Mededeelingeii van verschillenden aard. GEMENGDE BERICHTEN. boot rondgezwalktde machinist en de stoker waren intusschen door koude en uitputting bezwekenook de overige manschappen der equipage zijn omgekomen. De ongelukkige is door den schipper Schot liefderjjk verpleegd en door den Engelschen vice-consul te Vlissingen geholpen. Uit Veere ontvangt de Al. Ct. de vol gende opgave, die tot aanvulling van ons vorig bericht kan dienen Stand der pokken-epidemie te Yeere en omtrek (gemeente Vrouwepolder). Sedert 13 Nov. 11. tot op den 7 Januari 1877 aangetast 20, overleden 8 lijders. Ongevaccineerden 13, waarvan overleden 8, hersteld 5. In de jeugd gevaccineerd 5, waarvan onder behandeling 2, hersteld 3. In de jeugd pokken gehad 2, waarvan onder behandeling 1, hersteld 1. Niet ten onrechte voegt de berichtgever hierbij: »Deze welsprekende cijfers behoeven geen commentaar De Haagsehe correspondent der Midd. Ct. zou niets minder wenschelijk achten dan het overhaast in behandeling nemen van het wets ontwerp op het lager onderwijs, gelijk som migen verlangen. Wanneer ik zoo schrijft hij der centrale afdeeling van de Tweede Kamer een raad te geven had, dan zou het deze zijn stel noch dit wetsontwerp noch de belasting wetten van den heer Van der Heim boven aan op de agenda, maar begin na het reces aan de kleine, noem ze de administratieve, wetjes, die er nog liggen, en breng dan het wetsontwerp betrekkelijk de rechtbanken van den Minister Van Lijnden in behandeling. Deze quaestie moet met dit ministerie worden afge daan de Kamer is dat verplicht vooreerst aan den heer Van Lijnden zeiven, maar niet minder aan de natie. Belastingplannen be handelen en afstemmen kan ze bij elk kabinet; maar de ondervinding heeft geleerd, dat een Minister van Justitie, die eene meerderheid voor organieke voorstellen weet te verwerven, een witte raaf is; dien zeldzamen vogel moet de Tweede Kamer zich niet roekeloos laten ontvliegen." De Baarl. Ct. zegt, dat het voornemen bestaat, om ook hier te lande de livrets de familie in te voeren. Deze wjjziging in de bepaling omtrent de bevolkingsregisters zou, met het oog op de volkstelling in 1879, nog dit jaar totstand komen. Wij herinneren hierbij andermaal, dat een dergelijk gebruik reeds sedert lang in onze gemeente bestaat. Te Overveen bjj Haarlem is een familie na het gebruik van zuurkool zeer ernstig ziek geworden. De heer des huizes en een kind zijn slechts met moeite van den dood gered. Waarschijnlijk zijn er in de zuurkool vergif tigde be6tanddeelen geweest, maar hoewel er een onderzoek is ingesteld is het tot heden niet mogen gelukken de oorzaak der vergif tiging te ontdekken. Vad.) De Belgische schilder Adolf Billens, door zijne tafereelen uit Zeeland bekend, zooais die zjjn opgenomen inLe Tour du Monde en de Aarde en haar Volken, is den Islen dezer, juist op zijn 56sten verjaardag, overleden. Dr. Vitus Bruinsma te Leeuwarden, leeraar in de natuurwetenschappen bij het middelbaar onderwijs, heeft een goed werk verricht. Hij beeft, na kennis genomen te hebben van de aankondigingen van de firma Richter omtrent dr. Airy's natuurgeneeskunae, deze zaak eens nader onderzocht en zich gewend tot een honderdtal van hen, wier getuigenis in bet bij genoemde firma verkrijg baar gestelde werk als aanbeveling gebezigd wordt van de geneesmiddelen, die deze verkoopt. De meesten dier achthonderd getuigschriften zijn slechts geteekend door nameD, zonder andere vermelding dan die der woonplaats. Van sommigen was het te vermoeden,dat zij geldelijk be lang bij den verkoop der geneesmiddelen hadden. De heer Bruinsma richtte zich daarom slechts tot zoodanige personen, van wien hij een onpartijdig oordeel verwach ten mocht: predikanten, onderwijzers, ambtenaren, stoombootagenten enz. Op de J 00 brieven, die hij schreef, waren van 9 personen de adressen niet te vinden 5 waren overleden 22 