1877. N°. 22. Dinsdag 20 Februari. 648te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAUBE& Go., te Parijs, 316/s Rue du Faubourg Montraartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. BERGPLAATS VOOR HEIDENEN VELLEN. pösterTjëi^ Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. MAN EN VROUW. M engel -w erk. DE HUWELIJKS-INZEGENING. G0ESC1I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Wobnsdaq-, en VbxidaQavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct,, met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 1—8 regelB a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door M. COHEN het verzoek is ingediend, om in het perceel wijk E no. 126j in de Jacob Valckestraat een bergplaats van huiden en vellen, tevens dienende om die te zouten, op te richten; voorts dat dit verzoek met de bijlagen ter secretarie is tei visie gelegd en dut op Zaterdag den 3 Maart 1877, des namiddags te een uur, ter hunner vergaderkamer in het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven tot het kenbaar maken en toelichten van be zwaren tegen de inrichting. Goes, den 17 Februari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 23 Febr., 1.'s middags. Via NIEUWEDIEP, 23 Febr., 5.45 's avonds. Via BR1NDISI, 2 Maart, 1.— 's middags. Via NAPELS, 4 Maart, 5 45 's avonds. Via TRIEST, 14 Maart, 9.40 's morgens. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. i. O heeren der schepping, wanneer zal het u behagen om de handen eens aan het werk te slaan, teneinde uw medemenscb, al noemt gij haar bij voorkeur ook het zwakke geslacht, meer rechten te geven dan gij haar tot nutoe verleendet Wanneer zult gij eens afstand doen van uwe alleenheerschappij Ontleent gij uw recht daartoe aan het feit, dat gij 'teerst op deze wereld zoudt gekomen zijn Daarin toch stelt, dat het bewezen is door H. STEFFEITS. Slot Toen hij nu vroegNeanderwilt gij Feodora, die hier naast u geknield ligt, als uwe wettige echtgenoot?" twijfelde hij er aan, of de bruide gom, onbekend met de taal, hem wel zou ver staan. Tot zijne verbazing zeide deze echter luid, ja bijna schreeuwend: „Ja!" zoodat het door de geheele kerk weerklonk. Diepe zuchten, die overal uit de menigte opstegen, vergezelden dit vreeselijke „Ja," en eene akelige stuiptrekking bracht voor een oogenblik het doodsbleeke gelaat der bruid in beweging. Toen, luider sprekende, als wilde hij haar uit den doodslaap wekken, keerde hij zich tot de bruid en zeideFeodora, wilt gij Neander, die naast u knielt, als uw wettigen echtgenoot erkennen Nu scheen de bruid als uit een doodslaap te ontwakeneen vreeselijke ontsteltenis bracht haar ontkleurde wangen in beweging, haar bleeke lip pen beefden, een vluchtig vuur schitterde een oogenblik in hare oogenhaar borst verhief zich en toen bluschté een stroom van tranen dat vuur barer oogen, terwijl haar „Ja!" klonk als de angst kreet van een stervende, en weerklank scheen te vinden in een kreet vau smart, die onwillekeurig aan aller boezem ontsnapte. De bruid zonk in de armen der walgelijke oude vrouw. Eenige minu ten verliepen in een vreeselijk stilzwijgen. Toen zag de predikant de doodsbleeke bruid weder als vroeger bewusteloos neerknielen; daarop bracht hij de plechtigheid ten einde. De bruidegom stond op en bracht de bezwijmende bruid naar haar zitplaats terug; de oude vrouw en de reusachtige man volgden. De mannen, die den geestelijke uit zijne woning hadden geroepen, traden nu weder te voorschijn, blinddoekten hem en voerden hem zonder moeite door den menschendrom heen. Zij brachten hem ligt voor u zeiven geen verdienste, en in geen geval moogfc gij daarom onbillijk-zijn tegenover haar Zoo menigmaal wordt er gesproken en wraak geroepen over onderdrukking van de