1877. N°. 4. Dinsdag 9 Januari. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs31his Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. IJK EN HERIJK OER MATEN EN GEWICHTEN. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-Iodie. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Mededeciingei) van verschillenden aard. GOËSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vjiijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de jaarletter, zoo wel bij den IJK als bij den HERIJK, gedurende het jaar 1877 te bezigen, zal zijn de letter K. in den gewonen drukvorm, schuins gesteld; bij den ijk der Weegwerktuigen, voor gewoon gebruik, de Koninklijke kroon; voor fijnere wegingen een vijfstralige sier; en tevens, dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaatsgevonden, voor Middelburg, waar onder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijfer lö. Goes, den 6 Januari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via, MARSEILLE, 12 Jan., 9.40 'smorgeus. Via TRIEST, 17 Jan., 5.45 's avonds. Via NIEUWEDIEP, 19 Jan., 9.40 's morgens. Via BRINDISI, 19 Jan., 5.45 'savonds. Via NAPELS, 29 Jan., 9.40 'smorgens. De Minister van Marine brengt ter kennis van artsen en geneeskundigen, hetzij gehuwd of ongehuwd, die volgens art. 2 der wet van l' Juni 1865 bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunst in haar geheelen om vang, in het geheele Rijk, dat er ook gedurende het jaar 1877 gelegenheid bestaat om bij de zeemacht in dienst te treden als officier van gezondheid 2e kl., voor den tijd van vier jaren, onder genot eener premie van zes duizend gulden (ƒ6000). Zij, die den leeftijd van veertig jaren niet hebben over schreden, en geneigd mochten zijn, op de voormelde voorwaarden bij de marine in dienst te treden, wenden zich bij gezegeld adres tot het Departement van Marine. De Min. van Binn. Zaken brengt ter kennis, dat op nader te bepalen dag een examen zal worden afgenomen van hen, die dingen naar de betrekking van adspirant- ingenieur bij het stoomwezen, aan welke betrekking een jaarwedde van duizend guldeo is verbonden. Verdere voorwaarden bevat de Staats-Courant van Zaterdag. Z. M. heeft benoemd bij het personeel der militaire administratie tot majoor-bwartierm.de kapitein-kwar tiermeester J. J. D. II. Verschoor, van het le reg. vest. artill. GOES, 8 Januari 1877. In dit nommer komt een uittreksel voor van het verslag, door den secretaris der ver- eeniging Help u Zeiven" uitgebracht, over het tienjarig tijdvak, waarin die vereeniging bestond. Wij nemen tevens deze gelegenheid te baat om nog te vermelden, dat aan het einde der gehouden feestviering de president een woord van dank richtte tot den heer Van den Dungen, die op zulk eene flinke en onbekrompen wijze had meegewerkt om die feestviering te doen slagen. Allen stemden met dit woord van lof ten zeerste in. Yerséke. Naar aanleiding van het beruchte voorval in het Gemeentehuis alhier schijnen burgemeester en wethouders besloten te hebben voortaan hunne vergaderingen, alsmede die van den Raad, te houden in het oude schoolgebouw. Er circuleert een adres aan de bevoegde auto riteit om alhier een brigadier te doen statio neeren, teneinde paal en perk te stellen aan de grove baldadigheden, welke onophoudelijk plaats grijpen. De plaatselijke politie sehjjnt verre van voldoende te wezen, en daarom heeft men besloten dit verzoek te doen. JBiervliet. Onze Rederijkerskamer Jacob Van Lennepheeft deze week geprofiteerd van de buitengewone gelegenheid, die zich te Gent voordeed, om een prachtige collectie costumes aanteschaffen, die gediend hadden bij den ge- costumeerden optocht der pacificatie-feesten al daar. De 75 gulden, daartoe benoodigd, werden welwillend door eenige begunstigers onzer Kamer renteloos voorgeschoten. Aan de N. R. Ct. wordt uit Walsoorden gemeld, dat Zaterdagmorgen, ongeveer 5 uren, de stoomboot Telegraaf, op reis van 'Antwer pen naar Rotterdam, een