1877. N°. 12. Zaterdag 27 Januari. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DATJBE& Co., te Parijs, 316* Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. VERZOEK. De geabonneerden buiten Goes, wier abonnementsgelden over het afgeloopen jaar nog niet zijn betaald, worden vrien delijk verzocht deze te voldoen. ÜFFICIEELE MEDEDEELINGEN. BIIMNE^LANOSCHE BERICHTEN. GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nummert 5 ct,, met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentie» worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Benoemd tot arts voor de krankzinnigen-verple- ging in Nederlandech Indië Dr. B. Van Deinse, laat stelijk geneesheer van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Meereuberg" te Bloemendaal (Noord- Holland), zijnde hij tevens belast mei de betrekking van geneesheer-directeur bij het hulpgesticht voor krank zinnigen te Soerabaya. Z. K. H. de Prins van Oranje, generaal der int., is op II.D. verzoek, eervol ontheven van de betrekking van inspecteur der cavalerie, tevens belast met het algemeen toezicht over het wapen der kon. maréchaussée. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot hoofdopzich. ter der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroo men C. J. Bottemanne Mz. In de maand Augustus aanstaande zal een examen plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. De soldij der onderoflicieren en veidere militai ren van de landmacht en het koloniaal werfdepot wordt over het tijdvak van 1 Februari tot en met 31 De cember 1877 over de dagen, recht gevende op soldij met toelage van brood, verhoogd met twee cents. GOES, 26 Januari 1877. In de Donderdagavond te Goes gehouden vergadering door de vereeniging Volksbelan gen" is opnieuw een comité gevormd voor de Volkszangvereeniging. Naar wij vernemen, zal hoogstwaarschijn lijk de heer Oosterlaar de leiding van die ver eeniging op zich nemen. Verder werd op die vergadering voorlezing gedaan van een schrij ven van het comité voor Vollcsgymnastiekde treurige mededeoling bevattende, dat het comité bij gebrek aan genoegzame deelneming de we- keljjksche oefeningen voorloopig heeft moeten staken. Zoodta echter meerderen zich tot deel neming aanmelden, zal het comité oogenblik- kelijk hare taak weer hervatten. Hansweert. Woensdagavond gaf de in de maand December alhier opgerichte rede- rijkersvereeniging Vriendenkring" hare eerste opvoering, in het bovenlokaal van den heer Luijk, daartoe door den eigenaar, zoowel als door heeren leden der sociëteit, voor die gele genheid welwillend afgestaan. Een zeer talrijke opkomst getuigde, dat de opoffering, welke de leden zich voor die jeugdige vereeniging ge troost hebben, om tot nut en vermaak werk zaam te zijn, naar waarde werden geschat. JAARBOEKJE, uitgegeven door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. TIJDSCHRIFT der vereeniging in het belang aer weezcnverpleging. De HUISVROUW en De NIEUWE TIJD. Het j larboekje is een eersteling, die dadelijk een ieder inneemt door zijn vriendplijk uiterlijk, en die vele nuttige wenken ten beste geeft. Als hg ons verkondigt, dat de Maatschappij 2206 leden telt, en wel in de verschillende afdeelingen: Walcheren 295, Zierikzee 310, Tholen 182, Kruiningen 156, Heinkenszand 338, Noord-Beveland 177, Oostburg 294 en Hulst 454, dan zal het menigeen verwon derd hebben, dat hg niet vroeger ter wereld is gekomen, en dan zal niemand zijn komst onnoodig achten. Hulde doende aan dr. Staring sprak het vanzelf, dat in diens almanak veel moest ontbreken, wat voor den Zeeutcschen landbouwer noodzakelijk is te weten. Het was dien bekwamen landbouwkundige slechts te doen om een almanak voor den Nederlandschen landman te leveren, in Zeeland vraagt de landbou