1877. N°. 20. Donderdag 15 Februari. 64*te jaargang. AANBESTEDINGEN Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE& Co., te Parijs, 31his Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. ministerie van Binneiilaudsche Zaken. RIJKS-WATERSTAAT Aanneming van Sclioolleeeiingen. OFFICIEELE MEDEDEELIM. Mei3edefliji»en van verschillenden aard. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommen 5 ct„ met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 23 Februari 1877, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de Srovincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een er leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed lo. Het maken en inhangen van een paar nieuwe vloeddeuren en het herstellen van de nood- deuren aan de Oostbuitensluis te Neuzen, op het kanaal van Neuzen. 2 Het aanleggen van werken op het strand aan de Oude Hoevenoordwestzijde van Schou wen, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele in schrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeelandte Middelburg, en zijn voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Eaamstraat no. 49 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 17 en 19 Februari 1877 worden de noodige aan wijzingen op de plaatsen gedaan; voorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Neuzen en te Zierikzee. 's-Gravenhage, 26 en 30 Januari 1877. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de plaat selijke schoolcommissie op MAANDAG den 19 FE BRUARI a. s., des middags te 12 uren, in een der zalen van het raadhuis eene zitting zal houden tot het inschrijven van leerlingen voor al de scholen van lager onderwijs en de bewaarschool. De belanghebbenden worden hierbij opmerkzaam ge maakt, dat na ieze zitting geene gelegenheid meer zal bestaan voor aangifte van leerlingen dan met 1 Sep tember 1877. Goes, den 14 Februari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Op Maandag 26 dezer zal in de kweekschool voor zeevaart te Leiden eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wen- schen aan te gaan. De opbrengst der rijks -middelen over de maand Januari bedroeg 6,157675,741- tegen/5,477276,81 in 1876. Het cijfer, geraamd over V12 van het geheele jaar, be draagt ƒ7,449068,43. De St.-Ct. bevat het Kon. besluit, houdende be palingen betreffende den oefeningstijd enz. van de bij net leger ingedeelde lotelingen. %MM\mij BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOES, 14 Februari 1877. Men meldt onsJl. Zaterdagavond werd alhier de nieuwe zaal der sociëteit Eensgezindheidfeestelijk ingewijd. Deze so ciëteit, in April 1875 opgericht en bij ko ninklijk besluit als rechtspersoon erkend, was eerst gevestigd op de bovenzaal van het koffiehuis De Harmonie. Verschillende rede nen deden het den leden wenschelijk voor komen naar eene andere gelegenheid, om zich te vereenigen, om te zien. Door de verbou wing van het koffiehuis van den heer J. J. Hartman werd die gelegenheid aangeboden en met gemelden heer een overkomst gesloten. Jl. Zaterdag kwamen de binnenleden voor het eerst als sociëteit in dit lokaal bijeen, terwijl de zaal reeds Dinsdag te voren voor de buitenleden ge opend was geworden. Nadat de voorzitter met eene toespraak de zaal aan zijne bestemming had gewijd en door verschillende leden voor drachten waren gehouden, werd de bijeenkomst, waarin ook vele dames tegenwoordig waren tot ongeveer 10 Vs uur voortgezet en daarna met een geanimeerd bal besloten. De zaal ziet er zoowel buiten als binnen zeer net uit en voldoet volkomen aan hare bestemming. De sociëteit telt ruim 50 buiten- en 40 binnen leden. Kapelle. Door den gemeenteraad werd Maandag een besluit genomen tot het bouwen van twee nieuwe scholen, een te Kapelle, voor ongeveer 250 leerlingen, en een te Biezelinge, voor ongeveer 200 leerlingen. De gelden voor een en ander zullen opgenomen worden bij de vereeniging »gemeente-erediet" te Amsterdam. Zeker zullen allen ingenomen zijn met genoemd besluit, aangezien de tegenwoordige schoolge bouwen te klein zijn om alle leerlingen te be vatten, en er dus reeds eeuigen zijn moeten worden afgewezen. Het is nu evenwel te hopen, dat door burg. en weth. spoedig aa" dit be sluit uitvoering zal gegeven worden, opdat men in den a. s. zomer zal kunnen bouwen. Aangaande den inhoud der nieuwe kies wet, Maandag bij de Tweede Kamer ingekomen, kunnen wij reeds het volgende meedeelen 1°. Over 't geheele land is 't stelsel van enkele kiesdistricten aangenomen, behalve voor de steden Amsterdam, Rotterdanj, 's-Gravenhage en Utrecht; 2°. Belasting betalen wordt niet meer een voudig gelijkgesteld met aangeslagen zjju; hij, die in 't patent is aangeslagen, zal, om kiezer te zijn, ook werkelijk een beroep moeten uit oefenen 3°. Voor 't platteland is een Dormale census van 28 aangenomen; voor de steden wordt de census verlaagd, maar niet in die mate als in het ontwerp-Geertsema. Nog wordt vernomen, dat het ontwerp ook stemrecht wil geven aan de zoogenaamde capa citeiten tegeD een lageren census. Naar het Vad. verneemt, hebben de Min van Marine en van Binnenl. Zaken hun steun toe gezegd voor het plan eener Nederlandache N oordpoolexpeditie. Z. M. de Koning heeft het bescherm heerschap aanvaard