KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. 293ste STAATS-LOTERIJ. 3e kl. Prijzen van 100 en daarboven. ByR.GCRI.UKE «TAND GOES van 7 tot 9 Maart 1877. BKCB V ENBUSL Goes. Snelpersdruk vau F. Kleeuwens Zoon. In üp critnineele zitting rau het Geiechtshof te '8-Graverthaep van Woensdag werd behandeld de zaak ▼an J. J., beklaagd van in den nacht van 20 op op 21 December jl. van de aanhoorigheid van het bewoonde huia van Jan Staal te Kapelle te hebben gestolen vijf konijnen, welke hij te Antwerpen voor 95 cents het stuk had verkocht. Op grond van de bekentenis van den beschuldigde, bevestigd door de aanwijzingen van twee getuigen, requireerde de ad vocaat-generaal mr Van Maaneti schuldigverklaring .aan diefstal bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis en veroordeeling tot gevangenisstraf Tan drie maanden tot vijf jaar. De advocaat mr. De Pinto wees op verschillende verzachtende omstandigheden, die ten gunste van zijn cliënt pleitten, en verzocht hem een cellulaire gevan genisstraf op te leggen. Het Hof veroordeelde dienovereenkomstig J. J. tot een celstraf van 45 dagen. In dezelfde zitting stond nog terecht J. O., beurtschipper van 's-Heer Arendskerke op Rotter dam, beschuldigd van drie valscbheden in geschrif ten en diefstal van goederenhem als schipper toevertrouwd. In Mei van het vorige jaar in geld verlegenheid verkeerende, trachtte bij op den naam van zekeren Op 't Hof van den graanhandelaar v. O., te Rotterdam, met wien hij zaken deed, eene •om van 600 ter leen te bekomen, hetgeen even wel niet gelukte, v. O. wenschte eeue schriftelijke aanvrage daartoe van den belanghebbende. In zijne woonplaats teruggekeerd stelde hij het verzoek in schrift en onderteekende bet met den opgegeven naam, met welken naam hij ook later, toen hg het geld had ontvangen, eene schuldbek entenis voor dat bedrag onderteekende. Het tweede feit betrof eene rekening van 36,18, die bij te Rotterdam moest betalen, maar die hg zelf voor ontvangst onderteekende en waarvan hg het geld voor zich behield. Het laatste feit had in November plaats. Toen waren hem door boereu toevertrouwd partgen erwten en tarwe benevens 200 eieren, om die te Rotterdam voor hem tegen ver goeding op de voordeeligste wijze te verkoopen, aan welken last de beseh. in zooverre voldeed, dat hij handelde alsof het zijn eigen goederen waren, terwijl hg de opbrengst niet verantwoordde, dan op eenige kleine sommen na. Een volledige bekentenis van schuld werd door den schipper afgelegd. Adv.-gen. mr. Pan Maanen requireerde eene veroordeeliug tot tuchthuis straf van 610 jaren en zes boeten van ƒ50. De verdediger mr. F. A. F. Leesberg meende, dat door de afwezigheid van een getuige, waarvoor door het O. M. eene boete van f 10 was gerequireerd, het tweede feit niet voldoende bewezen was, en geloofde, in strgd met de meeuing van het O. M. doch over eenkomstig de raadkamer van het Hof, dat het laal9le feit als misbruik vaa vertrouwen moet gequalificeerd worden Hij beval zgn cliënt overigens bij het Hof aan en verzocht de oplegging eener cellulaire straf. Het Hof, dat te 1 uur uitspraak deed, oordeelde alle feiten voldoende bewezenhet handhaafde de qualificatie door het O. M aan het laatstbedoelde feit gegeven en veroordeelde O., met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 3 jaren gevangenis straf en zes boeten van 50, subs. 3 dagen ge vangenisstraf voor elke boete. Tot predikant te Maassluis is beroepen ds. W. Vliegenthart, te Enschedé, vroeger te Goes. Te 's-Hage is Woensdag aan het Ministerie van Justitie o. a. aanbesteed het uitvoeren van vernieu wingen en herstellingen aan en het onderhouden, ge durende 1877, 