Bijvoegsel van de Zaterdag 20 -No. O, Januari I8TT. Heinkensxand. Naar men verneemt is de man, wiens ongeassureerde woning op het einde der vorige maand door brand vernield werd, door algemeene medewerking der leden, behoorende tot zjjn kerkgenootschap, reeds in staat gesteld eene nieuwe woning te bouwen. Op de keper beschouwd komt derhalve deze handelwijze vrij wel overeen met de werking der verschillende assurantie-maatschappijen, want, ofschoon het grootste bezwaar tegen deze daarin schijnt te bestaan dat vooruit wordt geloopen op de ramp, wat als gemoedsbezwaar geldt, vindt dit eigenlijk toch ook plaats bij gene, daar oDwillekenrig wordt gesteund op de hulp der medeleden. Toch komt de laatste voor- deeliger uit door besparing van administratieve kosten en zon in zoover te prefereren zjjn, indien het geringe ledental niet de oorzaak was dat ieders aandeel in de vergoeding natuur lijk aanmerkelijk hooger is. Hisua/tste Toeriolxt. Mededeelingen van verschillenden aard. H] BSMNEMLANDSCHE BERICHTEN. GOES, 19 Januari 1877. Door de rederijkers-vereeniging Ons ge noegen" te Middelburg zal, volgens annonce in ons hoofdblad, Zaterdag 27 dezer, met medewerking van het aldaar bestaande muziek gezelschap Accelerando", onder directie van dên heer J. F. Liesoy eene uitvoering worden gegeven op het slof Oostende alhier. De helft der netto opbrengst wordt voor de (Economische Spijsuitdeeling bestemd, en daar om vestigen wp de aandacht op deze uitvoering. De dader van de verschillende diefstal len, gepleegd onder 's-Heerenhoek, is ontdekt en gearresteerd. Het was een zekere H. F., smid te Eondekerke, en hij is Donderdag in het huis van arrest te Goes overgebracht. Naar wij vernemen heeft hij eene volledige beken tenis van het door hem gepleegde afgelegd Donderdag werd in het huis van arrest alhier nog overgebracht M. V. Ooud 25 jaar, ongehuwd, werkvrouw te Koewacht, ver dacht van op den 6 Januari 11. net kind, waarvan zjj in de woning van den rjjks-ont vanger te Roode Sluis, gemeente Overslag, was bevallen, te hebben vermoord, door het in een privaat te werpen, waarin het den 15 Jannari jl. door een arbeider, welke toeval lig den put ledigde, werd ontdekt. Men deelt aan de Nieuwe Goessche Courant mede, dat van 11 Sept. 1876 tot 1 Jan. 11. te Yerseke 8432 vaten oesters zijn afgeleverd. Ieder vat houdt gemiddeld 1000 stuks. Van deze zijn een groot gedeelte verzonden via Vlissingen naar Londen. Deze kostten in Sept. 5 en thans 7 per 100, zoodat gedurende dien tijd gemiddeld voor f 505,920 is ver handeld. In het afgeloopen jaar zijn te Middelburg binnen gekomen 53 zeeschepen, te zamen metende 27,469 ton. Bij het gemeentebestuur van Middelburg is van een onbekende een som van /"500 ont vangen ter verfraaiing der bolwerken en sin gels aldaar. Och, werd dit voorbeeld ook hier eens nagevolgd! Drie matrozen, die jl. Maandag van het stoomschip Friesland te Vlissingen zjjn ont vlucht, zjjn Woensdag nit het Huis van ver zekering te Middelburg naar Hellevoetslnis over gebracht. Woensdag is nit het Hnis van verzeke ring te Middelburg naar 's Hofs gevangenis te '•-Hage overgebracht de persoon van lzaak Timmerman, geboren te Biervliet, laatst gewoond hebbende te Oostbnrg, beschuldigd van in October van 't vorige jaar zjjne vrouw te hebben vermoord. Men schrijft uit Zierikzee, 17 Januari. In de gisterenavond alhier gehouden vergade ring van het Departement van Nijverheid was o. a. ter aanschouwing ter tafel gebracht een monster van cichorei, bereid in de gemeente Onwerkerk in Duiveland, uit aldaar geteelde en verder bewerkte wortelen. In verband met den achteruitgang der meekrapcultnur en met het oog op de vele kostbare mee stoven (ruim een twintigtal), die hier op de eilanden Schouwen en Duiveland staan en voor en na zullen moeten vervallen, is deze eerste welgelukte proeve van cichorei bereiding van belang te achten voor den landbouw. Indertijd was op de cultuur van cichoreiwor tel en de bereiding daarvan in de meestoven de aandacht der landbouwers gevestigd. De aanvankelijke uitkomst der genomen proeve heeft de gegrondheid van die gegeven wenken genoegzaam bewezen. Door tal van ingezetenen uit IJzendijke, Schoondjjke, Biervliet, Groede, Breskens, Wa