1877. N°. 5. Donderdag 11 Januari. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE& Go., te Parijs, 31bü Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-Iiidie. NIEUWE UITGAVEN. OFFICIEËLE NEDEDEELIU. 8ÏNNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Via NIEUWEDIEP, 12 Jan., 5 45 's avonds. Via MARSEILLE, 12 Jan., 1.'s middags. Via TRIEST, 17 Jan., 9.40 's morgens. Via BRINDISI, 19 Jan., 1.'s middags. Via NAPELS, 21 Jan., 5.45 's avonds. De brievenmails naar Nederlandsch Indië door middel van de stoomschepen der Maat schappij „Nederland," worden in het vervolg om de drie in plaats van om de vier weken op de navolgende tijdstippen uit Nederland ver zonden a. van het Nieuwediep Zaterdag 13 Jan. en vervolgens des Zaterdags om de drie weken. b. langs den weg van Napels van Amsterdam Maandag 22 Jan., en vervolgens des Maandags om de drie weken per eersten Rijnspoor 's mor gens 7 uur. Ten aanzien der verzendingen uit Ned. Indië naar Nederland wordt, te beginnen met 24 Maart ol daaromtrent, met den dnewekelijkschen dienst aangevangen. Staat van brieven, verzonden door het Post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de maanden October, November en Decem ber 1876. Verzonden geweest naar: N ookd-Ambbika 1. M. De Winter, Grand Rapids. Belgie. Mej. J. Maas, Antwerpen. 2. Mad. Den Boer Wessels, Antwerpen. 3. M. Prosman, Antwerpen. 4. H. Westdorp, Brussel. 5. Wed. Meryne, Brus sel. 8. J. Huitens, Brussel. 'I. C. Reitsaert,Brussel. Frankrijk. 1. Bulschaeve, Alforville. 2. G. Plaicher, Parijs. Engeland. 1. S. De Graag, Londen 2. Miss S. Collens, York. Zwitserland. 1. Verschoor, Irtnze. 2. A. I. Moens, Trenze. FEDOR Von KöPPEN. Het leven van OTTO Von BISMARCK, bewerkt door dr. G. J. Dozu. Bibliotheek van Buitenlandsche schrijvers No. 4. De Beer, Dickens The Chimes. Andriessen, Een twaalfjarige Dichter. Drie ge dichten van P. A. De Genestet. Er bestaat éen punt van overeenkomst tusschen de heerenVon Koppen, Be Beer en Andriessen. Alle drie gloeien van ingenomenheid en bewon dering voor hem, wiens leven men beschrijft of wiens werk men bespreekt. Fedor Von Koppen zou kunnen beschuldigd worden van te veel Bismarckiaan te zijn. Maar toch, onder het lezen nemen wij hem geen oogenblik die ge zindheid kwalijk. Die ferme flinke man, die goede huisvader, die onverzettelijke staatsman, die gees tige causeur, wie zou dien niet bewonderen en met hem zijn ingenomen? En dan zijn wij nog Neder landers, die zoo vaak door een sprookje worden beangst, die in Bismarck zoo licht den persoon vinden, die waarom het verzwegen? het op onze onafhankelijkheid aanlegt. Welnu, ieder, die daar aan gelooft, neme het werk van Von Kóppenleze en herleze het met aandacht, en wanneer hij dan voor alle securiteit, Nederlanders zijn immers erg secuurl wil stellen, dat slechts de helft waar is, wij hebben echter volstrekt geen reden om niet aan de gansche waarheid te gelooven van het geen ons verhaald wordt van Bismarck, dan zal die vrees plaats maken voor bewondering van Duitschland's grooten man. Lees zijne geestigheden, lees van zijne daden op hetgroote veld der wereld geschiedenis zoowel als op het kleine gebied van Huis en Hof, lees hoe hij zijne kinderen opvoedt, hoe bij zijn leermeester en dien zijner jongens eer- In April e. k. zal het vergelijkend examen van hen, die tot surnumerair der registratie en domeinen wenschen benoemd te worden, plaats hebben. Het aan tal te benoemen surnumerairs wordt bepaald op tien. Aanmelding vóór