defect aan het roer bekwam, waardoor men verplicht was het vaar tuig oruhoog te zetten. Pogingen, in het werk gesteld om de boot op de plaats te repareeren, zullen denkelijk geen gunstigen uitslag hebben, zoodat zij naar eene werf zal moeten worden gesleept. Door de pokken zijn te Yeere aangetast sedert den 13 November jl., toen het eerste geval zich voordeed, 14 personen. Daarvan zijn hersteld 6, overleden 4, in behandeling geble ven 4. (31. Ct.) Aan de Hidd. Ct. wordt gemeld, dat het bericht (ook door ons medegedeeld) als zou de spoorwegljjn BredaRoosendaal, van de Grand Central Beige, reeds met 1 Maart of uiterlijk 1 Mei a. s. door den Staat worden overgenomen op goede gronden kan worden tegengesproken. De N. R. Ct meldt, dat Donderdag op Fejjenoord de beproeving heeft plaats gehad van de spoorbrug over het Mallegat en van den metalen bovenbouw der beide poorten in den spoorwegdam tusschen het Mallegat en de Ko ningshaven. Dit werk heeft de meest gewenschte resultaten opgeleverd. In den loop dezer maand volgt de beproeving van den bovenbouw der brug over de Maas en van den spoorweg tot aan de Binnenrotte. In het laatst der vorige maand zjjn door een 42jarigen polderwerker, wonende te Rot terdam, in een slaapstede te 's-Gravenhage on verzorgd achtergelaten zijne twee kinderen, oud 8 en 6 jaren. De hoofdcommissaris van politie aldaar verzoekt opsporing en bericht. Onder Alphen is een man, die zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde, verschillende ver wondingen met een mes aan den pols en de hand heeft toegebracht, in verzekerde bewaring genomen. De verwonde verkeert niet buiten levensgevaar. Te Eindhoven zijn nog steeds Belgische centen in omloop. De brouwers hebben zich onderling op een boete van 200 gld. verbonden, ze niet meer aantenemen. Andere ingezetenen beramen ook maatregelen. Er schijnt zich in de omstreken van Oss eene dievenbende gevormd te hebben; althans bijna iederen nacht wordt in de omliggende gemeenten ingebroken en gestolen. Te Geffen is bij een landbouwer een levend varken ge stolen en in het veld geslacht, en bij zes ande ren hebben de dieven eenige hectoliters koren ontvreemd, telkens door middel van braak. De politie is ijverig in de weer om de dieven op- tesporen. Het contingent suppletie-troepen, dat in den loop dezes jaars naar Oost-Indië zal wordeu uitgezonden, is vastgesteld op 2500 man. Een oud wape.nsehild, te Amsterdam onlangs voor 300 gekocht door iemand, die eenige antiquaars in 't nauw wilde brengen en die er eigenlijk tot zijn spijt aan bleef „hangen", is dezer dagen te Parijs door baron De Rotschild overgenomen voor 86,000. Te Kollumerland, Friesland, leven zeven broe ders en zusters, zijnde al de kinderen, die te zijner tijd het gezin uitmaakten van den hoofdonderwijzer 'Van Tijens, te Westergeest. Wat dit feit der ver melding waard maakt, is de leeftijd der drie zoons en vier dochters, respectievelijk 66, 68, 70, 72, 74,76 en 78 jaar oud. Het zevental telt dus samen ruim 500 jaren. Door de rechtbank van Ilazebrouck (Frankrijk) is eene vrouw, die, om haar kind te kastijden, het in een ketel met kokend water had gedompeld, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Wel wat weinig! Buitengewoon hevig was de storm, die den Isten Januari ook op de kusten van Engeland en Ierland heeft geuo'd, te>ens vergezeld van voortdurende regen buien, terwijl ook de smeltende sneeuw telkens nieu wen aanvoer van water bracht. Vele plaatsen hebben dientengevolge zwaar geleden. In den dijk, die Brigh ton tegen het water moet beschermen, ontstond een ernstige scheur, waardoor de ingezetenen aan groot gevaar waren blootgesteld. Te Cliftonville reikten de golven gedureude eenige oogenblikken tot de derde verdieping der huizen. Eastburn zag den voormuur van haar havenhoofd vernield over een lengte van 150 ineter. Bovenal echter is de schade aanzienlijk te Dover, alwaar eene promenade, vervaardigd uit enorme