1877. N°. 29. Donderdag 8 Maart. 648te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAUBE& Co., te Parijs, 315iS Rue du FaubourgMontmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Hoofdelijke Omslag. Belasting op de Honden. POSTERIJEN. T BiNNEttLANDSCHE BERICHTEN. T Uededeelingeii van verschillenden aard. GOËSCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 et. COIIIAVT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en'WETHOUDERS van GOES brengen hiermede ter openbare kennis, dat het voljaars- kohier van den HOOFDELIJKEN OMSLAG over 1877 door hen voorloopig is vastgesteld en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen van Don derdag den 8 tot en met Donderdag den 22 Maart a s., gedurende welken tijd de aangeslagenen hunne bezwa ren op ongezegeld papier kunnen indienen bij den Gemeenteraad. Goes, den 7 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het kohier der BELAS- 7 ING OP DE HONDEN, over het volle dienstjaar 1877, door hen voorloopig is vastgesteld, en ter secretarie voor ieder ter inzage zal liggen van Donderdag den 8 tot en met Donderdag den 22 Maart aanstaande, gedurende wel ken tijd ieder op het Kohier aangeslagene tegen zijnen aanslag bij den Raad bezwaren kan inbrengen op ongeze geld papier. Goes, den 7 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Februari 1877. 1. J. Van Es, Amsterdam. 2. M. De Jonge Nelly, Amsterdam. 3. J. T. Van Dijk, Amster dam. 4. A. .Verburg, Groningen 5. M. Hoebeke, Ilpendam. 6. J. De Reike, Katendrecht. 7. J. Scheele, Rotterdam. GOES, 7 Maart 1877. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, waarbij een pianino wordt te koop aangeboden. 's-Ueer Arendsleerlee. Verleden week is de veehouder C. Ileijboeralhier, door het kantongerecht te Heinkenszand vrijgesproken van de hem te laste gelegde beschuldiging, als zou hjj verzuimd hebben aangifte te doen van het uitbreken der besmettelijke longziekte on der zjjn rundvee, terwijl de veearts P. Bosdijk daarvoor is veroordeeld tot eene geldboete van 5.-. s-Gravenpolder. Naar aanleiding van het bericht in dit blad omtrent den slechten toestand van den straatweg door ons dorp komt in den Zierikzee.schen Nieuwsbode een resumé ▼oor van hetgeen door het provinciaal bestuur indertjjd is gedaan voor de verbetering van den straatweg van Goes tot 's-Gravenpolder. Aangezien de berichtgever blijkens het slot zjjner mededeeling er aan twijfelt, of gemelde handelingen wel het bewuste gedeelte betreffen, zij bericht, dat dit niet het geval is. Misschien is het gemeentebestuur vau oordeel, dat het verbeterde gedeelte met het slechte en hetgeen gelegen is tusschen 's-Gravenpolder en het El- lewoutsdijksche veer, een provincialen weg uit maakt. Hoe dit zij, spoedige verbetering blijft zeer gewenscht. Uit Wemeldinge wordt aan de N. li. Ct. gemeld, dat de stoomboot Johanna Hendrika Maandag in de Vlij is vastgeraakt en blij ven zitten. Er waren lichters aanwezig en de los sing der lading ging zeer voorspoedig de boot ligt thans in de haven aldaar. De jongste stormen en hooge vloeden hebben in de vorige week den zeedijk van Westkapelle zwaar geteisterd. Men is dag en nacht bezig met de in den dijk geslagen gaten te dichten. Nadat in den zomer van 1876 een ern stige dijkval was ontstaan aan den zeedijk van de inlaag onder Fiauwers, op den zuide lijken oever van den polder Schouwen, en deze schade met groote kosteü zooveel moge lijk was hersteld heeft daar dezer dagen andermaal een oeverafschuiving plaats gehad. Bij een landbouwer onder Oud-Vosse- meer is Zondagnamiddag, tijdens de afwezig heid van eeuige bewoners, door drie personen inbraak gepleegd. Met het gestolene zijn ze spoorloos verdwenen. Het gerecht doet onder zoek. De vorige week is een der dijken van de Wester-Schelde onder Woerisdrecht door gebroken, waardoor de Van der Duijnspolder, met de zich daarin bevindende twee hofsteden, ge deeltelijk onder water zijn geraakt. De schade aan den dijk en aan de roerende goederen in den polder bedragen te zamen 28.400. