TWEEDE KAMER. De heer SaaymansVader heeft een amendement voorgesteld tot behoud der rechtbank te Goes, welker behoud door hen, die met den lokalen toestand in Zeeland bekend zijn, evenals die van Zierikzee, on misbaar moet worden beschouwd, vooral met het oog op het belang der justitie- abelen, die tegen een reis naar Middel burg' moeten gevrijwaard worden. Voor de rechtbank te Goes alleen worden meer zaken behandeld dan voor die van Mid delburg en Zierikzee te zamen. Het ge middeld getal strafzaken toch bedraagt 259 's jaars. Wee zenver pleging. Comité tot wering van Schoolverzuim te Soes. STATIST lil rechtza&enT LANDBOUW VEETEELT. meesterknecht bij 's Rijks marinewerf aan den Helder. De Papierzeitung geeft het volgende voorschrift Om inktvlakken uit papier te maken zonder de glad heid van het papier te beschadigen, wascht men de vlakken met een zacht penseel, dat men afwisselend in oplossingen van cyancalium en oxalzuur doopt. De Bertagliere meldt, dat bij het bisschoppelijk jubileum van Pius IX niet minder dan 300,000 bedevaartgangers te Rome worden verwacht. Uit Frankryk alleen zouden er 90,000 komen. Uit Bern wordt bericht, dat een horlogemaker te Renan een belangrijke vereenvoudiging van het samenstel van bet horloge heeft bedacht. Hij heeft namelijk het middel uitgevonden, om het barillet en het middelrad door een enkel rad te vervangen; aan dit rad is sen veer bevestigd, welker spankracht drie maal sterker is dan die van de gebruikelijke veeren. Dit nieuwe samenstel van het raderwerk kan toe gepast worden op remontoirs, anker-en cilinderhorloges. De prijs van dergelijke horloges is een derde minder dan van de horloges der thans gevolgde constructie. De kerk te Utrera (Spanje) is geplunderd door de beide pastoors en den koster, die vier personen tot medeplichtigen hadden. De laatsten liepen, ge kleed als Broeders lgnorantijnen, het platteland af, om den boeren zoogenaamde reliquien te verkoopen. De pastoors, de koster en de medeplichtigen zijn allen in hechtenis genomen. (N. R. Ct.) De Osceolo Democrat meldt, dat onlangs een 18jarig meisje, die des avonds met haar bijzon deren vriend in de half donkere keuken zat, terwijl zij naar den haard ging, om het vuur van brandstof te voorzien, met haar voet tegen een voorwerp schopte, dat zij meende een stuk touw te zyn. Zij boog zich, raapte het op en ontving den vergiftigen beet van een groote ratelslang in haar duim. Zij draaide het licht op, 'erzocht haar vriend de slang te dooden en, een groot tafelmes nemende, sneed zij zonder dralen den door de slang gestoken duim van de hand af, waardoor zij de verdere doortrekking van doodelijk vergift in haar lichaam belette en zich ongetwijfeld van den dood redde. De slang had een lengte van vier voet. De gestoken en afgehakte duim werd zoo zwart als eén koolde overgebleven stomp geneest goed. Zulke tegenwoordigheid van geest wordt zelden aan den dag gelegd! Het dynamiet-magazijn te Goschenen voor de werken in den St Gothard-tunnel is in de Jacht gevlogen. Twee personen zijn daarbij omgekomen. De Great Eastern, het bekende reuzenschip waar mede reeds zooveel is gesold, wordt thans weder van nieuwe machine; vooizien en zal nu in gebruik worden gesteld om goederen en vee tusschen Engeland en Amerika te vervoeren. Door zijn grootte stelt men zich voor, er goedkcoper mede te kunnen verv- eren dan met eenig ander schip. Gisteravond ontvingen wij het volgend telegram, dat we dadelijk per bulletin aan onze lezers in de stad bekend maakten: Bij de voortzetting der discussie over de RECH TERLIJKE WETTEN hebben de heeren Godefroi, Pan