Bijvoegsel van de (joesche Courant. No- 27, Zaterdag 3 Maart 1877. PATENTRECHT. IMI engel e rk.. ÖFF1C1EELE MEDEDEEL1M. tfINNEfVLANDSCHE BERECHTEN. GOES, 2 Maart 1877. DE GOESCHE JAARMARKT. Ilededeelingen vau verschillenden aard. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter tennis van een ieder, wien het aangaat; dat het 3e kwartaals-kohier van het PATENTRECHT zoor deze gemeente, voor het dienstjaar 18761877, >p heden ter invordering is gesteld in handen van den mtvanger dier belastingen, binnen deze gemeente, en eder verplicht is zijn aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 1 Maart 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBBEN. Z. M. heeft mr. F. F. Karséboom, op verzoek, met ngang van 1 April 1877, eervol ontslag verleend als jrocureur-generaal bij den Hoogen Raad der Neder- anden, en in zijne plaats benoemd mr. ,7. W. Romer, :hans advocaat generaal bij gemeld college. Met ingang van gisteren zijn de tariefprijzen per woord voor htt telegraphisch verkeer met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika voor den afstand van Loo ien of Brest tot de plaats van bestemming, tot op een lerde van de tegenwoordige bedragen verminderd. Het arief per woord bedraagt bijv. van alle Nederlandsche rantoren naar Boston en New-York 0,82 gl.naar Baltimore en Philadelphia 0,94 gl.; naar San-Francisco 1,34 gl. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat n dit jaar bij het koninklijk instituut voor de marine Willemsooid, na afgelegd examen, kunnen geplaatst worden a. 26 jongelieden als adelborst voor den zeedienst. Tot dit examen worden toegelater jongelingen, Neder- anders ziji.de, die op den 1 Januari van het jaar, waar- n het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van .3 jaar reeds en op den 1 September van dat jaar lien van 17 jaar nog niet hebben bereikt. b. 4 jongelieden als adelborst voor de mariniers. Tot dit examen worden toegelaten jongelingen, Ne- erlanders zijnde, die op den 1 Januari des jaars, vaarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom ■an 14 jaar reeds en dien Tan 18 jaar nog niet heb- pen bereikt. Ouders of voogden, die verlangen hunne zonen of tupillen voor adelborst te doen in aanmerking komen, noeten vóór of uiteilijk op den laatsten Mei a. s. zich ot den Minister van Marine wenden met de ver lachte opgaven. De lichting der militie voor het jaar 1877 is be- >aald op ll,00u man, waarvan 600 voor den dienst Ser zee te bestemmen. Het aandeel van de provincie leeland daarin bedraagt 514 man. Oost-INDIE. De luit. t/z. Ie kl. K. W. Von Lesschen is stemd om in dit voorjaar per Ned. mail naar Oost-Indië vertrekken, teneinde in den rang van kap.-luit. t/z. Jdaar dienst te gaan doen. Geplaatst bij het gam. bat. inf. der Z.en O.-afd. van lorneo de kap. A. A. Van der Bilt La Mottlie. De St. Ct. bevat de statuten der coöpe- |atieve voorschot-vereeniging en spaarbank te ïoes. Bij gelegenheid, dat onze gemeenteraad het ver standig besluit genomen heeft den kermistijd in te :orten tot de eigenlijke kermisdagen, kwam mij og eens het privilege onder de oogen, waarop e aloude instelling gegrond is. Enkele opmerkin- en, die mij daarbij in de pen kwamen, deel ik ier medemisschien dat ze bij dezen of genen Bnige belangstelling vinden. Het is bekend, dat gravin Jacoba Van Beijeren, bn jare 1417, neene jaermarckt gelegget en ge- ryet" heeft in onze stad. Doorgaans wordt dit oorgesteld als een hooge gunst aan ons voörge- lacht verleend, die van de bijzondere genegenheid er landsgravin voor onze stad moest getuigen. Ik Ll niet zeggen, dat het geen gunst was, maar sem de vrijheid op te merken, dat die gunst niet •ij van alle baatzucht werd verleend. Immers de •avin bepaalde, dat aan haar eene retributie moest itaald worden van elk schip, dat binnen de jaar- arkt kwam. Voorts moesten de koopers van arden, runderen, varkens enz. van eiken koop eene kere som geven ten haren behoeve, die ook voor en tijd wel zeer gering was, maar door de massa >g al iets kon bedragen. Geen enkele koop was iarvan vrijgesteld, dan alleen van die schapen of .rkens, die nog bij voedernis der moeder leefden. Van goederen, als lakens en dergelijke, moes- ii allereerst zij betalen, die de goederen ter markt achten en vervolgens ook de koopers. Dezelfde Ipaling, schoon met verschil van belastingsom, ld