden; de voorstanders der openbare school beweerden, dat de tegenstanders haar stelselmatig en opzettelijk discrediteerden. Zij beweerden tevens, dat men voor het bijzonder on derwijs niet meer kan eischen dan vrijheid om onaf hankelijke scholen op te richten; voor de openbare is het Bijk verplicht te zorgen. De liefde voor het leerstelsel mag niet de liefde dooden, die eene chris telijke deugd is. De meerderheid in de meeste afdeelingen was van oordeel, dat het openbaar onderwys niet mag dood hongeren alleen ter wille van het bijzonder, en het gebod in de grondwet wil, dat het openbare zoo goed mogelijk worde ingericht. Wat het ontwerp zelf betreft, konden voorstanders van het bijzonder onder wys geen woorden uitdeuken, sterk genoeg om hunne teleurstelling lucht te geven over het ontvangen van een dergelijk ontwerp. Hebben de heeren Heemskerk en t'an Lijnden dan twintig jaren geslapen? Alles wordt gedaan voor het openbaar, uiets voor het bij zonder onderwijs. Schijnconcessiën verergerden slechts de grieven. Verscheidene leden zouden ongetwijfeld het eerste artikel afstemmen, om verdere behandeling af te snijden. Ook van de zijde der voorstanders van het openbaar onderwys was men zeer onbevredigd. Men betoogde alleen, dat dit ontwerp aan den eisch eener hervorming van ons lager ouderwijs weinig voldeed en dal het belang van het openbaar onder wijs slecht behartigd wa9, maar tevens werd er op gedrukt, dat in artt. 12, 16, 42 en op verschillende andere plaatsen concession gedaan werden, die met het oog op de grondwet onmogelijk kouden worden goedg keurd en tot welker vaststelling zij, die het openbaar onderwys niet door het bijzonder wildeu la'en verdringen, in geen geval begeerden mede te werken. Tegen art. 16 was de zwaarste strijd gericht. Onder de bestryders daarvan waren echter leden, die amendeering mogelijk achtten. De meerderheid wilde het volksonderwijs èn rijks- èn gemeentezaak; als gemengde zaak moest bet Bijk in ieder geval een deel der kosteu aan elke gemeente naar vasten maatstaf vergoedende meerderheid wenscble behoud der vergelykende examens, de meeste leden verlangden handhaving der facultatieve scbool- geldheffingde voorgestelde afscheiding van meer uitgebreid en gewoon lager onderwijs werd nagenoeg algemeen bestreden. Het oordeel over de memorie van totlichting was over bet algemeen even on gunstig als over het wetsontwerp. Over alle speciale punten bestond groot meeningverschil. Het ver slag der heeren Mees, KugperKappei/tie, Jonctcbloet en Messchert beslaat 6!) bladzijden tevens zijn er drie nota's, een van acht auti-revolutiouairen éeu van den heer Bickon en een van den heer Bastert. TWEEDE TELEGRAM. In de heden gehouden zittiug der Kamer is na ververping van alle amen dementen (ook dat tot behoud der rechtbanken Sneek en Appingedam) art. 1 van het wetsontwerp no, 7 (iregelende rechtsgebied van het hof te Leeuwarden) onveranderd goedgekeurd met 58 tegen 20 stemmen. Daarna had de herstemming plaats over het amen dement De Jong tot behoud der rechtbank te Hoorn. Dit werd verworpen met 39 tegen 34 stemmen. Het geheele ontwerp indeeling der collegiëu or.der het ressort van het gerechtshof te Amsterdam is daarop aangenomen met 64 tegen 19 stemmen. Morgen is de traktements-regeling aan de orde. Uit Kopenhagen is ƒ253,80 aan het Spinoza- comitc overgemaakt. Het programma voor het in ternationaal concours voor een ontwerp-standbeeld wordt deze week openbaar gemaakt. (Pad.) Een industrieel deelt in de N. R. Cl. mede, dat tegen brandwonden uiets heilzamer is dan koud water. Hij geeft uit eigen ervaring sterk sprekende voorbeelden, dat gebeele onderdompeling van bet gebrande lichaamsdeel, en onder water honden of althans met water koel houden der brandblaren en wonden, totdat men geen pijn meer voelt, het beste