granietblokken, over eene uitgestrektheid van vele honderden voeten is verwoest en thans niets dan een puinhoop aanbiedt. De spoorwegstations stonden ge heel onder water, zoodat ook de dienst aanmerkelijk werd bëiemmerd. Alle huizen schier der aan de zuidelijke kusten gele gen steden hebben in meerdere of mindere mate nadeel geleden. De geheele schade is op dit oogenblik niet te berekenen, doch reeds alleen te Dover wordt zij geschat op meer dan vijf tonnen gouds. Gelukkig verneemt men totdusverre nog weinig van menschenlevens, die men door deze ramp beeft te be treuren. Te Rome zullen dit jaar drie groote Te Deums gezongen worden; het eerste tot viering van de 800jarige herinnering der onderwerping van keizer Hendrik IV aan paus Gregorius VII; het tweede ter herinnering aan het feit, dat keizer Frederik Barbarossa, 7 00 jaren geleden, aan paus Alexander III vergiffenis vroeg en hem te Venetië hulde brachthet derde voor het vijfde eeuwfeest van het herstel van den pauselijken zetel te Rome, ua 70 jaren verbanning te Avignon. Cornelius Van der Bilt, waarvan de telegraaf de vorige week het overlijden meedeelde, behoorde met Astor en Stewart tot de rijkste mannen van New-York. Hij was een man met een ijzeren gestel en een ijzeren wil. Zijn geheele leven was gewijd aan de kunst om geld te maken; vooral met spoorwegen en stoomschepen was hij altijd druk in de weer. Zijn vermogen wordt geschat op 50 millioen dollars. Vad KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Baarland doords. H. J. Baarslag, pred. te Linschoten. Op het drietal te Alkmaar komt als no. 3 voor ds. B. Van Schelven, te Oost-en West Souburg. Bij den aanvang dezes jaars waren bij de Ned. Herv. Kerk nog 190 predikantsplaatsen vacant De Candidatenlijst telt nog 18 namen, waai onder een zevental van 1863 en vroeger. De kanunniken van Haarlem habben tot vicaris- capitularis gekozen den heer P. M. Snickers, die, zoolang de bisschoppelijke zetel ledig staat, met het bestuur van het diocees van Haarlem belast is. Het getal sollicitanten voor de aan 's Rijks kweek school te Deventer beschikbare 20 plaatsen, ter opleiding van hulponderwijzers, bedraagt 70. Den 17n Januari zal het examen plaats hebben. De vorige week is te Leiden in de stads-gehoorzaal de vergadering van de senaten der verschillende hooge- scholen aangevangen, ter bespreking van de verschillende maatregelen, te nemen voor de uitvoering der nieuwe wet op het hooger onderwijs. Zaterdag had onder voor zitterschap vari den rector der Leidsche Hoogeschool, den heer Sch'olten, de tweede vergadering plaats. De rapporteurs der verschillende sectiën hadden schriftelijk hun rapporten aan den voorzitter ingediend en uit deze is het algemeen rapport samengesteld, dat aan den Minister is aangeboden. Dit rapport omvat de bepa lingen, welke de verschillende faculteiten voor de uitvoering der examens hebben noodig geoordeeld, ter wijl de laculteit der wis- en natuurkunde nog in een bijzonder rapport de eischen heelt meegedeeld, welke volgens haar gevoelen bij het toelatingsexamen tot de academie moeten worden gesteld. LANDBOUW VEETEELT. 's-HEBR ARENDSKERKE. De landbouw—voor dracht, door dhr. Marlet Vrijdag 11. alhier gehoudin, werd door een flink getal hoorders bijgewoond. Tot mijn genoegen zag ik vele jonge landbouwers ver gaderd, wel een teeken dat öf de nieuwsgierigheid was geprikkeld, of de belangstelling meer en meer is op gewekt, en ook op Zuid-Beveland de landbouw-voor- dracliten weldra haar burgerrecht zullen hebben ver kregen. Met gespannen aandacht werd er naar den begaafden, ik zou haast zeggen ouovertrefbaren, spreker geluisterd' en de algemeeue teekenen van goedkeuring bij het einde van ieder gedeslte der rede waren mijns inziens voldoende, om van de tevredenheid der toehoorders te getuigen. Het onderwerp der voordracht was de veeteelt. Dit gewichtig deel van het landbouwvak

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1