BUITENLAND. WEEZENVERZORGING. MARKTBERICHTEN. Putte wordt verdedigd, terwijl de Iieereii Quiet en Pan A sper en Vervenne verklaren, dat, ofschoon de som hun eerst ook zeer hoog voorkwam, zij, na de heeren wethouders gehoord te hebben, met het voorstel medegaan. Het voorstel wordt ten slotte in omvraag gebracht en met 5 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren mr. Van Hoek, dr. Callenfels, jfcr. l)e Marees van Swinderen en Busing. V. Aan deu heer M. G. L Van Loghem wordt op diens verzoek, en overeenkomstig de adviezen der commissie van toezicht en van deu heer Inspecteur van het middelbaar onderwijs, tegen 1 Mei a. s. een eer vol ontslag verleend als leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de inrichtingen voor jongens. VI. Wordt gelezen een adres van J. Rijk, hou dende verzoek om ds vergunningen, indertijd aan J. Walkenhaus verleeud tot uitweg en gebruik van grond, aan hem over te dragen, bereid zijnde tot nakoming der verplichtingen, daaraan verbonden. O vereenkoiu8tig bet voorstel vau burg. en weth. wordt dit verzoek zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming ingewilligd. VII. Eindelijk komt in behandeling de kennisgeving van den heer A Kakebeeke Jz., dat hij het jachtrecht op zijne gronden, in het Goesche ambacht gelegen, wenscht af te koopen. Burg. en weth. stellen voor de afkoopsom te be palen op 12 per hectare, zijnde 4 der pachtwaarde 0,20 tegen penning XX) en 8 voor de preciatie van het jachtveld, terwijl aan den pachter van het jachtrecht alsdan 2 vermindering der pachtsom be hoort te worden toegekend. Het voorstel wordt, overeenkomstig eene opmerking van den heer mr. Pan Hoek, gesteld in handen der financiëele commissie, tot onderzoek en rapport. De vergadering is daarna gesloten. Zooals wij in ons vorig nommer meldden is de vrede tusscber. Turkije en Servië gesloten. De Porte heeft haren eisch betreffende de gelijkstel ling der Israëlieten en Armeniërs laten varen, daar zy dat als eene binnenlandsche aangelegenheid van Servië beschouwt, en de Serviërs nemen genoegen met de bepalingen aangaande de vlag, het verbod van geheime genootschappen en het tegengaan van de vor- miug van benden. Be Porte ziet af van een Turk- schen vertegenwoordiger te Belgrado; Servië maakt geen aanspraak meer op Klein-Zwornik Blijven nu in Turkije'S hoofdstad de zaken in den bestaanden toestand, dan zal in de helft dezer maand een nog nooit gezien schouwspel daar gele verd worden de opening van een Turksch parlement. Of de Sultan iu persoon de zitting zal openen en of hij een troonrede zal uitspreken, is niet bekend. De Senaat en de Kamer van afgevaardigden zullen in hetzelfde lokaal vergaderen, in de Darel Funum (uuiversiteits-paieis). Allerwaarschijnlijkst zullen de mededeelingeu betreffende den met Servië ea met Montenegro gesloten vrede het eerste onderwerp van discussie zijn. De minister van binneulandsche zaken heeft, naar men verzekert, twaalf ontwerpen van wet in gereedheid gebracht, handelende over het staats beheer van het rechtswezen. Uit Home meldt men, dat Pirn IX op raad van eenige kardinalen last gegeven heeft tot bet opmaken van een inventaris van al de goederen, die den Hei ligen Stoel toebehooren. Dezulken, wier eigendom aanleiding zou kunnen geven tot betwisting van den kant der Italiaausche regeering, zoolang de pause lijke zetel vacant is, moeten afzonderlijk geïnventari seerd worden Deze arbeid zal de taak zijn van den kardinaal-secretaris van den Heiligen Stoelwelke den inventaris zal moeten overhandigen aan den nieu wen paus, met de op- en aanmerkingen door hem noodig geacht. De Koning van Portugal heeft, evenals de Koning van Belgiëeen aardrijkskundig genoot schap geconstitueerd tot het doen van ontdekkings reizen in Afrika. De nieuw gekozen president der Vereetiigde Staten van N. Amerika is naar Washington ver trokken. Ingezonden Stukken. Hoedekenskerke. 