Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen. RAAD DER GEMEENTE GOES BUITENLAND. werd ia het jaar 1875 in Engeland, Ierland en Schot land 6,500,000 ton steenkolen voor de gasfabricage gebruikt. Een Engelsch ingenieur heeft nu verge lijkende proeven genomen met steenkool en petroleum, en zijn slotsom is, dat de quantiteit, uit de boven genoemde hoeveelheid steenkool verkregen, zou kun nen getrokken worden uit 600,000 ton petroleum, zijnde de helft ongeveer van den invoer in Europa. Dat gas zou goedkooper zijn dan het steenkoolgas, veel meer lichtvermogen hebben en de fabricage zonder eenig gevaar wezen. Te St. Petersburg stond op 22 December de thermometer 30 graden onder nul (Fahr). Op de openbare pleinen en op de binnenplaatsen der voor naamste openbare gebouwen en paleizen waren groote vuren aangestoken voor de ongelukkige koetsiers, die by zulk een koude op de straat moesten wachten. In een groot aantal huizen werd voortdurend warme thee geschonken. Het aantal bevroren neuzen en ooren is ontelbaar. Elk oogenblik moest men op straat iemand waarschuwen, dat hij zich met sneeuw moest wrijven. Te Archangel stond de thermometer op 21 dezer 44 graden onder nul (Fahr.). Te Irkoustk, in Siberië, is daarentegen de thermometer ontzaglijk gerezen en wees hij 36,5 graad boven nul (Fahr.) aan. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Na het vernemen van het eenparig besluit van kerkvoogden en notabelen om geen subsidie te schen ken voor een vasten evangelist, heeft de kerkeraad der N. H. gemeente BathRilland zich met een herhaald verzoek tot het college gewend. In een daarop gehouden vergadering kwam men tot geen resultaat, omdat en kelen der vroegere tegenstemmers thans niet tegen woordig waren en anderen van opine waren veranderd. (M.Ct.) Naar de M. Ctnader verneemt, zal de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg met 1 Februari a. s. geopend worden, voorloopig in het ge bouw van het voormalig gerechtshof aldaar, dat voor het 20tal leerlingen, welke voorloopig aan de lessen zullen deelnemen, voldoende gelegenheid bevat. Later zal de verhuizing naar het gebouw in de Noordstraat plaats hebben. Men schrijft uit Rouveen, ter rectificatie van een vroeger bericht, dat het traktement van den hoofdon derwijzer aldaar is f 500 en dat van zijne dochter, als hulponderwijzeres, een gelijk bedrag. De Raad van Staphorst heeft het eerste verhoogd met ƒ100 en het laatste met ƒ50. De school telt 200 leerlingen en is drie jaren door den hoofdonderwijzer alléén waar genomen. Evenzoo is 't met zijn collega, wiens school 180 leerlingen telt en op spoedige hulp kan rekenen. In een Duitsch blad leest men: ,üe oogen snel achtereenvolgens van wit papier op eene zwarte lei te vestigen, is nadeelig voor het gezicht. „De lei is verder een oogenverdraaier, want men kan het geschrevene beter zien als men er scheef voorzit. Die houding is oorzaak van scheeve schouders, kromme ruggen, ingedrukte borst en kortzichtige oogen. Lei en griffel bederven ook de hand. Men neme goed pa pier, goede pennen en zwarten inkt in plaats van lei en griffel en een hoofdkwaal der school isjverdwenen." Dinsdag 2 Januari had te Goes, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, de verkooping plaats van een HUIS en ERF, staande in de Lange Vosstraat, met PAKHUIS, toebehoord hebbende aan J. F. Collesaer. Een en ander te zamen is gekocht door P. De Pree, te Goes, voor/1550,—. Hedenmiddag had alhier de aanbesteding plaats van de verbouwing van het GASTHUIS. Ingeschreven is door de navolgende Goesenaren: W. De Beste voor ƒ30,000; W. J. v. d. Weert voor ƒ29,960; A. De Beste en A. Den Boer voor 29,920D. Klemkerk voor 28,260 en P. Buitendijk voor 26,762. Aan laatstgenoemden is het werk gegund. OPENBARE VERGADERING VAN DEN op Vrijdag den 29 December 1876, des namiddags te 2 uren. Vervolg en slot.) XIH. Daarna wordt gelezen