RECHTZAKEN. Afloop Vei'koopingeu en Aanbestedingen. oütbeerljjkste op dé school te leeren, want ofschoon de eischen niet te hoog gesteld waren, konden echter niet alle aanvragers aan het verlangd wordende beantwoorden, hetgeen be stond in dragelijk lezen, schrijven en rekenen. En toch waren deze allen mannen, die onder de wet van 1857 hunne leerjaren hebben doorleefd. Een nieuw bewijs, dat er niet te veel op leerplicht kan worden aangedrongen, daar hoe langer zoo meer bljjkt, dat ook bij de ondergescliiktste betrekkingen eenige kennis wordt vereischt. Op de hofstede van den landbouwer W. Wisse, in den Zuid-Craaiert, gemeente 's-Heer Arendskerke, is Donderda» door den district-veearts een begin van longziekte onder de koeien geconstateerd. Oudelande. In den nacht van Donder dag op Vrijdag schijnt er zich alhier een schrikverwekkend ondier te hebben opge houden; ten minste Vrijdagmorgen werden bg verscheidene inwoners dezer gemeente kippen vermist, die later op den dag vermoord onder heggen en struiken, of ook wel onder den grond begraven, teruggevonden werden. Dat de eigenaars der gesneuvelden daarover minder gesticht waren is licht te begrijpen. Hoewel men terstond op verkenning uitging, is het tot nu toe der politie nog niet mogen gelukken de oorzaak van zooveel ontsteltenis en schade op te sporen. Terloops wezen wij reeds op de vijandige houding der Arnhemsche Courant tegenover de liberale leden der Tweede Kamer, en hoe de redactie van dat blad vooral den heer Kappeyne en zjjne politiek aanvalt. Naar aanleiding der keuze van dien heer tot leader der liberale partij had zij o. a. nog eene geestigheid ten beste gegeven door te zeggen, dat »men de paarden achter den wagen spant door een leader te benoemen, voor dat er eenstemmigheid is verkregen omtrent de meest belangrijke pun ten van regeeringsbeleid. Bet Vaderland noemt dit onjuist en voegt daarbijMaanden lang voor dat men tot de keuze van een leader overging, heeft men in comité-generaal de voornaamste vraagstuk ken van den dag behandeld en van harte hopen wjj, dat onze geestverwanten weldra in de gele genheid zullen komen aan de natie te toonen, dat hun eendrachtige samenwerking in de toe komst voor het „Staatsblad" en dus ook voor het land gezegende vruchten kan afwerpen." De Minister van Oorlog is voornemens om het aantal gehuwden, dat bij elk korps kan zyn, wat de onderofficieren betreft, uit te breiden. Eerstdaags wordt deze verandering tegemoet gezien. Te Zierikzee brak Donderdagavond te acht uren een geweldige brand uit in de werk plaats van den meubelmaker 1 an Schaick in de lange Nobelst raat. Werkplaats en woon- en winkelhuis zjjn geheel in de asch gelegd en een belendend perceel heeft veel schade geleden. De oorzaak is niet bekend de brand moet ontstaan zjjn nadat de werklieden den winkel verlaten hadden. Huis en inboedel waren, zegt men, verzekerd. Stand der pokken-epidemie te Yeere en omtrek sedert 7 tot 18 Januari 1*77. Ongevaccineerdbijgekomen 1, onder behan deling 1. In de jeugd gevaccineerdbijgekomen 1, hersteld 1, onder behandeling 2. In de jeugd pokken gehad: bijgekomen 1, overleden 1, onder behandeling 1. (Af. Ct.) Als eene curiositeit schrijft men uit Arn hem, dat dezer dagen, bij de behandeling der zaak van Thuis uit Zevenaar, die zijne vrouw zou vergiftigd hebben, om eene andere te trouwen, in de door een buitengewoon talrijk publiek bezette zaal van het Gerechtshof aldaar een geval van zakkenrollerij