1877. N°. 31 Dinsdag 13 Maart. 64ste jaargang. INLIJVING VAN MILICIENS. Ontheffing van Dienst. A ANBESTEDIIG. KLEE' ING DEK POLITIEAGENTEN. Gewone ad verten tiën worden a 10 ct. per regel geplaatst, -eboorto-, huwelijks en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, SO ct. De BURGEMEESTER, der GEMEENTE GORS brengt ter kennis van de lotelingen voorde Nationale Militie, dat, indien zij mochten verlangen bij voorkeur bij een ot ander korps van het leger te worden ingelijfd, zij zich daartoe ter secretarie der gemeente kunnen aan melden vóór den 31 dezer maand. De Burgemeester brengt echter tevens onder het oog, dat, hoewel op het te kennen gegeven verlangen zal worden gelet, nochtans alleen aan. de vrijwilligers en de miliciens, die zich voor den dienst ter zee nebben aangeboden, reeds nu eenig min of meer bepaald uit zicht op de inwilliging daarvan kan worden gegeven. Goes, den 10 Maart 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBKEN. BURGEMEESTER en'wETHOUTERS van GOES herinneren bij deze, dat aan de geestelijk'n en be dienaren van den godsdienst bij de ei kende kerkge nootschappen en aan de student'-n in de godgeleerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid, op hunne aanvrage, telkens voor één jaar ontheffing' van den werkelijken dienst bij de Nat. Militie wordt verleend, en dat de voormelde aanvrage om ontlnffing van den werkeli jken dienst door hem, die als dienstplichtige is aangewezen en, tengevolge van zijn getrokken nommer. bij de Militie moet worden ingelijfd, of die daarbij reeds ingelijfd is, jaarlijks tnsschen den 20 Maart en den 1 April met het be wijsstuk moet worden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke hij voor de Militie is in geschreven. Goes, den 10 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BI.A AUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. ZE E-11IL S T 8 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOFS noodigen de lotelingen voor de Natio ale Militie dezer gemeente voor de lichting 1877, die dienstplichtige num mers getrokken beoben en welke mochten verlangen bij de ZEEMILITIE te dienen, uit, zich daartoe voor den eersten April eerstkomende ter gem ente-seci etarie un te geven, alwaar door hen de vei langde inlichtin gen kunnen verkregen worden. Goes, den 10 Maart 1877. Buigcmeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBKEN. De Secretaris, H A K T M A Ni__ BURGEMEESTER en WETHOUDE >'S van GOES gullen op Zaterdag «en 17 Maart a. s., des namid dags te éen uur, in hunne vergaderkamer ten raad- huize, bij inschrijving trachten aan te besteden Het leveren der kleeding van de politieagenten voor 1877, bestaande in VIJF JASSGI, VIJF PAITALOIS en VIJF PETTEJf. De modellen der kleedingstukken en de monsters van het laken liggen, met het bestek, tér visie van belang hebbenden ter Secretarie der gemeente, van heden 'ot den dag der aanbesteding op eiken werkdag, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren. Goes, den 10 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BL t AUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Bestek en voorwaarden liggen ter inzage van be langhebbenden ter secretarie der guneente, op elke-' werkdag van des vooriu'ddsgs n-gen tot des namiddags twee uren, terwijl aanwijzing zal gedaan woiden Wuens dag den 21 Maart, des namiddags te éen uur, te be ginnen aan de H. B. school. Goe9, den 10 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLA-iUBEEN. Dc Secretaris, HARTMAN. AANBESTEDING. gtBURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 24 Maart aanstaande, des na middags te 1 uur, in de groote zaal van het Raadhuis aanbesteden 1«. de onderhoudswerken aan de openbare gebou wen, bruggen, kaaimuren, riolen en water leidingen en de begraafplaats, in éen per ceel; 2°. de onderhoudswerken en het gewone schoon maken van de schoolgebouwen en ondjrwij- eetswoningi.n, in twee perceelen; 3". het schoonmaken van het raadhuis, de poli tiewacht en de leenbank, met