1877N°. 28. Dinsdag 6 Maart. 648te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Go., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. w. iix. Bergplaats en Zouterij van huiden en vellen. Vertrek der brievenmail naar Oosl-fndiê. 0FF1C1EELE MEDEDEELDEN. BINNEMLANDSCHE BERICHTEN. goesche «at rmm. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, Gewone advcrtentiën worden a 10 et. per regel geplaatst, en Vkijdagavohd, uitgazonderd op feestdagen. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrok- Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. kln« hebbende dankbetuigingen van 1-8 regels a 1,-. -& -^SL JsBmfoeAlT; r» Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 ct. a nn J contant betaald, 20 ct. II JUMM^WWHWiMBnWBWg^-aWMlL.lllMBWWaMMaMMWBMWWWWWMMBMMWMWWWMW KEJiïISGrETI X €t. De COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE ZEELAND, Gezien het besluit der Gedeputeerde Staten van 24 Februari 1877, no. 91; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87); MAAKT BEKEND: lo. dat de jacht op houtsnippen en waterwild op 15 Maart en die op watersnippen op 1 April van dit jaar zul gesloten zijn; 2o. dat het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 16 Juli dezes jaars zal geoorloofd vrezen: 3o. dat de visscherij van 15 Maart tot en inet 16 April aanstaande zal gesloten zijn doch dat ook gedurende den gesloten vischtijd zal mogen worden gevischt: in het kanaal door Zuid-Beveland-, in het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Nèuzen naar Gent; c. in het kanaal van N uzen naar de Olhensche kreek d. jn de Axelsche vlakte, en e. in de kreek irt den Sophiapolder gemeente Oostburg)-,en 4o. dat gedurende den gesloten vischtijd in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wisschen ot teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst en afdrukken daarvan zullen, in plano, aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, 27 Februari 1877. De Commissaris des Konings voornoemd, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun College vergunning is verleend aan Marcus Cohen, tot oprich ting eener bergplaats en zouterij van huiden en vel len in het perceel wijk E no. 123 aan het plein in de Jacob Valckestraat alhier, onder voorwaarde, dat alle afval dadelijk verwijderd worde. Geschiedende daarvan aankondiging ingevolge art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no. 95.) Goes, den 3 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTM AN. Via MARSEILLE, 9 Maart, 1.'s middags. Via TRIEST, 14 Maart, 9.40 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 16 Maart, 5.45 's avonds. Via BR'NDISI, 16 Maart, 1.'s middags. Via NAPELS, 25 Maart, 5.45 's avonds. „Goede voorlichting zal zeker ook de Minister op prijs stellen. Wij hebben daarom onze beschouwingen geleverd, vast overtuigd in deze belangrijke quaestie niet alleen te prediken in het belang van onze eigen parochie, maar in dat van gansch Zeeland." Het bovenstaande schreven wij het vorige jaar aan het slot onzer beschouwingen over de nieuwe rechterlijke organisatie in de provincie Zeeland. En nu over die belangrijke quaestie weldra eene beslissing zal worden genomen, nu wij een blik sloegen op hetgeen er naar aanleiding van die behandeling voorvalt, kwamen ons die woorden weer in de gedachten. In ons gausche betoog hebben wij destijds vermeden plaatselijke toestanden te bespreken, plaatselijke belangen op den voorgrond te stellen. Wij hebben den Minister een blik willen doen slaan in den toestand van gansch Zeeland, zoo exceptioneel, zoo moeielijk voor een oningewijde te beoordeelen. En ditzelfde dragen wij nu op aan onzen afgevaardigde Maar dan vreezen wij voor een dooddoener waardoor al zijne redeneeringen zullen wezen als die van een roepende in den woestijn „Hij spreekt voorde belangen van zijn eigen