Mededeelingen vaii verschillenden aard. RECHTZAKEN. meisje, hetwelk hij met zjjn bajonet een steek toebracht. Vrijdag werd hij te DeveDter ge vankelijk binnengebracht, om later voor dit feit voor den krjjgsraad terecht te staan. Alweder wordt een geval gemeld van het plotseling breken van hardglas, ditmaal gebeurd te Noordwjjk. Eene karaf, gevuld met water, die op een lessenaar stond, sprong, zonder dat zjj aangeraakt werd, met een geweldigen slag in honderden stukken, die overal door de kamer werden verspreid. In Grouau, niet ver van Enschedé, kregen twee arbeiders twist over 4 pfennigen (2 centen), die zoo hoog liep, dat de een eenige uren later overleed, ten gevolge eener, met een scheermes hem toegebrachte, wond in het onderlgf. Naar De Tijd mededeelt, bestaat er bij onge veer een tiental grootere ol kleinere Katholieke Ver- eenigingen in ons land het plan, om, met het oog op het aanstaande gouden bisschopsfeest des Pausen, „de verdiensten van een dag, zoo geestelijke als stof felijke, als een offer aan Pius' voeten neder te leggen." Gedurende Januari werd uit New-York 1.796.000 pond versch Amtrikaansch vleesch naar Engeland overgebracht. - In Augustus a. s. zal te Antwerpen de 300ste verjaardag worden gevierd van de geboorte van Petrut Paulut Rubens. Een der punten van het programma voor die feesten is een nationaal en internationaal zangersconcours. Tot deelneming aan dit concours ziju ook de Nederlandsche zaugvereenigiugen uitgenoodigd. Te Labiscbin, Pruisische provincie Posen, is den 26 Februari Johan Budzinski, een veteraan der Pool- sche armee, in den ouderdom van 112 jaren overleden. Te VHage zijn tegenwoordig 450 perceelen onbewoond. Voor een paar weken werd op het eiland Riigen, in de Oostzee, een merkwaardig natuurverschijnsel waarge nomen. Tegen 10 urer. des avonds ontstond er bij een zuid westen wind eerst een geweldige sneeuwstorm en daarna een sterke regen, terwyl eensklaps tegen half elf ure, toen de thermometer 3 graden warmte teekende, de barometer ontzettend daalde en het zoo helder licht werd, als ware het klaar dag, zoodat men gemakkelijk zelfs op verren afstaod voorwerpen goed kon ouder scheiden. Dit treffend verschijnsel duurde eeuige sekon- den; daarop ontstond in de lucht een eigenaardig geruisch, gelijkstaande met het geluid, wanneer eenige personen tegelijk van eene tafel opstaan. Dit duurde ongeveer 8 minuten en werd op verschillende plaatsen waargenomenhierna werd het weder stil en kalm als voor dien tyd. TWEEDE KAMER. Het verslag in de N. R. Ct. van de jl. Vrijdag in de Tweede Kamer gehouden zitting meldt omtrent het amendement van onzen afgevaardigde, den heer Saaymans Fader, (reeds per telegraaf in ons vorig no. verkort medegedeeld) het volgende: De heer Saaymans Vader heeft als amendement voorgesteld om in het gewijzigd wetsvoorstel no. 6 op te nemen in art. 1 achter 4e arrondissement 6e arrondissement Goes; in de kolommen „Kantons" enz. „zetel van elk kantongerecht" Goes, Goes; Hulst, HulstNeuzen, Terueuzen Cortgene, Cortgeue; Hein- kenszand, Heinkenszand tengevolge daarvan in de optelling der kantons van het 4de arrondissement Middelburg, de kantons Ooet, Hulst en Terneusen te doen vervallen en het arrondissement Zierikzee het 6de te doen worden, de daaruit voortvloeiende verandering in de aanwijzing der gemeenten van de kantongerechten in het kan ton Goes te doen plaats hebben in voege, als deze thans tot de respectieve kantongerechten behooren en als zoodanig bekend zijn. De Voorsteller geeft lot toelichting van dit zgn amendement te kennen, dat hij zich onthouden heeft voor te stellen de arrondissements-rechtbank Middel burg te voegen bg die van de rechtbank Goes, het geen alleszins overeenkomstig was met het systeem des Ministers, vermits de rechtbank te Goes bijna een dubbel tal civiele zaken behandelt van de recht bank te Middelburg, hebbende dat van Goes bedra gen 62, en deze dus eigenaardig meer aanspraak beeft om behouden te worden, dan Middelburgook