Bijvoegsel van de jij Goesclie Courant. >0- 3I- Zaterdag 17 jgpl Februari 1877. TWEEDE KAMER. Kunstnieuws, In de zitting van Donderdag is ingekomen een wetsontwerp tot vervroeging van het tijdstip van den aanvang der meerderjarigheid en afschaffing van Vcnia aetatis (brieven van meerderjaring verklaring.) Het tijd stip, waarop men dan meerderjarig wordt, is daarbij bepaald op een en twintig jaar. Het ontwerp tot wijziging der tariefwet is aange nomen met 48 tegen 16 stemmen en de inwerkingtre ding bepaald op 1 Juli 1877. Vooraf waren verwor pen de amendementen van de heeren Van den Bercli Van Heemstede en Van der Loeff op het artikel garens, zoodat thans de beperkte vrijstelling van garens is goedgekeurd. Het uitvoerrecht op lompen is, bij regeeringswijziging, tevens zonder overgang afge.chaft. Vervolgens Is, na uitvoerige;discussie, art. 4 van het wetsontwerp omtrent den accijns op het gedistilleerd (verhooging met 4) aangenomen met 35 tegen 29 stemmen. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zitting is zonder verder debat het ontwerp, houdende nadere bepalingenomtrentaccijns en invoerrecht op gedistilleerd, aangenomen met 47 tegen 3 stemmen. De heer Fabius heeft verlof bekomen om op nader te bepalen dag de Ministers van Koloniën en Bnitenlandsche Zaken te in- terpelleeren over het eervol ontslag, aan den Gouverneur van Curacoa verleend in verband met de vele klachten, in den laatsten tijd in verschillende dagbladen tegen den gouverneur geuit. De heer De Jong bekwam ver lof om ook op nader te bepalen dag den Minister van Binneclandsche Zaken te interpelleeren over het ver bod tot invoer van vee in Engeland en over de maat regelen der Regeering, ter zake van de runderpest te nemen. Daarna was het ontwerp tot wering besmet ting door zeeschepen aan de orde. Na de pauze heeft de Minister Heemskerk reeds geantwoord op de interpellatie van den heer De Jong, die opkwam tegen de opneming en niet-verbetering van een fautief officiël bericht in de Staats-Courant over het verbod tot invoer van vee in Engeland, en die inlichting vroeg, welke maatregelen de Regeering zou nemen om de runderpest uit Duitscbland te weren. l)e Minister erkende, dat de fout in de Staats- Courant het gevolg was van de kortheid van 1t telegram van den gezant uit Londen. De Regeering zal den volle- digeu tekst van het besluit der Engelsche Regeering hedenavond in de Staats-Courant doen opnemen. Daarop bad zg gewacht. De maatregelen tot wering van de runderpest zijn: strenge handhaving van het verbod tot invoer over onze grenzen met versterking van het commiespersoneel. Naar aanleiding van de ge voerde discussion verklaarde de Minister nader te zullen overwegen de maatregelen, om ook doorvoer van vee te verbieden binnen zekeren kring langs onze grenzen. B(j de voortzetting der discussie over het qua- raotaioe-ontwerp is een amendement van de commissie van rapporteurs aangenomenom quarantaine alleen uittestrekken tot pest, gele koorts en cholera Na discussie over onderscheidene artikelen, waar van enkele nog gewijzigd werden, is het geheele ontwerp op de quarantaine aangenomen met algerocene «temmen, zoomede aanvulling van art. 10 der wet op besmettelijke ziekten van 4 December 1872. Maan dag te VI, uur: ontwerp verbinding van Nederland met de Pruisische kanalen. OSTWERP KIESWET. In het ontwerp tot herziening der kieswet wordt, gelgk reeds gemeld is, het stelsel van enkelvoudige kiesdistrictea als regel aangenomen, behalve voor Am sterdam, Rotterdam, 's-Hage eu Utrecht. Amsterdam blijft een zesdubbel, Botterdam een driedubbel, Den Haag een dubbel en Utrecht met bijvoeging van ver scheidene omliggende gemeenten iDSgelgks een dubbel district. Verder wordt het Rgk in enkelvoudige dis tricten ingedeeld. Wat den census betreft, is de Regeering, nadat Gedeputeerde Staten der versehillende provinciën zijn gehoord, te rade geworden zich te