27 Februari 1877. „Ik sticht het volk Van uit mijn wolk." Leekedichtjes. Mijnheer de Redacteur 't Spijt mij zeer, dat gij, naar uwe onderhandsche mededeeling, in den eersten tijd geen kans ziet, mijne beide ingezonden stukken, wegens hunne uitgebreid heid, te kunnen plaatsen. Bekorten kan ik zs niet, en langer wachten doet schade aan hunne beteekeni3. Vergun mij du3 u. J. en zijn Christelijk Volksblad" eenvoudig naar mijn motto te verwijzen, en aan de mede-inwoners mijner gemeente toe te roepen«Bij «de heerschende stormen uit het N.-Westen dreigt u „a. s. Donderdag en den 16 dezer hetzelfde, wellicht «nog grooter, gevaar. Bedenkt, dat er minstens veertij/ «meter water vlak voor onze dijken staat. Als er «geen dijkgraaf, geen arbeiders, geen materiaal aan- «wezig is, al is de opzichter «op zyn post", zorge «ieder voor zich zeiven." Een wachter op Sions muren. (Dit schryven ontvingen wij te laat, om het nog in ons vorig no. te kunnen opnemen. Red.) Onze plattelands-veezenver zorging getoetst aan de wet van 19 Sep tember 1874, houdende maa're gelen tot het tegengaan van over- matigen arbeid en ve: waarloozing der kinderen. Toen ik in een laatst artikel in deze couiant, bij het bespreken onzer plattelandsweezen-belangen, mijn wensch te kennen gaf, dat die onder de rubriek van staatszorg eene plaats mochten iunemen, is mij van enkele zijde de opmerking gemaakt, dat de armen (ook de weezen verzorgiug, aan geene wetsbepaling, maar aan den liefdadigheidszin is overgelaten; zoodat mjjn wensch in dezen wel als die van een roepen de in de woestijn zou moeten aangemerkt worden. Ik wil niet beweren, dat men ougelijk had dit argu ment tegen te werpc-d, maar (Tem; ora mutantor, et uos mutomor in lllis) (andere tijden andere zeden) als de staat eene wet in bewerking heeft, ja zelfs uitbreiding aan dezelve geeft, (die van 19 Sept. 1874 houdende maatregelen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verioaarloczing der kinderen), kan de staat dan niet evengoed eene wet daarstellen, om onze plat telandsweezen te beschermen? Kan men voor waarheid de bekentenis afleggen, dat er op dit gebied geene verwaarloozing bestaat? Als hunne verzorging niets te wenschen overlaat, dan begrijp ik niet, waarom mij nog door niemand het verwijt naar het hoofd is gesmeten, dat ik een leugenaar ben, omdat ik niet geschroomd heb de treurige tafereelen publiek in deze courant en in brochure bekend te maken der onleerende gevolgen onzer uitbesteding. Wil men mij tegenwerpen, dat het ontwerp van wet, bij den mi nister van justitie in bewerking, ziet op de kinderen der fabriek-arbeiders, en niet op onze plattelauds- weezen, dan ook veroorloof ik mij te zeggen, dat de staat mistast. De staat laadt de toeziende voogdijschap op zijne schouderen van kinderen, die nog oneindig minder te beklagen zijn dan onze weezen, inzonder heid die van het platteland van Zuid- en Noord- Bevelaud. Zij toch kennen den teederen naam van