terlandkerkje enz. werd onlangs een verzoek schrift gezonden aan den Minister van Finau- cien, om het registratiekantoor van Sluis een moeilijk te bereiken uithoek van dit dis trict te verplaatsen naar het middelpunt Oostburg. Onlangs kwam daarop zonder dat eenige notitie van de bezwaren der adres santen geuomeD werd eeue afwijzende be schikking. Het voornemen bestaat om binnen kort een nieuw gemotiveerd adres om verandering van den bestaanden toestand in te zenden. Het nieuwe wetsontwerp tot regeling van het onderwijs bjj de K Militaire Academie zal weldra de Tweede Kamer bereiken. Het aan de Rjjkslandbouwschool te Wa- geningen verbonden proefstation is geopend. De toestand van de beide zoontjes van den Prins Von Wied is aanmerkelijk verbeterd. Een geljjk geval als te Kockengen ge beurd is, wordt ook uit Kooteu (Friesland) om trent het hardglas medegedeeld. Iemand aldaar had een drinkglas uit hardglas in gebruik. *s Ochtends aan het ontbijt zittende, terwijl het glas door niemand werd aangeraakt, sprong het met een harden slag in honderden stukjes uiteen. Zijn deze beriebten waar, dan strek ken zij zeker niet tot aanbeveling van het nieuwe fabricaat. Te Leiden leeft nog een man, die in Januari 1807 van onder de puinhoopen, door het springen van het buskruitschip ontstaan, is gered. Hij is 85 jaar oud. Te Stadskanaal geraakte Zaterdagavond de muziekmeester S. M., waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water. Ofschoon oedig op het droge gehaald, was hij reeds dood. Hij is reeds de vijfde iu genoemde gemeente, die in 1877 op die wjjze is heengegaan De 15jarige dochter van den heer P. te Steenwjjk, kwam van een avondbezoek thuis en had het ongeluk met haar regenmantel een petroleumlamp omver te werpen. Hare klee deren vatten vlam en zjj verkreeg zooveel brand wonden, dat zij den volgenden ochtend bezweek. Hare ziekelijke moeder, die te bed lag, wilde haar schielijk helpen, doch brak bjj het uit stappen van het bed haar been. De koers ter beurze te Amsterdam van heden was als volgt: Spanje 12l/sNicolaï 703/8, Orel-Vitebsk 781h, Rusland 1875 174 Zilveren metalliek 53 '/s. Alles onderging eene verlaging. Volgens een aldaar loopend ge rucht heeft de Porte de voorstellen ter con ferentie verworpen. Reuter telegrafeert, dat de leden van den al- gemeenen raad ia Turkije met eenparige stemmen hebben besloten de voorstellen der conferentie te verwerpen, als strijdig roet de integriteit, de onaf hankelijkheid en de waardigheid van het rijk. Uit Parijs meldt men echter, dat de Porte concessies doen zal met betrekking tot de qnaestie der gou verneurskeuze, maar standvastig hare meening ten aanzien van de qnaestie der commissie van controle handhaaft. Het vertrek der ambassadeurs blijft der halve nog altijd waarschijnlijk. Prinses Karei van Pruisen, zuster der keizerin van Duitschland, is overleden. De vormelijke herstelling der goede betrekkin gen tusschen Nederland en Venezuela laat nog steeds op zich wachten. Bjj voortduring bestaat er echter ook van de zijde van Venezuela toenadering. De gespannen toestand is geheel geweken. (Fad.) Volgens een telegram uit Bern zijn al de Nederlandsche koloniën, benevens die van Spanje, Brazilië, Ceylon, Straits-Settlements, Labuan, Trinidad, Britsch Guyana, de Bermudas-eilauden en Mauritus met 1 Juli in het internationaal postverkeer opge nomen. Hongkong en Japan treden terstond toe. De voortzetting der suikercooferentie zal ver moedelijk plaats vinden den 6 Februari e. k. Alleen gedelegeerden der tractaat- mogendheden zullen aan de conferentie deelnemen. De Nederl. gedelegeerden zullen voorzien zijn van nadere instruction der regec- riug naar aanleiding der beraadslagingen, welke ver leden jaar ad referendum te Parijs plaats hadden. Indien dan zoo schryft de Minister in zijn ant woord aan de Eerste Kamer onverhoopt van internationale regeling der helling van den suiker accijns zou moeten worden afgezien, zal Nederland zich uit die onderhandelingen terugtrekken, vry van alle banden met andere rjjken. Een der conducteurs op den trein, die Woens dagmorgen van Grouau naar Enschedé stoomde, zqg op den spoorweg een hondje loopen, en terwijl hij, nieuwsgierig naar den afloop, naar het