wen- schelijk achtende, dat alle bestaande rechtbanken in Zeeland behouden blgven, bepaalt hij zich alleen tot het behoud der rechtbank te Goes, wier behoud door ieder, die met den localen toestand van Zeeland be kend is, evenals die van Zierikzee, onmisbaar mag worden beschouwd. Goes toch, gelegen in het cen trum der provincie Zeeland, is uit dien hoofde op eene gemakkelijke wijze toegankelijk voor de thans tot dit arrondissement behoorende justitiabelen, die, om de reis naar Middelburg te doen, zich voor het mee- rendeel een langdurigen en kostbaren tocht moeten getroosten en wel ten gevalle van beide zeearmen, welke zoowel de bewoners van het 5de district, als die vun Noord-Beveland van het eiland Walcheren, waarop Middelburg gelegen is, afscheiden men Deme hierbij in aanmerking, dat voor de rechtbank van Goes alléén meer zaken behandeld worden dan voor die van Middelburg en Zierikzee te zamen, en er dus alleszins belang bestaat voor het behoud van die In hetzelfde telegram werd gemeld, dat de zitting der Kamer Zaterdag zou worden voortgezet. Dit schijnt een fout in het telegram te zijn geweest. In plaats van Kqbgen moest er Maandag zijn geseind. rechtbank, te meer ook daar het gemiddeld getal strafzaken, 259 's jaars, de verhoogde taxe voor de getuigen, door verderen afstand, niet onaanzienlijk zou doen zgn v0or den Staat. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zit ting is het debat voortgezet over no. 2 der rechter lijke wetten (wijziging vun verschillende bepalingen der rechterlijke organisatie). Voornamelijk gaf de quaestie der benoeming van kantonrechters al dan niet voor hun leven aanleiding tot veel discussiëa. Met verwerping van alle amendementen is het regeerings- voorstel aangenomenbenoeming kantonrechters voor hun leven uit ambtenaren van het O. M. en uit grif - fiers tot wederopzeggens toe. Morgen voortzetting en discussie over eene motie-Bredius om de indee- lingsontwerpen te behandelen na het ontwerp over de traktementen. "KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Yebseke. Ds. J. Wisse, predikant bij de Ned. herv femeente te St. Laurens, heeft voor het beroep naar eze gemeente bedankt. Ter zitting van de Arrondissements-rechtbank alhier van heden (Maandag 5 Maart) zijn de navol gende vonnissen uitgesproken tegen: lo. C W. S., 37 jaar, onderwijzer te 's-Graven- polderrechtdoende in hooger beroep met vernietiging raD bet vonnis van den kantonrechter te Heinkens zand, schuldig verklaard aan het als onderwijzer eener school toelaten op die school van leerlingen, waarvan niet door eene verklaring van een geneeskundige was gebleken, dat zij met goed gevolg of meer dau eens de vaccinatie hadden oudergaan, of aan de natuur lijke kinderpokken hadden geleden, en veroordeeld tot I dag cell, gevangenisstraf en 10 boete, subs. 1 dag cell, gevangenisstraf, c. e. 2a. J. J, W. V., 44 j., leurder, wonende te Goes, thans gedetineerd aldaar, schuldig verklaard aau lo. bedelarij, tweemaleD gepleegd, 2o. bedelarij met be dreiging en 3o. bedelarij in eene tot eene woning behoorende besloten plaats, door hem binnengetre den zonder verlof van den eigenaar of iemand van den huize, dit alles na vroegere veroordeeling wegens bedelarij, en veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht na experatie dier straf, c. e. 3o. J. V, L., 21 jaar, arbeidster te Wolfaartsdijk, outslagen van rechtsvervolging. De kosten te dragen door den Staat. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden had te Driewegen plaats de aanbesteding van het aanbouwen van een lokaal aan hel gebouw der openbare school, met daarmede in verband staande werken en onder bijlevering van de daartoe benoO' digde materialen. Inschrijvers waren G. Engelbert, te 's-Heerenhoek, voor 0685M. V. 