van alle andere zaken, die ter markt kwamen goud, zilver en andere metalen, van wijn, bier terwijl ten slotte aan ieder, die dezen last bht te ontgaan, eene boete van 10 schellingen gelegd werd. Jok zij, die twist maakten of aan vechterijen slnamen, werden beboet, ten bate der gravin der landsregeering. De groote genadegave van vrije jaarmarkt was dus niet zoo uitsluitend De statistiek van den handel en de scheep vaart in ons land gedurende December 1876 ligt aan ons bureau ter lezing. Biervliet. Op de onlangs gehouden ver gadering der Rederijkerskamer Jacob Van Lennep'' werd met II tegen 7 stemmen de wenschelijkheid uitgedrukt, van te houden too- neelopvoeringen geen critielc omtrent de spelers aan de couranten toe te zenden. Van de opvoering: »Een stoute daad" (1573) en De twee dooven" deel ik u dus alleen mede, dat zjj dooreen talrijk en bela gstellend publiek werd bijgewoond. Deze opvoering had plaats met de costumes, onlangs te Gent aangekocht, die daar namelijk bij de pacificatie-feesten ge diend hadden. Bij den hoogen vloed van Dinsdagna middag is de zeedijk van den Piersenspolder, in Zeeuwsch-Vlaanderen, aan den Braakman gelegen, andermaal doorgebroken en de polder opnieuw onder water gezet. Pas was de polder van het zeewater bevrijd, tengevolge van de doorbraak op 31 Januari jl. (N. R. Ct.) Wegens gebrek aan manschappen bij de reg. vesting-art. zullen daarbij detachementen iuf. reet 1 April gedetacheerd worden. UD.) Dinsdagavond is te A ra sterdam een man door de gladheid der straten gevallen, waarbij hij zijn beide beenen heeft gabrokeu. Naar men aan het Vaderland, verzekert, heeft, sedert de Minister van Marine besloten heeft nevens het opleidingsschip de Wassenaar te Amsterdam nog een tweede van gelijken aard te Rotterdam te plaatsen, de commissie van be stuur van de marine-kweekschool te Lelden haar voornemen te kennen gegeven, om haar taak neder te leggen, wijl de commissie vreest dat op haar phi'antropisch standpunt de mede dinging met twee groote opleidingsvaartuigen niet langer is vol te houden- Volgens de weerkundige waarnemingen te Helder was Maandagavond de vloed te 7'/z u. 0,95 M. boven volzee; winddruk den vol genden morgen 2 uur 55 KGwindrichting W.N W. met hevige sneeuwbuien. Een loodskoster is uit de Noordzee geko men met gebroken kluiverboom, gebroken sten gen en andere averij. De loodseD verklaar den, dat zij in doodsgevaar hadden verkeerd. in het belang van onze goede luyden, als het wel scheen. Volgens Jacobaïs privilege zou de jaarmarkt aanvangen op den achtsten dag van (vóór) Maria Hemelvaart en acht dagen na dien dag voortdu ren, terwijl de eerste toochdag altoos zijn zou op onze Lieve Vrouwe-avondtdus op den avond voor het kerkelijk feest. Later meende men tegen deze bepaling te moeten opkomen en scheen ook de groote ingenomenheid met de jaarmarkt reeds geweken. Althans in 1441 vertoonden de goede luyden onzer stede, dat de jaermarckt heur grooteleiks tegenging, overmits hunne weeckmerckt, ende oock dat om die hoogheydt van die dagen daer niemandt ter merekt kwam, ootmoedichlyck biddende dat daerin versien mocht worden. Hertog Philips gaf aan hun verzoek gehoor, oock omdat het niet wel betamelick is dat op sulcke hooge dagen merekt gehouden toerde ende coopmanschag zal worden gedreven. De hertog vergunde daarom, dat de eerste toochdag zijn zou 's Maendachs naer onsz Lieve Vrouwe dagh, die andere des Dinsdaegs, des Woens- daegs ende des Donderdaegs daeraen, zonder meer ende de vryheydt van den merekt zou geduren tot den Zondag daernaer, al ende niet langer. Het blijkt dus, dat men al vroeg den kermistijd ingekort heeft, waarschijnlijk daar die tot vele kwade zaken aanleiding gaf. Ten minste de hertog Philips bepaalde bij bovengenoemde oirkonde, dat de twistenden en vechtenden een hoogere boete zou den betalen dan vroeger bepaald was, naar ik ver moed omdat de ondervinding geleerd had, dat eene betrekkelijk kleine boete niet genoeg afschrikte. Men meende toen alles met strafwetten te kunnen dwingen. De ondervinding leerde echter ook in dezen, dat, waar het beginsel van ware zedelijkheid ontbreekt, geene wetten of strafbepalingen het volk zedelijk maken. In verband met dit laatste is het dan ook eenigs- zins vreemd, dat men in opvolgende tijden de zooge naamde prolweek behield en zelfs nog eenige dagen aan