1877. N°. 16. Dinsdag 6 Februari. 649te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. VERZOEK. De geabonneerden buiten Goes, wier abonnementsgelden over het afgeloopen jaar nog niet zijn betaald, worden vrien delijk verzocht deze te voldoen. Na 15 Februari wordt daarover door de Ad ministratie beschikt. Hoofdelijke Omslag. Inlevei'ius: van Declaratie». POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indie. OFFICIEËLE MEDEDELINGEN. SIgmi berichten en Oversteooiningen. GOËSCHE De uitgave dezer Courant geechiedt Maasdag-, Woebsdao-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J L75. Afzonderlijke nommen 5 ct., met bijblad 10 et. (MANT. Gewone odvertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het tweede suppletoir kohier van den Hooldelijken Omslag voor 1876 door Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 26 Januari jl. no. 40 goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger'ter invordering uitgereikt is, zoodat ieder aangeslagene verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 3 Februari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HA KT M AN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen een iegelijk op, die van het Rijk, de Provin cie of de Gemeente over het afgeloopen jaar 1876 iets te vorderen heeft wegens gedane WERKZAAMHEDEN, LEV ER AN TI EN en dergelijke, om zijne declaratie daarvan, voor hef einde der maand Juni aanstaande, in te dienen bij het bestuur, het college, de autoriteit of den amotenaar, die tot de uitvoering van het werk, de levering als anderszins last heeft gegeven; zullende diegene, welke verzuimen mocht hieraan te voldoen, zieh zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voortvloeiende. Voorts zij in herinnering gebracht, dat bij art. 29 der wet van den 5 October 1841 (Stbl. no. 40), zooals dit werd gewijzigd bij de wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no. 123), bepaald is, dat de Algemeene Rekenkamer feene vorderingen ten laste van den Staat verevent. ie niet terharer kennis zijn gebracht binnen eene maand na het tijdstip, waarop 'de vorderingen, ingevolge de wet van den 8 November 1815 (Stbl. no. 51) verjaard zouden zijn, tenzij, om bijzondere reden, de voldoening van volgens die wet verjaarde of niet tijdig ter kennis van de Algemeene Rekenkamer gebrachte vorderingen, voor de afsluiting der betrokken begrooting, door den Koning mocht worden toegelaten. Goes, den 3 Februari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAU3EEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 9 Febr., 1.'s middags. Via NAPELS, 11 Febr., 5 45 's avonds. Via TRIEST, 14 Febr, 9.40 's morgens. Via BRiNDISI, 16 Febr., 1.'s middags. Via NIEUWEDIEP, 23 Febr., 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Benoemd bij de Gouvernements-Marine tot 3den stuurman Visser, gewezen stuurman ter koopvaardij. Van 31 Dec. 1876 tot 27 Jan. 1877 zijn in het Rijk door longziekte aangetast totaal 108 runderen, tegen 80 in het vorige tijdperk van vijf weken. De Minister van Oorlog heeft ter algemeene kennis gebracht, dat tegen 1 Mei a. s. gelegenheid bestaat tot plaatsing van een hoofdonderwijzer aan de pupillen school te Nieuwersluis op een jaarlijksch traktement van 1200 met vrije woning. Het traktement kan na een zeker getal dienstjaren tot ƒ1500 worden vermeerderd. Ingeval den hoofdonderwijzer geene vrije woning van Rijkswege kan verschaft wordenontvangt hij eene jaarlijksche vergoeding van ƒ300 voor huishuur. Voor genoemde betrekking komen in aanmerking hoofdonderwijzers, niet jonger dan 30 en niet ouder dan 40 jaren, die minstens éen jaar aan het hoofd eener school van gewoon of meer uitgebreid lager onderwijs hebben gestaan. (SI. Ct.) LUW—Mil I H jjjljlljl .BÏNNË~NUMliD8CHE SEISICHTE^, GOES, 5 Februari 1877. Als correspondenten voor de internationale tuinbouwtentoonstelling, dit jaar te Amsterdam te houden, zjju, voor zooveel Z.