1877. N°. 25. Dinsdag 27 Februari. 648te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAB BE Co., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. MILITIERAAD. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-lndië. 0FF1CIEELE MEDEDEELUVGEN. Mevrouw LIMA SCHNEIDER. Mededeelingen van verschillenden aard. (■OESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag-, Wobhsdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Frijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst, -eboorle-, huwelijks en doodsberiehten en de daarop betrek king hebbende daukbecuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat de EERSTE ZIT TING van den MILITIERAAD voor deze gemeente zal gehouden worden op Donderden/ den 15 Maart 1877, des morgens te ll1/, uur, in liet gewoon lokaal in de Abdij te Middelburg dat die zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingen, bij art. 55 en 56 der wet bedoeld, en alle overige lotelingen; en dat IN PERSOON voor den militieraad in zijne eerste zitting moet verschijnen-, de vrijwilliger voor de militie, de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte, en in zijne TWEEDE ZITTING hij, die voor een loteling als plaatsvervanger of als num- merverwisselaar verlangt op te treden. Goes, den 24 Februari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via BR1NDISI, 2 Maart, 1.'s middags. Via NAPELS, 4 Maart, 5.45 's avonds. Via MARSEILLE, 9 Maart, 1.'s middags. Via TRIEST, 14 Maart, 9.40 's morgens. Via NIEÜWEDIEP, 16 Maart, 5 45 's avonds. De Fransehe pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Bij beschikking van den Min. van Justitie is benoemdtot adjunct directeur in de cellulaire ge vangenis te Rotterdam C. J. Endert, thans cipier in het huis van arrest te Goes. Tot cipier te Goes is benoemd H. Moezelaarthans te Leiden, en vroeger directeur der gevangenis te Middelburg. De Staatscourant van Zaterdag bevat een staat van nog niet opgeëischte nalatenschappen van manschappen der Nedeilandsche zeemacht, in den loop van 1875 beschik baar geworden Daarop komen als geboren te Goes o. a. voor: Josephus Herpers, matroos 3e ki., overleden 11 Febr. 1875, in het hospitaal te Willemsoord./50,22;è Pieter Cornelis De Winter, sergeant-schrijver, overleden 9 Nov. 1875, in het hospitaal te Willemsoord, 322,271. De stukken, door belanghebbenden bij de opeisching over te leggen, worden in de Staatscourant vermeld. Z. M. heeft aan mr. J. A. Mutsacrs, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, en hem benoemd tot Minister van Staat. Wegens de te Utrecht heerschende besmettelijke oogziekte zullen de milicien verlofgangers van de lichting van 1875, behoorende tot de daar in garnizoen liggende compagnieën van het 2e regiment vesting artillerie, die tegen 1 Maart onder de wapens zijn geroepen, te huis worden gelaten. Benoemd tot opzichter der 3e kl. bij den water staat en 's lands burg. openb. werken in Ned. Indië JP. Serrarens. 81NNENLANPSCHE .BERICHTEN. GOES, 26 Februari 1877. Onzen stadgenoot schipper V. d. Klooster Donderdagavond trad mevrouw Schneider te Gouda voor een zeer talrijk publiek op. Aan een verslag in de Goudsche Courant ontlee- nen wij het navolgende „Het is nog niet zoo heel laDg geledendat men in den vreemde een allerzonderlingst denkbeeld had van Holland en zijne bewoners. Een Nederlander was in het oog van den vreemdeling eene vereeniging van allerlei bekrompenheden en vooroordeelen, en hij had een zeker iets aan zich, dat hem niet tot zijn voordeel deed afsteken bij andere beschaafde menschen. De buitenlandsche pers werkte dan ook weinig mede om een beter en meer waar oordeel over onze land- genooten ingang te doen vinden; integendeel, kwam er in een tijdschrift of dagblad iets voor over ons land, niet zelden werd daarin dan een voorstelling gegeven, die den lezer een glimlach op het gelaat riep; kortom, men was er hier te lande langzamerhand aan gewoon geraakt, dat er in den vreemde onbillijk en onwaar over ons land werd gedacht. Geen wonder