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat het voornemen bestaat om in den aaustaanden zomer bij de drie regimenten vesting-artillerie de milicien verlofgangers vau twee oudere lich tingen onder de wapens te roepen, tot het houden van herhalings-oefeningen. De com pagnieën vesting-artillerie te Helder, Brielle en Willemstad in garnizoen zullen geoefend worden in de bediening van en het schieten met het zwaar kustgeschut, terwijl alle overige compagnieën seriesgewijze achtereenvolgens zullen kampeeren op de Oldehroeksche heide, om te worden geoefend in de behandeling van het achterlaadgeschut. Op die heide, tus schen Elburg en Zwolle, zal een strook grouds van ongeveer 2 uren gaans voor het betrek ken van het kamp worden ingericht. Deze inrichting, geheel van voorloopigen aard, zou tevens moeten strekken om de uoodige ervaring aan de hand te doen voor eene meer duur zame inrichting van het terrein tot schiet- proefveld, en voor het tot stand komen van de zoo lang en zoo dikwerf gewanschte artil lerie-schietschool. Zondagochtend is tusschen twee personen in een logement te Rotterdam twist ontstaan, waarbjj de een den ander met een mes eene wond in de borst heeft toegebracht. In het Vad. wordt uit Leiden gemeld, dat het onlangs medegedeelde gerucht omtrent de opheffing .der kweekschool van zeevaart eenigszins voorbarig schijnt te zijn geweest. Integendeel zou het uitzicht bestaan, dat de zoo bloeiende populaire inrichting op breeder en vaster grondslagen zal gevestigd worden, ook te midden der twee groote opleidings- vaartuigen te Amsterdam en Rotterdam. Zaterdagavond wilde te Haarlemmermeer eene vrouw een brandend lampje met petroleum vullende brander viel en hare kleederen vat ten vlam. Zij liep naar buiten en wist met groote moeite het vuur te blusschen, door zich in de sneeuw te wentelen, doch niet dan nadat zij zeer ernstige brandwonden had be komen. Een man, die Vrijdag jl. uit de cellu laire gevangenis te Amsterdam werd ontslagen, stal den volgenden dag een rood baaien hemd van een uitstalling, alleen met het doel om weêr onder dak te komen. Uit Sneek wordt gemeld, dat verschei dene polders zijn geïnundeerd. Jl. Vrijdag was het water nog hooger dan het vorige jaar. Dezer dagen verloor een passagier in den trein bij Enschedé door het kijken uit het raam zijn petzonder bedenken opende hij het portier en sproug zijn hoofddeksel na hij bekwam slechts eenige lichte kneuzingen. Te Mheer (Limburg) is Zondagavond 11 een huis door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Te Haarlem za! een firma de gelegenheid tot adverteeren openen door de zonneschermen harer zo- meruilstalling beschikbaar voor aanbiedingen en adres sen te stellen. Ofschoon niet langs den gewonen weg, maar door tusschenkomst van een Eugelsch blad, de Pali Mall Gazettewordt aan het Nederlandsche volk medege deeld, dat het een Minister van Openbaar Onderwijs heeft. Diens laatste verslag over den hem opgedragen tak van beheer wordt zelfs in een der laatste nom mers van dat blad geresumeerd. ArnhCt.) Volgens waarneming te Frederiksoord is in Fe bruari jl. 11*2 millimeter (streep) regen of sneeuw water