-Beveland be treft, benoemdte Goes, de heer J. C. Kakebeeke; te Heinkenszand, de heer jhr. mr. C. Van Citters. s-HeerenhoekVerleden Vrijdag kreeg de persoon van H De J. alhier een zoo hevigen aanval van vallende ziekte, dat hij daarbij het leven moest itscbieten. Naar men zegt, was hij daaraan eenige jaren geleden lijdende ge worden, toen hij onverwachts een anderen on gelukkige iu een dergelijk geval beschouwde, wat bij hem grooteu schrik verwekte. Rjj scheen te mediciueeren met een Amsterdamsche specialiteit. Het driejarige kind, dat Dinsdag jl. in eene woning in de Lange Geera te Middelburg door het vuur eener stoof iu brand geraakte, is aan de gevolgen der bekomen brandwonden ovt rieden. Jl. Vrijdagmorgen heeft aan den Nieuwen Neuzenpolder weder eene belangrijke oeveraf- schuiviug plaats gehad, ter lengte van ongeveer 180 meter en ter breedte van 40 meter. Door het opvolgend grond verlies wordt de toestand van den polder alzoo nog verontrustender. Uit goede bron verneemt het D. v. Z.-H-, dat een wetsontwerp, hoedende voorstellen be treflende de droogmaking van het zuidelijk ge deelte der Zuiderzee, bij den Raad van Stale in overweging is gebracht. Naar de N. R Ct. verneemt, is bij de Tweede Kamer ingekomen een wetsontwerp tot invoering van bronzen pasmunt over eenkomende met hetgeen deswege bij de door de Eerste Kamer afgestemde muntwet was voorgesteld. (Zie telegram binnenzijde.) Dr. A. Kuyper is de vorige week uit Nice te 's-Hage aangekomen. Het stoomschip Stad Amsterdamvan de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij, is Zondag de haven van IJmuiden binnengekomen, en, na een tocht van drie uren, onder het lossen van saluutschoten te Amster dam aangekomen. Voorzeker een voor de hoofdstad heugljjk feit. De dienstbode, dezer dagen wegens dief stal, niet zonder verzet uit een woning te Am sterdam gehaald en daardoor in een zeer op gewonden toestand geraakt, is echter niet krank zinnig. Voorloopig is zij op vrije voeten gesteld, ofschoon de zaak gerechtelijk wordt vervolgd. Vrijdagavond is te Amsterdam weder reeds de tweede in die week een dienst meisje, dat op eene bovenverdieping bezig was met »glazenlappen", naar beneden geslagen. Inwendig zwaar gekwetst is zij naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. De Commissaris des Konings in Gronin gen beeft eene missive verzonden aan de bur gemeesters der gemeenten Ulrum Klooster buren, Warffnm, Uithuizen, Uithuizermeeden, Bierum, Delfzjjl, Termuuten, Nieuwe Schans, Baflo, Usquert, Beerta en Groningen, houdende kennisgeving van den Minister van Binnen- landsche Zaken, (ook verzonden aan de andere Commissarissen des Konings) dat, indien ten gevolge van overstrooming in die provincie, behoefte mocht zijn aan dadelijke hulp voor noodlijdenden, hij zich rechtstreeks kan wen den tot administrateuren van het watersnood fonds in Nederland. De Prov. Gron. Ct. maakt melding van eene nieuwe soort van afzetterjj, die te Gronin gen in praktijk wordt gebracht. Zekere bloemist moet nl. uit slooten en vijvers buiten de stad varens en andere wilde gewassen halen en die, netjes opgemaakt en in een bloempot met aarde gezet, voor een betrekkelijk boogen prijs en onder den naam van uitheemsche gewassen aan den man trachten te brengen. Zijn praktjjk gaat zelfs zoo ver, dat hij er afgevallen knoppen van camelias met spelden tusschen bevestigt en die dan, zoo het heet voor een prijsje, ver koopt. Ook moet hij reeds aan eenige dames wit zand, onder den naam van