1877. N°. 14. Donderdag 1 Februari. 648te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, 31te Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. VERZOEK. De geabonneerden buiten Goes, wier abonnementsgelden over het afgeloopen jaar nog niet zijn betaald, worden vrien delijk verzocht deze te voldoen. Na 15 Februari wordt daarover door de Ad ministratie beschikt. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. BINNE5WLAMDSCHE BERICHTEN. Hededeclingen van verschillenden aard. -«S3fC>33JUn» GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. De Minister van Oorlog heeft bevelen uitgevaar, digd om, krachtens de artt. 123 en 124 der militie- wet, de milicien-verlofgangers van de lichting 1875, behoorende tot de regimenten vesting-artillerie, onder de wapenen te roepen tegen 1 Maart a. s. De opge komen manschappen zullen met groot verlof naar hunne haardsteden worden teruggezonden op 27 April d. a. v. De examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school-en huis onderwijs zullen voor de eerste maal in het loopende jaar gehouden worden op Woensdag 4 April en vol gende dagen. Zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, behooren zich uiterlijk voor 14 Maart bevorens aan te melden bij den schoolopziener van het districtwaarin zij wonen of van buitenslands ko mende. voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorteakte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Voor den dienst bij den aanleg der Bataviasche havenwerken is door den Minister van Koloniën o. m. ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch Indië gesteld de heer IV. Elenbaas. GOES, 31 Januari 1877. Heinkenszand. Door den storm op Dinsdagmiddag werd uit den molen van J. L. Fau Vessem alhier een der roeden weggerukt. Bath. Heden- (Woensdag) morgen circa 4 uur werd men uit den slaap gewekt door het geroep, dat alles onder water liep. Spoedig bleek, dat het water dan ook tot eene verbazende hoogte gekomen was. Van de herberg van C. Griep af, tot zoo wijd het oog kon zien, liep het water over den zeedijk, die naar den Eugelschen polder leidt, waardoor al wat zich aan de binnenzijde langs de hofstede van A. Blok Cz- tot aan den grintweg bevond, onder water stond. Gelukkig was het water omstreeks 41/2 uur gevallen, doch door het afzakken liep het op sommige plaatsen over den grintweg in de vest tot aau den ingang van het dorp. Ruim 30 gemeten schoon staand koolzaad, behalve ander bezaaid land van den gemelden A. Blok, staan onder water Niettegenstaande den N. W. wind, was in vergelijk van 12 Maart 1876 het water kalm. Zoover bekend is, zijn er geene ongelukken voorgevallen. Ellewoutsdijk. Jl. Maandag viel de dienst meid van den heer B. alhier in den welput, hetgeen gelukkig intijds werd ontdekt, zoodat zij er nog levend kon worden uitgehaald. 's-Heerenhoek. De man, die onlangs alhier eenige voorwerpen ontvreemdde, is, naar men verneemt, een niet onvermogende smid, die zjjne verkeerde handeling alleen uit brood dronkenheid heeft verricht, zonder de bedoeling om zich daardoor te verrijken. Meermalen pleegt hij dit te doen, wanneer hg in be schonken toestand verkeert. De heer Marlet leest Donderdag avond te half zeven op het slot Oostende te Goes, en Vrijdag&youd te zes uren bij M. Minnaar te Wolfaartsdijk. Wij achten het overbodig op eene talrijke opkomst aan te dringen. Vrijdag zal te Kruiuingen weêr een concert gegeven worden door het fanfaren-ge zelschap >Eendracht maakt macht." Tevens zullen worden opgevoerdDe geneesheer of dat heeft mijn commensaal gedaan, oorspronkelijk blgspel in drie bedrijven, door Hubertus