antwoorden ontving hij, en daaronder waren er 17, waarin bij vernieuwing en in zeer sterke bewoordingen de geneeskracht der middelen werd gepre zen j maar tevens bleek het, dat de schrijvers geïnteres seerd waren bjj den verkoop. De anderen evenwel ver klaren niets ten voordeele van die geneesmiddelen: zjj hebben ze gebruikt zonder succes. Een getuigenis, dat zeer krachtig de geneesmiddelen aanbeval, was, bljjkens een brief van een broeder deB getuigen, van een krank zinnige. De heer Bruinsma komt tot de slotsom, dat aan die verklaringen geenerlei waarde is toe te kennen en heeft in een circulaire aan de dagbladen de hierboven aange stipte gronden voor dat oordeel uitvoeriger uiteengezet met het opschrift-.Kwakzalverij op groote schaal. AC.) Evenals in deze streken, is ook in Beieren de winter zoo zacht als een gewone lente. Volgens waarneming van de Sterrenwacht te Parjjs hebben wij in de tweede helft van deze maand een strenge vorst te wachten, die tot het einde van Maart zal aan houden. Een ergerlijk staaltje van onverdraagzaamheid had dezerdagen te Nevers (Frankrijk) plaats. Een oud-soldaat van den protestantschen godsdienst was aldaar in het ste delijk hospitaal gestorven. De predikant te Sancerre werd daarop ontboden, om bij de begrafenis tegenwoordig te zijn. De predikant kwam; maar het begrafenisbestuur van het hospitaal weigerde rouwkoets, draagbaar en rouw- lakens af te geven, op grond dat die voorwerpen aan bet katholiek bestuur van bet hospitaal behoorden. De bloed verwanten van den overledene wendden zich toen tot den maire. Deze gelastte het bestuur uitdrukkelijk de lijk koets beschikbaar te stellen. Wat, deed het katholiek bestuur nu Het verstrekte de lijkkoets zonder over dekking. Een lijkkleed moest men van anderen zien te krijgen. Daar nu de bloedverwanten zich dit nergens verschaffen konden, moesten zij zich behelpen met een gewoon beddelaken. Eene groote menigte volgde het lijk. Men wilde daar door toonen, hoezeer men gebelgd was over de bandel- wijze van het katholiek bestuur. (N. R. Ct.) Men meldt uit Londen, 8 JanuariEen ver nieuwde stortregen, die 18 uren aanhield, heeft de laag gelegen landen overstroomd en vreeselijke verwoestingen aangericht. Veel vee is omgekomen. In eenige graaf schappen zijn geheele streken onder water gezeten tal van huisgezinnen zijn er zonder dak. De bevolking van het Duitsehe Rijk bedraagt vol gens den laatsten eensus ongeveer 43 millioen zielen. De Pruisische Prinses Karl is bedenkelijk ziek, en de geleerden geven weinig hoop op herstel. Ir. de Duit sehe hoofdstad is de Prinses zeer bemind en de bevolking neemt veel deel in haar lot. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Dr. Claudius Henricus Van Herwerden, pred. te Gro ningen, die den 24 Dec 1826 bij de Herv. gem. te Honte- nisse c. a. zijne kerkelijke loopbaan intrad en daar tot 12 Juli 1829 verbleef, toen hij naar Deventer en in 1831 naar Groningen vertrok, heeft, op 74jarigen leeftijd, den 24 Dec. jl., zijn 50jarigen dienst bij 3 gemeenten herdacht. Ds. B Van Schelven, predikant te Oost-en West- Souburg, staat op het twaalftal voor 's-Bosch, LANDBOUW VEETEELT. Naar aanleiding van een bericht in de Land bouw-Courant, over de opening van het proefstation, schrijft men aan de Arnh. Ct. uit Wageuingen, dat die opening tegen 1 Februari a. s. is bepaald, echter alleen voor het onderzoek van zaden. Voor Neder- landsche landbouwers geschiedt zulks gratis; voor de handelaars in meststoffen, benevens voor de controle, wordt eene kleine vergoeding gevorderd. Het onder zoek der meststoffen zal echter eerst dan kunnen ge schieden, wanneer een tweetal zijvleugels aan de rijks landbouwschool zijn aangebouwd, waarvan de aan besteding eerlang wordt te gemoet gezien. Onder Meppel is een boerenplaats in publieke veiling gebracht en ingezet op p m. 35,000. In 1805 werd deze plaats door den