vader en moeder niet; zij worden als ballingen van deu eeu' naar den auderen menschenkooper (hunne pleegouders) het gevolg der jaarliiksche uitbes ediug, gestuurd en zijn soms aan de grillen van meedoogen- loozcn onderworpen, zonder eenig toezicht ten prooi der grootste ellende, zedelijk en lichamelijk gedood De kinderen der fabriek-arbeiders zijn op verre na niet zoo verlaten. Zij ondervinden nog de koesterende zorg van eigen vader en moeder, en moge ditscms wel wat te wenschen overlaten, bij de armen wordt soms het hart met edeler trillingen bewogen door liefdegevoel voor kinderen dan bij rijken. De moeder melk zal de arme moeder haar kind niet weigeren, waar modezucht de grooten dezer aarde zich vaak tegen aankant. En wilde ik het mij tot taak stellen, om door cijfers aan te toonen dat van de 20738 schoolkinderen iu Zeeland 33'/j pCt. tengevolge vau veldarbeid en andere, soms ni- tige, omstandighedeu gedurende maanden van het zoo noodige schoolonder wijs zijn verstoken, in welk schrikbarend verzuim onze weezen een niet onbelangrijk aandeel zulien uitmaken, dat noodwendig op belemmering van dt ontwikkeling des geestes moet uitloopen, het zou mij ook geene moeite kosten nog andere akelige toestanden bekend te makeu, die mede overtuigend bewijzeu, dat onze weezen een vee/ ellendiger bestaan voortslepen dan de kinderen der fabriek-arbeiders De staat moest met zulke toestanden iu kennis gesteld wordeu. Burger lijke armbesturen houden zich aau den ouden sleur, en mag ik het .net blijdschap erkennen, dat sedert enkele jaren onze weezen uiet meer op de bank der verknoping gebracht wordeu, onder eeu zachteren vorm blijven de gevolgen der uitbesteding toch voortwoekeren. Men verwacht hulp der commiseie voor plattelands weezen verzorging voor Zuid- en Noord-Beveland, maar die verwachting wordt nog niet gerechtvaardigd. 10 jaren is dit teere punt reeds ter sprake gebracht, en nog blijft alles hetzelfde. Een tiende gedeelte eener eeuw is voorbijgegaan, is in het uiet wegge zonken en wat konden er traneu gedroogd, wat konden er dankbare harten gewonnen zijn, wat konden er een aantal ouderioozen met meer blijdschap hun levensweg bewandelen! 10 jaren ongebruikt laten voorbijgaan! Ik, en meer anderen die zoo hoopvol de manneu zagen optreden, welke het zich tot taak stelden, smarten te lenigen, en ellende van ons volks bestaan weg te nemen! Wat hebben er in die 10 verloopeo jaren niet vele ouders, die wel met kinderen maar met geen geld bedeeld zijn, hun oog hopend gericht op hen, die het schoone denkbeeld van zich afgaven, als hunne ounoozelen weezen moesten worden, voor hen als vade s en moeders op te treden! Regen ten en regentessen benevens commissarissen zijn in het leven geroepen; 10 jaren is aan dezen arbeid besteed, en is daardoor de toestand der weezen ver anderd? Ik wil het de commissie niet tot verwijt maken, (omdat ik weet dat alle meuschen niet eeu zelfden aanleg hebben voor een zelfde betrekking) dat er nog zoo weinig verricht is, maar ik schroom uiet te bekennen, dat energie, lust, ja mogelijk het be wustzijn van noodzakelijkheid ontbreken, om meer doortastende maatregelen te nemen Waar dus de liefdadigheid in gebreke blijft om te helpen, mogen w(j dan het oog niet vestigen op den staat Mogen den fabriekskinderen meer voorrechten geschonken worden dan onzen weezen De recht vaardigheid vordert, dat de kinderen der fabrieken zoowel als onze weezen, door