de levering van witkalk, in éen perceel; 4-0. de onderhoudswerken aan de bijzondere eigen dommen der Gemeente, in éen perceel en 5°. Hét maken van twee zinkputten, in éen per ceel. Vertrek dep brievenmail tiaar Oost-lsi lie Via TRIEST, 14 Maart, 9.40 's morgens Via NIEUWELHEP, 16 M iart, 5 45 's avonds. Via BR NDISI, 16 Maart, 1.'s middags. Via MARSEILLE, 23 Maart, 1 's m ddags. Via NAPELS, 25 Maart, 5 45 's alouds De Fransche pakketbooten doen Riouw, Bauka en Palembang niet aan. ■\A7"_A.T3STTJ" Wat we geruimen tijd hadden verwacht en ge vreesd i3 thans waarheid geword -n. In ons laatste nommer deelden wij mee, dat onze rechtbank zal worden opgeheven. Hoe weinig hoof) er ook reeds bestond op behoud, toch viel het bericht nog menigeen tegen, toch waren er, die het nietge- looven wilden. En wezenlijk, men behoeft er niet meer aan te twijfelen, of de groote heeren te 's-Hage hebben bet doodvonnis uitgesproken over onze rechtbankzij hebben Goes eene scbooue belooning willen geven, omdat het' de eenige stad in ganscb Zeeland is, die op het gebied van onder wijs bovenaan staat. Regeering en volksvertegen woordiging wedijveren om den ingezetenen van Goes de opofferingen te vergoeden, welke zij zich ge troosten voor dat onderwijs; zij zijn ingenomen met ons stedeke en helpen het gaarne vooruit! Wij hebben het immers gezien bij de kweekschool voor onderwijzers? Doch 'tis waar, toen was 'tin het belang van die school, dat de inspecteur haar in zijne nabijheid had, andere motieven konden overigens toch niet gelden, want plaats en locali- teit hadden wij in Goes evengoed kunnen geven, als nu in Middelburg geschiedt en de afstand per spoor van de hoofdplaats onzer provincie en onze stad was toen te groot Maar bij de rechter lijke organisatie was diezelfde afstand zoo klein, dat aan eene toevoeging bij Middelburg voor de justi tiabelen volstrekt geen bezwaren waren verbonden. Wat voor éen persoon te moeilijk was, schijnt voor zoovele justitiabelen geen hinderpalen op te leveren. 't Was een eenvoudige landbouwer, lie dezer dagen de volgende, niet ongepaste opmer king maakte: aZe hebben in Goes feest gevierd, toen de spoor werd ingewijd; zij brengen ze nu den interest t'huisüoor zi de rechtbank te ontnemen Er ligt schijnbaar wel wat waars in die woorden, en wij komen aanstonds daar op terug. Thans be palen wij ous nog eerst tot het verlies zelf. In ieder geval hebben onze vertegenwoordigers ernstig nagedacht, en de zaak van alle zijden goed bekeken, vóór zij het doodvonnis uitspraken over ons rech terlijk college! Zuker, zonder twijfel, het Vaderland bewijst het duidelijk iu zijn verslag van de kamer zitting, waarin dit besluit is gevallen. Wij lezen daarin o. a «Ook aan de rechtbanken van Leiden en Goes is, schoon niét zonder strijd, het dood vonnis voltiokken; wel trachtte de heer Van den Berch zijn medeleden te vermurwen door de som bere voo spelling, dat de Leidsche alma mater van rechtsgeleerde studiosi zou worden berooid, indien haar de practische leerschool, d. w. z. de recht bank, werd ontnomen; wel wees de heer Vader opnieuw op de sociale gevaren, die het gevolg zouden zijn van de opheffing der Goesche rechtbank maar zij gevoelden bet zelf, dat hun stemmen waren als die eens roependen in de woestpn niet alleen in figuurlijken zin, want als een groot deel der leden In de ko-ifie- kamer is, ziet de zaal er woestenij- aehtig genoeg uit en dat zij siechta bij enkele mede-verdrukten weerklank zouden viud-u." O! heerlijk toevluchtsoord, Waar men gerust kan wezen, En zich onttrekken kan Aan stemmen en aan spreken! Wij hebben ons, helaas! niet bedrogen in ons voorgevoel, dat ons noopte tegen zulk een handel wijze te waarschuwen. En wat lezen wij in het Kamerverslag der Nieuwe IiotterdamS'jhe Courant: a De Zeeuwsche afgevaardigden waren het aller vruchtbaarst in amendementen. Geen wonder. De heer Van Lijnden had verklaard, dat Zeeland hem de meeste moeite had gekost Zeeland is eigenlijk geen land, maar eene verzameling