grootvader van den tegenwoordigen eigenaar aangekocht voor 3000. BÜ5TENLAND. Nog altijd blijft dezelfde onzekerheid bestaan omtrent den uitslag der conferentie in zake de Oostersche quaestie. Heden wordt de zevende zitting gehouden en het publiek is nog even wijs als toen de eerste zitting begon. Reuter telegrafeert uit Konstautinopel, dat op die conferentie de gevolmachtigden een laatst beroep zouden doen op de Turksche gedele geerden, teneinde definitief de voorstellen der mogendheden te behandelen. Een ander bericht meldt, dat de zitting verdaagd zou worden op verzoek der Turksche gedelegeerden, die een vergelijk wenschen voor te bereiden op den grondslag van het ontwerp van Andrassy. De Grieksche en Turksche inwoners van Adrianopel hebben aan den sultan verlof ge vraagd, de wapenen te mogen opvatten om den algemeenen vijand te bestrijden. In antwoord op deze vraag heeft de sultan den vizier doen schrijven, dat hij zijne onderdanen dankt en hoopt den vrede te bewaren, maar dat hij, in geval van oorlog, zich aan het hoofd van het leger plaatsen en op de hulp van al zijne onderdanen, zonderonderscheid van ras of gods dienst, rekenen zou. Vorst Orlof, de Russische gezant in Frank rijk, moet aan het departement van buitenland- sche zaken verklaard hebben: Rusland ver langt den vrede, maar wil met eere uit de conferentie treden." En Frankrijks gevolmach tigde moet in last gekregen hebben Ruslands bemoeiingen te ondersteunen. Te Rome en te Parijs is de meening omtrent de Oostersche quaestie gunstig. In de eerste stad gelooft men, dat Turkije eindigen zal met toe te gevenin de hoofdstad van Frankrijk baseert men die gunstige verwachting op de omstandigheid, dat Rusland nog niet in staat is den oorlog te voeren. Trouwens, bij het mobiliseeren van het Russische leger zijn zoo vele talrijke kuiperijen en bedriegerijen aan het licht gekomen, dat keizer Alexander zelf moet hebben gezegd: Ik wist wel, dat er vele gebreken voor den dag zouden komen, maar zoo erg had ik het mij niet voorgesteld Omtrent de republiek Mexico, waarvan wij in ons vorig no. met een enkel woord melding maak ten, valt nog te vermelden, dat deze thans drie presidenten heeft. No. 1 Lerdo De Tejada, den wettigen no. 2 Porfirio Diaz, die no. 1 van zijne waardigheid heeft vervallen verklaard en zich aan het hoofd van het bewind heeft ge plaatst no. 3 Iglesiasdie no. 1 en 2 niet erkent. Naar het schijnt zal Diaz de meeste kans hebben definitief president te worden. Hij zelf laat daartoe niets onbeproefd en dat de gebezigde middelen nog al vreemdsoortig zijn, zal men moeten erkennen, als men weet, dat hij de stemgerechtigde burgers heeft op geroepen om een president te kiezen, maar tevens verboden heeft zijne mededingers can- didaat te stellen. Voor liefhebbers van Kanarievogels. Een Australisch blad deelt mede, dat een inwoner van Phoenixville aan een zijner kanarievogels geleerd heeft duidelijk en helder het air te zingenPatrie, douce Palrie. Zijn methode hierbij is de volgendeHij plaatst den vogel in een kamer, waarin hij geen aDderen vogel kan hooren, en hangt zijn kooi aan het plafond, derwijze, dat de vogel zijn eigen beeld in een spiegel kan zien. Achter het spiegelglas bevindt zich een muziekdoos, die niets anders speelt danPatrie, douce Patrie. De jonge kanarievogel, niets anders dan dat liedje hoo- renae en meenende, dat zijn beeld een zijner kame raden is, begint weldra de melodie over te nemen, 't Was, door vogelliefhebbers, die weinig hebben te doen, licht te beproeven. Een misdaad ontdekt. Dezer dagen bezocht een jong handelaar, te Berlijn gevestigd, voor zaken een naburige stad. Op den weg derwaarts trad hij een aan den grooten weg gelegen herberg binnen, alwaar hij eenige oogenblikken vertoefde. Rauwelijks had hij den drempel van het lokaal overschreden, of een arbeider, die zich aldaar bevond, rees plotseling