1877. N°. 26. Donderdag 1 Maart. 648te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAÜBE& Go., te Parijs316,'s Rue du FaubourgMontmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Personeele Belasting. POSTERIJEN. OFFICIEELS Mededeelingen van verschillenden aard. GOESCHE De uitgave dezer Courant geüchiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAD der «HSIIEEA'TE SOBS, op VRIJDAG den 2 MAART 1877, des namiddags te 2£ uien. Goes, den 27 Februari 1877. De Secretaris, H A R T M A N. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Nader voorstel van burg. en weth. om een krediet voorden aanleg van plantsoen bij de Koeharrière. III. Aanvrage van den heer M. G. L. Van Loghem om ontslag als leeraar aan de inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs voor jongens. IV. Verzoek van J. Rjjk om de vergunningen, inder tijd aan I. Walkenhans verleend, op hem over te dragen. V. Afkoop van jachtrecht door den heer A. Kake- beeke Jz DE BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het 3de kwartaals-kohier no. 4 van het PERSONEEL voor deze gemeente, over liet dienstjaar 1876—1877, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 27 Februari 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BL A AU BE EN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Januari 1877. Van de hulpkautoren CoLIJNSPLAAT. 1. C. Hod, Eemnes. Kruiningen. 2. P. Van der Velden, Rotterdam. Ovezande. 3. J. De Koster, Harderwijk. wolfaahtsdijk. 4. Meurs, Sliedreclit. Westmaas. 5. A. Fraanje, Weel maas. In den loop van dit en het volgende jaar kunnen honderdtwintig commiezen van de vierde klasse der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen worden aangesteld op eene bezoldiging van 430 'sjaars en eene toelage voor eens van ƒ75 voor uit rusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst festeld. Verdere voorwaarden en vereischten vermeldt e Staats courant van Maandag. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan het voornemen om in de maand Augustus aanstaande een examen te doen plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk, geen ge volg zal worden gegeven. Door den Komraandant van het Leger en Chef van het Dep. van Oorlog in Ned. Indië is geplaatst (Geneeskundige dienst) bij het garn. te Salatiga, de off. van gez. 2e kl. J. Spruijt. ttlNNE^LAIMDSCHEJIERICHTEN, GOES, 28 Februari 1877. - Heden viert Z. K. H. Prins Frederik zjjn 80n verjaardag. Omtrent het ongeluk, schipper V. d. Klooster overkomen, is nog niets naders be kend. Verkeerdelijk meldden wij, dat de qansclie lading was verzekerd; met slechts een klein deel daarvan was dit 't geval. Donderdagmiddag te half drie uur leest de heer Marlet te Waarde. Ook daar zij hem een talrijk bezoek toegewenscht Heinkenszand. In de raadsvergadering van verleden Maandag is tot genees- en heel kundige alhier benoemd dr. A. W. Van Rem terghem, inedicinae-doctor, arts- en officier van gezondheid le klasse, thaDs wonende te Erp (Noord-Brabant.) Hoedekenskerke. Verleden week was het aantal kramers in gedistilleerd op de verkooping van een boereninspan in deze gemeente zoo aanzienlijk, als nog zelden het geval was. Ware het niet, dat de zaak tot ernst stemde, men zou het kluchtig noemen te zien, hoe allerlei po gingen werden aangewend om zooveel mogelijk den bedwelmenden drank aan den man te brengen. Te betreuren is het, dat die pogin gen steeds inet goeden uitslig voor de ver- koopers worden bekroond; want velerlei ver keerdheden vloeien daaruit voort, waarvan men hier ook weder getuige kon zijn. Met vrij groote zekerheid kan worden medegedeeld, dat het garnizoenshospitaal te Vlis- singen binnen korten tijd zal