Boereninspan en Meubilaire Goederen. Op Maandag den 19 Februari 1877, PUBLIEK VERKOOPEN: een netten Inboedel. OPENBARE VERKOOPINC op Maandag den 22 Januari 1877, 1 VAAMHOUT en SPAANDERS 6000 Olmen-Mutsaards, KOFFIEHUIS en AFSPANNING, J. J. Prins. Waterpenningen. Calamileusen Polder BORSSELE. Van Prinster er, jhr. mr. ,T. W. Van Loon en baron Mackay werden haar ontnomen, terwijl haar nieuwe en jeugdige leidsman, dr. Kuijper, voortdurend on gesteld was. Voor die partij was het afgeloopen jaar zeer ongelukkig. Maar ook ons land verloor in die afgestorvenen eerlijke, trouwe zonen, van wie vriend en vijand zal moeten getuigen, dat zij bij hun leven, naar hunne opvatting, steeds het goede hebben nagejaagd. Bovendien wijzen wij op man nen als dr. J. P. Heije, de volksdichter bij uitne mendheid, hem, aan wien o. a. de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst veel verloor; op een als ds. O. G. Heldring, de philantroop, wiens wer ken getuigden van eenemenschlievendheid, zoo goed, zoo verheven, dat ieder dien man moet betreuren en op een jhr. mr. J. Be Bosch Kemper, die zich een waar volksvriend steeds toonde, en wiens gan- sche leven een strijd was voor de beginselen van waarheid en vooruitgang. Maar dan komen wij van zelf in meer beperkten kring, dan herinneren wij ons den slag, die onze Provincie trof, op het verlies, dat de Zeeuwen leden door den dood van mr. B. W. graaf Van Lijnden, commissaris des Konings in deze Provincie. 'tWas geen wonder, dat velen behoefte gevoel den, om een gedenkteeken op zijn graf te plaatsen, als sprekend en blijvend getuigenis van de achting, dié de Zeeuwen hem toedragen. Zijn opvolger, jhr. W. Six, is nog te kort werkzaam, om nu reeds met zekerheid te zeggen, of wij in hem een man hebben gevonden, wiens hart warm klopt voor Zeeland's welvaart en belangen. Met vreugde en ingenomenheid zijn wij hem tegemoet getreden, en wij hebben nog niet éen reden, om met hem de toekomst niet vroolijk tegen te gaan. De lijn Vlissingen— Sheerness was dat jaar gelukkiger dan het vorige, en het was of 1876 een keerpunt bracht in het leven van deze onderneming, die voor Zeeland van zulk een groot belang is. - De vorstelijke ondersteuning, door Prins Hendrik haar verleend, geeft ons moed, dat zij steeds zij 't dan ook langzaam zal toenemen in bloei. Minder gelukkig was Middelburg, dat met zijn droogdok het jaar uitging in zeer natten toestand. Hiervoor staan wij als niet deskundigen stilwij kunnen slechts hopen, dat het eenmaal droog mag worden. Toch was er in Zeeland's hoofd stad meer levendigheid door de scheepvaart, die menig schip te aanschouwen gaf, dat daar nog zelden werd begroet. En hoe was de toestand op Noord- en Zuid- Beveland, hoe was deze te Goes? De Bevelandsche landbouwers hebben zeker geen reden van klagen over het afgeloopen jaar. Som mige menschen beweren, dat de boeren altijd klagen; dat er reden tot ontevredenheid kan gezocht wor den, is zeker, maar wanneer de landbouwers het goede, dat hun in 1876 werd geschonken, eens opwo gen tegen het slechte, dat zij ondervonden, dan ge il ooven wjj dat zij stof tot dankbaarheid zouden hebben. Wel deed zich in de laatste dagen van het jaar een treurig ongeval te 's-Heer Arendskerke voor, maar wij willen hopen, dat door krachtige maatregelen die ziekte zal worden tegengehouden. Doch nog een ander verschijnsel is in 1876 door ons waargeno men onder den landbouwstanddat ons teleur stelde. Er heerschce nog te veel onverschilligheid. De landbouwlezingen ondervonden niet die onder steuning, welke zij zoozeer verdienen, en die haar dan ook in Schouwen en op andere plaatsen ten deel valt. De landbouwtentoonstelling te Colijnsplaat had veel drukker bezet en bezocht kunnen geweest zijn. Voor zijn eigen belangenvoor de belan gen van den stand, die voor de maatschappij van zoo ontzaglijk veel nut is, den landbouwstand, moest ieder landbouwer, als hij zijn werk met toe wijding verricht, als hij hart heeft voor zijn vak, nooit achterwege willen blijven, wanneer er iets te leeren, iets te zien is. 1876! wij hopen, dat gij dien ouden geest met u hebt genomen in het graf! en dat verder in den nieuwen tijdkring iedere landbouwer een voordeelig jaar moge hebben, mits hij toone dit waard te zijn door lust en ijver om te leeren! En ten slotte: hoe was het in onze stad Goes? Beweert niet, dat wij uit minachting