gevallen. Die hoeveelheid is butteugewoon groot in vergelijking met de vier laatste jaren Februari 1873 gaf 24, die vaa 1874 13, 1876 27 en 1876—66 m. tri. Dat is voor die 4 Februari-maandeu te zamen 130, of gemiddeld 32i tu m. per maand. De pas geëindigde maand overtreft dat middelcijfer dus met 794 m. m. Men verhaalt, dat, toen onlangs in de provincie Gro ningen in eene aardappel-moutwijnlabriek 's nachts brand was ontstaan en men een deel van den voor raad dier zeer braudbare waar, voorzichtigheidshalve, had laten loopen, eene niet onaanzienlijke hoeveel heid vloeide in de voederbakken der Sü runderen op den stal der fabriek, en dat daarop de dieren „stapel dronken" werden en een geweldige drukte maakten. De bijgeroepen veeafts gaf den raad, de dieren den roes eeuvoudig te laten uitrazen. De lieer M. bottema, te Oldeboorn, heelt sedert eeuigeu tijd eèu machine in werking gesteld oid kunstboter te fabriceereu. Hoewel de bereiding vrij geheimzinnig toegaat, weet men, dat daartoe gebruikt wordt hoofdzakelijk zuiver rundvet, ingevoerd uit Weenen, veel zoete melk en weinig boter. De beide eerste producten worden gekookt en zoo tot eene vloeibare massa gemaakt, die eerst ter bekoeling in een koelen kelder geplaatst en eindelijk in eene soort rolmachine bewerkt wordt, althans zoo verhaalt men. In vier uren tyds zou men op deze wjjze 4 a 500 kilo kunstboter kunnen bereiden, die verkocht wordt voor 1,20 het kilo en volgens vele gebruikers zeer duurzaam en lekker is. bij den tegenwoordigen prys der boter, 2 per kilo, wordt van deze kunstboter in Friesland reeds veel gebruik gemaakt. (N. c. d. D.) Aan de Parysche beurs is Dinsdagmorgen uit de chambre syndicale 700.000 frs. aan effecten ge stolen; de schuldige is nog niet bekend. TWEEDE KAMER. Aan de Kamer is ingediend een wijzigings- ODtwerp van de begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen over 1876 Op vier artikelen zijn nog belangrijke uitgaven te doen, zoodat eene ver hooging wordt voorgedragen van kosten van de brug over de Nieuwe Maas bij Rotterdam met 200,000 aanleg vau den spoorweg van Breda tot Rotterdam met 610,500 aanleg van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam met 265,000 aanleg van den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen met 490,000. Omtrent het verhandelde in de zitting van gisteren ontvingen wij het navolgende telegraphiscb bericht, dat wy reeds per bulletin aan onze lezers in de stad bekend maakten De heer Saaymans Vader heeft zijn amendement nader gewijzigd en toegelicht. Hij stelt nu voor uit het 4de arrondissement, Middelburg, to doen vervallen de kantons Goes, Neuzen en Hulst. In Verband hiermede wordt voorgesteld een nieuw 5Je arrondisse ment Goes, met d« volgende kantons, tegelijk zetels: Go< s, Heinkenszand, Cortgene, Ter Neuzen en Hulst, met behoud der thans daartoe behoorende gemeenten. Ofschoon bijvoeging van Middelburg bij Goes alles zins overeenkomstig ware met 't systeem van den Minister, vermits Goes bijna het dubbeltal civiele zaken van Middelburg behandelt, acht bij 't niettemin wenschelijk, dat alle bestaande rechtbanken in Zeeland behouden blijven en bepaalt zijn amendement zich alleen tot het behoud der rechtbank te Goes, als gelegen in het centrum der provincie en gemakkelijk toegankelijk voor de thans tot dit arrondissemeut behoorende justitiabelen. Vervolgens is het ontwerp 2 der recbteilyke wetten aangenomen met 53 tegen 17 sten men, na overbrenging van art. 5 7 naar wetsout- werp no. 9. De motie-Bredius, om wet traktements-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1