1877. N°. 7. Dinsdag 16 Januari. 649te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAIJBE Co., te Parijs31iiS Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. VERZOEK. De geabonneerd en buiten Goes, wier abonnementsgelden over het afgeloopen jaar nog niet zijn betaald, worden vrien delijk verzocht deze te voldoen. Bergplaats en Zoulerij vau huiden en vellen. Oprichting eener Slachterij. Vertrek dei' brievenmail naar OosHndie. OFFICIEELE ÉllEDBELMS: Hcdedeoliiigen van verschillenden aard, (iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vmjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwarten), zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommera 5 ct., met bijblad ]0 et. COURANT. Gewone advertontiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. mamtmmmmmmammmv nrm wmMmÊmnmMBajmmvfÊmsmamit&mwMWJi&aaBsrxit BURGEMEFSTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun College eene afwijzende beschikking is genomen op het verzoek van Marcus Cohen, om vergunning tot oprichting eener bergplaats en zouterij van huiden en vellen in het per ceel wijk D no. 68 in de 's-Heer Hendrikskinderen- straat alhier, terwijl hem tevens is verboden, de reeds aangevangen werkzaamheden daar voortiezetten. Geschiedende daarvan aankondiging ingevolge art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no. 95). Goes, den 15 Januari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat aar. L. MELSE ver gunning is verleend tot het oprichten eener SLACH TERIJ in het perceel wijk C no. 27 in de Lange Kerk straat, doch dat hem is geweigerd de slachtplaats tot stalling van beesten interichten of te gebruiken. Geschiedende hiervan afkondiging ingevolge art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no. 95). Goes, den 15 Januari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via TRIEST, 17 Jan., 9.40 's morgens. Via BRlNDISI, 19 Jan., 1.'s middags. Via NAPELS, 21 Jan., 5 45 's avonds. Via MARSEILLE, 26 Jan., 1.'s middags. Via NIEUWEÜIEP, 2 Febr., 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Bij beschikking van den Gouv. Gen. van Ned. Indië is bevorderd tot mil. apoth. tweede kl. bij den mil. geneesk. dienst de mil. apoth. derde kl. K. Broes Van Dort. De le luit. Sterk is van het 3e reg. inf. terug geplaatst bij het 6e en blijft ingedeeld als officier van wapening bij het 2e bat. (t/. D.) Z. M. heeft benoemd tot pla&tsv. kantonr. te Sluis J. H. Hennequin, burg. dier gemeente. De Minister van Financiën heeft in de Staats courant ter algemeene kennis gebracht het bedrag van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in iedere provincie, volgens de uitkomsten der kadas trale leggers op 1 Augustus 1875, de verminderingen en vermeerderingen, welke die bedragen in het jaar 1876, overeenkomstig de bepalingen van de tweede afdeeling der gemelde wet hebben ondergaan, en het te heffen bedrag der belastingen in 1877 op de onge bouwde eigendommen in iedere provincie. Vcrtrr Zeeland was dat bedrag, op 1 Augustus 1875 ƒ3,761,381.28; op 20 October 1876 3,784,184; te heffen belasting voor 1877 ƒ468,813.85. Het totaal der in 1877 in alle provinciën te zomen te heffen belasting is 5,440,221.10. Sil^Wt^LAfyOSCHÊ BERICHTEN. GOES, 15 Januari 1877. Voor belangstellenden ligt aan ons bureau ter inzageStatistiek van den handel en de scheep vaart in ons land over November 1876. Zaterdag is door de Rechtbank te Goes tot deurwaarder bij het kantongerecht Cortgene, standplaats Cortgene, benoemd de heer Johan Francois Gelner. In de Donderdag te houden leesvergade- ring van het Departement Goes der Maat schappij tot Nut vau 't Algemeen zal o. a. de plechtige uitreiking plaats hebben van een medaille aan den