't Veer, teüude- lande, voor 2467; P. C. V. Strien, te Ellewoutsdijk, voor 2325 en D. V. d. Poel, te Ovezand, voor 2307. Aan laatstgenoemden is het werk gegund. BUITENLAND. De groote strijd, waartoe de verkiezing van den president der Vereenigde Staten van JSfoord-A Itie- rika aanleiding heeft gegeven, is beslist. Hayes, de republikein, beeft de zege behaald op zijnen mede dinger, Tilden, den democraat. Die uitslag werd be kend twee dagen voor den dag, waarop Grant zijne waardigheid moest neerleggen, en heden (5 Maart) wordt de nieuwe presided te Washington plechtig geïnstaleerd. Aangezien de democraten verklaard hebben zich aan de uitspraak van het congres te zullen onder werpen, is geen verzet te verwachten en mag men dus de hoop koesteren, dat deze vreedzame oplossing van een zeer ernstig conflict zal bijdragen tot meer toenadering tusscbeu Noord en Zuid. De man, die tol 1881 de eerste ambtenaar van de Noord-Ame- rikaansche Unie zal zijn, is nu aangewezen, en hg, die hem als vice-president zal ter zijde staan, is Wheeler. Gelgk wij onlangs meldden, had de heer Loyson, de gewezen pater Hyacinthe, te Parijs eene voordracht willen houden over een onderwerp, dat der katholieke geestelijkheid onaangenaam is. Hij heeft echter aan zgn voornemen geen uitvoering kunnen geven, omdat de minister Jules Simon dit verbood. De liberale bladen zijn hierover uiterst verholgen en geven aan hun misnoegen in de krachtigste bewoordingen lucht. In een van die bladen leest men o. a.„Komaan, komaanDuitschland kan gerust slapen de revanche voor Frankrijk gaat in den nevel van een ver, zeer ver verwgderde toekomst verloren. Een land waar men de maatschappg iu gevaar acht, wanneer een gewezen carmelieter een spreekbeurt over een godsdienstig ooderwerp wil vervullen zulk een land moet de degelijkheid en de zedelgke kracht missen oin bedacht te zgn op bet heroveren van een invloed, welke getaand is voor dien eener zegevierende natie. Het gerucht, als zou minister Malou zgn ontwerp- kieswet intrekken, wordt uit jBelgië tegengesproken. De centrale sectie houdt zich alle dagen met het onderzoek van dit ontwerp bezig en doet haar best een middel te vinden, waardoor de lijnrecht tegen elkander inloopende eischen van de liberalen en van de katholieken tot toeoadering zullen zijn te brengen. Te Antwerpen is het zeer onstuimig. Bijna eiken avond wordt daar gevochten tusschen de twee par tijen. In een schrijven van daar wordt gezegd, dat de clericalen in de laatst verloopen dagen geduchte aanvallen op hunne tegenstanders hebben gedaan en dezen met peper in de oogen wierpen, waardoor er velen zeer ernstig lijden. De politie is genoodzaakt telkens inhechtenisnemingen te doen. Onder de aan gehoudenen bevinden zich twee gewezen agenten van po litie en een redacteur van het clericale blad Recht j ioor zee, die te zamen betrapt werden, ofschoon in dienst der clericale partij, op het werpen van steenen in de vensters van het Jezuiëten-klooster. Desniet temin worden toch de liberalen beschuldigd vau de kloosters te willen vernielen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteurt Ik moet beginnen met u dank te zeggen voor de humane wijze, waarop gij mgn schrijven tegen den wachter op Sions muren hebt beantwoord in uw num mer van Dinsdag 20 Februari Gg weet reeds voor lang, dat er een question de principe in 't spel i9 waar wg elkander ontmoeten. We zijn elkanders tegenvoeters op 't gebied onzer wereldbeschouwing, maar ik weet niet beter, of ik ben steeds bereid in den tegenstander bet goede te waardeeren. Ik lees de Goesche Courant zonder voor oordeel, wetende dat haar redactie liberaal is en haar beginsel verdedigt. Waar ik nu geschreven heb van alle mogelgke voordrachten enz., daar, dunkt me, heeft de redactie kunnen gevoelen, dat ik meer schert send dan opposant was Mgn bedoeling wasik kan begrijpen, dat de redactie der Goesche Courant met een ander oog op de vei spreiding van het liberalisme ziet dan ik. Me dunkt, ge zult me dit toegeven. De hoofdquaestie", zoo schrijft ge, „betreft de op name van het stuk van den wachter op Sions muren, en daarop valt het gemakkelijk ons te verantwoorden." En nu gaat ge u verdedigen met de