tot het laatst wachten, met daarop een blik te slaan en haar niet de eerste plaats in ons blad toekennen. Neen, niest heugt best" zegt een spreekwoord, en daarom zij in dit overzicht aan Goes het laatste woord gewijd. Zijn wij tevreden over hetgeen het afgeloopen jaar in het algemeen ons bracht? Och, er zijn vele licht punten aan te wijzen, maar ook donkere stippen. Onder de eerste behoort vooral de opening der Mid delbare School voor meisjes, eene gewichtige ge beurtenis voor onze gemeente. Daarvan is de ver meerdering van het intellectueele deel der bevol king een gevolg. De Ambachtsschool mocht zich ook verheugen in meerderen steun, en wacht slechts op bevrijding van de banden, waarin zij nu nog is gekneld, teneinde meerdere vruchten te kunnen af werpen. Tot de verbouwing van het gasthuis werd besloten, wat zeker voor de stad niet van belang is ontbloot, omdat het een fraaier en doelmatiger gebouw ons zal schenken. In de raadzaal heerschte vaak eene bewonderenswaardige kalmte; zelfs bij de quaestie van het onderwijs waren de vroeger zoo hevige tegenstanders tot inschikkelijkheid ge neigd. Wanneer dit voortkomt uit de overtuiging, dat oppositie daartegen noch doel treft, noch edel js, dan mogen wij ons daarover verheugen. De begrooting gaf tot geene belangrijke discus- siën aanleidinghet was of men zich wilde wach ten over groote quaestiën te spreken, met het oog op ,dö verkiezingen, die in 1877 voor de deur staan. Slechts éen plaats in den raad moest in het afgeloopen jaar worden vervuld door het be danken van den heer G. H. Kakebeeke. Werd eerst de heer W. Be Liefde gekozen, later, toen deze bedankte, werd bij herstemming de heer B. Van Asperen Vervenne de uitverkorene. Hoe wij over die keuze denken, hebben wij in die dagen eerlijk en openhartig blootgelegd. Tot nutoe heeft de heer Vervenne onze verwachting in geen enkel opzicht beschaamd. Als wethouder kwam de heer J. G. Be Witt Hamer, wiens plaats in het "dage- lijksch bestuur als 't ware was aangewezen. Ver der bracht dit jaar ons eigen aangifte bij den hoofdelijken omslag, een maatregel, waarmee wij onze instemming ten volle kunnen betuigen. Maar wat het ons niet bracht, en wat wij zoo gaarne hadden gewenscht, is meer handel, meer vertier in onze gemeente. Daaraan is behoefte, vooral nu de meekrap-handel niet meer schijnt te zullen herleven. Had 1876 dat ons geschonken, wij zouden dankbaar zijn. De donkere wolken, die zich geruimen tijd boven onze hoofden samen pakten, zijn weer voorbijgedreven, maar het gevaar is nog niet geheel geweken. Wij bedoelen de op heffing onzer rechtbank. Toch hadden wij liever eene beslissing gezien, dan nog langer in de on zekerheid te leven, die ons omgeeft. Met waar digheid en ernst is door ons allen gestreden voor de goede zaak; maar nog steeds leven wij in de zelfde spanning, waarin wij in het begin van 1876 verkeerden. Toch blijven wij op een gunstigen uitslag hopen. De tentoonstelling van de Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, die in Januari in onze stad plaats had, om ver volgens naar Philadelphia te worden gezonden, mag zeker hier niet onvermeld blijven. Evenmin mogen wij zwijgen over de beweging in het belang der weezenverpleging, waardoor de laatste dagen zich kenmerkten. Vooral ter wille der menschlie- vendheid moge spoedig blijken, dat in 1876 een krachtige stoot is gegeven aan de verbetering van het lot der arme weezen. Dat zou dan een goed einde van het jaar zijn geweest. Men ziet dus, dat 1876 veel gemeen heeft met zijne voorgangers, waar het getuige was van veel goeds en van veel kwaads. Veel bleef nog onafgedaan, waarvan wij dit jaar het einde gaarne zagen, maar ook veel werd ons geschonken, waarvoor wij dank baar moeten zijn. AU V b.KTElNTlËN. Ondertrouwd A. I. MEERBURG SNARENBERG, beroepen predikant te Biervliet, met P, L. Van dek SCHEER. Utrecht, Januari 1877. Ondertrouwd J. D. OOSTHOEK met D. P. De WITTE. Goes, 6 Januari 1877. Algemeene kennisgeving. Geen Receptie. Wij betuigen onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van ons geliefd zoontje ondervonden. Ook in het bijzonder aan de leerlingen der Hoogere Burgerschool, die zoo liefderijk hem de laatste eer hebben bewezen. Goes, L. F, GEILL. 