jongenheer J E. Bakhuis, voor het redden van een drenkeling. De Commissie van oppertoezicht en be heer over de Kweekschool voor zeevaart te Leiden brengt ter kennis, dat op Maandag den 29 dezer in voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Wegens gebrek aan dienstdoende man schappen zullen de miliciens der lichting 1876, bij de regimenten vesting-artillerie, 14 maanden onder de wapenen moeten verblijven. (Stand.) De Amsterdamsche Afdeeling van de ver- eeniging Volksonderwijs en ook de Vlissingsche zullen binnen kort aan de orde stellen de be handeling van het ontwerp van wet op het lager ouderwijs. Dit voorbeeld verdient ongetwijfeld ook elders navolging, en bevelen wij in de aandacht van het bestuur der afdeeling Goes. Drie knapen van 17 jaar zjjn te Amster; dam in hechtenis genomen, betrapt op het bestelen van winkelladen bij bakkers. Laatstleden Donderdagnamiddag is een kantoorbediende van de Amsterdamsche Bank, werkzaam aan de couponafdeeling, met een vrouwspersoon op den loop gegaan. Hij wordt verdacht van de Bank ongeveer dertienduizend gulden te hebben ontvreemd. De vluchteling werd in den nacht van Donderdag op ^rjjdag door een der directeuren van de Bank, te Rot terdam, opgespoord eu door de Rotterdamsche politie, die door de Amsterdamsche politie reeds gewaarschuwd was, gearresteerd en naar Am sterdam overgebracht. (Bbl.) Door spuiing van water door de sluizen te IJmuiden is Woensdagnacht ruim 1000 meter grond, onder aan het talud nabij de sluizen, weggezakt. Te Leiden is aan eene draaibrug een hek gemaakt, zeker met het doel om het publiek tegen te houden, wanneer de brug open is. Het hek echter is, naar het Leidsch Dagblad meldt, op het draaiend gedeelte der brug ge plaatst, zoodat het daarmede wegdraaitZeer slim en echt practisch! Donderdagmiddag is te Spijkenisse een boerenwoning met belendende schuur afgebrand, terwijl de eigenaar zich juist te Brielle bevond om terecht te staau voor de rechtbank wegens het zich bevinden met een brandende lantaarn in een schuur. Huis en inboedel zijn nagenoeg totaal verbrand. De oorzaak is onbekend. De trein, die Zaterdagmorgen te 9 39 van Middelburg vertrok, is nabij Breda, aan het Liesbosch, gedérailleerd zonder ongeluk ken of schade te veroorzaken. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld, dat het vervoer van oesters meer en meer toeneemt. De verzending geschiedt aldaar bij honderddui- zendtallen en is oorzaak, dat men 7,per honderd moet betalen. Er hebben in de laatste dagen allerlei verschillende berichten de ronde gedaan omtrent den toestand van dr. Kuyper. De Standaard meldt nu, dat dr. Kuyper in beterschap toe neemt en zijn terugkeer in 't land zich niet lang meer zil doen wachten. Bij den gemeente-ontvanger te Vriezen- veen heeft men ƒ20,000 (volgens eene andere lezing 14,000) gestolen door inklimming in de slaapkamer der kinderen. Yandaar zijn de dieven in de slaapkamer van den ontvanger gekomen en hebben het geld, geborgen in een kartonnen doos, uit een kleerkast ontvreemd. Eeu gouden horloge, dat daar ook aanwezig was, hebben ze laten liggen. Ons dunkt, dat zij die kleinigheid dan ook zeer goed konden laten rusten. Middel tegen aardappelziekte. Men hoort tegen woordig veel over zieke aardappelen klagen, en wjj achten het daarom niet ongeschikt, hier eens te her halen, wat wij lazen in de wetenschappelijke bladen vsn Februari 1875. „Een berichtgever in Le» Monde» deelt mede, dat hij sedert zes jaar geen enkelen zieken aardappel heeft gehad, na aanwending van het volgende middel Men neemt 1 kilo ongebluschte kalk, in stukken, giet daarop 5 liters water, waarbij een kilo bloem van zwavel is gemengd, schudt een eu ander goed om, laat dit een paar