Mededeelingen van verschillenden aard. door het uittreden Tan de rederijkerskamer Jacob Van Lennep" te Biervliet. Thans bestaat de bond nog uit drie kamersSluisGroede en Aardenburg. In den vroegen morgen van Maandag jl. ontdekte men brand in de schuur van den landbouwer A. De Zeeuwte Sas van Gent. De schuur met al de daarin aanwezige beesten, waaronder 5 paarden en 7 melkkoeien, benevens al de gedorschte en ongedorschte veldvruchten, alsook de landbouwgereedschappen, is eene prooi der vlammen geworden. Het woonhuis is be houden gebleven. De hofstede behoort aan een Belgisch grondeigenaar. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade aan het gebouw wordt berekend op f 35.000, en die der roe rende goederen op f 14.560. Alles was te Brussel en Amsterdam verzekerd. In de Memorie van antwoord van den Minister van Justitie op het voorloopig verslag der Eerste Kamer leest men Van al de geruchten, die loopèn omtrent eene aftreding van den procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, is slechts dit éene waar, dat die verdienstelijke ambte naar zijn ontslag om redenen van gezondheid tegen 1 Februari e k. of vroeger beeft ge- gevraagd, maar het is niet verleend. Integen deel; de Minister heeft gemeend geen voor dracht tot het verleenen van het gevraagde ontslag aan den Koning te mogen doen op een oogenblik, dat het, ten nadeele van het prestige van het gezag, door het hoofd van het Openbaar Ministerie te 's-Bosch ver tegenwoordigd, zou kunnen worden in verband gebracht met de even grievende als onverdiende bejegening, waaraan de heer d'Aulnis De Bou- rouill heeft blootgestaan en waarvan het Voor loopig Verslag zoo te recht in afkeurenden zin gewaagt. Daartoe door den Koning gemachtigd, heeft de Minister dan ook aan genoemden procureur-generaal te kennen gegeven, dat het in het belang van den dienst raadzaam voor komt, dat hij zjjne betrekking voorshands bljjve bekleeden. De processen-verbaalopgemaakt ter zake van gehouden processiën, zjju gesteld in handen van de betrokken ambtenaren van het Openbaar Ministerie, en daaromtrent worden nog nadere berichten tegemoet gezien. De hier behandelde vraag (namelijk naar de wettigheid der processiën) is, ook blijkens het aangehaald arrest van den Hoogen Baad, voor verschillende beschouwing vatbaardoch de Minister handhaaft de wen schel jjkheid, om toe te laten die processiën, welke vóór 1848 waren toegelaten. De Minister van Financiën verklaart in zjjn antwoord op het verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk VII6, dat een nieuw ontwerp tot invoering van bronzen pasmunt reeds op weg naar den Raad van State is. De Minister acht zich bezwaard nu reeds een nieuw voorstel tot verkoop eener bepaalde hoeveelheid over tollig zilver aanhangig te maken. De Min. van Koloniën heeft ingevolge 's Konings machtiging aan de Tweede Kamer afschriften doen toekomen van 1°. a. een overeenkomst met de vorstin en de rjjksgrooten van Pegatan en Koesan (Zuider en Oosterafdeeling van Borneo) b. de akten van verband en van bevesti ging, verleden bjj het optreden van die vorstin; 2°. een overeenkomst met den sultan en de rjjksgrooten van Sumbawa; 3°. een suppletoire overeenkomst met den sultan en de rjjksgrooten van Djambi; 4°. de suppletoire contracten met de vorsten van Siak, Parei, Bila, Deli en Kotta Pinang (Sumatra's Oostkust); 5°. de akten van bevestiging en van ver band, gepasseerd bij het optreden van den vorst van Bangü (eiland Bali). Bij het Departement van Justitie is in bewerking een ontwerp van wet tot uitbreiding der wet van 19 Sept. 1874 (Staatsblad no. 130), houdende maatregelen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kin deren. Uit een hoofdartikel van het Vad. bljjkt, dat de leider der georganiseerde liberale partjj, >door den wil zjjner geestverwanten" omgeven is door een permanente commissie van advies uit alle fractiën der partij, de hh. Blussé, Van de Putte, De Vries, Smidt en De Roo. De tweede zoon van prins Von Wied prins Herman, is aan de gevolgen der ziekte, waardoor hij was aangetast, Maandagnamiddag overleden. Het oudste zoontje van den prins verkeert nog in bedenkeljjken toestand. De beterschap van zijn jongste zoontje bljjft gelukkig voort duren. Naar men verneemtheeft het hoofd bestuur van Volksonderwijs" besloten, ter be spreking van de aanhangige regeerings-voor- dracht tot herziening der wet op het lager onderwijs, een buitengewone algemeene verga dering der vereeniging te beleggen. Zondag wierpen eenige baldadige jongens te Amsterdam op een test met vuur, die een jong meisje droeg, eenig kruit. In een oogen blik stond het meisje