of uiterlijk op den 1 Maart e. k„ met overlegging van de gevorderde stukken. Z. M. heeft bewilliging verleend tot oprichting van de naamlooze vennootschap „Vlissingsche Zeevis- scherij" te vestigen te Vlissicgen, waarvan de St. Ct. no. de statuten bevat. GOES, 10 Januari 1877. Door de Arrondisseraents-rechtbank te Goes zijn in den loop van het jaar 1876 in correctioneele zaken, zoomede in hooger beroep rechtdoende, 230 vonnissen gewezen Bij die vonnissen werd recht gedaan over 295 beklaag den. Verder werden door den heer rechter commissaris 72 strafzaken onderzocht. Daaruit blijkt voldoende, dat de werkzaam heden van bovengenoemd college, volgens de thans vigeerende wet op de rechterlijke orga nisatie tot de rechtbanken derde klasse behoo- rende, niet gering zijn. Herbenoemd tot kantonrechter te Goes, met ingaDg van 16 Maart a. s., mr. B. Ver- selewel Van der Bilt. Dr. B. Koster, te 's-Hage, benoemd leeraar aan de H. B. school alhier, ,heeft tegen 1 April ontslag gevraagd uit zijne tegenwoordige betrekking. Den 24 December 1876, des avonds ongeveer te half zeven aren, is door J. J. Soesjes, ten kantore van den brievengaarder teEllewoutsdijk, aan dezen persoonlijk overhandigd een brief aan het adres van G. J. Boesjes, logemmt- houder te Emmen (Drente), inhoudende 2 muntbiljetten, ieder van 10, gemerkt no. 806 T. N. en no. 869 E. K., welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie te Goes verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. biedigt, hoe innig lief hij zijne vrouw en kinderen heeft, maar hoe hij ook zijn Vaderland aanhangt en al zijne krachten wijdt aan het belang daarvan, lees hoe hartelijk hij tegen ferme jongens is, lees dat alles, en gij zult Fedor Von Kóppen gaarne vergeven, als hij zijn aangebeden held soms wat al te veel bewierookt. Daarbij verdienen schrijver en vertaler een woord van lof en dank voor den boeienden stijl, waarin het werk is geschreven. Het boek is nu in 15 afleveringen, a 0,80, compleet, wat bij de keurige uitvoering niet duur mag ge noemd worden. Meer oogenblikkélijke sympathie zal de heer Be Beer verwerven met zijne bewerking van nBickens The Chimes." Iets over Dickens gaat vooraf. Terecht zegt de heer De Beer dan ook: rit Zou inderdaad eene hoogst gewaagde en uiterst ondankbare arbeid zijn, een „Leven van Dickens" te schrijven, nadat John Forster het heeft gedaan. Dickens is een schrijver, die algemeen bekend en gevierd is, juist omdat hij ons in zijne werken nde werkelijkheid" te zien geeft. Welke toon Dickens in „The Chimes" aanslaat? Voor hen, die het niet weten, zal de heer Be Beer het zeggen: „Het is de stem, die uit de menigte opstijgt tot ieder, hetzij arm of rijk, die eerlijk en opreclit nog een hooger en edeler streven kent naast den plicht voor zijn eigen onderhoud en dat der zijnen te zorgen, tot ieder, die beseft, dat geen gods dienst mogelijk is zonder humaniteit en dat de hu maniteit geheel iets anders eischt, oneindig meer vordert, dan het toewerpen van een stuk beschim meld brood aan een kwaadaardigen hond, een enkelen .cent aan een lastigen straatbedelaar." Welnu, met een gids als de heer Be Beer, die een flinke gids zich betoont, kunnen wij genieten van Dickens' werk. Maar dan zouden wij er den wensch bijvoegen, dat die stem, welke tot ons komt, weerklank moge vinden in ons binnenste, want al De kiezers te Hoedekenskerke worden door ons herinnerd aan den plicht, die morgen (Donderdag) op hen rust. Tot vier uur is de stembus geopend, terwijl