van eilanden, en hoe men al die eilanden ook arrondisseert, het zal altijd gebeuren, dat een aantal justitiabelen eene zeer lange reis moete» afleggen om de recht bank te bereiken Bij de indeeling van Zeeland doet zich deze eigenaardigheid voor, dat allen liet er over eens zijn, dat Goes, wat ligging betreft, veel meer dan Middelburg recht zoude hebben op het bezit eener rechtbank, maar Middelburg heeft wederom andere titels, die het kleine Gous niet kan doen gelden. nMen zou gemeend hebben, dat al de Zeeuwsche am-ndementen, het een na het ander, met over- groote meerderheid zouden zijn aangenomen en dtft van den localen to'Stand van Zeeland toch eigen lijk de Zeeuwen het meeste weten moesten. Maai de beer Van Lijnden beweerde het tegendeel. De Zeeuwsche afgevaardigden wisten er maar heel wjinig van af Wij misgunnen Middelburg zijn rechtbank niet, aan die stad komt er een toe maar toch zouden wij die andere titels wel eens willen kennen, .ora dan misschien billijker te kunnen wezen in ons oor deel over h-1 steeds achteruit-zetten van onze stad. En al no< mt de Minister zelf Zeeland een lastige piovincie om te arrondisseeren, toch zouden wg durven vragen of er niet eene billijker indee ling zou hebben kunnen plaats vinden dan nu, waarbij aan 39,382 inwoners de reis naar hun recht bank wordt vergemakkelijkt tegen 78,361, voor wie de reis daarheen moeielijker wordt En dan wijzen wij op hetgeen wij indertijd hebben voor gesteld, waardoor de verhouding zou worden als 107,355 tot 81,273. Maar wat helpt ons dit alles, nu, dank zij de ge legenheid, om zich aan het luisteren naar rede voeringen te onttrekken, dank zij de onverschillig heid van bet meerendeel onzer vertegenwoordiging om van den localen toestand onzer provincie op de hoogte te komen, Goes abeen het slachtoffer is geworden van de hervormingsplannen des minis ters. De verwachting, dat de Eerste Kamer ons zal helpen, wordt door velen en ook door ons niet gekoesterd, en daarom verwondert 't ons niet, dat velen angstig vragen: wat nu? En ons antwoord is een woord tot opwekking'! Wanneer alles samenspant ora de belangen van Goes tegen te werken, wanneer onze stad het ge: vaat" dreigt van onder te gaan in den eerlijken, royalei strijd voor ontwikkeling en beschaving, ouidat het alles ontnomen werd, wat het in dien strijd kon steunen en schragen, dan doen wij een' beroep op allen, die blijven. Wij stellen ons voor, dat er binnen kort in onzen Raad een man zal, opstaan, die zich ongeveer in deze woorden zou kunnen uitlaten: «Mijnheer de Voorzitter! Met leedwezen hebt zeker ook gij en mijne overige medeleden de tijding vernomen, hoe onze stad weldra een college zal verliezen, dat wij slechts noode zullen zien heengaan. Aan dat college waren toch mannen verbonden, die ook hier in ons midden werkzaam waren, en ik durf zeggen, die daarbij met ijver en liefde voor onze' stad waren bezield, om Goes op het gebied van het onderwijs een eereplaats te doen innemen, maar ook in. andere zaken den weg van vooruitgang te doen be wan- delen. En zien wij hen met leedwezen uit ons midden vertrekken, nog meer treft mij dit ver lies, wanneer ik denk aan de materiëele schade, welke onze stad zal ondervinden tengevolge van het besluit, door onze vertegenwoordiging genomen Doch dit mag ons niet lot moedeloosheid stemmen; in tegendeel moet het ons doen uitzien naar nieuwe middelen om door eigen kracht Goes gronter te doen worden en te doen bloeien nEn daaiom doe ik eeu beroep op u allen, om, hetzij door vermindering van lasten, hetzij door vermeerdering vau inkomsten, lie schade te helpen dragen. Om het eerste doel te bereiken, zou ik voor stellen een verzoek te richten tot de Regeering, en haar-te -vragen om meerdere subsidie voor onze- H. B.- School voor jongens, of om deze tot ee&e GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, ea Vbijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 6 ct., met bijblad 10 ct.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1