1878 en 1879, van de gevangenis te Goes. Minste inschrijver daarvoor was de heer W. J. Van de Weert, te Goes, voor 5390. BUITENLAND. De onderhandelingen met Montenegro wor den door de Porte ijverig voortgezet. Zij zal waarschijnlijk aan de eischen van het voistendom toegeven, welke eischen, zoo als bekend is, de vol gende zgn: uitbreiding van grondgebied ten Zuid oosten en ten Noordwesten afstand van de haven Spizza aan de Adriatische zeevrije vaart op het meer van Scutari en de rivier Bayane. Bewilligt Tufkge hierin, dan stelt het de inwoners van Mon tenegro in de gelegenheid, de natuurlijke rijkdom men van hun land uit- en de voortbrengselen van vreemde landen iD te voeren. Dusdoende bevordert het hunne beschaving en draagt dientengevolge bij tot vernietiging van hunne voo«-oordpelenen van bun nen eeuwenouden haat tegen de Turken. Wat het sluiten van den vrede met Servië betreft, aan alle formaliteiten, die hierbij moeten in acbt genomen worden, is bijna reeds voldaan. Pertew-Effendi zou jl. Dinsdag uit Konstantinopel vertrekkeu, om de fir.man, waarbg de betrekkingen tusscben Turkge en Servië hersteld worden, naar Belgrado over te brengen en een ander diplomaat heeft in last de verzoening aan de Europeesche kabi netten bekend te maken. Omtrent de overige houding van Turkije verneemt Reutere-Office dat ondanks de pogingen, welke tegen woordig in 't werk gesteld worden o n de Porte te bewegen in de houding, door haar tijdens de con - ferentie aangenomen, verandering te brengen, de Porte 't vaste, besluit heeft genomen geen enkele concassi e te doen, welke direct of in-direct inbreuk mnkan zoo op de onafhankelijkheid en integriteit van Tuf kge. Zg zal uit vrijen wil in het geheele rijk her vormingen in toepassing brengen vau veel ruimer strekking dan die, welke door de mogendheden voor zekere provinciën verlangd werden. De Porte deinst niet voor den oorlog terug en verkiest dien verre boven de onbepaalde bestendiging van den tegen- woordigen toestand van onzekerheid. De commissie uit de Kamer van afgevaardigden in Frankrijk, belast met het onderzoek van het wetsvoorstel-Zaisanf, tot vermindering van den mili tairen diensttijd vail vijf tot vier jaren, heeft die iu beginsel afgekeurd. Op het prteadvtes tot niet aan neming moet Thier» overwegenden invloed hebben uitgeoefendde grgze staatsman, ex-president der republiek, wil herstel van de legerorganisatie, zoo als zij vroeger bestoud, en geeft de voorkeur aan de conscriptie. Tegen hem over in de commissie staat Pascal Buprot, die de nieuwe theorie verdedigt, Beide partijen zijn het evenwel eeus, wat betreft de eenjarige vrijwilligers deze instelling wenschen zij niet te behouden; de beweegredenen verschillen ech ter. Volgens de eene partij is de tijd van een jaar ongenoegzaam om een goed soldaat te vormen de andere oordeelt, dat de instelling, zooals zij nu werkt, anti-democratisch is en de deur openzet voor een menigte misbruiken. Uit België wordt melding gemaakt van een hevig tooneel, dat id eene vergadering van de Association Cathotique. te Brussel gehouden, moet hebbeu plaats gehad. Een voorstel van den voorzitter, den oud- minister d'Anethanom een adres aan de Kamers te zenden tot betuiging van adhaesie aan het ontwerp van kieswet, werd sterk bestreden, en met bijna al- gemeene afkeuring het woord vau den voorsteller begroet„Gij gaat den doodsteek geven aan het kabinet-J/a/o», het eenige katholieke kabinet, dat mogelijk is." De patent-quaestie, die in Antwerpen zooveel op schudding veroorzaakt, is nog niet beslist, maar er valt niet aan te twijfelen of ook hier zal de liberale partg de overwinning behalen. De volksraad van de