bepaleD tot eene trapsgewijze voorzichtige verlaging van den census in de gemeenten, waar die 't minimum van f 20 over treft, met de strekking om de ongelijkheid in census der stedelijke gemeenten tegenover die van 't plat teland te doen verminderen. Tot dat einde zgn de gemeenten, waar de census thans 24 en 26 be draagt, teruggebracht op 20die van 28 op f 24; die van 30, 32, 34 en 36 op 28; die van 40, 44 en 46 op 36; die van f 50 op 40; die van 60 en 70 op 48, en die van 100 en 112 op 64. Voortaan zal lo. werkelijke betaling in plaats van aanslag in de kohieren gevorderd worden2o. gemis der grondslagen, waarnaar men in de personeele be lasting is aangeslagen, of met-uitoefening van 't be- drjjf, waarvoor patent genomen is, grond opleveren om den naam van de kiezerslijst te schrappen3o. straf worden bedreigd tegen hem, die, om op de kiezerslijst geplaatst te worden, zich bedriegelgk in eene der directe belastingen beeft doen aaDslaan. De laatste termijn voor de betaling der aanslagen in 't personeel en patent vervalt op 31 Maart. De gemeenteraad kan ook ambtshalve de Jgsten verbeteren. Een aantal verdere bepalingen strekken tot tege moetkoming aan bezwaren tegen, of tot aanvulling van ondnidelgke en voor tweeledige opvatting vatbare vo^rsohrifteq 4c kieswet, den werkkring der bureaux van stemopneming, de overlegging der geloofsbrie ven enz. De termijn voor herziening der kiestabel wordt van vijf op tien jaren gebracht. Het getal leden der Tweede Kamer wordt met 't oog op het cijfer der bevolking op 31 December 1875 bepaald op 84. Al de enkelvoudige districten en elk cijfer vooréen kamerlid bedraagt 45,000 zielen. De Regeering acht 't wenschelijk, dat het ontwerp voor 1 Mei 1877 tot wet worde verheven, opdat het getal leden der Tweede Kamer bij de verkiezingen in Juni daaropvolgende in overeenstemming met de be volking der Rijks (3,809,527 zielen) gebracht worde. Vóór dien tijd zullen de kiezerslijsten naar de ge wijzigde bepalingen niet herzien kunnen worden en zal dat gedeelte der herziening tot 't jaar 1878 moeten worden uitgesteld. De voor 1 Mei 1877 vastgestelde kiezerslijsten gelden tot aan de vaststelling van de nieuwe lijsten in 1878. BWTËNLAND." Voor beden zgu de berichten aangaande de ge beurtenissen in net Oosten van Europa en wat daarmede in betrekking staat, al zeer scbaarsch. De afzetting en verbanning van Midhat-pacha wordt nog besproken, maar niet opgehelderd. De laatste berichten meiden, dat de verbannen grootvizier van Turkije Napels tot zijn vast verblijf geko zen beeft en dat aan de geruchten betreffende zijne terugroeping geen einde komt. Reeds moeten er manifestatiën voor het paleis van den Sultan hebben plaats gehad, met het doel om dezen te verzoeken Midhat-pacha terug te roepen, zoo hg onschuldig mocht zgu of hem voor eene rechtbank te doen verschijnen, indien lig een samenzweerder is. In bijzondere tele grammen uit Konstantinopel wordt zelfs gemeld, dat de troepen aldaar geconsigneerd zijn, omdat de mi nisters vreezen voor oproer onder de bevolking. Verscheidene aanhangers van Midhat-pacha zijn en worden voordurend in hechtenis genomen. Dat Sultan Abdul-Hamid, toen hij zgn eersten raadsman wegzond, dezen geen kwaad hart toedroeg, blijkt uit het feit dat hij hem, ter voorziening in de reiskosten, tien duizend francs liet overhandigen. De voorvaderen van den Sultan hebben vaak in dergelgke gevallen aan hunne grootviziers een zijden koordje ten geschenke gegeven gebruik bekend. De overbrenger van dat geschenk was dan een stomme van bet serail. De lndépendanse Beige merkt op, dat hierin een groote vooruitgang ligt, en dat, waar het Turkge geldt, men niet te veel eischend mag zijn. De gunstige vooruitzichten op vrede met Servië en Montenegro vermeerderen. Servië's speciale gevol machtigde, de heer Ristte, is nit Belgrado naar Kon stantinopel vertrokken en men hoopt op eene schikking, tot welke