daarom, dat vóór eenige jaren met blijdschap een gunstig verschijnsel werd opgemerkt, dat in dezen, voor ons onaangenamen, toestand verande ring beloofde te brengen. Men zag toch plotseling is een ernstig ongeluk overkomen. Op de hoogte van Ridderkerk werd zijn schuit Zaterdagmid- dag, ongeveer te drie uren, aaugevaren door de stoomboot Telegraaf no. 1" met zulk een kracht, dat een deel van den voorsteven der boot in de schuit drong. Met moeite kouden de schipper en zijn zoou zich redden. Verregaande onvoor zichtigheid van den kapitein der stoomboot schijnt oorzaak van dit ODgeval te wezen Schipper Ossewaarde, die eenigszins achter V. d. Klooster voer, heeft alles gedaan om zijn kameiaad te helpen. De schuit was niet, de lading wel ge assureerd. Heden (Maandag) zou men beproeven de schuit te lichten. Als een bjjzonderheid wordt nit Bath aan de M. Ct. gemeld, dat bjj de daar plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie de jongste zoon van den heer D. Wevenals vroeger zijne vijf oudere broeders, een vrij nom- mer uit de bus haalde. Uit Zierikzee wordt gemeld, dat wegens het langdurig en toenemend gebrek aan werk in die stad en omstreken vele arbeiders elders werk gaan zoeken. Vooral de aard- en dijk werkers nemen aan die emigratie deel. De vorige week zijn zestig man tegelijk op reis gegaan naar de gemeente Ulrum in Gronin gen, waar zij aan dijken en waterwerken onder Zoutkamp bezigheid kunnen vinden. Een aan tal anderen, reeds vroeger vertrokken, be vin den zich op de groote werken op Ft-jjenoord en elders. Ook vele andere werklieden, zooals metselaars, timmerlieden enz. hebben in den loop van ruim een jaar Zierikzee verlaten, wat voor velen der blijvende ingezetenen eigen aardige nadeelen meebreügt. Door de zangvereeniging Concordia" te Overslag is besloten, op Zondag 27 Mei aan staande aldaar een festival voor zang, har monie en fanfaren te geven. Met zekerheid verneemt de Amst. Ct., dat mr. J. Messchert Van Vollenhoven, die bij de aaust. verkiezingen voor de Tweede Kamer moet aftreden, zich alsdan niet weder ver kiesbaar zal stellen. De stoomboot van Groningen op Lemmer heeft in den nacht tusschen 22 en 23 dezer een daar ter plaatse liggend schip in den grond geboord, met het ongelukkig gevolg, dat de schippersvrouw en drie kinderen er het leveD bij verloren. Naar men verneemt, heeft te Ooststel lingwerf dezer dagen 't volgende geval plaats gehad: Een koopman van Oosterwolde presen teerde aan de vrouw van den landbouwer II. eene rekening, groot 48. Zjj ging daarop in 't naburige Duitschland vertalingen verscbynen van de beste, edelste producten onzer letterkunde en langzamerhand leverden enkfile tijdschriften aldaar verschillende blijken van waardeering, waaraan wij niet gewoon waren, en uien zag aldra in, dat ook hier wel iets goeds te vinden was; men bemerkte dat wij Hollanders toch eigenlijk in beschaving en ontwikkeling niet achterstonden bij andere natiën. Die vertalingen waren veelal onderteekend door zekeren Wilhelm Berg. Onze dankbaarheid deed ons nieuwsgierig zijn iets meer van dien letterkundige te weten; men giste, men informeerde, en wat bleek Dat Wilhelm Berg een begaafde vrouw was, die, ofschoon Duitsche van geboorte, in ons land, te Rotterdam woonde, waar zij zich ijverig met literarische studiën bezig hield en een groot deel van haren tijd ook aan de Nederiandsche letterkunde wijdde. Deze begaafde vrouw was mevrouw Una Schneider." Vervolgens komt de verslaggever op hetgeen mevr. Schneider aldaar voordroeg. Eerst sprak zjj over 't zoogenaamde ballade-jaar, d. w. z. 