goedkoope guano, als een uitstekend middel om prachtige bloemen te bekomen, verkocht hebben. In 't gesticht te Ommerschans is .dezer dagen een verpleegde opgenomen voor den eersten keer die den ouderdom vau bijna 98 jaren heeft bereikt. Jl. Donderdag vertrokken door Utrecht naar Harderwjjk, om daar hunne afrekening te ontvangen, een detachement koloniale troepen, sterk p. m 60 manschappen, die te VTissingen uit Batavia waren aangebracht; nagenoeg allen hadden den oorlog in Atchin medegemaakt eu waren daarbij gekwetst; velen hunner liepen op krukken. In den gemeenteraad van Rotterdam is medegedeeld, dat de spoorweglijn Mallegat Uelftsc'nepoort (Rotterdam) op 28 Februari ge opend wordt en dat de ofÉciè'ele dienstregeling op 1 Maart aanvangt. "Van de onderofficieren van den hoofd cursus te Maastricht, dingende naar den rang van 2n luitenant der infanterie, heeft o. a. met goed gevo:g het voorloopig examen afgelegd, van het Se reg. II. J. Vanden Bussche; en van die van den hoofdcursus te 's-Hertogenboscb, van het 3e reg. de sergeant Geill. Noord-Beveland. Omtrent den stormvloed van 30 op 31 Januari schrijft men ons nog nader.- Deze stormvloed bereikte een hoogte van ongeveer 2 M. boven gewoon hoog water. De noordkust van N. Beveland werd daardoor zeer aangevallen, en de zeedjjken van dsn Sophia- e i Anna-Frisopolder waren bijna bezweken. Gelukkig, dat het weder kalmer werd, zoodat het gevaar voor het oogenblik gewe ken was. Ware de storm uit het iV.-W. blijven aanhouden, dan zou de Sophiapolder zonder twijfel onder water geloopen zijn. Op korten afstand ten westen de nol van Oudeleek was de zeedjjk over ruim 10 M. tot de halve kruin totaal weggeslagen. Het gedeelte van den zeedijk van den Auna-Friso- polder, westwaarts den Noordweg, werd over een lengte van ongeveer 100 M. tot de helft van het buitenbeloop weggeslagen. Ook aan den Ourust- polder is veel grondverlies aan den zeedijk veroor zaakt. De overige polders aan de noordkust van N.-Bevelaud hebben min of meer schade geleden, doch echter van weinig beteekenis. (Bij vergissing is iu ons vorig nomjner door ons het bericht over den Willem-Annapolder geplaatst on der de mededeelingen over Noord-Beveland. Deze polder ligt op Zuid-Beveland). Men schrijft uit Zoutelande, dat'door den jongsten storm langs den westelijken duinketen van Walche ren op verschillende plaatsen verscheidene afschui vingen hebben plaats gehad en het water veel zand heeft weggevoerd.' Hoogst tréfirig vooral zijn de berichten uit het Noorden des lands omtrent de rampen, die dooi den storm en door 't bezwijken van zeeweringen en dijken zijn veroorzaakt. Niet alleen zijn vele polders ondergeloopen, waardoor de landbouw groote schade heeft geleden, maar ook velen zijn van have. en goed beroofd, en erger nog een aantal menscten heeft op noodlottige wijze den dood iu de golven gevonden. We moeten oas slechts tot enkele be richten bepalen, die uit den aard der zaak nog hoogst onvolledig zijn. Groote verwoestingen zijn aangericht aan de inpol deringen van den Dollart. De nieuwe staten-sluis is verzakt, de dijk er om heen is weggeslagen. De Reiderpolders no. 1 en 2 zijn ingeloopen; zoover bekend is zijn 16 personen omgekomen, 15 worden vermist en men weet niet, waar 25 Italiaansche werklieden, „polakken" genaamd, zyn gebleven. De arbeid van 1876 aan de. staten-sluis is verwoest. De Staatscourant meldt, dat tengevolge van dijk breuk bij Weener de dienst op den spoorweg tus schen Nieuwe Schans eu Ihrhove is gestaakt Tus schen Nieuwe Schans loopen alleen de treinen 8, 1, 6 en 7 Uit Kombuizen wordt gemeld, dat door den hoogen vloed de geheele Westpolder éene zee is.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1