hoop niet weinig het volgende bericht bijdraagt: De Forte moet namelijk aan Servië hebben verklaard, den werkkring van haren toekomstigen vertegenwoordiger te Belgrado derwijze te willen vast stellen, dat de staatsrechterlijke positie van Servië daaronder niet iijde. Servië, hiermede tevreden, heeft zich bereid verklaard zelfstandig de door Turkije verlangde gelijkstelling tusschen Katholieken en Israë lieten te willen regelen. De Times erkeDt in zijn nommer van 12 Febr. voor de eerste maal, dat een oorlog tusschen Rusland en Turkge bgna onvermijdelgk schijnt. Het blad bestrijdt het elders geopperde denkbeeld, om de bekende circulaire van Gortschakoff, waarvan ook wij vroeger gewaagden, als ongepast, onbeantwoord te laten, want, beweert de Times, geeft men er geen antwoord op, dan zal Rusland gerechtigd zijn aan te nemen, dat bet docu ment niet beantwoord kan worden, en derhalve over eenkomstig zijnen inhoud handelen. Lord Derby heeft Zaterdag jl. een langdurig on derhoud gehad met den Franschen gezant te Londen. Het antwoord, op Gortschakoff's circulaire te geven, moet het onderwerp der bijeenkomst zgn geweest. Naar men verneemt, heeft Lord Derby als zijn ge voelen te kennen gegeven, dat de bemoeiingen van al de mogendheden ten doel moeten hebbeD te zorgen, dat Rusland het zwaard niet behoeft te trekken. Het middel, om daartoe te geraken, zou door den gezant aan den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken zijn medegedeeld, doch deze wil geen besluit nemen, alvorens hij nauwkeurig is ingelicht omtrent hetgeen het Britscb Kabinet wil doen. Gelijk men zich herinneren zal, heeft de heer Marcou voor eenigeD tijd bij de Kamer van afgevaardigden in Frankrijk een ontwerp ingediend tot invoering van verplicht en kosteloos onderwijs. Dat ontwerp werd gesteld in handen van een commissie, tevens belast met het onderzoek van het wetsontwerp Wad- dington ter bevordering van kosteloos onderwijs. Die commissie heeft tbans met eene groote meerderheid van stemmen zich verklaard voor eene wet, waarin het beginsel van kosteloos, verplicht en teeken- onderwijs is opgenomen. Wel een tegenbeeld van hetgeen minister Heemskerk voor ons land will De oud-generaal Changarnier is gestorven. Hg zal op kosten van het rijk worden begraven. Te Grais- sasac, in het departement de l'Hérault, heeft een ont ploffing van grauw vuur plaats gehad in eene mijn, waarin 60 ragnwerkers arbeidden. Slechts 5 konden zich redden Onroiddellgk zgn maatregelen tot r d ding der anderen genomen Te Brussel heeft in den nacht vau Woensdag op Donderdag een hevige brand gewoed, waarbij twee vrouwen zgn verbrand. GEMENGDE BERICHTEN. Ee anecdote. Twee Iersche landverhuizers, pas in Amerika geland, traden eene restauratie binnen, waar zij op de reeds half gedekte tafel eenige toespijzen vonden gereed staan, als augui kj -.e, rune nas enz. Pat zag een ramenas voor een aardappel aan, en stak er dadelijk een in den mond. De meer voorzichtige Dick sloeg zijn kameraad oplettend gade, om te zien, hoe het gerecht hem smaakte. Toen hij zag, dat den goeden Pat de tranen in de oogen kwamen, vroeg hij bezorgd: - Wat scheelt u, Pat? - Och, ik denk aan mijn goeden vader, die in het schoone Ierland werd opgehangen. Hoe jammer, dat hij niet meer in leven is! Wat zou de brave man zich verheu gen, als hij zulk een Amerikaansch gerecht kon etenl Dick nam nu een vollen hap van een der ramenassen, maar dit bekwam hem slecht en hij vertrok zijn gezicht, alsof hij aan kiespijn leed. Wat scheelt u, Dickvroeg Pal. Niets, ik dacht alleen hoe jammer het is, dat zj je niet naast je vader opgehangen hebben, in het schoone Ierland. Drenkelingen. Zaterdagavond is een jeugdig kor poraal, nog slecht sinds weinige dagen te Breda in garni zoen, nabij de kazerne, door de duisternis misleid, in liet water gerankt en verdronken. Aldaar is Zondagavond een brigadier van het 2dè regiment