1877. N°. 23. Donderdag 22 Februari. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAUBE& Co., te Parijs31iis Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. OPROEPING van VERLOFGANGERS. MAN EN VROUW. OFFICIEELE MEDEDEELIMEN. Mededeelingen van verschillenden aard. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vbudagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone ad verten tiën worden a 10 ct. per regel geplaatst, .'reboorte-, huwelijks en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Commissaris des Ronings van den 3 Februari 1877, A no. 468,3de afd, (Prov. blad no.22) volgens welke, ten gevolge van de door Z. M. den Koning gegevene bevelen, de milicien-verlof gangers der lichting van 1875, behoorende tot de rege- menten Vesting-artillerie, voor herhalingsoefeningen ONDER DE WAPENEN MOETEN KOMENgeeft daarvan aan de belanghebbenden kennis en roept op: Pieter De "Vreugd en Jan Van <ler Does, om tegenwoordig te zijn bij hun korps te WILLEMSTAD op Donderdag den 1 Maart aanstaande, des namiddags voor 4 uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. 'Wordende den verlofganger indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, ais deserteur wordt behandeld en dat hij,die niet op den bestemden tijd onder de wapenen komt, of niet voordurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden als de Commandant noodig acht. Goes, den 19 Februari 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. overbodig is langs li. Zij coquetteerde zoo verschrikkelijkVoor ieder jong mensch had zij dan ook een vrien delijk woord; met een vroolijk gelaat en op hartelijken toon kon zij met deze en gene praten, en niemand was er, die het spoedig moede werd, haar aan te hooren. Ja zelfs had zij de verre gaande imprudence gehad, om een jong inenseh op straat aan te spreken Een groot aantal hoofden van eenige deftige dames zag men, toen dit bekend werd, bij elkan der gestoken. Aan het rijk der bespiegelingen was de toegang nu ontsloten, en het te zeggen, dat het ons niet voerde schooncj vroolijke paden. En zelfs toen zij eenmaal geëngageerd was met een, van wien men het natuurlijk het allerminst had verwacht, toen vond men het nog ongepaster, dat zij die zoogenaamde coquet- terie niet liet varen. Toch was zij later eene voorbeeldige echtgenoote. Het is éen voorbeeld uit honderden. Elke vrijmoedigheid, die zich een meisje veroorlooft tegenover een jongmensch, wordt door de meer derheid van de leden onzer maatschappij ver oordeeld. Een meisje past ingetogenheid. Als een heer haar voor 't eerst aanspreekt, sla zij de oogen naar den grond. Dat zijn de teekenen van maagdelijke onschuld. Een meisje moet leven in afwachting. En menige moeder prent hare dochter dit in. Maar waarom leert zij niet liever, dat een der schoonste karaktertrekken, ook van de vrouw, vrijmoedigheid is, en dat tusschen deze en brutaliteit een hemelsbreed verschil bestaat? Het is, of de leden van het mannelijk geslacht allen tot sires zijn gepromoveerdtot wie een meisje slechts spreken mag, wanneer het hem eerst heeft behaagd het woord tot haar te richten! Dat is al een begin van eene valsche verhouding tusschen man en vrouw. Zou het gevoel van eigen ik, het bewustzijn, dat zij niet behoeft te buigen voor den man, te vroeg in een meisje kunnen worden opge wekt? Nooit te vroeg; het zal haar leeren zelf standig tegenover den man te wezen. Hoe on- gedwongener de verhouding tusschen beide personen is, hoe meer kans er zal bestaan, dat men elka&r beter zal leeren kennen. Wanneer men in den tegenwoordigen tijd nog door met elkander te wandelen stof tot beschouwingen levert, of