in brand. Door de tegenwoordigheid van geest van een voorbij ganger, die zijn jas uittrok en het meisje daarin wikkelde, werden de vlammen spoedig gebluscht. Het kind heeft echter vrij ernstige brandwonden aan het gelaat en den arm bekomen. haar men aan het Vaderland meldt, zijn d >or de directie van het Instituut der Jezuïeten te Katwijk a/R. aan alle oudleerlingen brieven verzonden, waarbij hun geldelijke medewerking wordt ingeroepen tot stichting eener nieuwe kapel, waarvan de kosieu begroot ziju op on geveer een halve ton gouds. Te Delft heeft Zaterdagavond bij een twist tusschen vader en zoon de laatste eerst door een slag met een stuk ijzer, daarna door eenige messteken in den nek, zijn vader zoodanig mis handeld dat de man in zorgvollen toestand verkeert. Door de politie gearresteerd, is de misdadige zoon reeds aan de justitie overgeleverd Gepasseerde week werd bij de Justitie te Gorinchem aangifte gedaan van eene poging tot moord, gepleegd door een predikant der Ghr. Afg. te S. op zjjne vrouw. Bjj onderzoek echter bleek, dat de vrouw in den muur een gat had weten te maken, daar eenige hagels ingestopt had en op deze wijze dacht, haren echtgenoot van poging tot moord te kunnen betichten. Deze is onmiddellijk op vrjje voeten gesteld. In den nacht van den lOden op den 11 den dezer is door een onbekende oorzaak onder Eersel een bouwman*woning geheel afgebrand. De schade wordt begroot op ruim f 3000. Alles was verzekerd. Te Giethoorn is een klein kind bij de ouders in 't bed gestikt. De douanen te Louden namen onlangs eenige flesscben in beslag, met een vloeistof gevuld, die bleek nicotine te zjjn. Ofschoon de boeveelheid ge ring was, bleek het een extract van 2500 pond tabak veegsel, met alcohol vermengd. Het schijnt, dat de importeur bet heeft willen gebruiken voor de fabricage van fijne sigaren uit planten, die volstrekt de eigenschappen van tabak niet bezitten. Ket kleinste dagblad der wereld verschijnt te Fodokale, in Japan, dat met inbegrip van titel, datum, naam des drukkers enz., 20 regels telt. De oudste onzer zusters is de Pekinger Courant Evenals vóór 1000 jaren verschijnt de eerwaardige thans nog op gele zjjde gedrukt. Men verhaalt wonderen van de vereeniging der mieren, tot gemeensehappelijken arbeid. Te Lissabon zag een natuurkundige, boe zeventien mieren tegen den waud van een loodrechten muur een olijf van van gewone grootte opsleepten. Zij waren reeds 35 centimeter boven den grond, toen een windvlaag hen en de vrucht naar beneden wierp. Zij verloren den moed niet, maar hervatten dadelijk den arbeid. Door medelijden en bewondering over de kracht en het talent tot samenwerking getroffen, nam de waarnemer de vrucht en de diertjes, en zette ze boven op den muur. De beide torens van den Keulschen dom zul len bij hunne voltooiing de hoogste gebouwen der wereld zijn. Hunne hoogte zal namelijk 151 meter wezen. Tot dusver heeft de St. Nicolaastoren te Hamburg, die 144,20 meter boog is, die reputatie genoten. De Nederlaudsche vice-consul te Carthagena (Vereenigde Staten van Columbia), de heer Moreno en zijn zoon, zijn, naar men aan den Messager Jrarco-améticain schrijft, den 8 Dec. vermoord ge worden. De zoon, die des avonds op een bank op een der openhare wandelplaatsen was gezeten, werd met dolksteken vermoord. Tegelijkertijd werd door een grofp mannen in de nabijheid op de voorbij gangers geschoten. De heer Moreno werd, toen hij zijn zoon te hulp wilde komen, met sabelhouwen doodelijk gekwetst. Hjj stierf spoedig daarna. Twee uren later werd een rijk inwoner van Carthagena door moordenaars aangevallen en in een kamer van een apotheker, bij wien hij gevlucht was, in koelen bloede geworgd. De moordenaars zijn gevangen genomen. Men verwachtte, dat de Nederlandsche regeering de noodige voldoening zou eischen. Te Christiana, hoofdstad van Noorwegen, is Maandagmiddag de groote schouwburg verbrand. EERSTE KAMER. Per telegraaf. In de zifting van heden is de begrooting voor de Staatsspoorwegen met 22 tegen 1 stem aangenomen, na eene discussie, waarbij ver- schillende puDten werden besproken. De Minister verklaarde, dat naasting van de Grand Central Beige niet dan in overleg met België kan geschieden, dat een dubbel spoor op de Zteuwsche lijn eerst dan kan gelegd worden, als het verkeer dit wettigt, dat de exploitatie van de ljjn ZaandamAmsterdam reeds in te voeren zoo goed als onmogelijk is en dat, indien de concessie BotterdamMunster niet wordt uitgevoerd, het gestorte waarborg-kapitaal ter beschikking staan blijft. RLRK. i.l.tKE ZAK.KN ONDERWIJS. Bath-Rllland. Het college van kerkvoogden en notabelen der hervormde