dg kermis toevoegde, na den bepaalden Zondag. De vloed heeft Woensdag op sommige plaaten een onrustbarende hoogte bereikt; te Rotterdam en Zwolle zijn de lagere stadsge deelten overstroomd. In laatstgenoemde gemeen te zag men de noodvlag reeds waaien. De Deven- terweg is geheel ondergeloopen. Men trachtte 't vee te redden. Te Dordrecht vierde dezer dagen de 80ja- rige wed. B. haar verjaardig tegelijk met haar dochter, die haar 53ste, haar kleii dochter, die haar 13de en haar achterkleindochter, die haar 4de jaarfeest herdachten. Deze allen voeren dezelfde voornamen. Dinsdagnachtnacht is de sous-chef van teen magazijn te Utrecht uit het raam van zjjne slaapkamer gesprongen of gevallen en, niette genstaande geneeskundige hulp, aan de gevol gen overleden. Men vermoedt, dat een vlaag van zinsverbijstering de oorzaak van het on heil is. Naar men verneemt, zou tegen een boer, die op een uithoek van Loon-op-Zand woont, proces-verbaal zijn opgemaakt, omdat hjj zijne krankzinnige dochter gedurende eenige dagen aan een ketting had gelegd. {Amst. Ct.) De Nederlandsche hoofdcommissie voor de In ternationale tentoonstelling van voortbrengselen van kunst, landbouw en nijverheid te Parjjs, in 1878, heeft bij circulaire aan kunstenaars, landbouw - en tuinbouwkundigen en allen, die eenig vak van nijver heid uitoefenen, van haar optreden kennis gegeven, en alle ingezetenen des Rijks en zijner overzeesche bezittingen en koloniën opgewekt, om, door krachtige deelneming aan die Wereldtentoonstelling, de eer van ons vaderland te handhaven. Het Hbl meldt, dat in den tuin van het paleis van Volksvlijt een fraaie zomerschouwburg zal worden gebouwd, die tevens tot skating rink zal kuDnen dieoen. Aangaande de Internationale Tuinbouw-tentoon- stelling, die in April a. s. te Amsterdam zal geopend worden, wordt het volgende gemeld Door H. M. de Koningin is eene groote gouden medaille en eene dubbele gouden medaille toegezegd. Bij gelegenheid der tentoonstelling zal eeue loterjj worden gehouden van 100,000 loten a ƒ1 per lot. De prijzen zullen voor een deel bestaan uit voorwerpen van groote waarde. De eerste prijs is eeu wintertuin, die op ƒ15,000 geschat wordt. Volgens een ingezonden stuk van dr. G. Schouten in de Ztoalsche Ct zou de schrijver van het Oera- Linda-Bok zijns wyleo Cornells Over de Linden, Vanwaar de benaming prolweek kwamis mij niet recht duidelijk. Misschien moeten wij aan een pruilweek denken, waarin nog geene zaken mochten worden gedaan, tenware men liever het woord prol, prollen met het oude brollen of brallen ver wisselt, dat leven maken beteekent, en de prolweek houdt voor de dagen van leven en beweging, welke aan die van handeldrijven voorafgingen. In elk geval is het zeker, dat wel oudtijds eene week bij de eigenlijke jaarmarkt gevoegd werd, naar vrouw Jacobats bepaling, maar dat reeds vroeg ook bleek tot hoeveel verkeerdheid dat rekken van den kermis tijd aanleiding gaf. 't Was in den goeden ouden tijd al evenals in latere dagen. De wijsheid van onze eeuw was noodig, om een vrij onzinnig gebruik finaal af te schaffen, en wij vertrouwen, dat ze wel tot die hoogte kpmen zal, dat ze de geheele zaak opruimt, die geen reden van bestaan meer heeft. Wii men voor het volk gelegenheid geven tot betamelijke uitspanning, zooals die al vroeg met de jaarmarkt verbonden werd, men zal een goed werk doen; maar, is het een waar woord nandere tijden, andere zeden", dan dient ook het volksver maak van onzen tijd eene andere richting te nemen. Vaderlandsche gedenkdagen, de Floralia en zooveel meer bieden daartoe, gelijk men ook hier al meer begint in te zien, eene geschikte gelegenheid aan. En zeker is het te wenschen, dat ons volk eerlang op die hoogte sta, dat handel en nijverheid aan geene bevelen van hoogerhand gebonden moeten zijn en dat geene raadsbesluiten noodig zijn, om uit spattingen te beteugelen. Dat men thans ook het inluiden van de kermis afschafte was eigenlijk onnoodig, daar de Raad reeds in Augustus 1798 daartoe besloot. Intus- schen was het goed een opnieuw ingeslopen on beduidend gebruik thans, zoo wij hopen, voorgoed op te ruimen, want sedert de jaarmarkt buiten alle betrekking tot de jaarlijksche kerkmissen ge raakte, kwam het klokluiden daarbij ook volstrekt niet meer te pas. S. PICCARDT.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5