BUITENLAND. Ku nstnieuws. INGEZONDEN. CORRESPONDENTIE. OPENBARE VERKOOPING op Woensdag den 17 Januari 1877, MEUBELEN, KOFFIEHUIS-, L0GEMENTS- en andere GOEDEREN, Dinsdag den 16 dezer maand voor ieder te bezichtigen. OPENBARE VERKOOPING op Donderdag den 25 Januari 1877, IjïJË een HUIS en ERF OPENBARE VERKOOPING op Donderdag den 25 Januari 1877, Wilgen Tronken en Kaphout, 190 Canada-boomen, Het algemeen overzicht in de Midi. Cour. van heden begint met de opmerking, dat het niet te ont kennen is, dat de heeren diplomaten zooveel mogelijk zorgen voor eenige afwisseling in de berichten van de conferentie over de Oostersche quaestie. Deze opmerking achten wij zeer juist. Zooals wij reeds vroeger aanvoerden wordt het publiek geslingerd tus- schen geruststellende en verontrustende tijdingen be treffende de houding van Turkije tegenover de voor stellen der gevolmachtigden. Gisteren bevatte de Koin. Zeitung een telegram uit Londen, waaruit men zou kunnen opmaken, dat alle onderhandelingen waren of zullen worden afgebroken. Daartegenover staat het door ons in 't vorig nommer medegedeelde bericht, dat de Porte zou trachten eene overeenstemming te verkrijgen op den grondslag van de bijna vergeten nota van Andrassy. Elke stap van toenadering, elke van verzoeningsgezindheid getuigende handeling van Turkije wordt gevolgd door een gelijksoortigen stap, door een gelijksoortige handeling van Rusland. Generaal Ignatief toch heeft voorgesteld de hei vor mingen, welke door de mogendheden verlangd wor den, op de Slavische provinciën niet alleen, maar ook op de Grieksche provinciën van het Ottomanische rijk toe te passen. Op de vraag van Turkije, of de Turksche ambu lances voortaan onder het teeken van de Halve Maan even goed geëerbiedigd zullen worden, als onder dat van het Roode Kruis, is tot dusver alleen door Enge land en Montenegro geantwoord en wel in toestem- menden zin. Het belangrijkste antwoord zou in de gegeven omstandigheden dat van Rusland zijn. Men vermoedt echter, dat Montenegro de gestelde vraag niet bevestigend zou hebben beantwoord, indien uit St.-Petersburg een tegenovergesteld antwoord moest verwacht worden. Er heeft wederom eene schending plaats gehad van den wapenstilstand Een bende Bachi-bazouks trok in den nacht van den 8en den üonau over en ver rasten en plunderden een Rumeenschen post op 8 mijlen van Kalarassi. Twee Rumeensche soldaten zjjn aan de bekomen wonden overleden. Deze schennis der grenzen veroorzaakt groote beweging. Volgens het telegram, dat dit meldt, zoudeD de berichten van de vervolgingen, waaraan de joden in Moldavië bloot staan, zeer overdreven zijn. Er was slechts een herberg geslotenwelke gehouden werd door twee Israëlietendie weigerden te gehoor zamen aan de wet op deu verkoop van sterken drank. De hertog D' Audiffret-Pasquier is met 195 van de 239 stemmen weder tot Voorzitter van den Senaat van frankrijk gekozen. De geruchten, als zouden er moeielijkheden gerezen zyn tusschen de Frausche en Duitsche regeering, blijken ten eeDenmale valsch te zijn. Prins van Hohenlohe heeft in een gesprek met een hooggeplaatst persoon verklaard, dat Keizer fkilhelm de beste gevoelens van welwillendheid voor Frankrijk koestert. Bij het minis terie van buitenlandsche zaken te Parijs zijn dezelfde verzekeriagen ontvangen. In de vergadering van aandeelhouders in de Suez- kanaal-maatschappij, den 10 Jan. te Parijs gehouden, is met algemeene stemmen besloten, dat gedurende dertig jaren jaarlijks een millioen zal besteed worden aan werken tot verbetering van het kanaal. In Itetgië zijn de financiëele catastropben nog niet teneinde. Volgens een particulier telegram aan de N. R. Ct. is de kassier van de succursalen der Na tionale bank te Huy gearresteerd wegens verduiste ring eener som van fr. 148.000 uit de kas. Hy speculeerde ter beurze. Wij hebben ze nu zeiven gehoord! Op geene reclames behoeven wy meer af te gaan; en onze ervaring zegt ons thans, dat, hetgeen men elders schreef over het Ztceedsch Zangertquartet, geen opgeschroefde taal was, maar waarheid bevatte. Natuurlijk hadden wy onze verwachting niet laag gestemdintegendeel zij was hoog gespannen, maar de werkelijkheid over trof haar toch nog. In die vijf heeren hebben wij een ideaal van een mannen-quartet leeren kennen. Zy voldeden aan alle eischen, die men aan een goed quartet stellen kan. Welk een eenvoud en natuurlijkheid troffen wy bij hen aan! Door de natuur begaafd met schoone stemmen, wisten die muzikale talenten, zonder