Transvaalselie Be- publiek zal tot eene buitengewone zitting worden opgeroepen. De Zulus moeten zeer geneigd zgn tot den vrede, In Japau is weder een oproer uitgebroken, bewerkt door prinsen en edelen, die zich niet kun nen vereenigen met de politieke hervormingen, welke door den mikado cn zijne ministers ingevoerd worden. Zg willen hunne privilegiën herkrijgen en laten daar toe niets onbeproefd. Ditmaal is de poging nog al van ernstigeu aard en regeeringstroepen bestrijden de muitelingen. Een telegram nit Yokohama van den 4 Maart meldt, dat de laatstgenoemden in de nabij heid van Kumanoto eene nederlaag geleden hebben, waarbg zij vier schepen verloren. lugezonden Stukken. Aan de Redactie der Goesche Courant! Hoewel uwe goede bedoeling waardeerende, kan ik mg niet vereenigen met uw geruststellend bericht nopens den toestand van den dijk te Wemeldinge, opgenomen in no. 29 uwer courant, dewijl ik die gunstige opvatting niet deel en dezelve ooit in strijd acht met het oogenblikkelijk belang der zaak. Wat toch is de loop dezer bedenkelijke aangelegenheid? Sinds een tal van jaren i9 het dijkvak der Ëreede Watering aan de Oosterschelde, tusscben Kattendijke en Wemel dinge, door het overwerken der zandplaat en daar door veroorzaakte stroomschuring, hevig aangevallen en heeft de verdediging van dat oevervak zware offers gekost, totdat door herhaalde afschuivingen het ge vaar zulk een omvang nam, dat het polderbestuur in het voorjaar van 1876 ingelanden tot eene buiten gewone vergadering bijeenriep, en er op haar voorstel eene commissie uit ingelanden werd benoemd, om met het polderbestuur middelen te beramen tot voor ziening in den dreigenden toestand. Reeds in de buitengewone trergadering vau ingelanden van 12 April 1876 bracht die commissie rapport uit, waarbij het polderbestuur een overzicht voegde van de gelde- lijke gevolgen, welke uit de voorstellen der commissie zouden ontstaan, waarop ingelanden zich eenparig met die voorstellen vereenigden. Behalve tot opvolgende verdediging van den vooroever werd alstoen besloten tot het daarstellen van eene inlaagkade, loopende van de sluis tan Kattendijke Zuidoost op tegen den hoek var. den storm zandpolder op den grondslag van een voldoenden zeedijk, maar slechts ais kade opge reden tot eene zekere hoogte boven gewoon hoogwater en met verschillende zoogenoemde schenkeldtjken ver- eenigd met den zeedgk, waardoor de geheele iulaag in verschillende deelen werd verdeeld, en die naar mate van den aanval des buitendijks tgdig als ringdijken kunnen worden verhoogd en versterkt, waardoor tegen het gevaar van doorbraak zoo doelmatig raogelgk werd voorzien. Met prgzeuswaardigen ijver gaf, immers aanvankelijk, bet 'polderbestuur uitvoeriug aan de genomen besluiten. Voor wat, de inlaagkade betreft werd eene commissie van deskundigen be noemd, wier kenuis en eerlijkheid het volste ier- trouwen inboezemden eti die reeds in Juli den staat der onteigeningen aanboden, waarop de onderhande lingen begonnen, die door de meeste eigenaren, door bet afstaan hunner gronden voor de hun gebodene sommen, welwillend werden in de hand gewerkt, doch door enkelen, met name Kerkvoogden en Notabelen van WemeldingeA. Wafoke wed, A. D'tiMhütk* en C. Dominions op laakbare wgze werden tegen gewerkt, waardoor de gronden nog niet zgn afgestaan en de inlaagkade tot groot gevaar der Breede Watering nog niet is daargesteld. Tot niet geringe ontzetting van ieder is au dezer dagen over eene lengte van ruim 60 meters eene scheur in de kruin en bermen van den zeedijk bg dijkpaal 17 waargenomen, waarvan men naar de oorzaak kan gissen, doch die, wat men er ook v*n denke, vooral met het oog op het