Nispen en De Vries zich zeer sterk voor het wetsvoor stel verklaard, hoewel sommigen wellicht voor eenige wijziging zullen zijn De heeren Smidt, Teding, De Jong en Begram verklaarden er zich bepaald tegen en de heer Heydenrijck zeide, na eerst zeer in twijfel te hebben verkeerder meer tegen dan vóór te zijn. De Min. van Justitie heeft de voordracht uit een algemeen oogpunt verdedigdzich de bijzon derheden voorbehoudende tot bij de speciale ont werpen waarbij wellicht eenige bijzaken voor een goed deel zullen k' nnen verdwijnen. Vermindering van het getal rechtbanken en kantongerechten is het noodzakelijk gevolg der bovenwet, en de wegbereiding voor de verbetering der rechterlijke inrichting. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zitting is het debat voortgezet. De heeren Van Baar en Vader hebben gerepliceerd De heer Geertsema verklaar de uit het antwoord des ministers van gisteren op gemaakt te hebben, dat deze wetten een eerste stap uitmaken tot eene rechterlijke organisatie waarvan zin en beteekeuis wel aan den Minister maar niet aan de Kamer bekend is, zoodat voor tjjeze de aanneming afhangt van de meerdere of mindere mate van ver trouwen, in deu Minister gesteld, hetgeen in deze zaak nog al veel gevergd is. De Minister daarentegen hield vol, dat deze wetten een vervolg zijn op de hover.- wet en dat de Regeering door aanneming daarvan gehouden was deze wetteu voor te dragen. Van eene rechterlijke inrichting kan nu niet, maar eerst later sprake zijn, veelmin van hare beginselen. Het algemeen debat werd daarop gesloten. Bij de behandeling van ontwerp no l wijziging van verschillende artikelen der wet op de rechterlijke or ganisatie) is het amendement-Lenting, om de leden der rechterlijke machtdie leden der Kamer worden op wachtgeld te stellen en in hun plaats tijdelijke rechters te benoemen, verworpen met 51 tegen 14 stemmen. Het amendement der commissie van rap porteurs, (het eerste van een geheele reeks) veran derde redactie van art. 5, maar met de strekking om principieel uittemaken, dat zonder aanneming der re geling van rechtsgebied de traktementsvei hooging moge lijk is, werd door deu M.uister overgenomen, maar losgemaakt van de toelichting, die hij bepaald bestreed. Het ameudemeut-/.era'i«jr tot behoua der aanbeve lingslijsten voor vacatures in rechtbanken of kanton gerechten werd na langdurige discussie aangenomen met 34 tegen 31 stemmen. De geheele wet no. 1, tot wijziging van eenige artikelen op de rechterlijke organisatie, werd daarna aangenomen met 59 tegeü 3 stemmen. Morsten voortzetting In onderstaande gemeenten en onderdeelen daar van hebben zich de navolgende heeren bereid verklaard, om iu het belang der VereenigiDg tot weezenver- pleging voor Zuid- en Noord-Beveland werkzaam te zijn. Baarland J. Traas eu J. De Hondt, Biezelinge J. Meijaaid en M. Bruinooge; Cats P. Van Weel en M. R Van den Brink (olijnsplaat G. L. v. d. Linde; Driewegen C. v. Slrieu en M. Korstanje Ellewoutsdijk J. D. Scholten en C Reijers; Goes Z. D. Van der Bilt La Motthe, jhr. mr. J J Pompe Van Meerder- voort, J. L. Van der Pauwert en Hildernisse; 's-Gravenpolder L, A P. Overman; Hansweert F. Van de Groof en J. P. Ragut; 's-fleer Abtskerke M. Stevense; s-lieer Arendskerke M. Mimiaard en G. L. Schilham; 's-Heerenhoek A. Braamse; 's-ffee* Hen- drxkshnderen J. Rijkse; Heinkenszund G. Steijns; Iloedekensketke J. Welleman, W'. Te Gempt en M. Beuekei; Rapelle K. Van de Wal; Kattendijke c. a. C Koert, J Feijlel en P. Kruijsse; Kloetinge C. Kaboord en L. De Bruijn; Krabbendijke C C, Wel leman en L. J. Eijbaard Kruiningen mr. K. Rrmbges en H C Baarens; Nisse J. Kousemaker en P Luteijn Oudelande A. Vaar, J. Driedijk en J. Schuttevaer Ovezand H A. Mol; Schore H. Van Koeveringe en P De Jonge; Wemeldinqe H C. Sau<r en J. M. Koole; Wissekerke (N. B.) dr. Q. J M. JansseD en J. Maikusse. Mz. Wolf aartsdijk M. Weststrate en G. De Jager. 