1877. N°. 10. Dinsdag 23 Januari. 64ste jaargang, KI ES It ECHT. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. De geabonneerden buiten Goes, wier abonnementsgelden over het afgeloopen jaar nog niet zijn betaald, worden vrien delijk verzocht deze te voldoen. DE REDACTIE. Lager Onderwijs. Nationale Militie, POSTERIJEN. Vertrek <lei' brievenmail naar Oosl-lndie. 0FF1CIEKLE NEÜEDEELINCEN. LOTING voor de Nationale Militie. *$ftN£NLANDSCHE BERICHTEN. uOESOIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. VERZOEK. Heeren Secretarissen, die aan ons verzoek om opgaaf der be volking hunner gemeente op 31 Decem ber 1876 nog niet voldeden, verzoeken wij beleefd ons verlangen, zoodra het het hun eenigszins mogelijk is, in te wil ligen. VER OR DER ING, regelende het lager onder wijs in de gemeente Goes. Vervolg en slot.) Art. 5. De avondscholen zijn toegankelijk a. Op de school le en 2e klasse voor kinderen boven den leeftijd van 10 jaren, die of leerlingen zijn der hoog ste klasse van die scholen ot, naar het oordeel der schoolcommissie, genoegzaam ontwikkeld zijn om met vrucht de avondschool bij te wonen. b. Op de school 3e klasse voor leerlingen boven den" leeftijd van 14 jaren. Art 6. Geene kinderen worden toegelaten, die den ouderdom van zes jaren niet hebben bereikt; die aan stompzinnigheid (idiotisme) of besmettelijke ziekte lijden. Ingeval van twijfel omtrent den leeftijd van hen, wier toelating word* verlangd, kan de commissie de over legging der geboorte-akte vorderen. Art. 7. Behoudens de bepalingen van art. 14 worden de leerlingen verdeeld in arie klassen, terwijl iedere klasse in niet meer dan twee ufdeelingen zal mogen worden gesplitst. Art. 8. Het onderwijs is klassikaal; alle kinderen in dezelfde klasse of afdeeling ontvangen hetzelfde on derwijs. Art. 9. De plaatsing der kinderen in de onderschei dene klassen of afdeelingen geschiedt door de hoofd onderwijzers. Zij, die zich met de plaatsing der aan hunne zorg toe vertrouwde kinderen bezwaard achten, kunnen de be slissing der plaatselijke schoolcommissie inroepen. Abt. 10. Het onderwijs wordt geregeld overeenkom stig eene tafel van werkzaamheden voor alle dagen der week, ontworpe door deD onderwijzer en goedgekeurd en gewaarmerkt door de commissie. Een afschrift dezer goedgekeurde en gewaarmerkte tafel wordtaac Burgemeester en Wethouders ingezonden. Art. 11. Geene leerboeken worden bij het onderwijs gebezigd, dan die, welke in overleg met de hoofdonder wijzers door de plaatselijke schoolcommissie zijn goed gekeurd. Art. 12. Gedurende den schooltijd mogen geene kin deren de school verlaten, dan uithoofde van ongesteld heid, of tot het bijwonen van godsdienstig onderwijs. Art. 13. Door de hoofdonderwijzers worden voor éen of meer schooltijden verwijderd: a. Kinderen, die een kwartieruur na den aanvang van den schooltijd ter school komen. b Die niet behoorlijk gereinigd of die aan eenige huidziekte lijdende zijn. c. Die, na bij herhaling te zijn vermaand, de orde in de school blijven verstoren. Art. 14. Aan de openbare gemeente-school der eerste klasse wordt eene vierde klasse van leerlingen toe gevoegd. Op die klasse zijn niet toepasselijk de vorenstaande artikelen 2, de le alinea van art. 6, artt. 8 en 11 en zullen ten aanzien dier klasse gelden de bepalingen in het volgende artikel vervat. Art. 15. Het onderwijs wordt gegeven, met uitzon dering van den Zondag en den namiddag van Woensdag en Zaterdag, dagelijks des voormiddags