een adres der firma F. Kleeuwens en Zoon om subsidie voor de uitgifte van het verslag der raadsvergaderingen, met twee later ingekomen brieven, waaruit blijkt, dat zij verlangt de som van 300 's jaars, als de uitgifte plaats heeft in 8° formaat, en ƒ250 gulden, wanneer die gesohiedt in den tegenwoordigen vorm. Tevens wordt gelezen een rapport van de finan- ciëele commissie, die tot afwijzende beschikking ad viseert op de drie volgende gronden: lo. Acht de commissie eene uitgaaf van 250 voor een verslag, aan hetwelk, blijkens het geringe getal lezers, geen groote behoefte schijnt te bestaan, met het oog op de gemeente-financiën, niet gewettigd; 2o. Is de commissie van oordeel, dat het publiek door de verslagen in de hier verschijnende couranten mits onpartijdig en ter goeder trouw opgemaakt alleszins in de gelegenheid is van 's Raads beslui ten en discussiën, al kunnen deze dan ook" slechts beknopt medegedeeld worden, kennis te nemen. 3o. Zou het, naar het gevoelen der commissie, niet opgaan aan een bepaalde firma een zeker bedrag voor het raadsverslag toe te kennen, zonder de an dere in deze gemeente gevestigde drukkers in de gelegenheid gesteld te hebben, naar de leve ring mede te dingen. Niet alleen de billijkheid, ook het financieel belang der gemeente schrijft zulks voor. De heer mr. Del Baere vraagt, of er geen praead- vies van burg. en weth. in deze zaak is? De Voorzitter antwoordt, dat burg. en weth. cp eene vergadering, waarin hij niet tegenwoordig was, hebben besloten, zooals door de fin. comm. wordt geadviseerd. Dewijl niemand het woord verlangt, zegt de Voorzitter nog een enkel woord in het midden te willen brengen. Wanneer het verzoek, zooals nu wordt voorgesteld, wordt afgewezen, dan mist de gemeente het raads verslag. Dit zou spr. betreuren, en wel, omdat Goes dan de eerste gemeente zou zijn, die de hand sloeg aan het groote wapen van onzen tijd, de openbaar heid van de handelingen van den gemeenteraad. Dit belet echter niet, dat hij mede zal gaan met het advies. Toch zou spr. gaarne door deze vergadering uitge sproken zien, of de Raad prijs stelt op het behoud van het verslag. Wanneer dit het geval mocht zijn, dan zal spr. de zaak andermaal bij burg. en weth. in behandeling brengen, en den uitslag daarvan aan den Raad mededeelen. De heer jhr. mr. Pompe Van Meerdervoort zegt ook voorstander van openbaarheid te zijn, en daarom te wensohen, dat het verslag kon in stand blijven, mits niet op eene voor de gemeente te bezwarende voorwaarde. Wanneer echter het verslag een meer officiëel karakter verkrijgt, dan zouden ook de raads leden het recht moeten erlangen, om wat door hen gesproken is te rivideeren, voor het gedrukt wordt. De beer mr. Del Baere gelooft, dat de publiciteit al zeer weinig bevorderd wordt door het verslag. De adressante zegt zelve, dat er weinig inteekenaren zijn; deze zullen waarschijnlijk alleen gevonden worden onder de leden van den Raad. Voor dezen is het verslag echter niet noodig, daar zy toch weten wat er voorvalt in hunne vergaderingen. Maar bovendien is het verslag hetzelfde, wat in de courant staat. Het is een letterlijke overdruk. Dit is spr. gebleken. In de courant stond eens eene snuggere opmerking van den redacteur omtrent liet door een der leden ge sprokene. In bet verslag kwam die opmerking niet te pas, en was dus weggelaten, maar het asteriscus had men verzuimd weg te nemen, en dit prijkte in den tekst van den overdruk. De Voorzitter merkt op, dat het hebben van een gering aantal inteekenaren geen veroordeeling kan zijn tegen het verslag, omdat het verslag ook in de courant voorkomt. Doch het verslag heeft vooral groote waarde voor hen, die de handelingen van den gemeenteraad' later willen raadplegen. De heer mr DeI Baere acht de afzonderlijke uit gave niet noodig, als de belangstelling bevredigd wordt uit de courant. De heer dr. Callenjels zegt, ook