minderheid, maar voor deze feitelijke onderdrukking van eene meerderheid, en geeue geringe nog wel, zijn maar al te dikwijls de grootste wraakroepers in het eerste geval blind. Zou 't veinzerij wezen? Zou den zij soms op die wijze willen beproeven, om de beweging t,e bezweren, die luider en luider zich openbaart, om de vrouw in de maatschappij de rechten te geven, welke haar toekomen? Dan zullen zij eenmaal van zelf ontwaken en tot de ontdekking komen, hoe schromelijk zij zich hebben vergist. Geen macht is in staat de oplossing van dien onhoudbaren toestand tegen te gaan. Men ge bruikt het wapen der satire, om de zoogenaamde emancipatie der vrouw belachelijk te maken. Men stelt het voor, alsof eenmaal alle mannen uit hunne maatschappelijke positiën zullen ver drongen zijn, en alsof hunne plaatsen door vrou wen zullen zijn ingenomen Vrouwelijke professoren zou men krijgen, eu schoone doctoressen zouden onze gansche jon gelingschap voor genoegen ziek doen zijn. Kin derachtige aardigheden 1 Men vergeet, dat zulke vrouwen hunne kennis en bekwaamheid slechts zullen gebruiken in 't belang van hen, bij wie hun hulp voegzaam is. „De vrouw is niet ge schikt, om de werkzaamheden vAn een man te verrichten," verklaren anderen, en gelooven daar mee de quaestie der emancipatie geheel opgelost en te niet gedaan hebben. Zij vergeten echter, dat juist hun redeneeren eer een pleidooi vóór dan tegen die beweging is, want daarom juist behoeft men voor geene buitensporigheden ten gevolge van die emancipatie te vreezen. De vrouw zal niets doenwaarvoor zij het ver mogen niet bezit; zij zal slechts volbrengen, wat buiten de deur en lieten hem daar aan zijn lot over, waarna zij de deur van binnen sloten. Daar stond hij nu geheel alleen en niet zeker, of de vreeselijke gebeurtenis met al de verschrik kelijke bijzonderheden, die aan een sprookje deden denken, niet eenvoudig een droom waren, die hem schrik aanjoeg. Toen hij echter den blinddoek afrukte en de helder verlichte kerk zag en het gewoel der menigte daarbinnen hoorde, moest hij wel gelooven dat de raadselachtige gebeurtenis werkelijk was voor gevallen. Om zooveel mogelijk te weten te komen hoe het afliep, verborg hij zich buiten de kerk in een hoek en luisterde. Hij hoorde duidelijk, hoe het rumoer hoe langer hoe sterker werd. Het was, alsof er een geweldige strijd losbarstte; eindelijk meende hij de ruwe stem van den bruidegom te vernemen, die stilte gebood. Toen was er eene pauze. Er viel een schot, en het gejammer eener vrouwenstem liet zich hooren. Toen volgde er weder een pauze en daarop een geschoffel en ge drang, dat zeker een kwartier duurde. Vervolgens werden de lichten uitgeblnscht, het rumoer begon weder, de menigte stormde de kerk uit en liep schreeuwend naar de zee toe. Nu stond ook de oude predikant op en liep naar het dorp heen. Daar wekte hij buren en vrien den, terwijl hij hun, nog geheel door schrik be vangen, verhaalde, wat hem wonderbaarlijks en ongelooflijks was gebeurd. De menschen waren echter zóo aan den sleurgang van het alledaagsche gewoon geraakt, dat zich onmiddellijk een geheel andere vrees van hen meester maakte. Zij meen den namelijk, dat het een of andere ongelukkige toeval liet verstand van den beminden leeraar verward had, on slechts met veel moeite wist hij hen te bewegen, hem met spaden en breekijzers naar de kerk te volgen. Intusschen was de nacht voorbijgegaan en de zon rees aan den helderen hemel op, toen de predikant en zijn geleiders den heuvel opstegen, waarop de kerk gebouwd was, en in de verte een oorlogsschip ontdekten, dat met volle zeilen hare krachten haar veroorloven te volvoeren. Maar er zijn feiten genoeg, die bewijzen, dat die vermogens niet zoo gering zijn te schatten. Hoevele