middel tol spoedige geneziug is De Botterdamsche hypotheekbank voor Neder land heeft Zaterdag jl. hare jaarlyksche algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden. De bank heeft in 1876 eene som van ƒ2,631,000 ter leen verstrekt als eerste hypotheek op onroerende goederen in Nederland, ter waarde van bijna vijf millioen. De ongebouwde eigendommen, waarop voorschot verleend werd, hebben eene uitgestrektheid van 200 bunders. De uitdeeling is bepaald op 14 pet. Het bestuur der posteryen in Engeland heeft er van afgezien te Londen nog vrouwen bij den telegraaf dienst aan te stellen, omdat zij 's nachts geen d.eust kunnen doen Volgens de Liverpool Post heeft een proef der North Western Railway Company, vrouwen a!» klerken in de goederen-bureau's te gebruiken, niet voldaan. Dikwyls moesten de treinen na den gestelden tyd vertrekken, omdat de dames-klerken de kaariji s niet vlug genoeg afgaven. - Ds11. A. Leenmans, sedert 13 Maart 1870 pred. te Anju.ni, is behalve te Goes ook te Muiden beioepen. Or. E.Moll, pred. te Goes, hei dacht den 4n dezer te Hengelo, naar aanleiding van Matth. 4 196, hoe hij vóór 40 jaar, op den 5 dito, de Evangeliebediening aldaar aanvaardde, welke hij in 1843 te Vollenhoven en sinds 1846 alhier voortzette. Volgens het Mail-Overzicht van bet Algem. Dagll. van Ned.-Indië is op Atcbin de voltooiing van het plan van generaal Pel ter hand genomen. Over zee zyn den 25 Januari het 2e, 10e en 12e bat en 3 sectiën artillerie naar Koeroeng Raja gegaan, te zamen een paar duizend man Het plan is natuurlijk om van de Koeroeng Raja uit dwars door de XXVI Moekims heen op onze eigen Oosterlinie, zooveel mogelijk zuidelijk, aau te trekken. Een treurig feit is de dood vac den officier van gezondheid Wolff, te Silang, een onzer uiterste ooste lijke posten, juist tegenover de streek, waar de vyand zich tegen onzen voorgenomen aanval moet verzamelen. De dokter bevond zich waarschijnlijk op zijne tournee der posten. Wij weten helaas, zegt het blad, dat de vijand van onze plannen op de hoogte is gesteld door ontsnapte spionnen. Dit is te meer te betreu ren, omdat juist ten opzichte de.- expeditie bet geheim met bijzondere zorg bewaard was. Hoe menigmaal en hoeveel er ook reeds over de Oostersclie quaes tie en hare oplossing is geschreven en gesproken, nog steeds blyft zij bet onderwerp vau dagbladartikelen en beschouwingen. Niet het minst draagt daartoe thans weder bij de reis, die de Russische gezant ter conferentie te Konstanti- nopel generaal Ignatieff door een deel van Europa maakt. Men beweert tereeht of ten onrechte, dat hij alleen, natuurlijk met zijn souverein en den rijkskan selier Gortschakofi] weet of Rusland aan Tur kije den oorlog zal verklaren, eu uu hij te Parys is aangekomen, openbaart zich in de Engelsche pers een soort van waarschijnlijk gehuichelde vrees, als zou de Eransche minister van buitenlandsche zaken zich door hem laten verschalken, en het oor leenen aan Ruslands schoonkliukende taal voor het sluiten van een bondgenootschap. De France bevat echter de officieuse uiededeeling, dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan, want dat Frankrijk niet. maar veeleer Duitscliland van nut zou kunnen zijn bij het bewe-ken eener passieve alliantie tusscheu Engeland en Rusland. De eerste werkzaamheden van het parlement van Turkije zullen zijnvde behandeling van lo. het reglement van orde voorde Kamers; 2o. de kieswet; 3o. de drukperswet4o. de wet, regelende de samen stelling en inrichting der vilayets Bo. de gemeen tewet; 6o. het wetboek van burgerlijke rechtsvorde ring 7o. de wet op de organisatie der rechtbanken; 8o. de wet op de hiërarchie bij de rechterlijke macht en houdende bepalingen betreffende de bevordering en het ontslag van hare leden9o. de wet op de burger'.yke ambten en bedieningen; lOo. de staats- begrooting; llo. het reglement voor de nieuwe re kenkamer. Waarlijk, werk genoeg! In den rijksdag van I>uitSC'llltllld wordt de begrooting behandeld. 