rerledene aller- bedenkelgkst is, en aanleiding heeft gegeven, dat het polderbestuur, in weerwil der vertraagde onteigeningen, thans aanvang beeft gemaakt met den aanleg eener kade op het bedreigde punt. Ziedaar mydbeer de Redacteur! myn bezwaar tegeu uw bericht, als zoude er geen gevaar bestaan. Dat onjuist, geruststellend bericht acht ik verderfelijk en integendeel het onder de oogen zien van liet dreigende gevaar in het al gemeen belang; immers, wanneer men na de herhaalde oevervallen waarvan de laatste de voorhoofden der zeesluis gedeeltelijk wegnamen, e,i den ougunstigen uitslag der grondboringen den ernst van het gevaar had beseft, zoude bet dan verantwoord zgn geweest den tragen gang der onderhandelingen van onteigening af te wachten en ware het 'dan niet raadzamer ge weest, reeds in Juli van voorleden jaar tot uitvoering der iulaagkade en beveiliging van den polder over te gaan, zooals zulks thans geschiedt, waardoor het werk oneindig beter en voordeeliger ware uitgevoerd en de ernstige onrust van zooveel belanghebbenden ware voorkomen, die thans met zorg de toekomst verbeiden? Om die voortvarendheid van het polder bestuur aan te moedigen, maar ook en vooral om de laakbare handelwijze van de tegenwerkerB der ont eigening openbaar te maken, verzoek ik u, mijnheer de Redacteur! deze regelen in uw blad op te nemen. Goes, 8 Maart 1877. A. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN Datum. 1'2 Maart, 12 t! 15 15 15 Plaats. Goes, Heinkenszand, Heinkenszand, Goes, Goes, Goes, Voorwerpen, information, jaehtrechl, Kakebeeke, woonhuis en erve, harseboom. bnereninspan, 1'. Overman, hitten en paai den, Van Dam. winkelhuis, inspan, U 14 15 15 17 17 19 21 22 22 25 29 Colijnsplaat, hruiningen. Liebert. Paardekooper V. d. Hussche. Van der Moer. Remhges. Pilaar. Scholten. Van den Bossche. Schollen. inspan, inspan, lloedekenskerke, hoefje, schuur en land enz., Borssele, scheepsalbraak. Goes, woonhuis en erve, Hóedekenskerke, beestiaal enz., Kloetinge, weide-en bouwland, Kakebeeke. 's-H Abtskerke, inspan, Kakebeeke. 's-ll Abtskerse, meub. goederen, Kakebeeke. Driewegen, bouw-en weiland. Scholten en en hoefje, Paardekooper. h fstede en bonwl. Paardekooper V. d. Bossche, inspan, Paardekooper V. d. Bussche. weiland, Van den Bussche. Berg. op Zoom, verp. visscb Schelde, De Casembroot Wissckerke, hofstede en land, Roelof en V. d. Moer. Wemeldinge, Wemeldinge, 5 April. 's-Heerenhoek, half April. 18 April, 3de lijst. No. 16583 25000. No. 2790 2000. Nos. en 16325 elk 400. No. 9799 200. Nos. 853, 1878, 4392, 15827 en 20001 elk 100. 4de lijst. Geene. Geboren dan 7, Pieter Anthonie, z. v. Matthijs Pan Gorp en Anna Maria De Witte; dén 8, Kat/iarina Cornelia, d. v. Pieter De Dreu en Philipptna Olivier. Overleden: den 8, Hubrecht Pieter, 16 dagen, z. v. Uavid De Wolf en Johanna Van de Voorde den 9 December 1876, te Antwerpen Clazina Katharina Maria, 8 d. v. Antonius Hoots- mant en Maria Rijk. COLIJNSPLAAT. Getrouwd: den 10, Leunis Karreman, 45 j., vredr. van A rit. hou ia Abrahamse, met Mayke Ritmeester, 38 j., wed. var. Martnus Sltmmen. Geboren: den 5, Dingenis, z. v. Cornelis Van Stélle en Adiiana Van Giist; den 11, Wilhelmiua Christina, d. v. Jozias Potappel en Prien je Israel. Overleden den 8, Marinus, 20 m.z, v. Cor nelis Hollestelle en Johanna Alebregtse; den 14, Ja cobs, 5 m., d. v. Johannis Schipper en Pieternella Begthel. D n heer V.d.B., te Wolfaartsdijk. Uw stukje over de Goesche satisfactie staat reeds gedurende een paar nommers. Telkens moest het blijven liggen om drin gender stof, o. a. de telegrammen. Wij hopen nu op Maandag a. s.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 6