fauziE] Nieuwe en Goedkoope MUZIEK, F. Kleeuwens Zoon, te Goes, Bij de BOEK-, PAPIER- en MUZIEKHANDELAARS KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN Comité tot wering ran Schoolverzuim te does. STATISTIEK fiBN NUTTIGE NUTS-AVOND. (Muzikale Correspondentie van DESFOSSEZ Co.) slechts 6 cent per pagina en omslag*, JPer telegraaf. Heden is de beraadslaging trter Hoofdstuk V voortgezet. De discussie beeft alleen geloopen over de afdeeliug Waterstaat. Daarbij werd door de henren Fan Follenhoven, Bortiu», Eyiinga, Tincoffs en Virulg sterk aangedrongen op krachtige voltooiing van den Rotterdamschen waterweg in het algemeen belang. De Minister beloofde, dat, voor zooveel mogelijk, krachtiger gewerkt zou worden. De heeren Hartien en Den T«x drongen aan op verbetering der Keulsche vaart; de Minister wees op de moeielijk- heid eener te nemen beslissing tussehen de verschil lende plannen. De heeren Rijckevonel en Van Pallandt bespraken de voorzieningen tegen overstroomingeo in Noord-Brabant en Gelderland; de Minister betoogde, dat deze zaak ernstig onderzoek eischt. Hoofdstuk V is daarop aangenomen met 34 stemmen tegen 1. Hoofd stuk Marine is unaniem aangenomen na kort debat. Hoofdstuk Financiën is, na eenige discussion ook in verband met de afstemming van de muntwet, aange nomen met 32 tegen 2 stemmen. De begrooting voor Suriname en Curasao is met algemeene stemmen aan- genomtn. De Minister heeft gezegd, dat er uitzicht bestaat tot opheffing der schorsing immigratie van Britsch-Indische Koelis. Morgen Oorlog ea Koloniën. Het kieacollegie der herv gemeente alhier heett het volgende drietal predikanten opgemaakt.- de heeren Talma, Cordes en Moquette, respectievelijk te Voorst, Vorden en Sneek. 's-Hberekhoek. Het blijkt, dat de gewoonte van eenige ringpredikanten om hunne beurt aftestaan aan zoogenaamde onbevoegden, heeft opgehouden. Dit ver hindert evenwel niet, dat deze laatsten toch nu en dan optreden buiten die verplichte beurt, tot groot genoegen van velen, getuige ae aanzienlijke opkomst, en vermoedelijk wel tot voordeel van de armenkas, omdat in den regel honderd menschen meer geven dan dertig. Er schijnt echter vrees te bestaan, dat de kerkelijke overheid maatregelen zal nemen om het optreden van de onbevoegden geheel te verbieden, waaruit zal vol gen dat, bij eene schijnbaar onmogelijk te vervullen vacature, slechts éene godsdienstoefening op iederen Zondag zal gehouden worden, geleid door ringpredi kanten en bijgewoond door weinig hoorders, omdat de ervaring ait leert. De collecten zullen dan buiten de kerk dienen ver meerderd te worden, want de geschiedenis van andere gemeenten leert niet, dat weinig menschen veel geven. Als men nagaat, dat de ontwikkeling van het volk nog achterstaat bij die der predikanten en om die reden misschien hunne leeringen niet in den smaak val len, of let op het feit, dat sommigen na de door hen geleide godsdienstoefeningen eenigen tijd in de herberg door brengen, 't welk tegen den zin van het volk plaats heeft, dan is bet niet te verwonderen,dat liever een onbevoegde wordt gehoord, die een tegenovergestelde richting volgt in leer en Zondagsviering. Maar dewijl het te voorzien is dat de strijd hier zal worden verloren, zal het genoegen van korten duur zijn en er niets anders over schieten dan al het mogelijke aantewenden ter ver krijging van een eigen predikant. Op het drietal naar Groningen komt o. a. voor ds. De Jonge, te Brussel. Tengevolge van de synodale bepalingen in de aannemingsquaestie heeft een der predikanten te Zalt- Ostein. Plaat* Voorwerpen. luformatiêa 22 Jan. 's-Heerenhoek, vaamhout en spaand.. Prumers. 24 Coljjnsplaat, hofstede inet wei en bouwlanden, V. d. Moer. 25 Wemeldinge, korenmolen enz., I'aardekooper Kakcbeeke. 25 Heinkenszaud, Inspan en beestiaal, Karseboom. 25 Heinkenszaud, huis en erf, Pilaar. 25 Horssele, kaphout enz., Pilaar. 26 Ondelande, houtwaren, Prnmers. 29 Goes, afbraak, Van den Busscbe. 1 Febr. Waarde, Inspan, Rembges 1 22 Feb. Hoedekensk,, boereninspan, Pilaar. 8 Febr. 's-Heer Abtskerkc, inspan, I'aardekooper Van den Hussche. 14 Biezelinge, Inspan en bsestiaal, I'aardekouper üt v. d. Bussche. 15 Raarland, inspan, Schollen. 16 Wemeldinge, Inspan en bcestiaal, Paardekooper v. d. Bussche 19 Heinkenszand, inspan en meub goed., Liebert. 22 Rilland. inspan, A. kakebcekc. 23 Kruiningen, inspan, Bcmbges. 26 Kruiningen, boereninspan, Van Dam. 28 Kloetinge, (De Hol- landsche Hofstede)inspan, Pilaar. 28 Kruiningen, meub. goederen, Rembges. 1 Maart, 's-Heer Arendsk., boereninspan, Van Dam. 2 's-HeerArendsk., hnish. goeder., Van Dam. 2 Wolfaartsdijk, boereninspan, Kabebeeke. 