1 LKh rLiJÉu AAKK t'ifm r»Vt Jt\ Zondag a. s. te 10 uren zal in het gebouw der Doopsgezinden alhier (Korte Vosstraat) eene godsdienst oefening worden gehoud ;n. Als spreker zal de heer A. Snellen, predikant te Vlissingen, optreden. OVER JANUARI 1877. Op de School 1- klasse waren gedurende dez maand 14-ü kinderen. Onder dezen waren 128 kinderen, die geen enkelen schooltij zuimden, 16 v van 1 10 verzuimen, en 2 a n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden tegen l1/,,, percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 2e klasse waren 192 kinderen, waar onder 168 zonder eenig verzuim, 18 die van 1—10 verzuimen, en 6 a meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 17» percent tegen 'Iio percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 3e klasse waren 244 kinderen, waaronder 140 zonder verzuim, 74 met van 110 verzuimen, 30 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 83/,0 percent tegen 97/io percent over dezelfde maand in 1876. Op de Weezen- en Armenschool waren (zonder de weezen) 65 kinderen, waaronder 38 zonder eenig verzuim, 12 met 1—10 verzuimen, 15 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 15 percent tegen 93/io percent over dezelfde maand in 1876. Op de bijzondere School waren 220 kinderen, waarvan 173 zonder eenig verzuim, 32 met van 110 verzuimen, 15 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 4l/a pereent tegen 37/io percent over dezelfde maand in 1876. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Januari 1877 bedroeg 5 7io percent tegen 48/io percent over 't zelfde tijdvak in 1876. Het twaalfjarig meisje, dat van een ander kind geld weggenomen had, is door de Rechtbank te De- v enter veroordeeld tot 3 dagen celsiraf. De recht bank nam aan, dat zij met oordeel des onderscheids had gehandeld 1 De Hooge Raad heeft iiubeslist.dat van von nissen, bij verstek gewezen, de verjaring na vijf jaren intreedt. Straf verjaart na tien jaren vervolging na vijf jaren; welke lermjjn echter van toepassing was bij vonnissen bij verstek was nog eene quaestie. Gelukkig is er eeu matroos geweestdie zich bij verstek heeft laten veroordeelen, en na vijf jaar weder te voorschijn is gekomen, teueinde ons hoogste rechts college in de gelegenheid te stellen, dit twijfelachtige punt uit te maken. Als de man geweten had, dat hij gevaar liep om de uitgesproken straf nog te on dergaan, zou hij echter hoogstwaarschijnlijk dezen dienst aan onze jurisprudentie niet hebben bewezen. Vooral hij zelf zal een groot voorstander zijn van het stelsel, door den Iloogen Raad nu aangenomen. ArnhCt.) Het gerechtshof te Arnhem beeft den voorma- ligeu hulpapotheker Pan Hullema,vtegens de besnoeiing van rijksdaalders, te Zwolle, Kampen en omstreken gepleegd, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Men meldt uit WijheEr is hier zeer veel vraag naar aardappelen; verscheidene opkoopers loopeu de boeren af en besteden voor de beste soorten zelfs 4.