van negen tot half twaalf en des namiddags van twee tot vier uren. Geene kinderen worden toegelaten, die den leeftijd van twee jaren niet hebben bereikt. Geene leermiddelen worden bij het onderwijs gebe zigd, dan die welke in overleg met den hoofdonderwijzer door de plaatselijke schoolcommissie zijn goedgekeurd. Art 16. Door de plaatselijke schoolcommissie kan de toegang tot de scholen woiden ontzegd aan: a. kinderen van een onverbeterlijk wangedrag; b. kinderen, die voortdurend blijken geven van vol slagen onvatbaarheid. Van deze ontzegging wordt, met opgaaf van redenen, kennis gegeven aan Burgemeester en Wethouders. Zijnde deze vi rordening aan de Gedeputee: de Staten van Zeeland in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 19 Januari 1877. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES, gelet op de 2e alinea van art. 7 der wet van den 4 Juli 1850 (Staats blad no. 37), tot regeling van het KIESRECHT en de be noeming van afgevaardigden ter EERSTE en TWEEDE KAMER, der STATF.N-GENERAAL, noodigt de inge zetenen dezer gemeente uit, om, indien zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan, voor den 15 Februari eex-stkomende, ter secretarie der ge meente te doen blijken. Goes, den 20 Januari 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend.dat het REGISTER van INSCH IJV1NG voor de NATIONALE MILITIE over 1876, voor de lichting van 1877, van heden tot 31 Janunri e. k. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergclegd; alsmede dat gedurende dien tijd tegen register eu lijst bezwaren kunnen worden ingebracht bij den heer Commissaris des Konings in dit gewest, door tusschenkomst van den burgemeester dezer ge meente, zulks op ongezegeld papier en door de noodige bewijsstukken gestaafd. Goes, den 22 Januari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 26 Jan., I.'s middags. Via TRIEST, 31 Jan., 9.40 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 2 Febr 5 45 's avonds. Via BRiNDISI, 2 Febr., 1.'s middags. Via NAPELS, 11 Febr., 5 45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Hiouw, Banka en Palembang niet aan. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft dei maand December 1876. 1. A. Schouten, Amsterdam. 2. G. L Bal, Rotterdam. De Minister van Financiën heeft eene circulaire doen toekomen aan de Gedep. Staten der onderscheidene provinciën, over eene herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. De regelen, volgens welke de Minister zich voorstelt, dat de herziening kan plaats hebben zijn verdeeld als volgt: pachtwaarde, polderlasten, tarief van schatting. Personeel voor de schatting. Hooldcommissie. Schets van den loop van het werk, eerste gedeelte. Schets van het werk, tweede fedeelte. Toestand van het kadaster. Benoeming en ezoldiging van het personeel van de schatting. De Minister verzoekt den uitslag van de overwegin gen der genoemde colleges zoo mogelijk vóór den 20 Februari e. k. te mogen vernemen. HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN. Ged. St. van Zeeland maken bekend, dat het tijdstip voor dien herijk is vastgesteld als volgt: Voor Goes 4—9 11—16,18—22 Juni. Baarland en Bakendorp 23 Mei. Bath 2 Juni. Borssele 16 Mei des namidd en 17 Mei Cats en Colijusplaat 19 en 20 Juli. Cortgene 16 Juli. Di ie wegen en Coudorpe 19 Mei. Ellewoutsdijk en Everingc 19 Mei. 's-Gravenpolder, St. Janspolder, Oost- en Middel- zwake 24 Mei des namiddags. 