het engagement spoedig er door zou gaan, ja dan neen, terwijl er later blijkt, dat bij geen der beide partijen eenige gedachte aan zulk eene verbintenis heeft bestaan, daar zal het zeker wel tijd worden, om tegen dergelijke zonderlinge opvattingen openlijk te protesteeren. Het jonge geslacht geve daarvan het voorbeeld en er kunnen op die wijze betere grondslagen gelegd worden voor huwelijken. Een gelukkig Paterfamilias schreef onlangs o a. „Een jongmensch, die tot zijn zeventiende of achttiende jaar op school en in de samenleving met de meisjes van zijn stand voortdurend heeft leeren omgaan, zal zich niet laten inpakken door het eerste lieve gezichtje het beste, dat onder een bekoorlijk uiterlijk vaak de slechtste eigen schappen voor een rein huwelijksgeluk verbergt. En geen meisje, dat den man heeft leeren ken nen in zijne ontwikkeling en niet op concert of balzaal, zal de voorkeur geven aan een ver gulden nieteling boven een minder met aardsche goederen gezegenden, ontwikkelden en ijverigen jongeling." Dit is volkomen waar, maar er zijn het is genoeg bekend zoovele omstandigheden, waarin die stellingen zullen worden gelogenstraft. Verkeerde invloeden, verwachtingen die later niet worden vervuld, werken zoo vaak meê, om toch twee menschen door het huwelijk te ver binden en na een zekeren tijd hen tot de ont dekking te brengen, dat zij eigenlijk beter hadden gedaan, van vrij te blijven. En helaas! die gevallen zijn niet gering. Met het oog op de wet, die in ons land niet lichtvaardig echtscheiding toestaat, mocht vooral bij het aangaan van een huwelijk op die ver houding meer gelet worden. Bij bon. besluit is Z. K. H. prins Alexander bij den grooten staf van het leger benoemd tot generaal- majoor, en bij een tweede besluit tot schout bij nacht a la saite. Z. V. Heeft aan J. De Waal en Blok, schippers, en aan J. Westdorp, meekrapdroger, allen te St. Phi- lipsland woonachtig, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een schipbreu keling onder die gemeente op 1 Januari jl., voor elk toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift Aan de Rijbstelegraafkan toren is voor den prijs van 10 cent voor het publiek verkrijgbaar gesteld eene beknopte aanwijzing voor de inrichting en schatting van telegrammen, in verband met het gebruik van te legramzegels. Ter voorziening in de behoefte aan artillerie offi cieren in Nederl. Indië wordt aan allen, die vóór 1 Januari 1880 worden aangesteld tot 2den luitenant der artillerie bij het N. I leger, eene gratificatie voor uitrusting verleend van 1600. SSWME^LAWDSCHE^BEPICHTFM. GOES, 21 Februari 1877. 'sKonings verjaardag is hier verder kalm voorbijgegaan. Geruchten omtrent vechtpartijen, die plaats gehad zouden hebben, kunnen wij ten stelligste tegenspreken. Op de Groote Markt vermaakte men zich met vuurwerk en Ben- gaalsch licht te ontsteken, dat vaak een zeer schoon effect maakte. In het »Slot Oostende" waren leden en contribuanten van de Harmonie t>I)e Volharding gezellig bijeen. De muziek en de voordrachten vonden warmen bijval, en na afloop der bijeen komst duurde het bal nog geruimen tijd voort. De Middelburgsche afgevaardigde ter Tweede Kamer, jhr. J. L. De Jongedeelt in een inge zonden stuk mee, dat hij door ziekte verhinderd werd bjj het afdeelingsonderzoek der onder wijswet tegenwoordig te zijn en dus de nota der anti-revolutionairen niet kon onderteekenen, hetgeen hij, tegenwoordig geweest zijnde, zonder eenigen den minsten twjjfel" zou gedaan hebben, daar hij ze »van ganscher harte beaamt." Onze afgevaardigde heeft zich tot dusver stil gehouden De Kamer van koophandel te 's-Graven- hage zal