Snarenburg(dit woord is eene geestigheid van de Arnhemsche Courant, die, uit zucht om altijd geestig te wezen, nog al vaak de plank misslaat) zoo klinkt het mis schien van mond tot mond. En dan zouden wij vreezen, dat alle Kamerleden het voorbeeld volgden van de dagbladen in den tegenwoor- digen tijd, om door aardigheden te trachten het zwijgen hem op te leggen. Niet een der Kamerleden, die zitting heeft voor een plaats, wier rechtbank met opheffing- wordt bedreigd, kan spreken, of in de verslagen der Nieuwe Rotterdamsclie Courant, in Het Vaderland, Het Dagblad, de Arnhemsche vindt men zulke geestigheden, welke allen weerklank vinden bij onze Middclburgsche zuster. Door al die beschouwingen aangemoedigd zou thans een lid der Kamer het voorstel kunnen doen, om, zoolang de rechterlijke wetten aan de orde zijn, de elf afgevaardigden, die meeuen voor de belangen van hun stad te moeten op komen, niet ter zitting toe te laten of in ieder geval hun het spreken te verbieden. Zeer veel zou zulk een taetiek niet verschil len van diewelke nu wordt gevolgd. Men houdt huu telkens voor oogen, dat zij volks- vertegenwoordigers zijn. Eilieve, dit dienen ook de andere leden niet te vergeten. Ook zij moeten bedenken, dat zij door hun votum een deel van dat volk van eene goede rechtspleging kunnen verstoken laten. En de eenigen, die hen daarbij van een grondig advies, gebaseerd op kennis van toestanden, kunnen dienen, zijn de afge vaardigden van die plaatsen, welker belangen daarbij zijn betrokken En wanneer de Minister dan zijn gevoelen daartegenover stelt, zullen zij eevst met. keunis van zaken kunnen oordeeien, en niet behoeven te stemmen zonder van de quaestie op de hoogte te wezen. Vooral geldt dit voor onze provincie, die algemeen nog zoo weinig bekend is. Wij hopen dus, dit de heeren zich niet mogen laten besturen door een voor oordeel, om dergelijke pleidooien voor deze of gene stad te omwijken en huu toevlucht in de koffiekamer te zoeken, en wij wenschen onzen af gevaardigde Cicero's welsprekendheid toe, om niet alleen voor Goes maar in liet belang van gansch Zeeland een pleidooi te leveren ter ver dediging van het door liern voorgestelde amen- dementi De Minister van Financiën heeft bepaald, dat de standplaats van den controleur der directe belastingen en van het kadaster zal gevestigd zijn te Middelburg. De jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij hunne meting voor het iecht van patent in het dienstjaar 1877/78, zal zijn de letter T, gothisch afgebeeld. De St.-Cl bevat de voorwaarden van het in Mei a. s. bij de directie der Marine te Hellevoetsluis te houden vergelijkend examen van jongelingen, die als machinist- leerling 2e kl. wenschen te worden aangenomen. Bij een kon. besluit van 1 Maart 1877 zijn de jaarwedden van de Rijksveldwachters vastgesteld als volgt: voor die der eerste klasse op ƒ750; voor die der tweede klasse op ƒ650; voor die der derde klasse op 550; voor die, welke bijzonder belast zijn met het toezicht op de jacht en visscherij; a. der tweede klasse op ƒ620, b. der derde klasse op ƒ525; een en ander te rekenen van 1 Januari 1877. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van de maatschappij Nederland, besterad om liet personeel en inateriëel voor de havenwerken te Batavia over te brengen, zal in plaats van den 17n Maart e. k-, zooals anders had behooren te geschieden, reeds den 13n dier maand van het Nieuwediep vertrekken. Op grond van dit vervroegde vertrek van de Koning der Nederlanden zal daarmede geene verzending van brievenmalen plaats vinden rechts treeks van den Helder naar Nederlandsch-Indië, doch zullen deze brievenmalen worden verzonden met het stoomschip Madura, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 17n Maart aan staande is bepaald. De Nederlandscbe brievenmalen over Napels worden daarentegen op