't jaar 1797, toen Göthe en Schiller te zamen werkten en balladen en romanzen dichten. De verslaggever eindigt aldus „Na de pauze wilde spr. ons, zooals zij zeide, na ons eerst over Perlen der Deutsche literatur onder houden te hebben, eenige „Perlen" van onze eigene naar de secretaire, en in dien tijd quiteerde de koopman de rekening. Toen zij van do secretaire terugkwam met een bankbiljet in de hand, nam zij de nu gequiteerde rekening en borg die met het muntbiljet achter slot. Toen de koopman om zijn geld verzocht, zeide zij: sik heb quitantie"en hij kon zonder betaling heengaan De Justitie heeft zich de zaak aangetrokken. De uiterwaarden aan de Maas en de Waal zijn overstroomd en het water staat overal van dijk tot dijk. Ook de veerweg te Wamel is geïnundeerd, zoodat de overtocht voor rij- en voertuigen naar Tiel gestremd is. Dr. W. C. Tl. Staring, bekend om zijne ver diensten op het gebied van den wetensohappelijken landbouw, heeft, nog tijdens zjjn leven, zijne biblioteek, voor zoover de lundbouw-literatuur betreft, aan de Rijks landbouwschool vermaakt. De Tijd heeft voor 't geschenk, den Paus ter gelegenheid van zijn gouden bisschopsfeest aau te bieden, reed» 3340,79'L ingezameld. De gemeenteraad van Utrecht heeft eeDe ver ordening tot uitroeiing der rupsennesten aangenomen, volgens welle die nesten vóór 1 Maart moeten uit gehaald eu verbrand of op een halven meter diepte begraven worden, op eene boete van 1 tot 3. De hseren jhr mr. J. K. J. De Jonge, O. baron Van Wassenaar van Caticijck, J~. D. Fransen Pon de Putte, M H. Jansen en E. R. Koolemans Beijiten hebben zich tot eene commissie gevormd voor de voorbereiding van het plan om een gedenksteen te plaatsen op Nova-Ze nbla, op de plek, waar Barendsz en Heemskerk en hunne lotgeuooten overwinterden. Men wenscht een klein vaartuig met kloeke bemanning uit te zenden, teneinde op de voornaamste plaatsen, door de Nederlanders weleer in de Poolstreken ont dekt, doch waarvan de Nederiandsche namen hoe langer hoe meer door vreemde benamingen van later tyd op de kaarten worden verdrongen, Caitws of weinig kostbare gsdenksteeuen, met eenvoudige, opschriften voorzien, op te richten, aanwijzende den tijd der ont dekking en den naam der Nederiandsche ontdekkers. Volgeuseene rekeningen verantwoording omtrent eenige buitengewone, niet bij het budget voorziene uitgaven, welke door de Engelsche Regeeriug aah bet parlement is ingediend, hebben de kosten der zen ding van lord Salisbury als buitengewoon gevolmach tigde ter conferentie te Koustautinopel 10,000 bedragen. Of de reis zooveel waard was, moge de wijsste der Sof tas beslissen, zegt eencorrespondent der Kölnische 'Leitung. Ruim ƒ2000 per dag is zeker een respectabel sommetje! De lengte van alle spoorweglijnen is nu reeds gelijk aan veertienmaal den omtrek der aarde', of anderhalfmaa) den afstand van de maan tot de aarde. Hiervan heeft Amerika 75,585 mijlen, in Engeland en de bezittingen zijn 66,101 in het Russische ge bied 34,914, in Fraukrjjk 30,779 en in het Duitsche rijk 18,899 mylen literatuur voordragen, zooals zij door haar in 't Duitsch vertaald wareu. Zij ving aan m:t eenige dichtregelen van Vondel op de gebr. Crabeth, waarmede zij, naar wij vernemen, eerst den dag zelve van hare voordracht had kennis gemaakt, (d. w. z. iu de Hollandsche taalterwijl zij die in Duitsche verzen voordroeg,) bfj gelegen heid van een bezoek in de St. Janskerk, waar,zooals men weet, de poitretten van de Crabtlhen aanwezig zijn. Zij droeg daarop nog voor 't koor uit Pondels Lucifer, een dito uit het treurspel Koach van diezelfden dichter, daarna het scboone vers vaa Nicolaas Beets Als de kinderen groot zijn en ten slotte het aller liefste Schotsche Kerstsprookje [let klokje van Innisf are. Mevr Schneider draagt ontegenzeggelijk uitstekend voor, de scbooubedeu der genoemde gedichten kwamen ten volle tot hun recht en het was een sroot genot zulke verzen zoo te hoonn als gisteren 't geval was. Een woord van lof jegens een vrouw, wier verdienste zoo algemeen erkend is, wier talent zoo alom gewaar deerd wordt, zou hier zeker geheel misplaatst zijn. Meer bevoegde monden dan de onze hebben baar lof uitgesproken, beter versneden pennen, dan die >wij be zitten, hebben over haar talent uitgeweid Daarom vinde hier alleeu een woord van dank, van hartelijken dank voor het ons geschonkene genot een bescheiden plaats."

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1