's-Heer Abtskerke, Sinoutskerke en Baarsdorp 24 Mei des namiddags, 's Heer Arendskerke 15 en 16 Mei des voormidd. 's-Heer Hendrikskinderen4—9,11—16,1822Juni. 's Heerenhoek 16 Mei des namiddags en 17 Mei. Hcinkenszand 15 en 16 Mei des voormiddags. Hoedekenskerke 24 Mei des voormiddags. Kapelle, Biezelinge en Eversdijk 25 en 26 Mei des voormiddags. Kattendijke en Wilhelminadorp 4—9, 1116, 18-22 Juni. Kloetinge 4-9,11-16,18—22 Juni. Krabbendijke en Nieuwland 31 Mei des namid dags en 1 Juni. Kruiningen 30 en 31 Mei des voormiidags. Nieuwdorp 16 Mei des namiddags en 17 Mei. Nisse 18 Mei. Oudelande 23 Mei. Ovezand 18 Mei. Rilland en Maere 2 Juni. Voor Schoreen Vlake 25 en 26 Mei des voormiddags. Waarde en Valkenisse 31 Mei des namiddags en 1 Juni. Wemeldinge 28 Mei. Wissékerke (Z.-B.) 49, 11—16, 18—22 Juni. Wissekerke en Geersdijk (N-B.; 17 en 18Juli. Wolfaartsdijk 14 Mei. Yerseke 29 Mei. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft bepaald, dat die loting zal plaats hebben in de gemeen ten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aan gewezen Gemeenten, waar de loting zal plaats hebben. Cortgene. Goes. Goes. Kapelle. Woensdag) 9* uur" 14Februari. jq I 9 Woendag I i2i Februari.! 11 Donderdag 22 Februari. Vrijdag 23 Februari. 102 Aan die loting moeten deelnemen de betrokken per sonen uit de gemeenten Cortgene. Cats. Colijusplaat. I Wissekerke Goes. Borssele. 's-Heerenhoek. Heiiikenszand. Wolfaartsdijk. 's-Heer Arendsk. Ellewoutsdijk. 1 Driewegen. I Oudelande. I Ovezand. Nisse. Baarland. Hoedekenskerke. I's-Gravenpolder, j' 8 Heer Abtskerke. f Kattendijke. Kloetinge. Kapelle. Wemeldinge. IJerseke. Kruiningen. Rilland. Bath. Krabbendijke. Waarde. Schore. GOES, 22 Jannaii 1877. Naar wij vernemeu is Maandag 11 B. V. P., uit Yerseke, naar het huis van arrest alhier overgebracht, daar hij verdacht wordt van zich aan valschheid in geschrift te hebben schuldig gemaakt, door onder eene schuldbekentenis ten zijnen behoeve de handteekeniog te hebben geolaatst van A. M. V. O. te Colijnsplaat. Ten nadeele van den heer Dobbe/aere, al hier, heeft J. G. Den B., een gewezen bediende, na de dear van het pakhuis, met verbreking van de sluiting, te hebben geopend, zich de vrijheid veroorloofd eenig zich in dat pakhuis bevindend aardewerk, bestaande uit spoelkom men, kopj 's, schoteltjes, benevens schaaltjes en andere voorwerpen als het zijne te beschouwen, en die naar zjjne woning te vervoeren, zonder daartoe aan den eigenaar verlof te hebben ge vraagd De commissaris van politie vond die voorwerpen dan ook in de woning van Den B aan wien ter zake van die genomen vrjjheid de vierschaar der justitie thans vragen zal om het bewijs over te leggen, waarbjj hem door den eigenaar verlof tot wegvoering van dïe voorwerpen is gegeven. De hernieuwde ken nismaking van den heer D. met den beschuldig de is zeker niet van de aangenaamste. Reeds vroeger toch heeft Den B. op andere wijze den heer D benadeeld. s-Heer Arendskerke. De bodeloop van hier naar den Nieuwen Craaiert, ter be zorging van en ter afhaling van brieven etc. van de posterij, waarvan in uw nommer van jl. Donderdag melding is gemaakt, zal met Februari a. 8. een aanvang nemen. Verscheidene sol licitanten hebben zich aangemeld, waarvan eenigen buiten aanmerking zjjn gebleven om dat zjj te oud waren. Bjj de overigen is het weer duidelijk gebleken, hoe treurig bet is, wanneer men in zyne jeugd de gelegeuheid laat voorbijgaan om ook zelfs het aller-on-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1