5 Januari 1877.J. E GEILL -Denijs. Het Bestuur der Vereeniging ,/Help u Zeiven" betuigt bij deze zijn hartelijken dank aan dat der Vereeniging voor Volksbelangen voor het bewijs van belangstelling, betoond bij gelegenheid der feestelijke herdenking van het lOjarig bestaan zijner Vereeniging, op Donder dag 4 Januari. Goes, 5 Januari 1877. Namens het Bestuur, I A. De BESTE, Voorzitter. M. J. Van HOUTEN, Secret. des morgens 10 uur, te Heinkenszand, op het hoefje, bewoond bij Erven Adriaan Van den r>ries. zal de Notaris mr. L1EBERT jfft Een Inspan van drie tgtasHfc CkiSs- PAARDEN, drie KOEIEN, Jjlgi. RUND, KALF, SCHAAP, VARKENS enzoovoorts, WAGENS, KARREN, PLOEGEN enzoovoorts in evenredigheid. Verder des voormiddags te 11 uren, ten verzoeke van J. Mallear, koopman te s-Eeerenhoekvan: een groote partij benevens gelegen bij de hofstede, bewoond door J. Vlas man aldaar. PR UMERS. Daar ik mij verpligt Gevoel om Nogmaals terug te komen op het vlpr schrijven in uw Geeerde Corand van den 21 december. Aan Gaande een timmermans baas te O. D. P. daar dit niets was dan waar heid zoo beroep ik mij nogmaalsdat hij het voriege Jaar een Corwij bij mij heeft Gedaan van 425 Gulden, waar van hij mij 3 jaar cor- died voor Gaf, maar daar heb ik Geen Gebruik van Gemaakt want toen zijn werk 12 Juni klaar was betaalde ik hem 14 Juni 231 Gulden en de rest eer het Jaar ten einde was waarvan ik cwietan ie kan toonen en nu ik weer eenig werk heb laaten doen zoude hij durve zegge dat ik zijn Geld Gebruikte om een andere tim merman te betale, in dien men zoo anwoorde wil, dan moet men Gegrond handwoorden, maar voor al geen af Grijzende leugensdaar zijn mijn stukken te zuiver voor, die ik aan ieder kan late zienmaar men weet wel waar de knoop zit, hij had vast op dit werk Gereekend Maar dat viel tege, om reede dat hij met F. S. schol 160 Gulden op de 350 toen voelde ik mij Gedwonge om het F S te verGunne het Geen ik tot heden toe nog schuldig ben is de som van 33 Gulden 82 cent van het zetten van een varkenshok waar ieder om lacht zelf zijn besste vrienden, daar ik al de mattrieale zelf heb voor aan Gekogt uit Gezondert een Paar Planken en eeniege steenen sPijkeren en Arbijders loon durf hij mij twee maanden voor Nieujaar zijn reekening over te Geve aan de atviecaat dat ik met heede bezweere kan, dat er over Geen betalen is Gesproken om dat het werk er te Gering voor was veel minder om uitstel uitstel. Neen vriend daar heb ik voor Gezorgtik dagt waarlijk niet dat Je Je zoo belaglijk aan zoude stellen daar het nu Pas tijd is om reekeningen uit te brengen en mij al reeds 2 maanden Geleden over GeGeve in handen van de atviecaat, en ik ben Nog niet driftig Geweest voor die 33 Gulden 82 cent maar Nu is het Nieuw Jaar Als ik uw nu Niet betale kon, dan Zouw ik zeeker mijn Goude ketting verkoopen als ik er een had om uw te betaleD, dat zouw ik op mij zelve toe Passé helpt uw zei ven zoo als het spreekwoort is. liever als bij vrienden en bekende te loopen om een Paar hondert Gulden te leen waar mede ik welligt een ander eer mede zouw rove wat een Ban Croet AanGaad, daar Ben ik nog niet voor bevreest daar ik Alle mijne koopmans op durf roepe. dat ik nog nooijt geen wissel on betaalt terug heb moete zende Nog veel minder uit stel moeten vrage nog veel minder dan uw D P maar Als men Er niet om Geeft, df men waar heid of Grijsselijke leugens zegt daar kan men zig niet voor wagten geGroed dan nu ho besste vriend Gij hebt uw Geld aan mij verdiend Uw was voor mij reets veel te duur voor dat Geld zet ik een schuur F J SMOLDERS VERHUISD van de Magdalenastraat naar de Groote Kade, It no. 33. Wed. J B. SIMOENS-Hofkens, die zich bij voortduring aanbeveelt tot het maken van DA MES-COST I) MES en wat verder tot het vak behoort. rOtiSBSt* De ondergeteekende, zijn van ouds bekend genaamd „DE PRINS VAN ORANJE", aan den heer J. J. JPBINS in koop overgedaan heb bende, bedankt zijne geëerde begunstigers voor de klandizie, zoovele jaren in ruime mate ge noten, en beveelt zijn opvolger minzaam in de zelfde gunst aan. E. Besnijen. De ondergeteekende, zich houdende aan bovenstaande advertentie, neemt beleefd de vrijheid, zich in de gunst van het geëerde publiek aantebevelen, belovende eene nette en vriendelijke bediening. Tot ontvangst van bovenstaande zal zitdag gehouden worden in het gemeentehuis te Bors- sele op Maandag 15 Januari 1877, van 's morgens 10 Va 12 uren. De Ontvanger-Griffier PRUMERS.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2