wer naar een Zeeuwsch jaarboekje. Aan die behoefte, is nu voldaanmaar bij het vele goede, dat de eersteling ons brengt, hadden wij gaarne gehad, dat hij van zijn ouderen broeder een rubriek had over- Moge de vereeniging Vriendenkring" eene schoone toekomst te gemoet gaan en voort durend het bewijs leveren, dat het ernst is, op den ingeslagen weg voorttegaan; aan be wijzen van medewerking van verschilllende zijden zal het die jeugdige vereeniging zeker niet ontbreken. Wol/aartsdijk. Donderdagavond hielden de leden van het hier bestaande musschi-ngilde lrnnne gewone jaarlijksche vergadering tot het opnemen der rekening, en om verder prettig bijeen te zijn. Van het besef, dat het ver delgen van musschen meer schade dan voordeel aanbrengt, schijnt men nog niet algemeen doordrongen te zijn, daar het anders onver klaarbaar te achten is, dat verscheidene leden van het rcusschen-gilde zich tevens als lid hebben aangegeven voor de op te richten Dorps- vereeniging ter bevordering van de belangen van den landbouw. Alleen om een gezelligen avond te hebben, hetgeen wel met andere bedoelingen kan bereikt worden, behoeft men toch Diet een gilde in stand te houden dat in dezen tijd geeu recht van bestaan meer heeft De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bjjeeugeroepen op Dinsdag d9n 5 Februari, des middags te 3 uren. De M. Ct. ontvangt nog eenige toe lichting omtrent de reorganisatie der liberale partij, waaraan wij het volgende ontleenen: Da liberale leden der Kamer hebben geen leader gekozen met de bedoeling, dat in hom de partij zou opgaan op den voorgrond stond dat er, zoo dikwpls gewichtige quaestiën aan de orde kwamen, onderling overleg zon plaats hebben; en omdat nu niet altijd de geheele partij bijeengeroepen kon worden, hoeft de heer Kappeyne gewenscht, dat eenige leden aan gewezen zouden worden, met wie hjj, zoo dikwijIs dit noodig was, overleg zou kunnen plegen." Te Vlissiugen is deze week binnenge komen de Vlissingsehe vischslotp De Zeeuw,'" met 200 stuks schelvisch, 150 kabeljauwen en eenige lengen. liet is de eerste visch, die door de nieuwe reederij aan de markt gebracht is. Er werden goede prijzen besteed men zegt, dat de ontvangsten ƒ900,beliepen. Aldaar is het plan tot het bouwen van een groot hotel, in de nabijheid van bet haven-station, vanwege de maatschappij Zee land," thans vastgesteld, en zal het in het aanstaande voorjaar een begin van uitvoering verkrijg m. De bureaus, de stallingen voor vee genomen, nl. ilen dagkalender, die door den lieer Sta ring zoo practisch is ingericht. Wanneer hij dus zijn twfede jaar intreedt, kunnen zijne opvoeders hem gerust zulk een kleedje aantrekken. De wenken, die in Staring's Almanak worden gegeven, zal men misschien wel willen missen, doeh om aanteekenin- gen te doen, teneinde het geheugen tegemoet te komen, zijn die verschillende dagverdeelingen uitmuntend geschikt. Ouder in jaren en op een ander gebied treedt het tijdschrift voor weezenverpleging op. In den tegen- woordigen tijd vooral, nu de quaestie van de wee zenverpleging op Zuid- en Noord-Bevelaod aan de orde van deu dag is, al hooren wij er helaas nog niet veel van moest ieder belangstellende dit tijd schrift lezen. Zoo menige nuttige en practisehe wenk wordt daarin gegeven, van dubbele waarde, daar al het medegedeelde op ervaring steunt. Wanneer voor een de contributie van f 10 voor bet lid maatschap te reel is, wat belet hem zich met een vier of vijftal, des noods met meer, te vereenigen? Eén meldt zich dan als lid aan, de anderen betalen cun aandeel in de contributie, maar kunnen ge regeld het tgdschrift lezen. Ja zelfs in leesgezel schappen, vooral op Beveland, zouden wij 't uiterst geschikt vinden, waaneer het bestuur lid der ver