Janssen, en Het bedrogen drietalblgspel met zang in J een bedrgf. De gunstige uitslag, waarmeê de vorige opvoering werd bekroond, zal zeker ook nu velen aansporen deze uitvoering bij te wonen. Het eerste stuk is ons zeer goed bekend, en wij durven gerust aanbevelen dit te gaan zien. Zondag heeft een ODgehuwd heer te Mid delburg zich door ophanging van het leven beroofd, en Maandag is een 3jarig kind aldaar, dat met een stoof met vuur in een stoel zat. in brand geraakt; door spoedig aangebrachte hulp werd het vuur weldra gebluscht. De brandwonden zgn niet gevaarljjk. Maandag is te Vlissingen een mau ge vat, die lood had ontvreemd op de werf der koninklijke maatschappij »De Schelde," waar hij werkzaam was. Het Handelsblad bericht met zekerheid, dat de tegenwoordige agent der firma Krupp te Vlissingen met 1 Maart e. k. te Rotterdam zich zal vestigen. Te Vlissingen blijft even wel een agentschap dier firma gevestigd voor den uitvoer van spoorstaven en andere ijzer waren, die aldaar per spoor worden aangevoerd. Ds. J. H. Bonner meldt in de Wekstem, dat de zoogenaamde afgescheiden predikant te Gorinchem, die volgens bericht in onze cou rant van 18 Januari in zulk eene harmonie met zijne vrouw le> fde, dat zij uit pure liefde en trouw een poging deed om hem van een aanslag op haar leven te kunnen betichten, nu of nooit tot de afgescheidene of Christelijke Gereformeerde kerk behoord heeft. Het is zekere M., gewezen en afgezet pre dikant eener kruisgemeente, vroeger horloge maker van b°roep, en die nu voor een hoopje volk te Sliedrecht als predikant fungeert. Voorts bericht ds. Donner, dat de predikant, die bij het spoorwegongeluk te Gladbach, door ons den 20 Januari gemeld, zijne beide bee- nen verloor, ds. Koopmann is, vroeger predi kant te Barendrecht, thans in Duitschland. Hg was op reis naar zijne oude gemeente in Holland. Naar de N. R. Ct. verneemt, is het ontwerp eener herziene kieswet niet alleen bij den Raad van State afgedaan, maar is ook het rapport van den Raad reeds van Ko- ningswege aan het Departement van Binnen- landsche Zaken verzonden Tevens verneemt het blad, dat in dit ontwerp het aantal leden der Tweede Kamer op 84 gebracht is. De beproeving van den Staatsspoorweg over de Maas en door Rotterdam had Dinsdag plaats onder een hevigen regen, vergezeld van storm uit het Noord-Westen. De uitslag was in alle opzichten gunstig; de doorbuiging der kolos sale spanningen over de pijlers der Maasbrug be droeg gemiddeld slechts 22 millimeters (streep). De beproeving ging toe als volgtTien loco motieven met hare tenders bewogen zich over de baan, in twee gelederen geschaard en voor de overbrugging van Koningshaven en Maas brug nog versterkt met zes goederenwagens, over de twee rijen locomotieven verdeeld, elk met 10,000 kilo spoorstaven bevracht. Lang zaam, nauw merkbaar, rolde deze dubbele trein (400,000 a 500,000 kilo zwaar) een kleinen afstand voort, om telkens vijf, tien, of vijftien minuten halt te houden, en ten slotte langs de geheele baan een terugrit te wagen met eene snelheid van tien meter in de seconde. Tot hiertoe heeft de uitkeering niet plaats gehad van de premie ad 1000, uitgeloofd op de ontdekking van den moordenaar van mevrouw Van der Kouwen. Thans is, naar men meldt, de volgende verdeeling vastge steld aan Van Schalen, schrijver van den anomiemen brief, f 250; Hafner, vader van den moordenaar, ƒ250; Jenck, die de ont- dekkiug en de aanhouding te Rotterdam heeft aangebracht, ƒ200; Roeijs, die daarbg zgn medewerking verleende 200; en Manders, agent van politie te Rotterdam, f 100. Yan de 200, die in den vooravond