1877. N°. 18. Zaterdag 10 Februari. 64ste jaargang. jaarmarkt! Agenten voor liet Buitenland zijnG. L. DAUBE& Co., te Parijs, ?AUs Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. iflCIEELE MEÜEIIEELINÜEIV. BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertectiën worden a 10 et. per regel geplaatst. e boor te-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. ü1l-1-1" i i i 'ji.i'iiimim 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 29 December 1876 is genomen het navolgende besluit, dat door Gedeputeerde Staten van Zeeland blijkens hunne mis sive van den 26 Januari jl, no. 397/98 is goedgekeurd ,Te beginnen met 1877'zal de kermis of jaarmarkt aanvangen den laat6ten Dinsdag in Augustus en ein digen den eersten Dinsdag in September, met bepa ling, dat met het opslaan der kramen enz. niet mag worden aangevangen dan Maandag vóór het begin dei- kermis en deze moeten zijn afgebroken en van de standplaatsen vervoerd op Woensdag na het einde daarvan." Burgemeester en Wethouders vestigen reeds nu de aandacht van belanghebbenden op dit besluit, ten einde moeielijkheden en onaangenaamheden te voor komen, daar 'het besluit en de daarin opgenomen tijds bepalingen streng zullen worden gehandhaafd. Goes, den 8 Februari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTM AM. Blijkens een bij de Regeering ontvangen telegram van eergisteravond is te Emden (Hannover) de veepest uitgebarsten. Dientengevolge zijn aldaar gestrenge maat regelen verordend. Een officieel? bekendmaking in het Dresdener Journal van 6 dezer houdt in, dat ook in de nabijheid van Dresden op eene boerderij de veepest zich heeft geopen baard. {St.- Ct.) GOES, 9 Februari 1877. De Nieuwe Rotterdamsche Courant weet nog beter weg met onze rechtbanken. Zij be weert, dat de Minister van Justitie in zijn ont werp op de rechterlijke organisatie bij zijne nieuwe indeeling nog te weinig rechtbanken wil opheffen. Zoo o. a. zij haalt slechts een veorbeeld aan zouden de justitiabelen in Zeeland even goed gebaat zijn met een recht bank, nl. die te Middelburg. Zierikzee en Goes kunnen beide wel opgeruimd worden. Wij hopen, dat de redactie aan de hand van den Officiëelen reisgids eeDs een tochtje door onze Provincie zal maken, want alleen op grond van dien gids te Rotterdam zulk een oordeel te schrjjven, is zeker zeer gemakkelijk, maar getuigt niet van kennis van zaken. Het eenige, dat daardoor wordt gediend, is het opruimingssysteem. Wij herinneren aan hetgeen door ons in het afge- loopen jaar in no. 126 van ons blad werd ge schreven. De Rederijkerskamer Aurora" alhier gaf Donderdag voor hare leden eene opvoering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Vrijdag 16 Febr. zal de heer De Veer van Amsterdam de aangekondigde lezing in het departement Goes der Maatschappij tot nut van 't Algemeen houden. Alleen leden met een onbeperkt getal dames hebben toegang, evenals zij, die tegen betaling van ƒ1,recht van toegang hebben volgens het reglement. In verband tot eene dading met ambachts gerechtigden te Wclfaartsdijk is door het Rijk voor duizend gulden aangekocht een perceel schor en slik, gelegen vóór den dijk van den Westkerkepolder. De bevolking van enkele gemeenten in Zuid-Beveland kon door ons nog niet worden opgenomen. Wij laten de opgaaf daarvan, zoo als die in het Provinciaal blad voorkomt, hier volgen Rilland 532 m., 485 vr., tot. 1017 inw. Krabbendjjke 656 660 1316 's-Hr. Abtskerke 150 144 294 Hoedekenskerke 532 494 1026 Baarland 363 363 726 Het totaal der