beestje keek, had hij het ongeluk te vallen en onder den trein te geraken. Hij bleef plat op den grond liggen, tot de trein over hem heen was, en kwam er met eene lichte kneuzing aan het been af. Het hondje was vermorzeld. Betreffende het spoorwegongeluk in Gladbach, op Dinsdagnamiddag, wordt van daar gemeld: De omstreeks 3 uur uit Dusseldorp aankomende personentrein was op een verkeerd spoor, tengevolge waarvan eene andere locomotief hem in de flank liep. Twee personenwagens werden verbrijzeld, zoo dat de personen, die zich daarin bevonden, zeer zwaar gekwetst werden. Vijftien personen hadden arnn- of beenbreuken of andere zware verwondingen. Het was vreeselijk het gekerm van de ongelukkigen aan te hooren. Een predikant o. a. had de beide bee- nen gebroken, die terstond in de wachtkamer door de ter hulp gesnelde artsen werden geamputeerd. De gekwetsten zijn deels in logementen, deels in ziekenhuizen opgenomen. Door de Éngelscbe regeering is eene belooning van 100 pond sterling uitgeloofd voor dengene, welke aanwijzingen kan doen, die tot de aanhouding kunnen leiden van den moordenaar Charles Peace, zich ook noemende George Parker en Alexander Mann, van beroep schrijnwerker, lijstenmaker, horlogemaker koopman in oleografiën, gravures en teekeningen, oud 46 jaren, hoewel hy er 10 jaren onder uitziet. Zijn signalement is lang 5 voet en 4 of 5 cM. (Éngelscbe maat), slank en mager, haar, baard en knevels grijs, byna wit, loopt met kromme beenen, lispelt en mist een of meer vingers aan de linkerhand. Eene gravure van den Monde Rlmtré stelt de illuminatie te Konstantinopei voor by gelegenheid der afkondiging van de grondwet. De illuminatie onderscheidt zich van de westersche niet de buizen zyn verlicht, maar de menschen zeiven zyn met lampions behangen. In den staat Iowa bevindt zich eene gemeente van socialisten of liever communisten. Zij bewoont een streek Amana geheeten, op 120 uren afstands van Davenport en telt 1450 leden. Dezen, meest van Duitschen oorsprong, hebben alles met elkander gemeen en gevoelen zich zeer gelukkig, wat vooral daaraan te danken is, dat de gemeente rijk is. Zich zeiven betitelen zij met den naam van ware broe ders der ingeving. Hun geestelijk boofd of profetes is eene vrouw van 80 jaren. (Kerk. Ct.) EERSTE KAMER. In de Memorie van antwoord betreflende de spoorwegbegrooting deelt de Begeering o. a. mede, dat besloten is op den weg van BooBendaal naar Wouw een gedeelte dubbel spoor aan te leggen en op het station Boosendaal door vermeerdering van wissels en toevoeging van spoorbanen de beweging gemak kelijker en minder afhankelyk van de doorgaande treinen in verschillende richtingen te maken. In het belang der maatschappij ^Zeeland" is en wordt alles aangewend wat strekken kan tot bevordering van het internationaal verkeer. In de fitting van Donderdag heeft bij de discussie over de algemeene beschouwingen der staats- begrooting de heer Borsiui geklaagd over de late indiening der wet op bet lager onderwys en bezorgd heid geuit over de handhaving van het hoofdbeginsel der wet van 1857. In eik geval drong hij aan op de afdoening dezer brandende qnaestie vóór den ver kiezingsstrijd. De Minister herinnerde, dat by steeds de opinie heeft geuit, dat de wet op bet hooger on derwys moest voorgaan. Zoodra dit was afgeloopen heeft hij het lager onderwys definitief ter hand ge nomen. Het hoofdbeginsel der wet van 1857 is en blijft gehandhaafd. Op afdoening der zaak by de Staten-Generaal kan de Begeering geen invloed uit oefenen, maar ook zjj acht de afdoening vóór de verkiezingen alleszins wenschelyk. De hoofdstukken II (hooge collegiën) en III (Buiteniandaehe zaken), werden -zonder discussie, met algemeene stemmen, aangenomen. Bij hoofdstuk Justitie heeft de Minister zich afkeerig betoond om ongeroepen zich te mengen in het beheer der kerkelyke goederen; en, lof bren gende aan den Procureur-Generaal te 's-Bosch, gemeend, dat feitelijk bestaaide processiën geoorloofd waren, doch hij zou alle andere streng tegengaan. Het hoofd stuk is daarop met algemeene stemmen aangenomen en de discussie over hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) aangevangen.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5