worden opgeheven en door een infirmerie vervangen. (U D.) De verschillende meelfabrikanten van Maas tricht hebben zich per adres tot de Eerste Kamer gewend, met het verzoek het wetsont werp op de afschaffing der inkomende rechten op granen en meel niet aan te nemen. Wederom zijn de offerbusspn van de St Rosa-kapel bij Sittard en van de kapel op den weg naar Broek Sittard bestolen. De Justitie doet onderzoek (V. R. Ct - Te Gouda hebben zich ee ige dames ver- eenigd tot het oprichten eener wiegeninrichting. Van Juni tot en met Sept. a. s. zal door een aantal compagnieën van de drie regimenten vesting-artillerie seriesgewijze gekarape"rd wor den op de Oldebroeksche heide tot het honden van oefeningen op groote schaal. Uit verschillende garnizoensplaatsen zijn troepen (infanterie en cavalerie) afgezonden, om aan de grenzen eene lijn van afsluiting te vormen tot wering van de veeziekte. Uit Hoogeveen wordt gemeld: De be waking onzer grenzen tegen den invoer van vee uit Duitscbland schijnt hier en daar nog al iets te wenschen over te laten. Althans wjj vernemen uit goede bron, dat te nieuw Schoo- nebeek, gem. Dalen, eene koe uit Pruisen is ingevoerd. De van Zwolle komende schroefstoomboot Commissaris des Konings Nahuys is Maandag ochtend, door het niet openen der brug te Kampen, daartegen aangevaren en gezonken. De passagiers zijn gered. Te Zwolle is de dam in de Marskade bezweken en de buurtschap Assendorp grooten deels ondorgeloopen. Jl. Maandag is in 't Noorden des lands op sommige plaatsen meer dan 6 voet sneeuw gevallen. De communicatie met post- en spoor dienst ondervindt op enkele plaatsen zelfs ver traging. Sedert eenigen tijd wordt te Apeldoorn een nieuw vak van nijverheid uitgeoefend, namelijk de kunstmatige vetmesting van gevogelte, naar het stel sel van den heer Odile Martin van Castey, nabij Vichy, en geljjk die in het bosch van Boulogne wordt toegepast. I)e Gemeentestem meldt het volgende haast on- geloofelijke feit: In zekere gemeente (de naam doet niets ter zake) heeft men namelijk goedgevonden, om, aangezien de uitgaven niet door de ontvangsten ge dekt konden worden, van de kinderen der door de kerkelijke en burgerlijke armbesturen bedeelden ook schoolgeld te heffen, en die armbesturen aansprakelijk te stellen Toor de voldoening der schoolgelden. Met andere woordenhet gemeentebestuur wil, dat de besturen der instellingen van weldadigheid aan de gemeentekas voldoen de schoolgelden, naar het be^ drag, in de vastgestelde verordening bepaald, voor elk kind van de gealimenteerden hunner instelling, Het Z. D vestigt bij vernieuwing de aandacht op de slechte verhoud:ng tusschen den prijs der petroleum op een der Europeesche hoofdmarkten en dien, waarvoor dit artikel in het klein wordt uit verkocht. De laatste noteering was 36 francs. In verband met vorige noteeringen en verkoop in 't klein, zou de laatste thans niet hooger dan 16 cent de liter behooren te zijn. De oorzaak der aanmerke lijke daling in de vorige week, die zich waarschjjn- ijk deze week zal bestendigen, werd veroorzaakt door de ontbinding der vereeniging van petroleum- mannen in Amerika, waar de petroleum onmiddellijk 10 cent per gallon terugliep. B|j de laatste volkstelling in de Vereenigde Staten is gebleken, dat verscheidene vrouwen in de groote ri publiek een voor hare sekse in Europa nog ongewoon beroep uitoefenen. 