dagen staan, en giet het dan, al schuddende, op 20 liter (kop) aard appelen, zorg dragende dat de aardappelen er geheel mede bedekt worden. Ook om het graan voor roest en brand te bewaren is dit middel proefhoudend bevonden. De uitgave van het weekblad Vooruit" is, na gednrende 17 maanden gestaakt te zijn geweest, hervat. Als hoofdopsteller treedt weder op de heer G. A. V or sterman Van Oijen. De uitgave geschiedt by deD uitgever F. B Den Boer, te Middelburg. Aan de M. Ct. schrijft men uit Vlissingen, dat de quaeslie over den verkoop van het by Rara- mekens verbrande en daarna gezonken stoomschip Functi thans is beëindigd, in voor de koopers on- gunstigen zin. „De rechtbank te Antwerpen heeft dienaangaande uitspraak gedaan, eu overwogen dat de verkoopers geacht moeten worden alleen het casco te hebben verkocht, zoodat aan de koopers bet recht ontzegd werd den eigendom der later gevonden goe deren zich toe te eigenen. De verkoopers blyven dientengevolge in bet bezit der gevischte goederen, waarop dadelijk na aankomst te Antwerpen conservatoir arrest gelegd was." Men meldt uit Vlissingen, 12 Jan. Het stoom schip Stad Breda is tusschen Queensboro en Sheer- ness met een schoener in aanvaring geweest. Een man daarvan is door de Stad Breda gered en te Sheerness aan wal gezet. De schoener is onmiddel lijk gezonken. Van de overige opvarenden is niets bekend. Deze aanvaring geschiedde doordien het vaar water vol lag met schepen, zoodat de passage te eng was. De hoëveelheid regen, die, volgens waarne mingen te Erederiksoord, daar in den omtrek bin nen twee etmalen (van Zondagavond tot Dinsdag jl.) gevallen is, bedroeg 39 millimeter (streep) en maakt ruim het achttiende deel uit van al het regen- en sneeuwwater, dat daar in 1876 gemeten werd. Er wareu in dat jaar vijf maanden (JanuariMei, Juni, Juli en Oct.) die in haar 30 of 31 dagen niet zooveel water gaven, als de genoemde twee dagen alleen. Prof. Palmieri kondigt een sterke uitbarsting van den Vesuvius aan. Vrijdagavond is te Antwerpen eene rystpellery totaal afgebrand. Niets werd geredde schade is aanzienlijk. Voor eenige dagen gingen te Neustadt a. d. S. twee heeren, na uit den trein gestapt te zyn, onder de kolonnade achter het station door, toen een per soon een flesch met zwavelzuur over hun gelaat uit stortte. Volgens verklaring van den arts zullen beide slachtoffers voor hun leven blind zijn. Men ver moedt, dat het misdrijf een daad van wraak geweest is. Lord Salisbury heeft te Konstantinopel een eigen aardig geschenk ontvangen. De bedienden bemerkten, dat twee gesloten manden in 't portaal van 't hotel waren geplaatst. By onderzoek bleek de inhoud uit twee pasgeboren kinderen te bestaau, welke op die wijze onder de bescherming van Groot-Brittannie werden gesteld. Toen de markies van 't voorval' hoorde, liet hij de kinderen in zijn kamer brengen. Na ze gezien te hebben, zeide hij zeer bedaard„Ik behoud ze." Terstond werden vo-idsters opgezocht, en de anders ter dood of tot ellende gedoemde kleinen gaan nn waarschijnlijk een goede toekomst tegemoet. KERKELIJKE ZAKEN h ONDERWIJS. Ovezind. Onlangs zou alhier eene vergadering plaats hebben voor eene kerkelijke verkiezing, maar deze kon wegens een ongenoegzaam getal leden niet gehouden worden. Opmerkelijk dat geen enkele aanhanger van onzen predikant was verschenen. Onmiddellijk na het uiteengaan werd een tweede vergadering belegd tegen drie uren later, waarop toen bij verrassing al de af wezigen van 's morgens tegenwoordig waren en eene wettige vergadering samenstelden. Colwnsplaat. Voor de vaceerende hoofdonderwij- I zersbetrekking alhier zijn den 29 Dec. jl. 13 van do,

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1