1877. N°. 21. Zaterdag 17 Februari. 648te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAUBE& Co., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. t OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN? Mengelwerk.. DE HUWELIJKS-INZEGENING. Mededeelingen vau verschillenden aard. RECHTZAKEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Wobnsdao-, en Vbijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Op de bezittingen buiten Java en Madura is ge- ilaatst: in de ads.-res. Benkoelen de herbenoemde contr. :er 2de kl. J. F. Kooman. Benoemd tot opz. 3e kl. bij den Waterstaat en 's lands burg. openb. werken J. P. Serrarens, daartoe gesteld ter beschikking van den gouv.-gen.vanBed. Indië. Zooals wij reeds met een enkel woord meldden, is een Kon. besluit verschenen, dat bepalingen vaststelt om in het belang der levende strijdkrachten de per soonlijke vervulling van den dienstplicht te bevorderen en de miliciens aan te sporen zich gedurende hun eersten oefeningstijd toe te leggen op het verkrij gen van meer geschiktheid, teneinde zoodoende ook eenig bruikbaar militiekader worde verkregen. Daartoe wordt voor lotelingen, die aan zekere eischen van geoefendheid en geschiktheid voldoen, een dienst tijd van 10 in plaats van 12 maanden toegestaan, wordt hun de keus gelaten van korps en garnizoen, huis vesting bij elkander gegeven in de kazerne, met recht om voor eigen rekening buiten dienst fijne uniform te dragen en, zoo mogelijk, met elkaar of met adspi- rant- onderofficieren en korporaals menage te houden. Zij komen in de eerste plaats voor militiekader in aan merking, krijgen, als zij na 10 maanden blijk geven bruikbare korporaals te zijn, recht op verlof met behoud van soldij voor éen maand, evenzoo bij bevordering tot onderofficier, waartoe zij echter minstens 6 maan den langer onder de wapenen moeten blijven, maar dan verschoond zijn van herhalingsoefeningen. De Minister van Oorlog heeft tevens ter uitvoering Tan deze bepalingen denoodige voorschriften vastgesteld. GOES, 16 Februari 1877. Naar wij vernemen zal door het bestuur der harmonie »de Volharding" alhier, tegen aanstaanden Maandagavond, bij gelegenheid van 's Konings verjaardagop het slot Oostende eene reünie worden georganiseerd voor de leden en contribuanten met huisgenooten, waarop muziekstukken zullen worden uitgevoerd, en voordrachten zullen worden gehouden, volgens nader bekend te maken programma. De Nieuwe, Goessche Courant schrijft Gisteren had alhier eene vergiftiging plaats door het gebruik van mosselen. Zekere v. d. W. had een 25 stuks gebruikt, toen hij hevige pijn gevoelde. Door spoedig ingeroepen ge neeskundige hulp had men het geluk, den lijder buiten gevaar te brengen. &4' Alweder een waarschuwing, om bij het ge bruik van mosselen voorzichtig te zijn." s-GravenpolderDinsdagmorgen geraakte een 4jarig jongetje van den landbouwer M. N. alhier met zijn rechterhand tusschen een snij machine, waardoor het kind 2 vingers werden DOOR H. STEFFENS. Het eiland Seeland is aan de noordwestzijde door een smalle, woeste, zandige streek aan een schier eiland verbonden, dat zeer schoon en zeer vrucht baar is, met dorpen is bebouwd en een eigen rechtsgebied heeft, dat onder den naam van Ols- berred bekend is. Aan gene zijde van de eenige kleine stad van het schiereiland strekt een deel daarvan, zich in het wilde Kattegat uit. Dit is een vreeselijk woeste en geheel onvruchtbare streek. Het stuifzand heeft het laatste spoor van plan tengroei doen verdwijnen. In die woestenij lag vóór vele jaren een dorp Börwig geheeten, omstreeks een kwartmijl van den oever. Het stuifzand heeft het dorp bedolven; de inwoners, meest schippers en visschers, hebben zich kort bij den oever woningen gebouwd; alleen de steenen kerk, die boven op een heuvei staat, verheft zich nog eenzaam, te midden