bijvoegsel van de Zaterdag 10 !Vo. :l8-> Februari 1877. r llededeeliügen van vepscliillendeu aard. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. RECHTZAKEN. By den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, is Woensdag o. a. ingekomen een Konink- lyk besluit, houdende beschikking op het beroep, ingesteld door het bestuur van den polder St Jan steen, tegen een besluit van Gedep. Staten van Zeeland van 4 Febr. jl. no. 15, houdende beslissing van zyn geschil met den polder de Clinge over de kosten van den onderhoud van een watergang. Het besluit Tan Ged. Staten is vernietigd. K .1 li der GBJïEKA'TE OOkS, sÉsÉiMIsl :'/V Deze week had te Amsterdam de aangekondigde proef plaats met eeue roeiboot, die zich beweegt in de richting waarheen de roeier met zijn gezicht gewend is, terwijl deze op de gewone wijze de riemen hanteert. Een kruk, waaraan geroeid wordt op de gewone wijzestaat in verband met den riemwelke aan een asboat vastgeklonken zit en de tegenovergestelde beweging veroorzaakt. De riemen zijn Z-vormig. Het aantal personen, die by den watervloed in den nacht van 30 op 31 Januari in de nabijheid van Weener (in Pruisen) zijn omgekomenwordt begroot op omstreeks 40. Den 3den dezer waren er reeds 28 lijken uit het water opgehaald. Tenge volge eener dijkbreuk in de nabyheid van Leer zijn 14 personen verdronken. Verleden week is een door het huis Christhophle te Parys vervaardigd kunstwerk, een sierlijk kastje, naar den Paus verzonden. De kosten, waartoe 80.000 fr, alleen aan arbeidsloon, zijn uit eene door den abbé Sire uitgeschreven collecte gevonden en het ge schenk behelst exemplaren in alle bekende talen van de bulle, waarin Pius IX het leerstuk der onbe vlekte ontvangenis afkondigde. Het Chineesche exem plaar, in China zelf vervaardigd, is met teekeningen versierd. Op het kastje, door een zilveren beeldje der Heilige Maagd van Lourdes bekroond, leest men de namen der deelnemers, onder welke die van den maarschalk Mac-Mahon met eene bijdrage van 10,000 frs. Het prachtstuk is nog niet afgewerkt, maar moest op de verjaring van de verschijning te Lourdes te Rome prijken, waarna het weder naar Parijs zou terugkeeren om er voltooid te worden. Den dag vóór de verzending is de president der Republiek met zijne echtgenoote bij Christhophle het kastje komen bezichtigen. Het Journal für Buchdruckerkunst meldt, dat de heer Gladstone met zijne geschriften over de gru welen in Bulgarye niet minder dan 12,000 p. et. 144,000) verdiend heeft. Te Konstautinopel heeft dezer dagen een met evenveel list als brutaalheid gepleegde inbraak plaats gehad in het goederen magazijn van eeu rijken hofle verancier. De dieven hadden naast het kantoor van den bestolene een kamer gehuurd, zoo 't heette om aldaar een wisselkantoor te vestigen. Gedurende den nacht wisten zij door den ongeveer zes voet dikken scheidsmuur der beide huizen een openiug te boreu, waarna zy het gewelf binnendrongen, twee geldkisten openbraken en een som van 30,000 lire aan goud, ju- weelen enz. ontvreemdden. De bestolen Armeniër had verzuimd, wat anders algemeen gebruikelijk is, 's nachts een wachter in zijn magazijnen te laten slapen, waardoor de dieven natuur- lyk gemakkelyk spel hadden. Tot dusver zijn zy niet ontdekt. In een stadje in Pennsylvanië merkte de pre dikant op den kansel, dat een jonge man onder de preek door de kerkdeur naar binnen keek en de vrome schare, die aan sprekers lippen hing, met aandacht monsterde. De predikant kon in 't eind die onbe- schaamheid niet langer dulden hij hield op met preeken en riep: „Jonge zondaar! Gij kunt gaan. Zij, die gy zoekt, is niet hier!" TWEEDE KAMER. In de verschillende afdeelingen is eene nota met amendementen op art. 1 der wet op het lager onderwijs ter tafel gebracht. Deze nota is ingediend door de heeren Van den Berch van Heemstede, Schim- melpewinck Fan der Oye, Knijper, Fan Wassenaer Catwijck, Teding Van BerkhoutMackayFan Asch van fFijci en Fan Heemstra. In die nota ontwik kelen de anti-revolutionairen hun standpunt. Jl. Dinsdag is de rijks-kweekschool voor onder wijzers te Middelburg, voorloopig gevestigd in het Ï;ebouw van het voormalig prov. gerechtshof van Zee and, geopend, terwijl Woensdag met de lessen een aan vang is gemaakt. LANDBOUW VEETEELT. Volgens bevel van den Privy council mogen vee, schapen en geiten uit Nederland in Enge land niet anders ontscheept worden dan te Glasgow, Goole, Grimsby, Hartlepool, Hull, Littlehampton, Londen, Middlesborough, New castle aan de Tyne, Plymouth, North-Shields, Southampton en Sunderland, en moeten zij binnen tien dagen na de ontscheping geslacht worden. OPENBARE VERGADERING VAN DEN op DONDERDAG den 8 FEBRUARI 1877 des namiddags te 2i uren. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig twaalf leden en de Secretaris. Af wezig, zonder kennisgeving, de heer B. M. Den Boer. I. Dc notulen der vergadering van don 5 Januari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen 1. Dat door de commissie van toezicht op de in richtingen voor middelbaar onderwijs is voorzien in het ouderwys in de Engelsche en Duitsche talen, tijdens de vacature van den leeraar voor die vakken en wel op de volgende wijze: dat de leeraar Van Loghem het onderwijs in beide talen zal geven in de hoogste klasse eu de leeraren dr. Van Campen, dr. Diehl en Kolpa in de andere klassen, zoodat art. 17 der verordening op het middelbaar onderwijs in dezen van toepassing wordt. 2. Dat de rekening der outvaugsten en uitgaven van de gemeente over 1875 van Gedeputeerde Staten goedgekeurd is terug ontvangen, en het besluit tot decharge van den ontvanger aan dezen is uitgereikt. 3. Dat door burg. eu weth. tot leden der com missie van bijstand voor de naai- en breischool zijn benoemd mevr. Van der Bilt La MottheLa Mottbe, mevr. Van MaenenMetgier en mej. W. A. De Jongn, die zich deze benoeming hebben laten welge vallen. 4. Dat tot adsistent Sas- en Buitenhavenmeester is benoemd Gerrit Cornelis Van Blitterswijk, die als zoodauig is beëedigd en in functie getreden. 5. Dat door burg. en weth. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres is gericht, om te verzoeken, dat door de Nederlandsche regeering van de maatschappy Grand Central Beige worde overgenomen de spoorweglijn RoosendaalBreda, waardoor naar hunne meening een einde zal komen aan de onge regelde aankomst der treinen, en dat zy tevens aan verschillende gemeente-besturen hebben verzocht adres sen van adhesie aan den Minister in te zenden, waaraan, blijkens de ingekomen berichten, door velen, uitgezonderd Zierikzee, is voldaan, zijnde tevens een afdruk vau het adres aan elk der leden van de Staten-Generaal en aan den Commissaris des Konings toegezondea. 6. Dat is benoemd tot Surnumerair ter secretarie de heer Daniel Pieter Prumers, die den I Februari als zoodanig is in functie getreden. 7. Dat door den beer M. G. L. Van Loghem tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag is gevraagd als leeraar aan de Hoogere Burgerschool en dat zyn adres is gezonden aau de commissie van toezicht om advies. III. Als ingekomen worden ter tafel gebracht de navolgende stukken, en daaromtrent goedgevonden, zooals bij elk hunner is vermeld: 1. Missive van den Minn van Binn, Zaken, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot het ver- leenen der persoonlyke toelage aan den benoemden leeraar in de Engelsche en Duitsche talen. Foor no tificatie aangenomen. 2. Beschikking van Ged. Staten, dat A. Van Schelven tegelijk de betrekking vau leeraar aan de burger avondschool en hoofd-onderwijzer aan de school der 2e klasse mag bekleeden. Aan den belanghebbende uitgereikt, 3. Brief van den benoemden leeraar dr. B. Koster, dat hij den 1 April in functie zal tredenwanneer by te 's-Gravenhage voor dien tijd ontslagen wordt. In afschrift aan de Commissie van Toelicht mede gedeeld. 4. Missive van Ged. Staten tot bericht hunner goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij de duur der kermis wordt verkort. Op heden gepubliceerd. 5. Idem tot begeleiding van het goedgekeurde 2e suppl. kohier van den hoofd, omslag over 1876. Aan den ontvanger gezonden ter invordering. 6. Jaarverslag der gemeente Maastricht over 1875, In de boekerij geplaatst. 7. Verslagen van den toestand der oefenschool, en van de openbare gezondheidscommissie over 1876. Op te nemen bij het jaarverslag der gemeente. 8. Verslag van de vereenigiug „Help u Zeiven" gedurende haar tienjarig bestaan. Als boven. 9. Kennisgeving van den heer A. Kakebeeke Jz., dat hij het jachtrecht van zijne gronden in bet Goesche ambacht wenscht af te koopen. Ferzonden aau Burg. en Weth. tot het doen van een voorstel. IV. Vervolgens wordt gelezen het rapport en de rekening der bedeeling op den 1 Januari 1877, in gezonden door de commissie ad hoe, waaruit blijkt, dat de outvangsten 444,81», en de uitgaven 376,42» hebben bedragen, zoodat er een saldo is van 69,39, dat de bedeeling heeft plaats gehad aan ongeveer 330 huisgezinnen gelijkstaande met het getal op 1 Januari 1876 bedeeld, en dat is verstrekt brood, Amerikaansch baakspek en turf. Op voorstel vau den Voorzitter worden de stukken met dankzegging aan de commissie voor notificatie aangenomen en de heer Fransen Fa» de Putte