van 11. Donderdag uit het klooster der liefdezusters van den H. Baromeus te 's-Bosch gestolen werd, is Zaterdagavond het Pruisische en Hol- landsche goudgeld, ter waarde van p. m. 150, achter het klooster teruggevonden. Nu te Tilburg de Belgische 2centimea- stukken, waarmede die gemeente overladen is geweest, geheel zgn opgeruimd, ondervindt men daar zeer het gemis aan voldoende pas munt, hetgeen bij het betalen van het werk volk op de fabrieken en werkplaatsen groot ongerief geeft. Men hoopt, dat weldra van regeeringswege daarin zal worden voorzien. Vrijdag trof, bg het schieten ter gele genheid vau een huwelijksfeest te Oosterhout, een jongman de schoonzuster des bruidegoms in de keel. De lgderes verkeert in zorgwek- kenden toestand. Omtrent den brand, die Donderdag jl. te Wittein (Limburg) in het klooster der zusters Redempt risten gewoed heeft, kan worden mede gedeeld, dat daardoor eene schade is veroor-, zaakt van ƒ75,000; alleen het gebouw was voor 50,000 verzekerd Op den dag van den brand werd door de kloosterlingen het 25jarig feest harer vestiging te Wittem gevierd. Bij die gelegenheid was op de bidkamer een altaartje opgericht, dat versierd en met vele brandende kaarsen omgeven was. Gedurende het middagmaal schijnt nu eene der versieringen vuur gevat en dit den brand veroorzaakt te hebben. (N. R. Ct.) Bij Her veld aan de Waal is een schip per, die met een bootje passagiers van de stoomboot wilde halen, met zijn vaartuigje onder de stoomboot geraakt; het bootje kan telde en de schipper verdronk. De dader van de te Zwolle gepleegde diefstallen is gebleken een Amsterdammer te zgn, die reeds vroeger eenige tuchthuisstraf heeft ondergaan. Hedenmiddag trok in de haven te Goes een klein, net bootje algemeen de aandacht. Het vaar tuigje werd door stoom gedreven en is het eigendom van eenige Engelschen, die met hun jacht in de z. g. Kreek naby het Sas liggen. Met het stoombootje jagen zij op wild, en bezochten zij onze gemeente om proviand op te doen. Het stoomschip Drenthe, van Vlissingen naar Batavia, arriveerde den 29u des nachts te 1 uur te Southampton. Als een bewijs der kracht van door stormwind opgezweepte golven moge het volgende dienen. Het is bekend, dat langs de buitenzijden der steenen havenhoofden in zee van het Noord-zeekanaal, bjj wijze van golfbreker, zware blokken van beton worden gestort. Beton is een kunststeen, bestaande in het algemeen uit kalk en tras of portlaDd-cement, met grint en stukken baksteen vermengd, die in de lucht of onder water spoedig versteent. Deze blokken, van langwerpig vierhoekigen vorm, zijn van tweeërlei afmeliug, namelijk van 5 en 10 kub. meter inhoud. Zij wegen respectievelijk elk tie» duizend en twintig duizend kilogram. Aan bet vooreinde van liet'zuider havenhoofd zijn uitsluitend blokken van laatstgenoemde soort gestort. Welnu, by den storm van den jong- sten Nieuwjaarsdag is een dezer 20,000 kilogram zware blokken gelicht, en, na over het 8 meter breede hoofd geschoven en gekanteld te zijn, aan de biuuen- zijde in de haveo terecht gekomen. Opmerkelijk ook is het te zien, boe de blokken, door den stormvloed in beweging gebracht, op elkander hehben ingewerkt, zoodat sommigen met een der kanten tot diep in andere blokken ziju ingedrongen. (Arnh Ct) Volgens ooggetuigen neemt Z. H de Paus zichtbaar af Pius IX, anders zoo spraakzaam, praat in den liatsten tijd wei; ig; hij verlaat zelden zijn slaapkamer en ontvangt daar tusschen 5 en 7 uur des avonds, in een leunstoel gezeten, zijne bezoekers. Ook zjjn geheugen verzwakt meer en meer.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1