een vriend van openbaarheid ie zijn, maar vindt de afzonderlijke uitgave onnoodig, als men het verslag toch heeft in de courant. Spr is ook inteekenaar op liet afzonderlijk verslag en heeft dit dikwijls geconfronteerd met de courant. Het was altijd hetzelfdedaarom zal hij met Nieuwjaar zijne inteekening opzeggen. Hij acht het verslag overbodig. Moest men echter komen tot een verslag op officiëele wijze, dan ondersteunt spr. het denkbeeld van den heer Pompe, dat ieder lid naziet, wat hij gesproken heeft. Spr. heeft ondervonden, dat dikwijls verdraaid en op eene geheel andere wijze wedergegeven werd, wat hij gesproken had. De heer Van Aspeien Vervennt gelooft, dat de Goesche Courant juist belangrijk is door de raads- verslagen en de uitgever daarom, als hij zijn be lang begrijpt, zal voortgaan met het geven van het raadsverslag. De heer dr. Fan Renterghem is wel genegen eenige tegemoetkoming aan de redactie voor het verslag te geven, als deze niet te bezwarend voor de financiën der gemrente is. Spr. noodigt het dagelijksch bestuur uit met de redactie te onderhandelen over een min der subsidie. De heer Fransen Van de Putte merkt op, dat, ofschoon de notulen officiëel zijn, deze niet zoo wjjdloopig zijn als het verslag. In den laatsten tijd komen zij meer nabij aan de notulen der Provinciale Staten en bevatten, zooals is voorgeschreven, een kort rtsumé, zonder de vermelding van hetgeen door ieder der leden is gesproken. Het staken der uit gave van het verslag acht hij een groot verlies voor de geschiedenis der gemeente, en hij verklaart dus gaarne, dat het behoud van het verslag van groot belang is. De Voorzitter herhaalt, of hij hel er dan voor mag houden, dat de leden grooten prijs stellen op rhet behoud van het verslag en daarvoor gaarne iets over hebben? De heer mr. De JVitl Hamer zsgt die vraag in zijn privé volmondig met ja te beantwoorden. Het zou spr. zeer veel waard zijn, als het verslag bleef bestaan, maar als raadslid mag bij zulk eene groote som van de gemeentekas niet opofferen als gevor derd wordt. De Voorzitter bedankt de leden voor de uiting hunner gedachten en stelt voor te beschouwen, dat het verzoek der firma F. Kleeuwens Zoon is ge wezen van de hand. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. XIV. Door mr. J. W. Lasonder is een adres in gediend, om zijne vroeger gedane aanvrage om ont slag als leeraar in de staats- en handelswetenschap pen te beschouwen als niet te zijn gedaan. Overeenkomstig het advies van den heer Inspec teur, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, wordt dit verzoek zonder hoofdelijke stemming in gewilligd. XV. Tengevolge der opheffing van het meer uit gebreid lager onderwijs, zijn aan burg. en weth. eenige wyzigingen in de verordeningen regelende het lager ouderwijs en het schoolwezen noodzakelijk voorgekomen, welke wijzigingen door de schoolcom missie zijn goedgekeurd. De verordening regelende het lager onderwijs wordt, dienovereenkomstig gewijzigd, op nieuw vastgesteld. XVI. Tengevolge van de voorgaande wijziging is, evenals dit voor het hulppersoneel indertijd is gedaan, eene verordening noodig tot regeling der jaarwedden van de hoofdonderwijzers. De ontwerp verordening, door de schoolcommissie goedgekeurd, wordt vastgesteld. De hoofdonderwijzers zullen ge nieten 1Ö00 jaarweddedie van de scholen der le, 2e en 3e klasse bovendien vrije woning en 50 voor het wekelijksch schoonhouden en het aanmaken der kachels; die van de weezen- en armenschool 150 voor gemis van vrye woning. XVII. Eindelijk is aan de orde het voorstel dfr fin. comm. omtrent het Manhuis, met rapport van burg. en weth. (Zie vergad. van 18 en 27 Oct. 1876.) Burg. en weth. stellen nu voor hen te mach tigen, om met de gezamenlijke armbesturen, die thans van het Manhuis gebruik maken, in overleg te treden omtrent eene regeling, die aan het denkbeeld van een volgens