A Jeddeeliiigen vail verschillenden aard. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. BURGERLIJKE STAND GOES van 3 tot 5 Januari 1877. d* b 1 w EOTTBBJ)^ M» alle \dir Agentschap dezer Courant. Volgens het Vadert. heeft een onzer landge- nooten, de heer Rennes, een stoommachine vervaardigd, die bijna in de huiskamer kan toegepast worden. Het moeilijke vraagstukom stoom toe te passen op de kleine industrieis door deze vinding een schrede nader tot oplossing gekomen. Voor 9 cents per uur kan men een dergelijke machine in werking houden. Zondag jl., 's daags vóór Nieuwjaar, heeft de politie te Parijs niet minder dan 370 pick-pockets (zakkerolders) in verzekerde bewariug genomen. Den volgenden dag heeft zij er nog 180 gevat. De zwaarste torenklok ter wereld bevindt zich te Moskou. Zij weegt ruim 200,000 kilo. De oudste is die van de kerk te St. Patrick te Belfast, die minstens 800 jaar oud is. Ds. NonhebeivanVlaardingen, heeft voor het beroep naar Goes bedankt. Zondag a. s,, te 10 uren, zal er in het kerkgebouw der doopsgezinden (Korte Vosstraat), eene godsdienst oefening worden gehouden. Bij die gelegenheid zal eene doopplechtigheid plaats hebben, en de heer Pekelharing uit Middelburg als prediker optreden. Men verzoekt ons te melden, dat kinderen, zonder behoorlijk geleide, niet worden toegelaten. Kruisingen. Uit deze gemeente is, in zake de bekende belijdenis-quaestie, een adres aan de Synode verzonden, dat van een groot aantal handteekeningen was voorzien Yebseke. Ds. K, W. Vethake, predikant te VVilhelmi- nadorp, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. OPENBARE VERGADERING van den K V A der €t E M 93 E Hf T E ti O 3d S, op VRIJDAG den 5 JANUARI 1877 des namiddags te 3 uren. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 12 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving, wegens verblijf buiten de gemeente, de heer dr. C. A. Van Renterghem. I. De Notulen der vergadering van den 29 Decem ber 1876 worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter deelt mede, dat het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag gedurende veer tien dagen ter visie heeft gelegendat geene reclames zijn ingediend, en dat het bevat 32 aangeslagenen tot een totaal bedrag van 165,12. Hij vraagt, of ook een der leden het woord verlangt over den aanslag van dezen of genen, en nadat dit niet verlangd wordt, «telt hjj voor, het onveranderd vasttestellen, welk voor stel, in omvraag gebracht, met algemeene stemmen wordt aangenomen. III. Daarna wordt gelezen een rapport van burg. en weth. omtrent de vacature van leeraar in het Engelsch en Duitsch aan de Hoogere Burgerschool voor jongens, en hare vervulling, van welk rapport de conclusie is vervat in het volgende drieledig voorstel lo. Aan den te benoemen leeraar in de Engelsche en Duitsche talen, omdat hét hief is de combinatie van twee talen, boven de gewone jaarwedde van ƒ1600 te verstrekken eene personeele toelage van ƒ400. 2o. Dadelijk overtegaan tot de benoeming van zoo danig leeraarwaartoe burg. en weth.met inacht neming van art, 29 der wet van 2 Mei 1863 (Staats blad no. 50), aanbevelen den eenigen sollicitant, den heer Dr. B. Koster, thans leeraar aan de Hoogere Bur gerschool te 's-Gravenhage. 3o Burg. en weth. te machtigen omtotdat de vacature zal zijn vervuld, te trachten te voorzien in het onderwijs in de Engelsche en Duitsche talen aan de leerlingen van de Hoogere Burgerschool. De Voorzitter zegt, dat zich die conclussie van zelfs splitst in drie punten, die hij achtereenvolgens in behandeling zal brengen. Bij punt 1 merkt de Vooizitter op, dat de som van ƒ400 niet verbonden wordt aan de betrekking maar aan den persoon, zoodat nimmer daarin een antecedent voor andere leeraren kan gevonden worden om verhooging van jaarwedde te vragen. Dit punt wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bjj punt 2, dat evenzoo wordt aangenomen, wijst de Voorzitter tot stemopnemers aan de heeren mr. Van Hoek en jhr. De Marees Van Swinderen. De uitslag der stemming is, dat de heer B. Koster met algemeene stemmen wordt benoemd. De stemopnemers worden bedankt voor hunne ad- sistentie. Punt 3 wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. Alsnu wordt het geheele voorstel in omvraag ge bracht en goedgekeurd, waarna de vergadering is gesloten Ondertrouwd den 3, Jacob Dignus Oost hoek, 22 j., jm. en Digna Pieternella De Witte. Overleden den 3, Maria Kooman, 34 j., gehuwd met Jan Rijn. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwemen. [nformatiên. 8 Jan. Goes, Mutsaards enz., Van Dam. 11 Oudelande, inspan, P. Overman. 12 Kapelle-Biezelinge, boómen Paardeliooper Sr Van den Bossche. 15 Colijusplaat, tuin- en bouwland, Van der Moer. 17 Heinkenszand, bouw-en weiland, Liebert. 18 Waarde, hoefje, Rembges. 22 •s-Heerenhoek,vaamhout en spaand., Prumers. 23 Kruiningen, inspan, Rembges. 21 Colijusplaat, hofstede met wei en bouwlanden, V. d. Moer. I 22 Feb. Hoedetensk., boereninspan, Pilaar. 8 Febr. 's-Heer Abtskerke, inspan, Paardekooper Sc Van den Bussche. 19 Heinkenszand, inspan en meub-goed., Liebert. 22 Rilland, inspan, A. Kakebeeke. 20 Kruiningen, boereninspan, Van Dam. 28 Kloetinge, (DeHol- landsche Hofstedejinspan, Pilaar. 1 Maart, 's-Heer Arendsk., boereninspan, Van Dam. 2 Wemeldinge, inspan en beestia'al, Paardekooper Van den Bussche. 2 's-HeerArendsk., hnish. goeder., Van Dam. 9 Wolfaartsdijk, boereninspan, Kabeboeke. 7 Wemeldinge, boereninspan, Kakebeeke. 's-HeerArendsk., boereninspan, Pilaar. Goef. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoop.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 6