huzaren, die reeds niet recht frisch in de ka zerne kwam, en na de visitatie nog eens meende uit te gaan, waartoe hij over de palissade klom, in het Water gevallen en verdronken. Te Maastricht is een jongeling van 22 jaren door de duisternis misleid in de Z. Willemsvaart gevallen en verdronken. Diefstallen. Te Gramsbergen werd Zaterdag ge arresteerd een schoenmakersknecht, de vermoedelijke dader van een te Noord-Sleen gepleegden diefstal van een gouden oorijzer met een som geld. Het oorijzer was reeds te gelde gemaakt, zoodat men den gearresteerde in het bezit vond van een som gelds, ten bedrage van ruim ƒ200, een horloge, dat hij zich pas had aangeschaft, en andere voorwerpen. Onlangs werd ten onrechte gemeld, dat de vermoe delijke bedrijvers van den diefstal ten huize van den heer Gies, te Amsterdam, waren gevat. Deze week meldde het Handelsblad dat drie personen, verdacht dezen diefstal te hebben bedreven, door de goede zorgen van twee agenten van politie, Zaterdag in hechtenis zijn genomen. In een tapperij te Amsterdam wilden de drie personen, die alle reeds vroeger zijn veroordeeld en als zeer gevaarlijke individuën bekend staan, een der gestolen effecten aan een vierden persoon verkoopen, die er echter niet aan durfde. De beide wakkere agenten wisten, dat de per sonen, die zij kenden, zich in de tapperij bevonden, vernamen spoedig wat er gebeurd was en kielden hen in het oog. De achtervolgden schenen te bemerken dat men hen in de gaten had, want in de Weesper- straat gingen zij een slachters winkel binnen, quasi om schaapskoppen te verkoopen De agenten hadden hen nu in den val. Een hunner ging adsisteutie halen en de andere hield met groote moeite, met behulp van den slachter en eenige andere personen, de drie verdachten in huis. Spoedig daagden agenten op en de verdachten werden per vigelante naar het bureau van politie vervoerd. Men vond bij hen loopers, valsche sleutels, breekijzers, nijptangen, maar niet het effect, dat echter door de vrouw van den slachter in den winkel is gevonden. Van een der aangehoude- n ju werd reeds lang vermoed, dat hij valsche sleutels vervaardigde. Een opmerkelijke bijzonderheid is het, dat de sleutels allen passen op het slot van de straat deur in het huis van den heer Gies. „Freudig begrüssen wir die edle Halle Wo Kunst und Frieden immer uur verweil", Die melodie zit mij in de ooren den ganschen Woensdag. Ik dacht aan 't genot, bij zoo menige opvoering van Tannhauser gesmaakt, en was 't dan te verwonderen, dat ik zelfs bij mgn binnentreden in de verzoeking kwam, om bij me zeiven die woorden te neuriën? Het was misschien teagevolgë van deze heiligschennis aan een deeltje van het werk van den grooten meester, Richard Wagnerden held vatt Baf- reuth, gepleegd, dat ik iets onaangenaams in mgD keel gevoelde. Zoo iets gedrukts, maar toen ik later rustig op mijn plaats zat en nog 'eens aan „die edle Halle" dacht, kon ik niet anders dan in een lach schieten. Als mijn buurman zich daarover geër gerd heeft, ik meende 't aan hem te zien dan vraag ik verschooning en verzoek hem alleen, of hij zelf ook niet zou moeten lachen bg zulk een gedachte? Eb dan de tweede regelDenk eens aan de koop- en kermisdagen! Maar bij die gedachte past ons dankbaarheid, dat wij ten minste zulk een zaal nog bezitten; anders zouden wij dit seizoen geheel ver stoken zijn geweest van kunstgenot. Toch dient men hij de beoordeeling van zulk een concert met die zaal rekening te houden, want de prijzenswaardige buitengewone zorg van den bode, die het voor den klank noodzakelijk vond de beide achterdeuren in de zaal steeds dicht te houden, kon toch niet zooveel gebrekkigs veranderen, dat „die Halle" aankleeft. Hoe hoogst verdienstelijk de solisten als dilettanten gezongen hebben, op eene enkele uitzondering na, die wij toch nog prgzen moeten om de bereidwillig-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5