eeniging werd, alleen om de leden de wenken en ervaringen mede te deelen op een gebied, waarop en bergplaatsen voor goederen zullen, naar men verneemt, in verschillende vleugels van dit gebouw gevestigd worden. Op den Westberm bij Neuzen is gestrand de Engelsche stoomboot Colletis. De werkstaking van ruim 70 werklieden aan de zoogenaamde kleine gieterij der heereu L. J. Enthoven en Co. te 's Hage is als geëindigd te beschouwen. Maandagavond kwam te Assen een man uit Groningen en zette zich op de stoep van zeker huis neder. De politie vond hem daar en bracht hem, daar hij niet wel was, bij een slaapstee-houder. Hij vertelde gekomen te zijn van HardiDXveld en zijn naam was De Keizer. Eenige oogenblikken daarna was de man gestorven. Men bevond, dat zijne voeten waren bevroren geweest, en dat bij nog over twee centen kon beschikken. Naar men nader uit Vriezenveen verneemt, is bij rechterlijk onderzoek uitgemaakt, dat het kind, in den koestal van den klompen maker begraven gevonden, bij de geboorte niet geleefd heeft. Men meldt uit Grave, dat de dievenbende, waarvan reeds vroeger melding is gemaakt en die te Sehayk en Geffen varkens heeft gestolen, opnieuw van zi^h heeft doen hooren. Te Deursen is in de vorige week wederom een levend varken door de heeren medegenomen, zonder dat cle bewoners van het huis daarvan iets hebben bemerkt. In de pastorie te Demen zijn pogingen tot inbraak gedaan. Op tien minuten afstands van Grave werd iemand, die van zijn werk naar huis terugkeerde, door een kerel overvallen, die hem zijn geld afvroeg. De aanrander ontving echter van zijn tegenpartij met een blikken tabaksdoos zulk een slag, dat hij op den grond zonk. De aangevallene koos toen het hazenpad. De landlieden uit den omtrek beweren, dat de bende minstens twintig man sterk is, maar ook hier zal 't gerucht wel weer de zaak vergrooten. In een roodververij te Helmond ont stol d Zaterdagnamiddag een hevige brand. De bergplaats van ruwe garens, pakpapieren enz verzekerd voor eene som van 10,000, is geheel uitgebrand. De schade i3 aanzien lijk, de oorzaak onbekend. Tusschen Valkenbergen Heerlen (Limburg) is Dinsdagmorgen een persoon door twee man nen aangehouden en van ƒ700 beroofd. De Justitie doet onderzoek. nog oneindig veel te verbeteren valt. Al is de Huisvrouw een vrucht van den nieuwen tijd, waarin men alles aanwendt, om ook de vrouw hare rechte plaats naast den man in de maatschappij te doen verwerven, toch heeft dit blad met „De Nieuwe Tijd" niets gemeen. De Uuisvrouto beleeft reeds haar 5eu jaargang, en met eere houdt zij deu goeden naam op, dien zij zich wist te verwerven. Practisehe wenken op het gebied van bet huishou den en de gezondheidsleer, waarin eene vrouw vooral te huis moet wezen, worden wekelijks hare lezeressen gegeven. Zeer lezenswaardige hoofdartikelen levert hare redactie en wij kunnen niet genoeg aanbevelen, om, zoo men nog geen kennis daarmee maakte, dit zoo spoedig mogelijk te doen. Die kennisma king zal zoo bevallen, dat men Be Huisvrouw gaarne een vast plaatsje in den huiselijken kring verleencn zal. In het belang van „De Nieuwe Tijd", welk blad in de Lemmer verschijnt, maar waarvan bij genoegzame deelneming eene editie voov lezers buiten de Lemmer het licht zal zien, hopen wij, dat redactie en uit-' gevers steeds moed en werklust zullen behouden als blgk dat het hun niet aan belangstellenden ontbreekt. Bij de heeren Blom Olivierse verscheen nog No. 1 van „Stemmen over Staatkundige en Maatschap pelijke vraagstukken", onder leiding van D. C. Mjhoff. Dit eerste nommer bevat: „Het zedelijk ideaal en het politieke leven van Nederland.'. Daaraan wyden wg gaarne in eeu volgend nommer eenige meerdere regelen.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1