burgemeester en wethouders dier ge meente adviseeren, dat het haar wenschelijk voorkomt, dat het gemeentebestuur zijne instem ming betuige met het adres, door den gemeen teraad van Goes aan den Min. van Binnenl. Zaken ingediend, om op het overnemen door den Staat der spoorweglijnen Roos n daal Breda en Roosendaal— Moerdijk aan te dringen. Te Capelle (^oord-Brabant) heerseht de keelziekte onder de kinderen nog in hevige mate. Reeds zijn er een 6tal vaD overleden. In de laatste dagen vertoont die ziekte zich ook onder volwassenen. Er zijn huisgezinnen, waarin reeds 5 tot 7 personen er door zijn aangetast. Te Ossendrecht is in den nacht van Don derdag op Vrijdag eene boerenhofstede, bewoond door twee huisgezinnen, in de asch gelegd. Eet vee is, met uitzondering eener geit, met moeite kunnen gered worden. De inboedel is bijna geheel verbrand. De brand wordt aan onvoorzichtigheid toegeschreven. Te Venlo is een wachtmeester, die over de Maasbrug wilde rijden, door het plotseling ter zijde uitwijken van zijn paard in de Maas gestort en verdronken. De burgemeester van Roggel (Limburg) is in de Vastenavonddagen zwaar gewond ge worden. De dader is voortvluchtig. Dezer dagen zijn de daders ontdekt van de diefstallen, die in Augustus 1876 te Rot en Utrecht, plaats hadden in eenige tijdelijk onbewoonde huizen en die zooveel ot rust hebben doen ontstaan. Het zijn drie eerste deugnieten HaaseceldtDe Wees en Pastor. De beide eersten hadden de meeste gestolen goederén in Engeland verkocht. Pastor had, pas uit de gevangenis te Rotterdam ontslagen, op 20 passen afstands van dat verblijf zijn nienw plan beraamd. Haazeveldt heeft nog 2 jaren gevangenisstraf voor andere feiten op zjjn re kening ter vereffening. Te Lekkerkerk is in de Lek een zeekat gevangen. De bij den storm van 30 Januari in het Fluessenmeer gezonken stoomboot Willem 111 is weder gelicht. TWEEDE KAMER. In de Maandag gehouden zitting is de over eenkomst betreffende de Pruisische kanaiilverbindinger, met 55 tegen 3 stemmen aangenomen. Na de be krachtiging daarvan zullen de noodige concessiën voor de uitvoering worden verleend. De heer Fahius interpelleerde daarna de Regeering betreffende Curasao. De Min. van Koloniën deelde mede, dat voor het ontslag van den eouverneur fPagner aan de Regeering bekend was, dat de uitvoer van krijgsbenoodigdheden uit Cura9ao werkelijk toegelaten werd, doch de gouverneur was daartoe bevoegd krachtens de bestaande bepalingen en dewjjl niet juist gebleken was uit de waarschuwing van den handelsagent te Curatjao, dat de wapeneu niet bestemd waren voor Haïti, werwaarts het vervoer plaats bad. De Min. van Buitenl. Zaken verklaarde, dat de Regeering van Venezuela wel den invoer belemmerd, doch geen nieuwe havens gesloten had De Minister waarschuwde tegen overdreven polemiek enz. ten gunste van Venezuela. De heer Fabius drong sterk aan op het bepaald ver bieden van den invoer van oorlogsbehoeften in Curasao, waardoor de uitvoer van zelf onmogelijk zou worden. De volgende week worden de rechterlijke wetten aan de orde gesteld. De uitgevers Blomhert Timmerman te Nij megen ontvingen, naar aanleiding van hunne geïl lustreerde prachtuitgave Pon Koppen,-DozyHet lenen van Olto Pon Bismarck enz., 2 dln., waar van zjj den Rijkskanselier een rijk gebonden Present- Exemplaar aanboden, namens den vorst een zeer vleiend schrijven, waarbij den uitgevers dank wordt betuigd en hun de vertekering, gegeven, dat de vorst roet den inhoud van het boek kennis zal maken Door eigen studie schijut de rijkskanselier de Neder- laDdsche taal eenigszins machtig te zijn

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1