kunst, onopgesmukt te woekeren met de hun ge schonken gaven. In het kort: het was prachtigOm zoo te zingen en de juiste maat te houden moet men dan ook een zeer goed gehoor hebben en de stem weten te beheerschen. Zij zongen krachtig zonder ruw te zyn, en pianissimo zooals wij 't nog nooit van mannenstemmen geboord hebben, zonder zwakheid. Eén ding speet ons, n. 1. dat het concert zoo spoedig geëindigd was. Wy hadden nog geruimen tijd willen blyven luisteren en genieten! En dat kan zeker wel het beste bewijs genoemd worden, hoe schoon het was. Aan de herhaalde toe juichingen scheen dan ook vaak geen einde te komen. Het programma was bovendien allergelukkigst sa mengesteld. De afwisseling van ernst en scherts, die er door de verschillende nommers heerschte, maakte een hoogst gunstigen indruk. Toch waren de lang zame, ernstige stukken, naar ons gevoelen, de aange naamste, o. a. „Hel Zwcedsch Volksgezang„De Waterroos", „De Bruiloftsvaart in Hardanger" en het „Slaap in vrede." Al klonk het „Aan het NoordenZweedscb Volks gezang met tenor-solo, zeer lief. en lokte ook dit een verzoek om reprise uit, waaraan bereidwillig werd voldaan, toch geven wij de voorkeur aan de eerst genoemde. Het betrof daarbij meer zingen, terwijl bij de zoogenaamde Brumstimmen het eenigszins kunstenmakerij is met de stem. Wij hebben slechts éen wensch. In de pauze waren een paar heeren zoo beleefd, de zangers te complimen teeren en ze uit te noodigen Goes niet voor goed te verlaten. Wij hoorden, dat dezen zicb toen bereid hebben verklaard, spoedig hier nog een concert te geven. Moge dit bewaarheid worden Wij twijfelen geen oogenblik, of allen, die gisteren het concert bijwoonden, zullen nogmaals willen gebruik maken van de gelegenheid, om een degelijk, volmaakt mannen- quartet te 'nooren, een gelegenheid, die in Goes maar zoo hoogst zelden wordt aangeboden. Kruiningen, 10 Januari 1877. Weledele heer! In de Gocsche Courant van Zaterdag jl. komt een bericht voor uit Kruiningen, vermeldende dat uit die gemeente een adres is verzonden aan de Synode in zake de bekende quaestie, welk adres voorzien zou zijn van neen groot aantal" hand- teekeningen. Namens den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier verzoek ik U vriendelijk daarbij de vol gende toelichting te geven: Genoemd adres is niet uitgegaan van eenig ker kelijk college, noch van den predikant dezer ge meente maar is rondgezonden door den heer burgemeester. Daarop hebben geteekend, gelijk de kerkeraad althans heeft vernomen, ook niet-lid- maten der gemeente, terwijl verschillende onder teekenaars later hebben verklaard, dat zij eigenlijk niet wisten wat zij deden, toen ze teekenden tengevolge waarvan meer dan éene handteekening wederom is geschrapt geworden. Met dat al bevat het adres slechts een merkwaardig klein aantal handteekeningen, in vergelijking van het aantal zielen dezer Hervormde gemeente, waarvan het getal omstreeks tweeduizend bedraagt. Het geheel kan als eene merkwaardige bijdrage worden beschouwd, welk gewicht de Synode te hechten heeft aan dergelijke adressen. U bij voorraad dank zeggende voor de eventueele opname dezer regelen, blijf ik, met verschuldigde achting, Uw Dv. Dienaar W. J. PIJZEL, Predikant. VERKOOPINGEN k VERPACHTINGEN unnm. 1'lsstK. Voorwerwp. Informatie 13 Jan, Wilhelujinapoldcr, houtwaren, Van Dam. 15 Colijnsplaat, tuin- en bouwland, Van der Moer. 15 Colijnsplaat, tuin- en bouwland, V. d. Moer. 17 Keinkenszand, bonw-en weiland, Liebert. 17 Goes, meubelen enzl'aardekooper St V. d. Bussche. 18 Waarde, hoefje, Remhges. 19 Goes, inspan, Van Dam. 22 's-Heerenhoek, voamhoiit en spaand., Prumers. 2-5 Colijnsplaat, hofstede met wei en bouwlanden, V. d. Moer. 25 Wemeldinge, korenmolen enz., l'aardekooper Kakeheekc. 25 Heinkenszand, hnis en erf. Pilaar. 25 Ki rssele, kaphout enzPilaar. 26 Ondelande, houtwaren, Prumers. 1 22 Feb lloeilekensk., boereninspan. Pilaar. 8 Febr. 's-Heer Ablskerke, inspan, l'aardekooper Van den Bussche. 15 Baarland, inspan, Schollen. 19 Heinkenszand, inspau en meub. goed., Liebert. 22 Hilland, inspan, A. hakebeeke. 25 Kruiningen, inspan, llembges. 26 Kruiningen, boereninspan, Van Dam. 28 Kloetinge, (De Hol- landscbe llolsledejinspan, Pilaar. 1 Maart,'s-Heer Arendsk., boereninspan. Van Dam. 2 Wemeldinge, inspan en beestiaal, l'aardekooper Van den Bussche. 2 's-HeerArendsk., huish. goeder., Van Dam. 2 Wolfaartsdijk, boereninspan, Kabebeeke. 7 Wemeldinge, boereninspan, Kakebeeke. 