volgende woorden„de enkele uitdrukkingen, welke voor ons slechts hijzaak waren, en door den heer d. J. tot hoofdzaak zijn gemaakt, komen geheel voor rekening van den inzender en wg meenden, dat dhr. d. J. op gebied van de journalistiek toch genoeg bekend was, om te weten, dat opname van ingezonden stokken geenszins instemming met vorm of inhoud van de zgde der redactie in zich sluit." Zie, mgnheer de redacteur, houd mij ten goede als ik u zeg, dat ik meen dat ge hier een slag om den arm houdt. Ik heb zooveel kennis op het gebied van journalistiek, dat ik zeer goed weet dat de redactie niet is verantwoordelijk, n. 1. rechtens, voor vorm en inhoud der ingezonden stukken. Maar ik weet toch ook, dat er een zedelijke verantwoordelijkheid bestaat voor de redactie, met betrekking totde stukken, die zg onder de oogen harer lezers brengt. De uitdruk kingen, waarmede de schrijver van 't vroeger besproken stukje de orthodoxen zoekt belachelijk te maken (dit was het doel van zijn schrgven) waren van dien aard, dat ik durf zeggen: Redactie van de Goesche Courantge compromitteert u zeiven met de opname. Ik geloof, dat de redactie oprecht is als zij verder schrgft: „Wg kunnen den heer d. J. verzekeren, dat geen oogenbiik door ons gedacht is aan hel verband tusschen hetgeen de schrijver als zijn gjvoelen mede deelt en hetgeen de H. Schrift leert aangaande zonde en ongerechtigheden.''' Maar dan moet ik de vrgheid nemen te zeggen, dat wij, die van de Evangelische richting zijn, wat fijngevoelig zgn op dat punt. Omdat de H. Schrift ons meer waard is dan de gansche wereld, kunnen wjj zelfs zijdefingschen spot niet verdragen zonder protest. Wat mgn gevolgtrekking aangaat om de neutrale school aantevallen, Mgnheer de Redacteur, ik gevoel op dit oogenbiik lust noch opgewektheid om hier dieper in te komen. Ik mag volstaan met de ver- klaring, dat iedere spotternij met de leer der H. Schrift voor mg is de vrucht van een verkeerd onderwgs, de vrucht van het gemis van wetenschap van het voornaamste. Ontvang bij voorbaat mijneii dank voor de plaat sing van dit geschrgf. Beussel. De JONGE. Even gaarne als wij den heer De Jonge een plaats voor dit stuk afstaan, laten wij hem het laatste woord, daar wg zeer ongaarne met hem gaan strgden over eene quaestie van verantwoordelijkheid, die voor het publiek al van zeer weinig belang is, en voor welken strijd de ruimte in ons blad geen gelegenheid aan biedt. Wij geven hem echter de verzekering, dat wij dien strijd niet vermijden om onzentwil, maar slechts met het oog op onze lezers. Daarenboven zouden wij nog kunnen wijzen op enkele onjuistheden ook in dit stuk, en op de zeer zonderlinge wgze, waarop de heer De Jonge schertsen kan, wat echter te veel plaats zou innemen. De Redactie. VEHKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen, Inlbrmatiën. 7 Maart, Weraeldinge, boereniuspan, Kakebeeke. 7 's-HeerArendsk., boereniuspan, Pilaar. 7 Heinkenszand, woonbuis en erve, Lieberl. 8 en 9 Maart, Driewegen, boereniuspan, Scliolten en Paardekooper. 9 Cortgene, inspan. Roelof. 9 Heinkenszand, planken enz., Harseboom. 12 Goes, jachtrecht, Kakebeeke, 12 Heinkenszand, woonhuis en erve, Karseboom, 12 Heinkenszand, bnereninspan, P. Overman. 13 Goes, hitten en paarden, Van Dam. 13 Goes, winkelhuis, Liebert. U Hoedekenskerke, hoefje, schuur en land enz., Pilaar. 14 Colijnsplaat, inspan. Van der Moer. 15 t Horssele, scheepsafbraak, Scholten. 17 Goes, woonhuis en erve, Van den Bussche 17 Hoedekenskerke, beestiaal enz.. Scholten. 19 Kloetinge, weide-en bouwland, Kakebeeke. 21 's-H Abtskerke, inspan, Kakebeeke! 22 's-H Ablskerae, meub goederen, Kakebeeke.' 22 Driewegen, bouw-en weiland, Schollen en en Hoefje, Paardekooper. half April. Berg, op Zoom, verp. vissch Schelde, De Gasembroot. VERZOEK. De latijnsche woorden, voorkomende in het inge zonden stuk van dr. A, Geülin ons vorig nom- mer, leze men: lempora mutantur et nos mutamur in. llltSf

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2