der sombere velden, die het tooneel van deze raadselachtige geschiedenis zijn. In zijne eenzame kamer zat in de eerste helft afgesneden, terwjjl er voor het behoud van een derde vingertje nog vrees bestaat. Wordt de voorgestelde kieswet aange nomen, dan zal het district Goes, dat éen lid naar de Kamer mag afvaardigen, be«taan uit Goes, 's-Heer Abtskerke, Kattendjjke, Wol- faartsdijk, Baarland, 's-Gravenpolder, Ellewouts- dijk, Oudelande, Hoedekenskerke, Ovezande, Heinkenszand, 's-Heerenhoek, Driewegen, Nisse, Borssile, KapelleWemeldinge, Kloetinge, Yerseke, Krabbendijke, Kruisingen, Schore, Waarde, Rilland, Bath, Hontenisse, St. Maar tensdijk, Scherpenisse, Poortvliet, St. Annaland. voor Goes zal de census dan 36 en voor de overige gemeenten ƒ93 bedragen. 's-Heer Arendskerke wordt dan gebracht tot het district Middelburg, en Wissekerke, Colijns- plaat, Cats en Cortgene tot het district Zie- rikzee. In het hoofdkiesdistrict Hulst is tot lid der Provinciale Staten van Zeeland gekozen de heer H. J. M. Qnghena, met 328 van de 597 uitgebrachte geldige stemmen. Naar wjj vernemen is afwijzend beschikt op het verzoek om gratie door de drie gees telijke zusters, welke waren veroordeeld wegens het geven van lager onderwijs, zonder daartoe bevoegd te zijn. Vad Dinsdagmiddag, bjj de carnavalspret te 's-Hertogenbosch, hebben twee personen, op gewonden door sterken drank, in een herberg twist gekregen, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes een zeer gevaarlijke wonde in den buik toebracht. De gewonde is onmiddellijk naar het stedelijk gasthuis ver voerd en verkeert in levensgevaar. De dader is gevat; beiden zjjn gehuwd, de dader vader van 6 en het slachtoffer vader van 3 kinderen. Volgens de N. R. Ct. is Cornells Laurens Schoorlvan wiens oplichterijen zoo menigeen in de laatste jaren de dupe werd, Dinsdag uit Antwerpen naar het huis van arrest te 's-Bosch overgebracht, om eerlang aldaar terecht te staan, in zake de bekende oplichterij jegens den heer De Graauw (agent der stoomvaart maatschappij Nederland te Breda.) Te Capelle (N.-Brheeft zich de be - smetteljjke keelziekte onder de kinderen ge openbaard; reedB enkelen zijn daaraan overleden. Men meldt aan het U. D. uit Venlo, dat Dinsdagavond door den trein tnsschen Geleen en Beek een ploegwerker is overreden en onmiddellijk gedood. De trein bekwam tien minuten vertraging. der vorige eeuw de oude eerwaardige priester der plaats in vroom gepeins verzonken. Het was omstreeks middernacht. Het hüis lag aan het einde van het dorp en de inwoners waren zoo eenvoudig van zeden, dat weêrkeerig wantrouwen hun vreemd was, slot en grendel onbekend waren en de deuren open bleven staan. De plechtige stilte van den nacht werd slechts verstoord door het ruischen der zee, en de bleeke maan spie gelde zich in de golven. Plotseling boorde hij de deur beneden openen, terwijl zware voetstappen op de trap dreunden en hij wachtte ,de uitnoo- diging, bij een stervende te komen om dezen met zijn geestelijken troost bij te staan. Haastig traden nu twee vreemde mannen binnen, in witte mantels gewikkeld. Een van hen naderde den geestelijke beleefd en zeide «Mijnheer, gij zult ons dadelijk volgen. Gij moet een huwelijk voltrekken, het bruidspaar wacht reeds in de kerk." «Deze som," zoo vervolgde hij, terwijl hij een volle geldbeurs liet zien, «zal u voldoende schadeloos stellen voor uwe moeite en voor den schrik van een zoo onverwachte op roeping." Stom en geheel ontzet zag de grijsaard de vreemde gestalten aan, die, naar'them voorkwam, iets vreese- lijks, iets spookachtigs hadden. De vreemdeling herhaalde zijn eisch dringend en op gebiedenden toon. Toon de grijsaard zich een weinig hersteld Te Rumpt, nabij Kuilenbnrg, moeten, tij dens de huisbewaarders afwezig waren, Maan dagavond op de heerlijkheid van mevr. de