7 's-HeerArendsk., boereninspan, Pilaar. BURGERLIJKE STAND GOES van 10 tot 12 Januari 1877. Ondertrouwd den 10Pieter Abraham Be Ligny, 23 j., jm met Abigaël Anna Catharina Goossen, 22 j., jd. Geboren: den 12, Jannetje Geertruida, d. v. lzaak Frederik Rijkaard en Margaretha Korstanje. Afsluiting derKasboeben en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand December 1876. ONTVANGSTEN Reservefonds2022,82* Storting aandeel - 9868,30 Terugbetaling op schuldvordering - 55601,14 Interesten daarvoor en ger. interest - 2672,66 Opgenomen gelden- 50350,96* Onkosten - Nihil Gezamenlijk bedrag120515,89. UITGAVEN ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen - 365,25 Verleende voorschotten - 82577,76 Terugbetaalde interesten - 66,97 Terugbetaalde opgenomen gelden - 23682,31» Interesten van opgenomen gelden - 125,07 Onkosten101,76 Gezamenlijk bedrag-106919,12* Kas-saldo f 13596,76» Naar aanleiding van een bericht, door ons opgenomen over het nem en van ontslag door den president- kerkvoogd te Ellewoutsdijk, als aannemer van een werk aanhetkerk- gebouw, ontvangen wij een ingezonden stuk, waarin er op gewezen wordt, dat niet de president-kerkvoogd, maar wel zijn ongehuwde lij hem inwonende zoon aannemer is geworden. De overige beschouwingen dienen eerst in duidelijker vorm gesteld te worden, voor wij over de geschiktheid tot opname kunnen oordeelen Als de inzender aan ons bureau wil komen, zullen wij van hem gaarne eenige inlichtingen vernemen. Een ieder weet, welks een heerlijk geneesmiddel de teer is in geval van bronchitistering, tatharren, verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen ran branches en longen. Vele zieken helaas! voor wie dit geneesmiddel uit- werkhout. stekend zou wezen, gebrniken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelt om het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den heer Guyot, pharmacien te Parys, hebben al die min of meer rechtvaardige grieven van dt zieken opgehouden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt de teer te omgeven met een licht bedeksel van doorschijnende gelatine en er rende capsules van te maken ter grootte van eene pil. Deze capsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogenblik, dat men gaat eten ze heb ben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de gelatine, en wordt de teer opge nomen. Deze capsules zijn zeer duurzaam, zóozelt's, dat de capsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teercapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daaais en tevens ont slaat van het gebruik van alle borstkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren. Te verkrijgen te Goes bij de wed. B. FABERY De JONGE en in de voornaamste apothekeD. 7Ü>V RHTKNTIÊxN. f| Maandag 15 dezer hopen (j 0 G. VLEUGEL fj 1 en j fl B. BOMMELJÉ 0 hunne 25jarige FJehtvereenigin g 1 te herdenken. Kloetinge, 13 Jannari 1877. (j Hunne dankbare familie. f\ Ondertrouwd PIETER ABRAHAM De LIGNY, van Aardenburg, met ABIGAËL ANNA CATHARINA GOOSSEN. Goes, 10 Januari 1877. Algemeene kennisgeving. Receptie: 14 Januari 1877 Mevrouw de wed. Van DEINSE brengt aan allen haar hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, den zesden dezer ondervonden. Goes, 11 Januari 1877. De crediteuren de bevoorrech ten en de pand- of hypotheekhebben den daaronder begrepen in het faillissement van .Josepbus Kroou, Commissionair in effecten, te Hontenisse, worden opgeroepen om te verschijnen op Woensdag 24 Januari aan staande, des voormiddags te elf uren, in het Raadhuis aan de Groote Markt te Goes, teneinde hunne schuldvorderingen te doen verifiëeren. Goes, den 12 Januari 1877. De Curator in voornoemd faillissement, P. D. MARGADANT, Procureur. Edes morgens te 10 uren, voor den heer fcc. Hesuijen, in „De Prins van Oranje," te Goes, van eene groote partij zindelijke en goed onder- houdene 2 vette VARKENS 1 SCHAAPKIPPEN MEST enz. Informatiën te bekomen bij den heer I. J. PAARDEKOOPER en Notaris H. E. D. VAN DEN BUSSCHEbeiden te Goes. des namiddags te 5 uren, te Heinkenszandin de herberg bij de wed. J. Bek, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, van op het dorp Heinkenszand, sectie B. 502, aan komende jannetje Schog. des voormiddags te 10 uren in de gemeente Borssele, voor den heer H. A. Hagen qq., ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, van eene partij aan den Hollenpolderschen dijk, en ruim aan den Monsterweg, waaronder geschikt voor

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2