vrouwen staan, vooral in Frankrijk en België, aan het hoofd van uitgebreide handels zaken, eu vraagt slechts hoe flink zij die be sturen! Welke zware werkzaamheden verrich- ten zoovele vrouwen uit de lagere volksklasse! Evenals bij de mannen hangt het ook bij haar af van aanleg, geschiktheid en lichaamskrachten. Zoo menige man is ongeschikt voor timmerman of metselaar, terwijl een ander geen hoofd heeft voor studie. Hetzelfde geldt voor de vrouw. Zeer weinigen zullen de krachten van een man bezitten, en de natuur zelve bepaalt de grenzen, waar vrouwelijke krachten ontoereikende, man nelijke gevorderd worden. Maar man en vrouw hebben beiden aanspraak op dezelfde rechten als mensch, en de vrouw zal zich die rechten weten te verschaffen, dank zij de meerdere ge legenheid tot ontwikkeling, die haar in de laatste jaren meer en meer wordt geschonken. Zij zelf zal leeren begrijpen, dat zij niet langer onder den man, maar naast hem staat. Zou 't vóór dien tijd niet zaak worden, heeren wetgevers, om de vrouwen die rechten te geven, voor zij met ktacht en klem die zullen eischen? Maar onder de vrouwen zeiven vinden wij nog zoovelen, die vau al die gelijkheid riiets willen weten, welke in die beweging slechts eene poging zien om savantes te vormen, en voor wie de hoogste taak van hare zusteren hier op aarde slechts moet wezen: huismoeder te worden. Nu gelooven ook wij gaarne, dat het huwelijk in de bestemming van man en vrouw ligt; wij- willen aannemen, dat elke vrouw die„bestem ming bereikt, wat met de tegenwoordige meerderheid van vrouwen boven de mannen on mogelijk is, en nog onmogelijker wordt gemaakt door sociale toestanden en door- de weinige koers zette naar het noorden. Het gezicht van- dit schip in deze zelden bezochte streek deed des predikers geleiders reeds twijfelen aan hun eigeü beweren; maar nog veel meer waren ze geneigd., den grijsaard te gelooven, toen zij de zijdeur der- kerk met geweld opengebroken vonden. Metgtf* spannen verwachting traden zij de kerk binnen. Nu wees de geestelijke hun het graf,dat hij in den nacht geopend had gezien. Men kon .duidelijk bemerken, dat de steen opgenomen en -opnieuw neergelegd was; men lichtte de zerk op en. vond in het graf een nieuwe, rijk versierde doodkist Met bijna jeugdig ongeduld daalde de priestejv zelf n>et moeite in het graf neder; het deksel werd opgelicht en weldra vond hij zijn vreeselijk vooi> gevoel bevestigd. In de doodkist lag de? bruid vermoord. De prachtige diadeem .was verdwenen. Een kogel had haar hart doorboord. Zij. lag daar als een engel De trekken van diepe smart, die haar ontsierden, waren verdweneneen hemelsche vrede verhelderde haar gelaat. Luid weenend viel de grjjsaard bij de kist neer en bad voor de ziel van de verslageneterwijl vrees en ontzetting allen aangrepen. De geestelijke achtte zich verplicht aan,, den bisschop van Seeland onvenvjjld een omstandig, bericht van deze gebeurtenis te zenden en liet allen zweren, dat zij over de geheele zaak het diepste stilzwijgen zouden bewaren. Het graf werd weder gesloten enniemand waagde het een woord te zeggen. Eenigen tijd later verscheen er nog een heet, blijkbaar een zeer aanzienlijk man, die nauwkeu rig alles onderzocht, zich het graf liet wijzen, streng, eischte, dat de zaak een voortdurend - geheim zon- blijven en ieder, die er over sprak, met de strengste straffen bedreigde. Toen de oude geestelijke stierf, vond men in. het kerkboek een nauwkeurig verhaal.;, van - dit zonderling voorval, dat, naar sommigen .meenen, in geheimzinnige betrekking kan staan tot de gewelddadige veranderingen van troonsopvolget; na den dood van Peter den eerste en Gatharina van Rusland. (De nieuwe Tijdj

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1