— a/4.25 per H.L. Bij een veehouder te Oosterend (op Texel) heeft men drie koebeesten met tabaksvvater gewasscheu eu tot dat einde een ketel gebezigd, naariu eene oplos sing van arsenicum aanwezig was Het gevolg was, dat de beesten, na gewasscheu te zijn met dat vocht, ouder hevige pijnen spoedig gestorven zijn. Bij het «inde van 1875 was het getal schapen in de Zuid-Australische koloniën van Engeland bijna 64 millioen of meer dan het dubbel vau het aantal in Engeland. Het aantal runderen was bijna 7 mil lioen, een grooter getal dan in het Moederlandhet getal paarden bedroeg 953,000 eu dat der varkeus 673,000. OPENBARE VERGADERING VAM DEN «44Si der 4J JE M Bi Mi X T ti «O H S, op heiten VRIJDAG den 2 MAART 1877, des namiddags te 2J uren. Voorzitter de heer mr M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 9 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren jhr. mr. J. J. Pompe Vau Meerdervoort met, mr. J. I. Del Baere, dr C. A. Van Reuterghem eu B. M. Den Boer zonder kennisgeving. I. De notulen der vergadering vau den 8 Februari jl. worden gelezeu en goedgekeurd. II. Als ïDgekomen stukken worden ter tafel ga- bracht en voor notificatie aangenomen a. Missive van den Min. van Bum. Zaken van 19 Februari jl. do. 34, afd V, houdende kennis- geviug, dat bij Koninklijk Besiuil vau 12 bevorens no. 12, aan de gemeente Goes ten behoeve harer meisjesschool voor middelbaar onderwijs, voor 1877 en vervolgens tot wederopzeggens toe eeu rijkssubsidie vau 5000 is verleend. b. Missive van Gedep. Staten van 16 Febr., hou dende bericht dtr goeükeuriiig van het raadsbesluit tot afstand van grond aan het Gasthuis. c. Missive van hetzelfde college, van 16 Febr., houdende bericht van ontvangst der verordening tot wegneming van rupsennesten, met bijvoeding dat art. 4 hun voorkomt iu strijd te zijn met de wet, en zij daarom de vernietiging vau dat art. aaa den Koning hebbeu voorgedr igeu. d. Lijst der sollicitanten naar de betrekking vau leeraar iu de Fransche taai en letterkunde, waarop voorkomenJ H. Van Mill Cz.; hoofdonderwijzer te Naaldwijk, G. J. Van der Poll, hulponderwijzer te Leiden, Stevens, hoofdonderwijzer te Zevenaar en M. Van Overeem, privaat-onderwijzer te Utrecht. e. Rapport van de commissie, indertijd benoemd tot onderzoek van het adres van den heer W. L. Kakebeeke, om teruggave der betaalde contributie voor het stellen van een nummerverwisselaar bij de schutterij. De commissie adviseertmet herinnering aau de afwijzende beschikking op het verzoek om restitutie, den adressant, van verdere betaling vrij te stellen. Dit stuk wordt gerenvooieerd aan burg. eu weth. tot het doen van een voorstel. III. Nog deelt de Voorzitter mede, dat het kohier van den Hoofdel(jken Omslag gereed is en dat dit in de vergadering van burg. en weth. op morgen zai worden behandeld, om, na vastgesteld te zijn, in de volgende week ter visie te worden gelegd. IV. Aan de orde is het nader voorstel van burg. eu weth., om hun college een krediet te verleenen voor den aanleg vau plantsoen aan de Koebarrière. Burg. eu weth. geven te kennen, dat het verschil in cijfers tusschen de financiëele commissie en hun college gelegen was iu de al of niet aanschaffing van heesters, waarvoor door burg. en weth. ruim 200 werd berekend, terwijl de commissie daarvoor slechts 30 uittrekt. Volgens eene overge- geleade begrooting blijkt, dat een aanleg ook nog voor minder, dan het door de fin. comm. aangegeven cijfer mogelijk zou zijn, maar men zal dan eenvoudig een kapbosch kua eu aanleggen, en dat is nimmer de bedoeling vau het indertijd genomeu raadsbesluit ge weest. Burg. en wetb. vinden het ongeraden het benoodigde krediet beneden de f 250 te ramen en stelleu voor hun die som voor gemeld doel toetestaan. De heeren Busing, dr. Callenfels en mr. Pan Hoek bestrijden het voorstel van burg. en weth., dat door de heeren mr. De Witt Hamer en Fransen. Van de

Goessche Courant | 1877 | | pagina 6