de armenwet ongeoorloofd subsidie een einde zou maken en gebaseerd zou moeten zijn op eene met het genot evenredige bijdrage iudeoudei- houdskosten. De heer mr. Del Baere vraagt, of niet het Burg. Armb. de algemeene armen is en of het verzoek dan aan die instelling niet goed geadresseerd was, daar zij toch ieder een moet bedeelen, hetzij jood, of katholiek of wat ook. De Voorzitter merkt op, dat ook de hervormde diaconie enz. gebruik maken van het Manhuis tot woning voor hare gealimenteerden. De heer dr. Van Rentergliem vraagt, of het Man huis toch altijd eigendom der gemtente blijft Dit wordt toestemmend beantwoord, doch opgemerkt, dat evenals door den verhuurder van een huis, voor het gebruik iets kan bedongen worden. Het voorstel van burg. en weth. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt nu op de gewone wyze door den Voorzitter gesloten. 1876-1877. Het is een goed gebruik, om bij den aan vang van een nieuw jaar, alvorens de gewone taak weder voorttezetten, nog eens den blik achterwaarts te slaan, en, zij het dan al be knopt, nog eens het verledene te doorleven. Wp willen ons aan dat gebruik niet onttrekken en even een oppervlakkigen blik slaan ih de ge schiedenis van het B uitenland gedurende 1876, voor wij onze mededeelingen over 1877 beginnen. JBélgië bleel, evena'i Nederland, verschoond van oorlog, doch in zijne binnenlandsche poli tiek heerschte meer dan elders verdeeldheid. De kerkelijke partij liet zich zeer sterk gelden en de gemoederen werden daardoor zeer verhit. Het kwam vooral uit bij de feesten, aan de her innering van voor 300 jaren gewijd, maar in de kamers werd menig woord gesproken, dat van de hitte ven den strijd getuigde. In Frankrijk werd het ministerie eenige malen gewijzigd, tengevolge van partijwoe- ligen, die de ultramontanen en de republikei nen, de Bonapartisten en de legitimisten scherp tegenover elkander doen sfaan. De nationale ver gadering hield op te bestaan en in haar plaats trad het nieuwe stelsel van vertegenwoordiging, zooals dit door de constitutie is voorgeschreven. Doch nog geen jaar was dit stelsel in werking of er was reeds verschil over de bevoegdheid van beide takken der wetgevende macht. Ge lukkig, dat het conflict voor een deel weg genomen is. De burgeroorlog in Spanje werd geëindigd. Don Carlos moest de wijk nemen naar vreemd grondgebied, en Alphonsus deed een glorierijken intocht in Madrid. Eene nieuwe grondwet werd vastgesteld, waarvan godsdienstverdraag zaamheid wel de grondtoon is, maar die juist daardoor een struikelblok is geworden voor velen De financiën van dit schoone maar ongelukkige land bleven in den zelfden toestand van vroeger. Portugal genoot het onschatbare voor recht van weinig of niet genoemd te worden. Toch verdient het vermelding, dat de slavernij op de Kaap-Verdische eilandenen op St. Thomas werd afgeschaft. Italië ontwikkelde zich meer en meer onder het bestuur van Victor Emanuel en zjjne regee ring. De openbare veiligheid op Sicilië, die zooveel te wenschen overliet, werd grooter en met voorzichtigdheid en gematigdheid ging de regeeriug voorwaarts op den weg van ver betering in 's lands instellingen. Turkije werd in een oorlog gewikkeld met Servië, Montenegro en andere zjjter su- zereine staten, zag tweemaal een anderen sul tan op den troon, en heeft aan het einde des jaars eene grondwet afgekondigd, die, wordt zij goed toegepast en uitgevoerd, niet anders dan tot welzijn des lands kan strekken. De conferentie, in zijne hoofdstad gehouden, moet sommige provinciën in een beteren toestand plaatsen, doch 1876 overleed, zonder dat de uitslag der conferentie met juistheid bekend was. Wat zal 1877 voor Turkije brengen? Den oorlog of den vrede Diezelfde vraag geldt ook voor Rusland, welks geschiedenis over 1876 zoo nauw ver bonden is met de Oostersche quaestie, dat

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2