het vastgestelde tijd stip met het stoomschip Koning der Nederlanden ver zonden. (St. Ct.) GOES, 5 Maart 1877. Zaterdagavond is in het huis van arrest alhier overgebracht P. Sarbeider te 's-Hee- renhoek welke dien dag aldaar aan J. H\ bij wieu hij dezen winter te huis lag, met een dissel (bijl) twee levensgevaarlijke wonden in het achterhoofd heeft toegebracht. De oorzaak hiervan schijnt te zijn, dat J. W. hem gezegd had, dat hg hem niet langer bij zich kon hon den, dewijl P. S. zijn kostgeld niet meer be talen kon er echter bijvoegende, dat hat op een dag of tien niet aankwam. Het gesprek hierover had 's morgens omstreeks zeven uren plaats gehad en toen nu ongeveer 11 uren J. W. bezig wss met het. maken van een varkenshok en daarbij een dissel gebruikte, nam P S., die er bij stond te kijken, den dissel op, die J. IV. uit de handen had gelegd en hakte daar mede tot tweemalen toe J. W. in het achter hoofd, zoodat deze bewusteloos nederzeeg. De dader vluchtte toen ijlings wegdoeh werd spoedig daarop door den veldwachter van 's-Bee- renhoek en d^n brigade-commandant der rjjks- veldwacht te Heinkenszand in laatst genoemde gemeente achterhaald. Zaterdagavond had alhier in »de Prins van Oranje" de lezing van mej. Elize Baart plaats. De za-il was zeer goed bezet. Nadat wij het stuk hadden géhoord verwonderde 't ons temeer, dat men het voordragen van zulk een schets een vorige maal had verhinderd. Met genoegen vermelden wij, dat het schip van onzeh stadgenoot A. Van der Klooster .zonder verdere ongelukken voor de werf ligt, en dat men bezig is de lading er uit te halen. Men schrijft ons: Aan den Goesffien straatweg wordt een goed werk verricht, dat aan gemeentebesturen, die hunne kostelijke grintwegen aan hun lot over laten, ter navolging wordt aanbevolen. De zijkanten van dien straatweg worden opgeruimd, om zoodoende het water een goeden afloop te bezorgen. Als vele grintwegen niet beter onder handen genomen worden dan tot nutoeis het zeker dat hun ondergang nabij is. Op vele punten zijn het letterlijk modderpoelen, het geen veroorzaakt wordt, doordien er geen water kan afvloeien. Als de zjjkanten niet worden verwijderd, dan is het onmogelijk dat de grint wegen het kennen uithouden. De overweg over den spoorweg bij de Voorstad, nabij Goes, is zoo vol gaten, dat ongelukken nabij zijn. Daar wordt ook niet op gelet. Yerscke. Woensdag 21 Maart zal alhier eene verkiezing moeten plaats hebben voor een lid van den Raad. Men schrijft aan het Vaderland uit Vlis- singen, dat omtrent de berichte opheffing van het garuizoenshospitaal aldaar nog niets officieels bekend is, en aan de N. R. Ct., dat bij de militairen, aldaar in garnizoen, zich in de laatste dagen een toenemend aantal lijders aan oogziekte voordoen. Het Wageninqscli Weekblad raadt zijn anti-revolutionairen geestverwanten in de Kamer aan het .Schoolwetsontwerp Heemskerk aan te nemen. Beter" zoo schrijft het»een tiende van een ei dan een ledige dop." Zou dit reeds het begin zjjn van een nienwe geschutsvernageliiig? vraagt het Vaderland. Volgens de Goudsche Ct. zou dr. Kttyper van plan zijn om tegen de aanstaande verkie zingen zijn mandaat als lid der Tweede Kamer om redenen van gezondheid neder te leggen. Te Rotterdam had Zaterdag een werkman bij het drageu vau steenkolen het ongeluk uit te glijden, waardoor hg den gevulden zak op het rechterbeen kreeg en dit brak. Vrijdag liep te Nieuwersluis bij aankomst van den trein van 7.11 eene vrouw tusschen de rails, waarop de trein aankwam. Een oogen- blik nog, en de vrouw zou vermorzeld geweest zijn, toen de stationschef haar nog tijdig be speurde en van de gevaarlijke plek kon ver wijderen. Een soldaat van het Donderdag uit De venter naar Milligen vertrokken detachement infanterie kreeg te Apeldoorn twist met eea

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1