heeft plaats gehad. De politie te Deventer heeft de hand gelegd op een twintigtal jongens van 9 tot 15 jaren, die er reeds lang, zonder dat het ontdekt werd, hun werk van maakten, des avonds bjj verschillende neiingdoenden goede ren te ontvreemden. Naar men aan de Zw. Ct. meedeelt, heeft men de vorige week op een erf, gren zende aan dat van den gemeente-ontvanger te Vriezeveen, de doos teruggevonden, welke in den nacht van 8 op 9 Januari 11. moet zijn ontvreemd. De doos was in elkander getrapt, de vermiste coupons en andere papieren waren er in, maar het geld was verdwenen Te Anna Pauwlona is Donderdagavond door broeiing van steenkolen een pakhuis met 700 heet. steenkolen in de asch gelegd. EERSTE KAMER. In de Zitting van Zaterdag ?ïjn aangenomen: de Vestingbegrooting met 26 tegen 4 stemmende Oor- logabegrooting, na discussie, met 28 tegen 6 stemmen en de hoofdstukken Koloniën en Onvoorziene Uit gaven met algemeene stemmen. De Kamer is op reces gescheiden. KERKELIJKE ZAKEN ik ONDERWIJS. Bath. Naai aa- leiding van het besluit, door het kerkbestuur alhier op 13 dezer jl. genormn, om eene subsidie va - 150 aan den te b- roe en geëxamineerden Catechiseermeester toe te kennen, is door eenige lidmaten, die in den kerkelijken om slag zijn aange lager, aan het provinciaal College van toezicht der hervormde gemeente in Zeeland eer. adre* t<>' gezonden, met dringend verzoek dat door dat College aa dat besl it geene toestem ming worde gegeven. I?e beroepene zou bovendien in de pastorie vrije inwoning hebben. Keeds hebben eenige lidmaten voorloopig hunne zitplaatsen opgezegd. Ds. A. Mac-pherson, pred. te Ooltgensplaat, en bevorens te Axel, is beroepen te Groote Lindt, c a., nu juist het 40ste beroep, sinds hij 2 Maart 1845 in dienst trad. LANDBOUW k VEETEELT. 's-Heer Arendskerke Verleden Zaterdag is alhier eeD publicatie afgekondigd, waarbij de veehouders worden uitgenoodigd den toestand van hun rundvee nauwkeurig na te gaan, teneinde bij de minste af wijking van den gewonen regel, die een verschijnsel van longziekte zou kunnen zijn, in tijds aangifte te doen ter voorkoming van bet verlies der schadeloos stelling bij event neele onteigening. Ofschoon bij de wet van 1870 duidelijk is bepaald, dat bij verzuimde aangifte de schadeloosstelling wegens onteigening is verbeurd, mag deze publicatie wel be schouwd worden als een woord op zijn tjjd, vermits de vau rijkswege aangestelde opzichter bij een ver plicht wekelijksch bezoek van al het rundvee ver moedelijk haarfijn zal Dagaan, of zich ergens teekenen van longziekte voordoen, en bij de geringste ontdekking of den minsten twijfel daarvan aangifte zal doen bij de bevoegde autoriteit. Samenwerking van gemelden opzichter met de vee houders ter bevordering van het doel der veeartse- nijkundige bepalingen, kan in dezen veel onaange naamheden voorkomen. Wolf aartsdijk. Tengevolge van het plan, in de voriire week door de wakkere landbouwers C Zuidweq en G. De Jager ontworpen tot bet oprichten eener Dorpsvereenigiug, kwamen jl. Donderdagavond ruim een 30tal personen bjjeen, die daartoe bereids buuue genegenheid hadden kenbaar gemaakt. Men kwam tot het besluit, die vereenigiug toe te wijden aan de be vordering van den landbouw in den uitgestrektsten zin, en eene commissie werd benoemd, bestaande uit de beide ontwerpers en de lieeren J. P. Snoep, J.J. Pan If eel Dz. en C. Van Damme, om de statuten daarvoor te ontwerpen, en die in eene volgende bijeenkomst