45 zijn veefokvters, 6 baardscheersters, 14 tandheelkundigen, 5 rechtsgeleer den, 525 genees- en heelkundigen, 67 prediksters, 7 doodgra ifsters, 10 sluiswachtsters, 196 kruisters, 1 is scheepsioods, 6 zijn gasfit9lers, 33 boogschutte- resseri en 7 buskruitfabrikantessen. Voor het hof van assises te Aix is thans be handeld de zaak van Bouyn, die (gelijk indertijd is be richt) beschuldigd werd van in de maand Juli van het vorige jaar in een spoorwegrijtuig tweede klasse een persoon, met wien hg alleen in het rijtuig was gezeten, door middel van blauwzuur om het leven gebracht en vervolgens bet gouden horloge en andere voorwerpen van den vermoorde gestolen te hebben. Bouyn heeft aanvankelijk alles halsstarig ontkend. Hij gaf voor, dat een derde persoon, een reiziger iu wijn, in het rijtuig was geweest, die den vermoorde uit een glas wijn te drinken had gegeven, en ook hem, Bouyn, een weinig had doen drinken, tengevolge waarvan hij eene poos tang zijn bewustzijn bad verloren, en dat hij later, bijgekomen zijnde, zyn reismakker dood vond, terwijl de reiziger in wijn verdwenen was. De bewijzen tegen Bouyn waren echter zoo over stelpend, dat hij ten slotte bekende den moord ge pleegd te heboeu. Hij is veroordeeld tot twintig jaren dwangarueid eu voorts, om na zijn straftijd ouder toezicht der politie te blijveu. Bouyn vroeg, by wijze van gunst, de doodstraf. In de Chmeesche stad soochon, die ongeveer 400,000 inwoners telt, worden 3000 opiumhuizen ge vonden. Voorts zijn er een paar duizend barbiers, die allen zoo drukte nering hebben, dat zjj gemid deld vijf knechts houden. Het onverklaarbare hier van wordt weggenomen, als men nagaat, dat in China het scheren van 't hoofd begint, zoodra het kind een maand oud is. hERKtSLlJa-E ZAK Er. a U.SÜEttWiJÖ. Ds. 11. A. Van Oostrum Soede, pred. te St. Jansga c. a. is, behalve te 's-Gravenpolder, ook te Dubbeldam beroepen. l)s. IP. Van F.lden, van 1856 1866 pred. te '8-Heerenboek, is 18 Febr. jl. tot pred. te Sintkruis (Cl. IJzendyke) bevestigd. Naar men verneemt, hebben zich meer dan 100 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van hoofd onderwijzer aan de pupillenschool te Nieuwersluis. TWEEDE KAMER. Door den heer Lenting zijn twee amendementen aangeboden op het wetsontwerp tot regeling van de inrichting en het rechtsgebied der arrondissements rechtbanken en kantongerechten. Het eerste strekt, om in wets-ontwerp no. 1, tot wijziging van de artt, 10, 11, 15, 16, 46 en 48 der wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie en de intrekking der artt. 49 en 52 dier wet, art. 7 te lezen: „Art. 49 der wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie wordt ingetrokken.'' (Art 49 Recht. org. bepaalt: „De leden van de arrondissements-rechtbanken en van het Openbaar Ministerie worden bij voorkeur gekozeu uit de substituut-officieren, griffiers en plaats vervangers of uit de iu de rechten gegradueerde kan tonrechters en dier plaatsvervangers, welke gedurende vijf jaren die werkzaamheden met ijver en lof hebben waargenomen"). Het tweede strekt, om in wets-ontwerp no. 3 tot vaststelling van het rechtsgebied en de zslels der arrondissements-rechtbanken en kantongerechten binnen het ressort van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, art. 3 te lezen: „De arrondissements-rechtbanken onder het ressort van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, benevens de kantongerechten te Grave, Boxtel, Asten, Gmnekeu, Zevenbergen, Meerssen, H*rst en Gennep z|jn ontbonden.'' De Kamer heeft gisteren met 61 tegen 21 .en met 40 tegen 24 stemmen aangenomen de cojiclusiën der commissiën van rapporteurs betreffende de voor malige doopsgezinde gemeenten te Dordrecht en te Maastricht, waarbij wordt uitgesproken dat dasrop toepasselijk is art. 9 der Armenwetterwy op voor stel van den beer Smidt, voor zooveel Dordrecht be treft, is weggelaten de wyze, waarop de wet toege past moet worden.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1