op en scheen door een geduchte aandoening te zijn geschokt. Zoodra de vreemdeling, die zich kort daarop verwijderde, was vertrokken, verklaarde diezelfde man met bevende stem, dat hij vóór 27 jaren den vader van dien vreemde ling had vermoord; in hem, den zoon, had hij zijn slachtoffer herkend. Onverwijld begaf hij zich naar het hooid der politie, wien hij een volledige bekentenis van het gebeurde aflegde. De jonge man was de zoon van een voormaligen Opzichter der jacht en heette Oertel. Door drie stroopers, die deze op zijn weg in het bosch bij Tegel ontmoette, aangevallen, kreeg hij van een hunner een doodelijk schot. Te vergeefs weiden allerlei pogingen in het werk gesteld, om den dader te ont dekken, die na 27 jaren zichzelf overleverde. WEEZEN VERPLEGING. In het Tijdschrift der vereeniging in het belang der weezenverpleging," aflevering 4, die pas is verschenen, komt een verslag voor der meeting, te Goes gehou den ter bespreking van de weezenverpleging op Zuid en Noord-Beveland, op Vrijdag 17 November 1876, door mr. IV. J. Ben Tex. Aan 't slot daarvan leest men „Dit verslag zou zeker niet volledig zijn zonder een woord van dank niet alleen voor de heusche bejegening in deze vergadering, welke het Bestuur der Vereeniging mocht ondervinden, en voor de waar deering van zijDe poging om de belangstelling in de weezenverpleging meer op te wekken, maar cok voor de gulle en vriendelijke ontvangst, die het van te Goes woonachtige leden dezer vergadering, inzonder heid van den beer J. A. A. Fransen Van de Putte, mocht genieten." Dit is zeker zeer vleiend voor de betrokken per sonen. Maar nog vleiender zal 't wezen, wanneer het bestuur dier vereeuiging spoedig kan getuigen: „Zie, dat zijn reeds de vruchten van de meeting; er wordt reeds met krachtige hand gewerkt aan de ver betering van het lot der weezen op Zuid- en Noord- BevelanJ." INGEZONDEN. Aan de Redactie der Goesche Courant. Mijnheer de Redacteur! In uw geacht blad van Dinsdag 2 Jan. komt onder de ad verten tien een stukje voor, dat voor niet- gemeentenaren niet door duidelijkheid uitblinkt. Ik wenschte daarom door uw blad nog eenige meerdere publiciteit aan het in bovengenoemd stukje bedoeld feit te geven, omdat mijns inziens publi citeit een sterk werkend middel kan zijn, om ver betering in eenen toestand te brengen, die een voorbeeld van baldadigheid en onbeschaafdheid mag genoemd worden. In de herberg, tevens gemeente huis alhier, is op 2en kerstdag een stuk uitgevoerd, dat uitblinkt boven de naar gewoonte alhier op dergelijke dagen aan de orde zijnde baldadigheden. Het lust mij niet omtrent het stuk zelf hier ver dere ophelderingen te geven, doch niet zonder reden besloot het meerendeel van den gemeenteraad voortaan dit huis niet meer met den naam van gemeentehuis te doen prijken, terwijl buitendien nog andere redenen genoeg de opheffing daarvan wenschelijk maakten. Ik moet echter tevens op merken, dat het ook zeer wenschelijk was, dat diezelfde gemeenteraad zich wat meer er op toe legde den wortel van het kwaad te dooden, door zich meer gelegen te laten liggen aan het onder wijs, dien krachtigen hefboom van volksbeschaving. Is het niet bedroevend dat men in eene ge meente, die steeds met zulke rasse schreden in welvaart toeneemt, dagelijks zoo vele kinderen bij de straat ziet loopen, zonder het minste onder wijs te genieten. Men zal de schuld daarvan op de ouders werpen en ook ik pleit hen niet geheel vrij, maar men zendt toch zijne kinderen niet naar de school om hen van huis kwijt te zijn, maar om iets te leeren, en dat laat hier zooveel te wenschen over, dat vele ouders het schoolgeld daarvoor niet overhebben. Wij hadden gedurende korteu tijd het geluk een goed onderwijzer te hebben, doch verliezen dien nu weder, terwijl het toch voor éen onderwijzer onmogelijk was naar

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2