13e inkomsten van den afge sloten dienst zijn beneden de raming gebleven, maar toch zou het mogelijk zijn de uitgaven te dekken, welke voor 1877 1878 met 68 millioen vermeer derd zijn. Bismarck deelde mede, dat de rijkskanse larij eene belastinghervorming voorbereidt tn ver betering van het stelsel van indirecte belastingen ten doel heeftbij verwacht dan ook dat de regeering en de rijksdag de verhooging der statenbijdragen zullen goedkeureu. Tot lid van den senaat van Frankrijk in plaats vau wijleD generaal Changarnier, is gekozen de candidaat der rechterzijde de beer Dupuy De Lóme, en wel met 142 tegen 140 stemmen, die op den can didaat der linkerzijde, den beer André, waren uitgebracht. De nieuwe wet op bet erfrecht in de Frausche republiek, die dezer dagen door den senaat is aan genomen, bepaalt, dat de weduwnaar of de weduwe, indien by het overlijden van de vrouw of vau den man geen rechtstreeksche en wettige erfgenamen be staan het vruchtgebruik krijgen van een deel van het nagelaten vermogen. Krachtens de wet, die nu afgeschaft wordt, gaat in zulke gevallen het gansche vermogen dadelijk op de erfgenamen in de zijlijn over. Volgens de National-Zeitung hebben alle staten van het postverbond er in toegestemdhet eerstvolgend postcongres in 1878, en niet in 1877, te houden. De Zwitsersche bond9-regeering had dit op aanzoek van Frankryk in overweging gegeven. Uit Bern wordt per telegra if gemeld, dat Perzië aanzoek heeft gedaan om in het postverdrag te worden opgenomen. Renter's agentschap meldt, dat de vrede tusschen de Transvaalsche Republiek en Secocoeni is gesloten. Deze laatste heeft de Transvaalsche souvereiniteit erkend en zich verbot den tot het leveren eener vergoeding, bestaande in 2000 stuks vee. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Met genoegen zag ik -n uwe couraut van Dinsdag 18 Maart no. 31, dat het door mij geschrevene in het voiig üülüiiièi' eeu -Wetiersohrij'veu heeft uitgelokt, dewijl dit een bewijs is van belangstelling. Mijn doel om die op te wekken is dus aanvankelijk bereikt. De geachte schrijver stelt zicb blijkbaar ten taak, om als geruststellend op te treden. Of ziju betoog voor den aandachtsgeil lezer juist is, meen ik te moeten betwijfelen. Want bij myn vorig schryven bedoelde ik niet alleen om te wijzen op het gevaar, door de scheur te weeg gebracht, maar op net feit, dat de polder by het Dijkvak tusschen Kattendijke en Wemeldinge tengevolge der dykvalleu, ongunstige uitkomst der grondboringen en eindelyk ook door de waargenomen scheur, over het algemeen in ten zeer gevaarlijken toestand verkeert en dringend voorziening vordert. Volkomen bekend met art. 73 der onteige ningswet en de bevoegdheid, daarbij aau polderbesturen verzekerd, was naar mijn oordeel reeds in Juli 1876 het tijdstip voor het polderbestuur geboren om uit kracht van dat artikel baudelend op te treden. Im mers de dreigende dykvallen en ongunstige uitslag der grondboringen waren bekend, de waarde der gronden, voor de inlaagkade benoodigd, w as geconsta teerd, en het was de plicht van het polderbestuur, gesteund door het algemeen verlangen van Ingelanden, op de buitengewone vergadering gebleken, om van het gunstige seisoen gebruik te maken en de inlaag kade daar te stellen. Het polderbestuur deed zulks niet, maar wachtte de oplossing van den helaas! zoo tragen gang der outeigenings-quaesl'e af, totdat nu voor acht dagen de bedoelde scheur in den zeedijk werd waar genomen. De oorzaak evenzeer als de gevolgen daarvan zyn onzeker en iedere opvatting berust op bloote gissing, maar het is toch vreemd te achten, dat, terwijl het polderbestuur, blijkbaar