eene verkiezing voor drie leden van den gemeenteraad zeker wel een gang naar het gemeentehuis waard is. Vrijdag te zes uren zal de heer Marlet te Wolfaartsdijk lezen. Bedriegen wy ons niet, dan is dit de eerste maal, dat die spreker in die gemeente optreedt. Aan belangstel lende toehoorders zal het hem zeker niet ont breken. Wolf aartsdijk. In den vroegen morgen van Dinsdag is de 20jarige dochter van den arbeider W. L., door de duisternis misleid, in den breeden watergang achter het dorp geloo- pen, waaruit zij, eenigen tyd later, levenloos is opgehaald. Van de ingeschreven som voor de Nieuw- jaarsbedeeling in deze gemeente, ditmaal 373 bedragende, heeft jl. Zaterdag de uitdeeling aan 96 gezinnen, naar evenredigheid van der- zelver behoeften, plaats gehad. De Nieuwjaarscollecte te Waarde bracht f 219, die te Rilland f 509 en die te Krab- bendyke 345 op. Volgens het Zeeuwsch Dagblad zullen dezer dagen pogingen aangewend worden om het Belgische stoomschip Funch, bij Vlissingen, vlot te krijgen, om daarna naar Antwerpen gebracht te worden. Tevens zjjn reeds groote partyen materialen ter plaatse aangevoerd, waar de Funch thans nog ligt en zullen eerstdaags aldaar ook twee stoompompen aankomen om het schip lens te maken. Door den Nederlandschen loodsschoener no. 4, schipper J. Schot, is te VlissiDgen een man aangebracht, James Hansen, afkomstig van het verongelukte stoomschip Agnes Willie. Deze persoon had zich by het zinken van dien bodem met een machinist en een stoker in een sloep geborgen. Hij had, bij zyDe redding, 18 uren in de met water gevulde schetst Dickens Engelsche, Amerikaansche en Fran- sche toestanden en personen, al heeft hij nooit een Nederlander geteekend, toch is er in onzen kring zoo oneindig veel, waarin wij zijne wenken kunnen behartigen. Ja, die stem gaat tot allen op: „You're always a-being begged, and prayed, upon(y)our bended knees you are" „Give us, in mercy, better homes when we're a-lying in our cradles; give us better food, when we're a-working for our lives; give us kinder laws to bring us back when we're a-going wrong; and don t set Jail, Jail, Jail, afore us, every where we turn." De bewonderingdie de heer Andriessen den dichter Be Genestet toedraagt, heeft hem naar ons gevoelen te ver gedreven. De vriendelijke hand, die hem in 't bezit stelde van een drietal verzen, op twaalfjarigen leeftijd door den leekedichter ver vaardigd, had hij beter gedaan met eene zachte beweging af te slaan. De eerbied, die èn de Gouvernante èn de beer Andriessen den dichter toedragen, had hen moeten weerhouden van een daad, die wij niet kunnen goedkeuren. Wij be twijfelen, of de dichter, die steeds zoo gestreng was tegenover anderen, „wiens oordeel, waar het de kunst gold, onmeedoogend was," gediend zou zijn door het publiek maken van hetgeen hij daarvoor nooit heeft bestemd. Maar in ieder geval, nu hij zelf, helaas! is gestorven, nu hij niet kan getui gen, hetzij gunstig of ongunstig, had men deze verzen niet mogen uitgeven, maar nog veel min der een particulieren brief publiek maken, die Be Genestet toch zeker wel in geen geval voor open baarheid bestemd zal hebben. Als vurig bewonde raar van dien goeden, vriendelijken dichter kun nen wij niet anders dan protesteeren tegen deze uitgave; maar mochten de heer Andriessen of de uitgever ons de redenen willen opgeven om hunne handelwijze te rechtvaardigen, dan staat ons blad. ter hunner beschikking.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1