voor te dragen, teneinde alsdan, gelijk men zich vleit, die vereeniging tot stand te brengen en daarvoor de bestuursled' n te benoemen. De heer Marlet, die, hij zijn doortrek naar Noord Bevelaud, nog een tijd lang die vergadering met zijne tegen woordigheid vereerde, en met zijne gewone welwil lendheid nog menigen nuttigen wenk ten beste gaf, nam tevtns de uitnoodiging aan, nog een tweede voordracht hier te komen houden, welke bepaald werd op Vrijdag 2 Februari e. k. en waartoe dan het schoollokaal beschikbaar zal gesteld worden. Namens den Minister van Binnenlar.dsche Zaken heeft de Commissaris des Koaings in dit gewest aan de gemeentebesturen dezer provincie voorschriften medegedeeld omtrent de afmaking van longziek vee en van vee, van die ziekte verdacht. De voornaamste daarvan zijn de volgende: Bij voormeld rundvee "orde niemand toegelaten dan zij, die met de verzorging vau het vee belast zijn, of die bij het o- derzoek, de onteigening of afmaking diensten te verrichten hebben. De waar deering van het vee, dat onteigend moet worden, en de afmaking moeten niet aan eigenaars, houders of hoeders van vee opgedragen worden. Tegen te booge waardeering worde gewaakt; zoodra mogelijk na de onteigening worde het vee afgemaakt. Eerst na rei niging wordt de toegang tot de plaats, waar de overblijfselen van het vee zich bevonden, vrijgelaten en het vleesch en de huiden verkocht. Ter zitting van de Arrondissemects rechtbank alhier van heden (Maandag 22 Jan.) zijn de navolgende vonnissen uitgesproken tegen lo. L. D., 25 jaar, schippersknecht, geboren en wonende te Yerseke, thans gedetineerd in het huis van arrest alhier, schuldig verklaard aan eenvoudi- gen diefstal, na vroegere veroordeeling tot cell, ge vangenisstraf van langer dan zes maanden, veroor deeld tot 1 jaar cell. gev. straf c. e. 2o. M. B,, arbeider te Kattendijke. schuldig ver klaard aan diefstal van een loonbediende ten nadeele zijns meesters, en veroordeeld tot 15 dagen cell, gev straf c. e. 3o. A. F., landbouwer te 's-Heer Arendskerke, schuldig verklaard aan mishandeling en veroordeeld tot 25 boete, subs. 7 dageu gev. straf c e. 4o H. v. H 35 jaar, arbeider Ie Krabbendijke, schuldig verklaard aan het desonbevoegd ioopeu latins den spoorweg, en veroordeeld tot 3 boete, suus. 1 dag gev. straf c. e. Op eene in de vorige week te Middelburg door het polderbestuur van Walcheren gehouden aanbe steding is voor de leverantie van ■wormnagels het minst (voor 4700), en voor de leverantie van staaf- en plaatijzer voor spiebouten op een na het hoogst (voor 475) ingeschreven door wed. J C. Massee Zoon alhier. Uitslag der verpachting van BOUW-en WEI LAND te üeinkenszand op 17 dezer le en 2e perceel, 2.11.40 hectare bouwland te Heinkenszand, aan C. t erdonlc, voor 71 per hectare; 3e perceel, 2.94 80 hectare weiland onder Sinouts- kerke, aan J. braamse, voor ƒ90 per hectare; 4e en 5e perceel, 2.80.90 hectare weiland onder Baarsdorp, aan C. I erdonk, voor ƒ113 per hectare. Oppervlakkig schijnt de waarde van het bouwland dalende. In aanmerking genomen echter een verval van ongeveer 15 aren, de verplichting tot overne ming van 1.04.64 hectare bezaaide tarwe voor 200 plus 3%, tot eenmaal braak, tot onbezaaide teruggeving bij het einde der pacht en 15% onkosten, dan komt de pachtsom vrij wel overeen met den tegenwoordigen tijd. ÜÜIT£NLAfóO. Beschouwingen te leveren over hetgeen de toekomst ons brengen zal, vooral niet 't oog op Rusland en