gelijke rechten be schermd worden. De eene mag niet in de grofste ellende gedompeld blijven, terwijl de andere door den staat uit het slijk wordt opgeheven. Ik wil den staat of onze volksvertegenwoordigers niet veroordeelen, snaar ik weuschte, dat toestauden, uit het dagelyksch leven gegrepen en die van volkselleuden getuigen, in overweging bij de bevoegde macht mocbteD geno men worden. Ik herhaal het, als de staat het toe ziend voogdijschap over de fabriekskinderen op zich neemt dat ook hetzelfde voogdijschap niet zou misplaatst zijn op onze plattelandsweezen. Met het plan bezield, om mogelijk eerlang een adres aan onze volksvertegenwoordiging te richten, om onze plattelandsweezen ook in de uitbreiding der wet van 19 September 1874, doelende op verwaarloozing, te doen deelen, sluit ik dit artikel om ook anderen aan te sporen met mij in gedachtenwisseling te treden, ter bereiking van een edel doel. Nisse, den 24 Febr. 1877- J. A. GEILL, Geneesheer. VERKOOPINGEN 8r VERPACHTINGEN Datum Plaats. Voorwerpen, Informatiën. o Maart, Schore, meuh. g .ederen, Rembges. 5 Wissekerke, boereuinspan, Pilaar, 5 Yerseke, afbraak, Rembges. 7 Wemeldinge, boerenii span, Kakebeeke. 7 's-HeerAretidsk., bnereninspan, Pilaar. 7 Heinkenszand, woonhuis en erve, Lieb"rt. 8 en 9 Maart, Driewegen, boereninspan. Scholten en Paardekooper. 9 Cortgene, inspan, Roelof. 9 Heinkenszand, planken enz., Karsebnom. 12 Goes, jachtrecht, Kakebeeke, 12 Heinkenszand, oouhuia en erve, earseboom. 12 Heinkenszand, bnereninspan, P. Overman. 13 Goes, hitten en paarden, Van Dam. 13 Goes, winkelhuis, Liebert. 14 Hoedekenskerke, hoefje, schuu en land enz.. Pilaar. 14 Colijnsplaat, inspan, Van der Moer. 15 Rorssele, scheepsafbraak, Scholten. 19 Kloetinge, weide-en bouwland, Kakebeeke. 21 's-H Ablskerke, in«pan, Kakebeeke. 22 's-H Ablskerae, meub goederen, Kakebeeke. 22 Driewegen, bouw-en weiland. Schollen en en hoefje, Paardekooper. half April l'erg. op Zoom.verp. vissch Schelde, De Casembroot. 3URGITÜUIKF «SOES van 1 tot 3 Maart 1877. Getrouwd: den 1, Willem Fredrik Hendrik Valentijn, 19 j.,jm., met Maria Lingena Fukken, 22 j jd. Geboren: den 1, Adriana Johanna, d v. Ma- chiel Harthoorn en Johanna Adriana Paauwe. Overleden den 2, Leijntje Anna, 5 jd. v. Gerardus Joannes Be'selirig en Cornelia Maria Van de Velde overleden ERRATA. In ons Kunstr.ieuwsover de voordracht vnn mevrouw Schneider hebben wij eene fout gemaakt, die wij ons haas ten te verbeteren. Het lied, door haar ten slotte voorge dragen, h ette: Das Glöckchen von Innisjare. Agentschap dezer Courant MIDDELBURG, 1 Maart 1877. De kleine aanvoer uit Walcheren was grootendeels Tarwe. Van buiten was zeer weinig ter markt. In Tarwe kon weinig gedaan worden door de hooge eischen der landlieden, waardoor men verplicht weid voor consumtie en eenige verzending 0,50 a 0,75 hooger te betalen. Tweejarige Walchersche Tarwe werd a 11,50 verlaten. Blanke nieuwe Dito 10,80, ƒ10,90 en llbetaald. Mindere soort /0,50a/10,60. Rogge voor|con- sumtie f8. Wintergerst ƒ6,75. Zware Walchersche Zo- mergerst/"6,25. De hardste Witte Boonen brachten/ 17op, dito Bruine Boonen ƒ14. Dito Paaidenboonen voor zaaiing 7,75. Walchersche Groene Rookerwten /10a 10,25 Winter Koolzaad werd op 15 en Kanariezaad op 10 gehouden. Boter 1,35 a 1,45 p. K.G.eieren per 100 stuks/3,60. Goe». Snelpersdruk van F, Kleeuwens k Zoon.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 7