gemeente vergaderde Zaterdag jl. voor de derde maal, om beslissing te nemen omtrent liet herhaald verzoek van den kerkeraad om subsidie te erlangen voor het aanstellen van een vasten cate chiseermeester gedurende de vacatuien. Hoe vreemd het klinke, aan genoemd verzoek werd thans met 6 tegen 5 stemmeD voldaan, hoewel in een vroegere ver gadering met algemeene stemmen een afwijzende be schikking was genomen. (M. Ct.) LANDBOUW VEETEELT. Ovezand. Bij het veelvuldig adverteeren der ge legenheden tot contracteering voor het telen van sui kerpenen tegen 10 per 1000 kologram met een voorschot van 100 per hectare, ontwaart men steeds eenvormigheid in de conditiën. Naar men zegt hebben de fabrikanten, die de penen als grondstof doen bewerken, een verbond aangegaan om niet meer uitteloven dan hetgeen tegenwoordig uit de Couranten wordt vernomen. Dit is voorzeker niet ongeoorloofd, maar bij de wetenschap, dat de suiker tegenwoordig enorm hooger is dan vroeger, en dat de afval of zoogenaamde pulpe eenige guldens per 1000 kilogram hooger dan de penen zelf wordt verkocht, moet het velen landbouwers zeer onaange naam zijn en eene reden om overtegaan tot voede ring van rundvee met pulpe, die hoog wordt geroemd en door hen, die penen leveren, tegen veel verminder den prijs kan worden aangeschaft. ÖUITENLAftJÜ. Omtrent den stand der Oostersche quaestie en hare oplossing bevat de Politische Corres- pondenz een bericht uit Constantinopel, gedag- teekend van jongstleden Zaterdagvoormiddag, waarin o. a. voorkomtBjj een hoogst ge spannen toestand worden de officieusegesprekken tusschen de gevolmachtigden ter conferentie en de Turksche ministers voortgezet. De confe rentie zal in elk geval nog wel eens vergaderen maar op een ommekeer in de gevoelens en besluiten van Midhat-pacha en Safuet-pacha valt nauwelijks meer te rekenen. Volgens een telegram uit Pera, aan de Daily Telegraph, echter heeft Salisbury Maandag een onderhoud met den sultan gehad, dit twee uren duurde, en zou de sultan geneigd zijn de gewijzigde voorstellen der mogendheden aan te nemen. Over de houding van Duitsch- land in deze schrjjft de Berlijnsche Reichsanzeiger Door de buitenlandsche pers werden in den jongsten tijd geruchten verspreid over het beweerde isolement, dat Duitschland ter con ferentie heette verkozen te hebben of te zullen verkiezen. De oorsprong van die geruchten is voornamelijk te zoeken bij de Agence Havas. Van alle is geen enkel woord waar. Duitsch land heeft thans zoomin als vroeger te Kon- stantinopel direct voor politieke belangen op- tetreden. Het heeft niet méér, veeleer minder reden dan de andere mogendheden, om op be spoediging der onderhandelingen aan te dringen, of daaromtrent vorderingen te stellen, die ver der zouden gaan dan die van de andere mo gendheden. De Duitsche vertegenwoordiger ter conferentie heeft, als voorheen, last zich bij al de stappen van zijn collega's aan te sluiten, en in geval de Porte bij 't afwijzen der gezamenljjk gedane voorstellen mocht vol harden, met de andere gt zanten Konstanti- nopel te verlaten. Zijne gedragslijn heeft stipt met dezen last gestrookt. De berichten, die het tegendeel beweren en grootendeels uit Frausche bronnen afkomstig zjjn, berusten op nietsbeteekeneude leugens. In het Huis vau afgevaardigden heeft de minister vat, financiën, Camphausen, de be grooting voor 1877/78 ingediend en een over zicht gegeven van den financiëelen toestand waarin hij wees op de moeieljjke omstandig heden, waarin 't la^d in 't afgeloopen jaar verkeerde men moest nog tevreden zijn, zeide hjj, dat het budget zonder deficit sloot. De inkom sten in 1877/78 zjjn geraamd op 651,413,934 m., dus 15,466 minder dan op de vorige be grooting; de gewone uitgaven op 631,075.487 m., dus 11,915,369 meer, en de buitengewone uit gaven op 20,368,338 m., dus 11,938,135 min der dan ten vorigen jare. De Fransche minister van marine heeft om redenen van gezondheid, zjjn verlangen te kennen gegeven, om zjjne demissie te nemen. Door den minister Malou in Delg ie is een wetsontwerp ingediend, strekkende tot het tegen gaan van knoeierjjen bjj de verkiezingen. Voor zeker geen onnoodixe zaak in dat laid! De minister stelt daarin den couloir volgens het Engekche stelsel voor, en de stemming met gedrukte biljetten, waarop de kiezers de can- didaten hunner keuze met een kruisje merken binnen het afgeschoten hokje van den couloir. De candidaten worden binnen zekeren tjjd vóór de verkiezingen opgegeven. Is er geen strjjd omtrent de candidaten, dan worden de voor gestelden zonder stemming gekozen verklaard.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2