Turkije, is eene gewaagde onderneming, die wij niet gaarne willen aan- vaardeu. Wij zullen ons dus alleen bepalen tot het vermetdeu v»d ieiten. De leden der conferentie, te KonstaDtinopel gehouden, zullen volgens de laatste berichten die stad spoedig verlaten. De Russische en Engelsehe afgevaar digden, Ignatüff en Salisbury, zouden hed n ver trekken en de overige gevolmachtigden in den lo. p der volgende week dit voorbeeld volgen. Zaterdag voerde Ignatieff ter conferei-tie een zeer hoog woord. Hp gaf Turkije te verstaan, d-it het niets tegen Montenegro of Servië moest ondernemen en verplicht was dchristenen te beschermen. Toch weigerde Turkije in die zit ting alle voorstellen der mogendheden, waarop lord Salisbury die weigering constateerde en zeide, dat hij de conferentie gesloten achtte. De Russische gevolmachtigde \pees er na_ drukk='li|k op, dat Turkije «eiantwoordeljjk was voor 't eindigen der conferentie. Toch meldt men, dat het vertrek der gezanten geen afbreken der betrekkingen met de Porte in zich sluit, daar het overig personeel der gezant- sch. ppen met de behandeling der zaken belast blijft. De weigering der Porte is een gevolg van het besluit, door den groot.-n nationalen raad genomen, om alle voorstellen der con ferentie te verwerpeD, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten. Die raad werd door 200 leden, oud-grootviziers, minis ters, generalenpacba s, ulema's, de patriar chen der Grieken, Armeniërs, Bulgaren en Katholieken en den joodschen opperrabijn bij gewoond. In die zitting las de groot-refen— dans der Porie een stuk voor, waarin opge somd werd alles, wat de Porte om den vrede te behouden, gedaan had, van het begin van den opstand in de Herzegowina, totdat de con ferentie bijeenkwam, welk betoog met docu menten werd gestaafd. Daarna werd aange toond, dat de besluiten der conferentie on- vereenigbaar waren met de nationale eer. Midhat pacha nam toen het woord en lichtte onpartijdig de eischen van Europa toetelde de concessiën op, die de Porte aan de mogend heden had gedaan, constateerde, dat in geval van weigering de gemachtigden en gezanten Koustantinopel zouden verlaten, stelde de ge varen van een oorlog voor Turkije, dat op het oogenbltk geen enkele bondgenoot heeft, bijna overdreven voor, noemde Oostenrijks onzijdig heid wegens de sterke Slavische bevolking twij felachtig, wees op de ontzaggelijke offers, die een oorlog zou eischen, ook met het oog op den ffnauciëelen toestanden veru aande de vergadering eerst i.a jjp beraad een besluit te nemen. Maar toch wekten zijn woorden oogei blikkeljjk eeu buitengewone geestdrift op. Voor de verwerping der voorstellen voerden het woord de vioegere gr^ot-vizier, die de aanne ming der confeientie-besluiten Tuikije's graf steen noemde Savat paeha Makmoed pacha, de katholieke Armenische bisschop en vooral de vertegenwooidiger van het rabbinaatdie verzekerde, dat zijn geloofsgenooten goed en bloed voor Turkije veil hadden. Herhaaldelijk weerklonken toejuichingen; de Turken stortten tranen van opgewondenheid. Terwijl tengevolge van een en ander de span ning is vermeetderd, doet de Engelsehe pers alle moeite, om Rusland tot kalmte te ver manen De Times raadt den czaar aan af te wachten, in hoever de sultan zjjue belofte gestand doet, om hei voiranigeu in zjjn rjjk in te voeren, en uit te voeren De Moskouer Zeitung slaat een geheel anderen toon aan, en

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2