bevolking van Zuid-Beveland c. a. bedraagt 17301 «pannen en 17646 vrou wen, totaal 34947 personen. Dat van Noord- Beveland beloopt 3540 mannen, 3594 vrouwen, totaal dus 7134 personen. Geheel Zeeland had op 31 December 1876 eene bevolking van 187046 personen, nl. 92017 mannen en 95029 vrouwen. De statistiek der bevolking van het Ko ninkrijk der Nederlanden over 1875, dezer dagen op last der Regeenng uitgegeven, toont aan, dat de bevolking sedert de laatste volks telling (1 Dec 1869) telkenjare belangrijk is toegenomen. Op I Dec. 1869 bedroeg de be volking 1.764.118 mannelijke en 1.815.411 vrouwelijke, te zamen 3 579.529 ingezetenen; op 1 Januari 1876 was de bevolking 1.884 417 personen van het mannelijk en 1.925 110 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 3 809.527 zielen; zij nam dus toe met 229.998 personen, zijnde 120.299 van het mannelijk en 109.699 van het vrouwelijk geslacht. De geboorteu en huweljjkun namen toe, de sterfte nam voort durend af. Ook de onderofficier De Fouw, van het 8e regiment, van den hoofdcursus te Maas tricht, heeft met goed gevolg het voorloopig examen voor 2en luitenant afgelegd. Het bestuur der Vereeniging van gym- nastiek-onderwjjzers in Nederland" heeft een adres ingediend aan de Tweede Kamer, waarin, met wederlegging van de daaromtrent gemaakte bezwaren, wordt aangedrongen op het verplicht stellen d;r gymnastiek onder de vakken van lager onderwijs. Donderdagmorgen vond men in het por taal der Roomsche kerk in do Yondelstraat te Amsterdam het lijk van een welgekleed man. Hij had zich door middel van een pistoolschot het leven benomen. Men houdt hem voor eeu Duitscher. Eene weduwe onder Langezwaag bevond dezer dagen bij het openen van haar kabinet, dat het slot losgebroken en uit eene lade p. m. 1700 aan geld en bankpapier verdwenen was. Uit een doosje, waarin zich 11 tienguldenstuk ken bevonden, waren 6 weggenomen, doch de overige had men laten liggen. Eene der dienst boden, op welke vermoedens rustten, is gerech telijk verhoord, doch van haar schuld moet geen aanwijzing of spoor bestaan. Naar men verneemt, heeft zich het ge rucht dat het veerschip van Sneek op Idsken- huizen met vier man vergaan zou zijn, gelukkig niet bewaarheid Wel is een te Sneek tehuis beboorende kalkschipper met zijn schip op de Zuiderzee vergaan en zijn do twee opvarenden omgekomen. In den gemeenteraad van Kampen had Dinsdag 11., toen het reeds tamelijk begon te stormen, een curieus voorval plaats. Er werd gedebatteerd over de plek, waar eene nieuwe broeikas voor de bloemen van het plantsoen men besteedt daaraan te Kampen nog al veel geld zou gezet worden. Het voorstel van den burgemeester was: aan den Singel, buiten de stadswallen. Een der raadsleden vond een plaats binnen de wallen verkieslijker, om 't gevaar van overstrooming De burgemeester zeide, dat, sedert de nieuwe Dronther djjk vol tooid was, er geen vrees voor overstroomiug kon bestaan. Het raadslid nam de vrijheid daar aan ie twijfelen en gewaagde van geruchten om trent mindere deugdelijkheid van dien dijk. De burgemeester verklaarde, dat lip daaromtrent volkomen gerust was en zich daarachter gerust te slapen wilde leggen. Er werd conform het voorstel besloten. Twaalf uur daarna liet de burgemeester de bevolking wekken, omdat het water zoo hoog stond en nog een paar nur later was de kostelijke en kostbare dijk over zijner lengte bezweken De gansche schade, door die stad geleden, wordt door de Kamp. Ct. op 3 ton geschat. Het nieuwe stationsgebouw van den Ned. Rijnspoorweg te Rotterdam zal met 1 Maart a. s. in gebruik gesteld worden. De werving van jongelingen voor het wapen der genie bij het leger in Ned. Oost- Indië heeft tot dasver zeer onvoldoende resul taten opgeleverd. {U. D.) Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben zich tot den Min. van Binnenl. Zaken gewend, met verzoek, dat deze, in overleg met zijn ambt genoot van Justitie, het daarheen leide, dat, in het belang van den landbouw en de houtteelt, aan Z M. worde voorgesteld een wetsontwerp aan de Staten-Generaal in te dienen, waarbij het vangen van voor landbouw en houtteelt nuttige vogels en dieren, het verstoren hnnner nesten, het rooven hunner eieren en jongen, en zeker het vervoeren en tekoop uitstallen daarvan, worde verboden. Aan Dr. Vitus Bruinsma te Leeuwarden. In plaats van te voldoen aan de uitnoodiging van onzen chef, om „u van de echtheid van alle in het werk Dr. Airy's Natuurgeneeswijze afgedrukte getuigschriften door inzage der origineele stukben te overtuigen," hebt gij u onledig gehouden met nieuwe aanvallen. Daaruit blijkt duidelijk, dat gij u de buitengewone moeite niet hebt getroost, om de waarheid te vernemen, maar alleen, om op goedkoope wijze in Nederland naam te maken, en aan uw spijt over de spoedige verbreiding van Dr. Airy's Specialiteiten in de valsche veronderstelling lucht te geven, dat gij door uw alles behalve fatsoenlijk en nog veel minder objectief geschreven artikel aan die zoo zeer gevreesde verspreiding der Geneesmiddelen paal en perk zoudt kunnen stellen. Wij laten de beoordeeling van uw ophef gerust aan het gezond verstand Tan het Nederlandsche Publiek over, eu wenschen u alleen te doen opmerken, dat de door u zoo pijnlijk vermiste ongeveer 7antwoorden aan ons huis te Neurenberg zijn opgezonden, omdat die personen het beneden hun waarde hielden aan uw boosaardige insinuatie te voldoen. Deze, uw handel wijze niet in het beste licht stellende, antwoorden zullen wij bij gelegenheid door een brochure ter kennis van het publiek brengen, dat ook daaruit zal vernemen, met welke heerlijke, ja grootsche uitkomsten de echte Dr. Airy's Natuurgeneesmiddelen bij bijna alle ziekten dage lijks worden gebruikt. Terwijl wij u nog aanbevelen ter spoedige genezing van uw ziekelijke opgewondenheid den raad van den onderwijzer Harder (schrijver van het attest No. 159,008) te volgen, teekenen wij met buitengewone hoogachting, F. Ad. RICHTER ClE. Nijmegen, 30 Jan. 1877. Koninkl. Hofleveranciers. anderen: moest gebruiken, teneinde hun 'groote geneeskracht zelf te leeren kennen." Deze heer schreef u immers op uw aanvrage onder ideren: dat gij de Dr. Airy's Geneesmiddelen zelf ADV Ondertrouwd HUBERTUS De WILDE, van Goes, met JACOB A SOETENS. Odd-Vosmeer, TO Februari 1877. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een ZOON: H. G. Van DEINSE, Van Olpen. Krabbendijke, 8 Februari 1877. Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank te Goes, dd. 9 Februari IS77, is Jasi !>e Wit, timmerman, metselaar, herbergier en winkelier te 's fleerenhoek, ver klaard in staat van FAILLISSEMENT, ingaande op denzelfden dag, en zijn benoemd tot Reehter-Comtnissaris de Edelachtbare heer Jonkheer Mr. J. J. POMPE Van MEERDER- VOORT, Rechter in gemelde Rechtbank en tot Curator de ondergeteekende. Goes, 9 Februari 1877. De Curator, P. D. MARGADANT, Procureur. Ten POSTKANTORE GOES~zijn ©FFICIËEEE DIIASIUi;- CrEMSfGElY verkrijgbaar gesteld. De Directeur: VAN DER FELTZ.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1