van de pupillenschool te Nieuwersluis en de zoo noodig nog op te richten pupillenscholen, alsmede van de, op de opleidingschepen gevestigde ot nog te vestigen inrichtingen bij de Marine, tot vorming van jongens tot raatrozen en onderofficieren voor de bemanning van Zr. Ms. schepen en vaar tuigen van oorlog. Het bericht van de M. Ct. omtrent de opening van de lijn MallegatRotterdam wordt toch bewaarheid. De N. R. Ct. meldt ten minste Naar wij vernemen is de opening van den dienst op den Staatsspoorweg alhier die bepaald was op 1 Maartvoorloopig uit gesteld. Voor belanghebbenden is het wellicht niet ondienstig te vernemen, dat de berekende springvloeden met aanmerkelijke hoogte volgens de Neuzensche Courant dit jaar nog zullen voor vallen op 1 en 3L Maart, 11 Augustus, 9 September en 8 October. Het spreekt van zelve, dat weer en wind veel kunnen af- of toedoen tot een buitengewone stijging, zooals die van 31 Januari jl. Te Utrecht heeft iemand, die sedert eenige dagen aan vlagen van krankzinnigheid leed, aan zijne vrouw on kinderen en daarna ook zich zeiven met een mes verschillende wonden toegebracht. Door drie politieagenten werd hij met groote moeite weggehaald en voorloopig aan het hoofdbureau gehouden. Aldaar heeft eene bode van een verlotings maatschappij voor meubelen enz welke iB die stad vele leden telde, zich met de contributie, die hij gedurende een drietal maanden onder zich gehouden had, heimelijk uit de voeten gemaakt. Zoo heer zoo knecht, schijnt het hier te moe ten heeten. Een loteling te Wageningen, die het vorig jaar verzuimde zich voor de nationale militie te doen inschrijven, zal deswege 5 jaren bjj het leger worden ingelijfd. De oeverlanden tusschen Meppel en Zwart sluis, Staphorst enz. staan opnienw sedert een paar dagen totaal blank, wegens den aan houdenden opstuwenden westenwind, die alom in Friesland en Overijsel het boezemwater zóo geweldig opzet, dat de spoorbanen uren ver als door een bare zee gaan. Te Dalfsen is in den vroegen morgen van Zondag door het omvallen van een petro leumlamp een keuterplaats een prooi der vlam men geworden. Een koe, een paar varkens en eenig pluimvee zijn in de vlammen om gekomen. Men schrijft uit Groningen in de N. R. Ct.: In Oost-Friesland, waar (te Emden) de veetyphus nu op onderscheidene stallen zich heeft geopenbaard, meenen velen, dat de verbreiding der ziekte derwaarts moet worden toegeschreven aan het bezoeken der stallen door kooplieden en andere personen, die niet besmette dieren elders in aanraking waren geweest. Daarin nu ligt dan ook het grootste gevaar voor Nederland, in weerwil van het totale verbod van allen invoer van vee enz. uit Duitschland. Op de personen zal streng gelet moeten worden. Te Emden worden in de straten, waar besmette stallen zjjn, gebouwtjes geplaatst, waarin ieder, die deze straten passeert, zicli moet laten ontsmetten. Men zou ook a«o onze noordelijke grenzen zoo iets kunnen doen. Het geboortehuis van Spinoza te Amsterdam schijnt nog, althans uiterlijk, onveranderd te bestaan. Pogingen om dienaangaande zekerheid te verkrijgen zijn evenwel afgestuit op den onwil van den tegenwoor- digen eigenaar-bewoner, om inzage van zjjn eigen domsbewijzen te verkenen. Men zegt, dat hy van de zijde van het Comité aandrang vreest tot het laten plaatsen van een gedenksteen in den gevel, en het hem in zyn nering zou kunnen schaden, indien hy daaraan gevolg gaf. (F.) Vanwege het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't Algemeen is aan de bestuurdereu der onderscheidene departementen eene circulaire gericht betrekkelijk de voorgedragen onderwijswet. Het hoofd bestuur spoort daarin de departementen aan tot over weging van geest en strekking der wet en vestigt meer bepaald de aandacht op deze twee puntende verplichte schoolgeldheffing en de interpretatie van art. 194 der Grondwet. Door den schoolopziener dr. HippauJ te Berlijn is een schoolbank uitgevonden, die het den leerlingeu mogelijk maakt, rechtop te zitten en te staan. Zij heeft een zitplaats, die gemakkelijk verplaatst kan worden en by het schrijven door de leerlingen vooruit kan worden geschoven. De kinderen zijn dan gedwon gen het bovenlichaam rechtop te houden, beide bo venarmen op den schrijflessenaar te leggen en het bovenlichaam zoo te plaatsen, dat de dwarsas parellel loopt met den lessenaar. Bij het opstaan wordt de zitplaats door een lichten druk teruggeschoven en de lessenaar van de aangrenzende bank vormt dan een gemakkelijke rugleuning. Zonder aanmerkelijke kosten moet deze irrichting ook aan de nu gebruikelijke banken aan te brengen zijn. Dr. IJippauf vertoonde in de laatste zitting van de vereeniging voor „Gé- sondheidspflege" in Berlijn een proef van deze uitvin ding, die veel byval vond. Volgens de Berlynscbe Tribune heeft zich met den nieuwen Turkschen Grootvizier het volgende feit voorgedaan. Ten huize van een aanzienlijk koopman te Berlijn, die vroeger zaken op Konstantiuopel had gedaan, bad hij in den familiekring eene jeugdige vriendin (dochter van een bakker) aangetroffen, wier voortreffelijk pianospel op hem zulk een ouweerstaan- baren indruk had gemaakt, dat hy nader kennis mek.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1