opgeschrikt door het naderend gevaar, thans van art. 73 der onteige ningswet gebruik maaktde quaestieuse gronden inneemt, met groote kosten materialen verzamelt en in weerwil van het ongunstige seisoen krachtig de banden aan liet werk slaat tot Jaarstelling van de inlaagkade, en juist op dat oogenblik in de Goesch* Courant vau Donderdag 8 Maart no. 29 in deu vorm van communiqué namens goed onderrichte tijde ver kondigde dat er g<en gevaar bestaat. Op de gronden, in mijn vorig schrijven ontwikkeld, aebt ik gerustheid bij een zoo groot bedreigd belang onraadzaam; het polderbestuur bevestigt dit door baar handtiend op treden eu ik vermeen, dat hierdoor de strekking van mijn vorigschrijveD ten volle gerechtvaardigd wordt. Goes, 13 Maart 1877. A. Wij moeten, ter voorkoming van verwarring, die uit het bovenstaande licht zou kunnen voortkomen, A opmerken, dat het bewuste bericht, waarop hij doelt, geen communiqué van bet polderbestuur is geweest. Dit bestuur zelf wist van ons bericht uiets, ea van een geheel andere zijde, maar daarom toch te meer bevoegd, was het ons iu de pen gegeven. Ut Redactie. ToeD in 1872 het vnjheidsfeest, of de bevryding van SpaDje's dwingelandij voor 3 eeuwen, bijna al gemeen in ons vadei land, en alzoo ook in vele ge* meenten van ons gewest, gevierd werd, konden Goes en Tholen bezwaarlijk aau die feestvreugde dielnemen, wijl de bewouers van de eilanden Zuid-Bevelaud en Tbolen eerst 5 jaren later zich van het juk der Spaansche heerschappij verlost zagen. Dat de Goeae- naren niet eerder zich bij de Zeeuwscbe vrijheids vrienden, met den Prins van Oranje aan het hoofd, aansloten, en, zoo het scheen, den Spaaoschea keniug als hun wettigen vorst bleven beschouwen, niet tegenstaande zij ook den druk van diens heerschappij maar al te zeer gevoelden, mag hun tot geen ver wijt dienen, evenmin als de omstandigheid, dat zy de red dende hand hunner gewestgenooteu meer dao eenmaal hebben afgewezen, en alzoo toonden van geen edelen vrijheidszin bezield te zijn. Alleen een breedvoerig verhaal van al de omstandigheden uit die tyden zou zulks op voldoende wijze kunnen ophelderen. Genoeg zy het, dat, toen er een gunstig oogenblik ter bevrijding aanbrak, zulks volvaardig werd te baat genomen. En die gunstige gelegenheid ontstond, toen al de Nederlandsche gewesten by het Gentscbe vredesverdrag, op den 8 November 1576 gesloten, en dat bekend is ouder den naam van Pacificatie van Gent, zich vereenigden om de Spanjaarden ten lande uit te drijven, tengevolge waarvan dan nu ook Goes zich een zware steen van het hart zag vallen, toen op den 2> Februari 1577 de laatste vreemde bezetting deze stad verliet, om naar's-Hertogenbosch uit te trekken. Nu was Goes nog wel niet ten volle bereid tot het erkennen van het gezag van den Prins van Oranjeals uit godsdienstig beginsel ko ning Filips getrouw blijvendemaar een politiek besluit der Algemeene Staten, hoezeer dan ook eeniga- zins afwijkende van het Gentsche v redesverdrag, ver haastte de omstandigheid, dat men besloot zich aau Oranje, als stadhouder van Holland en Zeeland, te onderwerpen, na omtrent dit en andere ounten vol doening te hebben ontvangen. Die voldoening of Satisfactie, als voortvloeiende uit art. 7 der Gent sche Pacificatie, werd den 22 Maart 1577 te Mid delburg door den Prins en de vier gevolmachtigden van Goes gesloten, geteekend en tezegeld, en den 27 dito van het stadhuis aldaar afgekondigd. En het is sinds dien tyd, dat Zuid-Beveland, gelijk den 17 April daaraanvolgende, op gelijke voorwaar den te Dordrecht geteekend, ook Tholen kuonen beschouwd worden, als van Spanje te zijn afgeval len en deel te hebben genomen aan de behartiging van de algemeene belangen der vereenigde gewesten van ons vaderland.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2