wed. V. B., gouden en zilveren voorwerpen, alsmede specie en papieren van geldswaarde ontvreemd zijn. De politie doet onderzoek. Evenals te Amsterdam is dezer dagen ook te Rotterdam het wapenbord ingenomen van het consulaat van den voormaligen Ker- kelijken Staat Door den hoogen waterstand van den Rijn heb ben in de omstreken van Bonn (Pruisen,) overstroo mingen plaats. Op een onlangs in het Venduhuis in Den Haag gehouden verkooping werd de heer Boer, eigenaar van den Bazar, voor 400 gulden ongeveer eigenaar van eep fraai antiek zwaard met zilveren gevest, dat bij nader onderzoek bleek te zijn het staatsiezwaard van Jacob II van Engeland. Reeds heeft men zicb, naar men verneemt, van Engelsche zijde met den heer Boer in betrekking gesteld. Door den heer Alfred Quentin, te Luik, is een veiligbeidstoestel voor de spoorwegen uitgevonden waarmede eerstdaags een proef zal worden genomen. De toestel bestaat in bet plaatsen van springbussen op den weg, zoo dikwijls men de schyf niet kan keeren, om bet stoppen van een trein te signaleeren. Indien bij mistig weder de schyf door den machinist niet kan worden bemerkt, of deze laatste een niet te overschrijden punt voorbjjatoomt, ontploft de sprÏDg- bus en is het alsdan tijds genoeg om den trein te doen stilhouden. Dat de veepest ook vroeger veel offers eischte, blijkt daaruit, dat in 1717 inden Kerkelijken Staat 26.000, in Piëmont 70.000 en in Nederland 300.000 stuks aan de veepest stierven. In het jaar'1776 ver loor Nederland andermaal 300 000 rundéren aan de zelfde ziekte. Dat die ziekte, trots de krachtigste bestrijdings-maatregelen, zicb gedurende eenige jaren in betzelfde land kan voordoen, daarvan levert Dene marken een bewijs: in de jaren 174649 verloor dat land meer dan 28G.000 runderen aan die ziekte. De Chemical New» bevat een mededeeüng van Whitelan, om zeep te maken direct uit keukenzout met bebulp van ammoniak. Het vet wordt met een overmaat van keukenzout en ammoniak gekookt, waar door een sodazeep en salmoniak ontstaat, die als bij product verkregen wordt. Dinsdag werd voor het gerechtshof te's-Hage o. a. behandeld de zaak tegen A. S., een slachter uit Wissekerke, door de Rechtbank te Goes bjj vonnis van 11 December tot een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en 8 boete veroordeeld, omdat bjj moedwillig in de schuur van zekeren R L. een kalf bad doodgestoken, met het doel dit voor geringen had, begon hij den vreemdelingen op zachten toon voor te stellen, dat zijn ambt hem niet toe liet zulk eene plechtige handeling te voltrekken, zonder kennis van personen en zonder die forma liteiten, welke de wetten voorschrijven. Toen kwam de eerste spreker in dreigende hou ding naar hem toe en zeide: «Mijnheer, u heeft maar te kiezen, volg mij en neem de aangeboden som of blijf hier en ik jaag u een kogel door den kop." Hij hield hem een pistool voor het hoofd en wachtte zijn antwoord. De oude mau verbleekte zwijgend en in doodelijken angst stond hij op, kleedde zich haastig aan en zeide: «Ik ben gereed." De vreem delingen hadden wel Deensch gesproken, maar zóo, dat men den vreemdeling moest vermoeden. De geheimzinnige mannen zetten zwijgend in de nachtelijke stilte hun weg door het dorp voort; de geestelijke volgde. Toen zij buiten het dorp kwamen, zag de grijsaard, van schrik en ontzetting verlamd, de kerk in de verte helder verlicht. En nog altijd liepen zijn geleiders in hun witte mantels gehuld, met haastige schreden, zwijgend door de woeste zandvlakte, terwijl hij peinzend en met moeite trachtte te volgen. Toen zij aan de kerk gekomen waren, blind doekten zij hem. Knarsend ging het welbekende zijdeurtje open en eene krachtige hand stiet den ouden man voort in een dichten drom van men- schen. Door de geheele kerk heen, hoorde hij

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1