7 Wemeldinge, boereninspan, Kakebeeke, 7 's-HeerArendsk., boereninspan, Pilaar. Borum,el aan zijne catechisanten beVend genmakt, dat er in bet voorjaar geen aanneming tot lidmaat zal plaats hebbeu. (N. R. Ct.). Benoemd tot hulponderwijzer te Kloetinge de heer J. S. Roosma, te Abbenbroek. Schoolbl OVER DECEMBER 1876. Op de School D klasse waren gedurende deze maand 146 kinderen. Onder dezen waren 114 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 31 n van 1—10 verzuimen, en 1 n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was l4/u> percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden tegen 7/io percent over dezelfde maand in 1875. Op de School 2* klasse waren 194 kinderen, waar onder 168 zonder eenig verzuim, 22 die van 1—10 verzuimen, en 4 n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 17n> percent tegen 1*/» percent over dezelfde maand in 1875. Op de School 3" klasse waren 247 kinderen, waaronder 164 zonder verzuim, 67 met van 110 verzuimen, 16 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 64/u> percent tegen Tl ia percent over dezelfde maand in 1875. Op de Weeeen- en Armenschool waren (zonder de weezen) 64 kinderen, waaronder 35 zonder eenig verzuim, 20 met 1—10 verzuimen, 9 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was ll'/i» percent tegen 9?/i» percent over dezelfde maand in 1875. Op de bijzondere School waren 216 kinderen, waarvan 164 zonder eenig verzuim, 38 met van 1—10 verzuimen, 14 boven 10 n Het gemiddeld verzuim was 4 percent tegen 24/io percent over dezelfde maand in 1875. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo December 1876 bedroeg 5 sl/ioo percent tegen 4 Klm pereent over 't zelfde tijdvak in 1875. 't Was er recht gezellig! 't Deed mij denken aan vroegere avonden, die ik vreesde, dat zoo lang zamerhand uit de mode zouden geraken. De stijve étiquette, die de daipes en heeren van elkaar scheidt, en elk afzonderlijk vereenigt als een aantal ncon- spirateurs of conspiratrices" was verdwenen. Het Nut toch houdt veel te veel van de vrouwen en is te geer voor samanwerkmg vaar de beide sexea, om zoo'n scherpe afscheiding te doen voortduren. Nu zat men gezellig aan tafeltjes, men kon in de pauze met elkander naar hartelust praten, men kon eens knikjes geven aan goede kennissen, en eens deftiger buigen tegen minder fideele bekenden; men kon eens oversteken en met zijne overburen een praatje maken, in 't kort, de uitvinder of zou 't soms eene uitvindster geweest zijn? ver dient lof voor de goede gedachte, om eens te breken met den gewonen sleur, die in den laatsten tijd de bijeenkomsten van het Nut meer stijf dan prettig, meer koel dan aangenaam deden zijn. En 'tjonge geslacht was ook ruimschoots aanwezig, om tegenwoordig te zijn bij de bekroning van een der zijnen. De kleine geredde met zijne gelukkige ouders en zijn broertje zaten aan de rechter- en de redder aan de linkerhand van den spreker, dr. E. Moll, die, volgens zijn zeggen, zijn zwanenzang zou houden, en ons een gedeelte van den avond bezig hield met eene voordracht over: «De strijd tussehen recht en liefde," waarin hij, na voorbeelden uit de geschiedenis der Israëlieten, Grieken, Romeinen en uit ons dagelijksch leven, de liefde tegenover het recht op den hoogsten troon plaatste, en door geestige zetten aantoonde, hoe vaak alles volgens recht en wet wordt gehandhaafd, zonder een klein plaatsje voor de liefde over te laten. Hij wekte op, om op elk gebied toch ook om die liefde wat meer te denken, en de handhaving van het recht daarmee gepaard te doen gaan. Als vanzelf bracht het onderwerp hem op de daad, het redden van een drenkeling welke op dien avond zou worden herdacht. In hartelijke woorden sprak hij den jongenheer J. E. Bakhuis toe, die daarna uit handen van den geredde de hem toege kende medaille ontving. In zijn toespraak baddr. E. Moll o. a. gezegd, dat sommigen die daad zulk eene belooning misschien niet waardig keurden, en dit gaf den bekroonde aanleiding, om, na eenige woorden van dank, den wensch uit te drukken, dat de geredde later zou toonen, wél waard geweest te zijn gered te worden. En de leerlingen der H. B. school spraken in luide toejuichingen hunne ge- lukwensching uit over de eer, hun makker te beurt gevallen. Het kan zeer nuttig geweest zijn, dat zjj daarbij tegenwoordig waren. Zij hebben gezien, dat het Nut goede daden waardeert, en later kunnen zij, bij de herdenking ervan, zich wellicht opgewekt gevoelen, om mee te werken aan het groote doel, dat het Nut voorstaat. Na de Pauze las de heer C. Risseeuio nog een losse schets voor over eene reisontmoeting, en droeg de heer La Motthe Ter Haar's. nAan den jongen graaf van Parijs" voor. Daarmede werd deze nuttige Nuts-avond besloten. IS GEVESTIGD EEN DEPOT VAN De CATALOGUS, die op franco aanvrage bij bovengenoemde firma a IS ct. verkrijgbaar is, bevat nu ruim 4500 nummers. De MUZIEK, die, wat papier en notendruk aan gaat, vele origineele uitgaven in duurzaamheid eu duidelijkheid overtreft, wordt berekend tegen en is dus ook uit een financiëel oogpunt ver boven andere uitgaven te verkiezen. Op verzoek worden de Catalogussen en de stukken ook ter bezichtiging gezonden, mits voor een zorgvuldige en spoedige terugzending wordt zorggedragen. Goes. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 6