als baar voorzitter uitgenoodigddien dank wel te willen overbrengen, waartoe hy zich bereid verklaart. V. Aan de orde is de aanvrage van het Gasthuis- bestuur, om voor de verbouwing van het gesticht aan den wal kosteloos aftestaan 190 centiaren pu- blieken grond. Overeenkomstig het advies der financieële com missie, door burg. en weth. in een voorstel ver-r anderd, wordt dc grond verklaard niet meer teij openbaren dienst bestemd te zijn en aau het Gasthuis kosteloos afgestaan, ouder voorwaarde, dat deze in stelling voor hare rekening neme de kosteD fier be strating van de verlegde opril. - VII. Alsnu wordt gelezen een voorstel van burg. en weth. om hun college een krediet te verleenen van 300 voor den aanleg van plantsoen en wandel terrein bij de Koebarrière. De fin. commissie, hierop gehoord, deelt als haar gevoelen mede, dat het aan gevraagd krediet niet ten bedrage van 300 moet verleend worden, maar stelt als amendement voor dit op hoogstens ƒ125 te bepalen, welk bedrag, volgens hare meeDiog, zal blijken voldoende te zijn, om het terrein in orde te brengen. De Voorzitter zegt, dat het moeilijk zal zijn, om over dit amendement in discussie te tredeu, daar er geen plan of specificatie is bijgevoegd. De heer Busing merkt op, dat de financiëele com missie geen commissie van fabricage is, maar dat zy, als burg. en weth. er prijs op stellen, gaarne plan met speeificatie van kosten wil overleggen.(Hy over handigt beide stukken aan den Voorzitter). De heer Fransen Fan de Putte stelt voor, de stukken te stellen in handen van burg. en weth. om later rapport uit te brengen. De heer jhr. mr. Pompe Vau Meerdervoort ver klaart zich hiervóór, als de tyd maar niet verstrykt, geschikt voor de beplanting. j De heer Fransen Fan de Putte herneemt, dat in de eersie plaats met den meesten spoed zal gehandeld worden, en in de tweede plaats, dat het terein zoo nat is, dat men toch nog minstens 14 dagen moet wachten met de bewerking van den grond. De heer dr. Callenjels vindt het ook raadzaam een nader rapport van burg. en weth. af te wachten, en wat den tijd betreft, kan zyn bedunkens nog tot April met vrucht plantsoen worden aangelegd. Het voorstel tot renvooi der stukken aan burg. en weth. wordt aangenomen. VIII. Eindelijk wordt behandeld eene verordening tot wegneming van rupsennesteo, ontworpen op ver zoek der Regecriug, daar de wet van 26 Ventöse, jaar IV (16 Maart 1796) met art. 471 no. 8 van bet weth. van strafrecht bij de wet van 22 Mei 187$, (Stbl. no. 73) zijn ingetrokken, en de rupsennesten in het geboomte bijzonder talryk zyn. Het ontwerp, waarop de Commissie voor de straf verordeningen is gehoord, wordt gelezen, artikelsge- wijze behandeld eu met eene kleine discussie goed gekeurd, en daarna, in zijn geheel in omvraag ge bracht, met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering is op de gewoue wijze gesloten, 3U3TENLAWD. Nog altjjd heerscht er dezelfde tegenstrijdig heid in de berichten over de redenen, waarom Turkije's grootvizier Midhad-pacha is ge vallen. Als een bewijs daarvan knnnen twee telegrammen dienen, die de Engelsche Timet ontvangt. Het een, nit Weenen, bevat het be richt, dat de val van Midhad-pacha te vreemder was, omdat bij nog al verzoenend te werk ging. Het andere, uit Ëerljjn afkomstig, bericht juist, dat zijn val een gevolg was van zjjne onverzoenlijke en onvredelievende bedoelingen. Maar wat beduiden al die beschonwingen in vergelijking van het feit zelf? Hij, die eene constitutie aan zjjn rjjk schonk, is gevallen als eerste slachtoffer van zijn eigen werk. Art. 113, 4e alinea van die grondwet luidt: Aan Z. M. den Sultan komt het uitsluitend recht toe van het grondgebied des Rijks heu te verbannen, die, tengevolge van geloofwaardige, door de administratie der politie ingewonnen inlich tingen, schuldig bevonden zyn aan vergrijpen tegen de veiligheid des Staats." Op grond daarvan wordt door zjjne tegen standers zjjne verbanning verdedigd, maar treurig voor Turkjje zelf is deze gebeurtenis, omdat de gunstige stemming van Europa, uit gezonderd van Rusland, die iu den laatsten tyd omtrent de Porte heerschte, weer is verflauwd, daar een landwaar zulke intriges plaats grijpen, nog niet genoeg kracht bezit, en meer dan ooit behoefte heeft aan rast en een krachtige hand, om het bestunr te leiden. Die krachtige hand is nu weggeslagen. Nog erger is de val van Midhad-pacha voor Turkije als het gerucht waarheid bevat, dat het optreden van Edhem Pacha als grootvizier slechts een maatregel van overgang is, om tot het herstel van den vriend

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5