1877. N°. 2. Donderdag 4 Januari. 64 te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, BI6"' Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg Mededeelingen van verschillenden aard. GOESCHE «Jit COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, Oowone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. en Vkudagavond uitgezonderd op feestdagen. flitL Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek- Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1.75. kin^ hebbend« dankbetuigingen van 1-8 regels a 1,-. 'Afzonderlijke nommors 5 ct., met bijblad 10 ct. dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. OPENBARK VERGADERING van den RAAK der «EMEEMTB GOES, op VRIJDAG den 5 JANUARI 1877, des namiddags te 3 uren. Goes, den 2 Januari 1877. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling Voorstellen in zake de vacature van leeraar in de Engelsche en Hoogduitsche talen aan de inrichtingen van Middelbaar Onderwijs voor jongens SiMNE^LANPSCHE BERICHTEN. GOES, 3 Januari 1877. Door plaatsgebrek zijn wij in de nood zakelijkheid het overzicht van Het afgeloopen jaar tot het volgend nummer te laten liggen. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks vjjf uren, heeft bij den bakker L C al hier een brutale poging tot diefstal plaats gehad De eigenaar, die met vrouw en kinderen nog te bed lag, werd wakker door het rammelen van sleutels. Hij vermoedde toen, dat een persoon bezig was pogingen aan te wenden, om de secretaire te openen. Yan den dader kon hij niets gewaar worden, daar deze, toen de bakker uit het bed sprong, oogeublikkelijk is wegge- loopen en het huis door de achterdeur heeft verlaten. Met zekerheid te vermelden, hoe alles in zijn werk is gegaan, is onmogelijk. De justitie zal over deze zaak, naar wij hopen en waaraan wii niet twijfelen, het nondige licht doen opgaan. Tot dusver berust alles slechts op vermoedens, waarmee men uiterst voorzichtig moet zijn. Rat de dader brutaal te werk is gegaan, is zonder twijfel. Uit de broek van den bakker, welke op een stoel vlak voor de bedstede lag, waarin de eigenaar sliep, is door den dief een ring met sleutels gehaald, waar mee bij getracht heeft de secretaire te openen. De sleutel stak reeds in 't slot, maar in zijn verder pogen, om geld te stelen, werd de dief verhinderd. Dat het alleen om geld was te doen, blijkt voldoende uit het feit, dat er niets werd gemist. Voor de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is, wat de lijn Roo sendaalVlissingen aangaat, het jaar zrer slecht begonnen. Tot de gelukkige reizi gers, die op Nieuwjaarsdag van den eersten trein, welke uit Roosendaal vertrekt, gebruik zouden maken om naar Middelburg te gaan, behoorden ook wij, en uit eigen ervaring kun nen wij dus spreken van hetgeen is geschied. Op den bepaalden tijd, 10.41 des morgens, waren wij met een paar medereizigers in de wachtkamer, die, tusschen twee haakjes ge zegd, niet uitmunt door bijzonder comfort en niet vrij is van tocht, aanwezig. Niet éen der reizigers was, vooral bij den hevigen storm, die er woei, zoo onbillijk om te eischen, dat de trein op zijn tijd zou aankomen. Met geduld bleef men dan ook wachten, totdat te half twaalf uur daaraan een einde werd gemaakt. Langzaam en statig naderde hij, op wien al onze hoop was gevestigd. Het instappen ging spoedig, evenals het kaartjesknippen. De portieren werden gesloten, de bel werd geluid, maar van fluiten noch vooruitgaan was sprake. De conducteurs liepen het station uit en in, om, naar wij meenden, eerst hun menscheljjken plicht te vervullen en hunnen mede-geëmploieerden Nieuwjaar te wenschen. Het zou onheusch ge weest zijn, dit minder gepast te hebben gevon den, maar toen het handengeven was geschied, had er een vertrouwelijk gesprek plaats, dat tot ons aller verbazing kalm en geheel op hun gemak werd gevoerd. Een der passagiers vroeg aan den conducteur, waarom men niet vertrok, en weer klonk het antwoord: »De machinist heeft geen stoom. Hij moet eerst wat stoom maken; wij gaan dadelijk weg." Voor zulk een argument moet men op de Zeeuwsche lijn oot moedig buigen en daarin berusten. Ruim kwart vóór twaalf uren scheen de macbii ist met die stoommakerij gereed te zijn: hjj liet de locomotief fluiten; met grooten haast liepen de conducteurs naa*r hun post, maar minder gehaast stelde de trein zich in bewe ging. Dien statigeu langhamen tred scheen bij niet te willen laten varen; de reizigers hadden er gerust naast kunnen wandelen. Na een half uur sporeos bereikten wij 's-Heer Arendskerke, waarvoor in gewone om standigheden 8 minuten gevorderd wordtde baanwachters stonden met lachende gezichten ons aan te staren en hadden dus nog schik in ons ongeluk. Te 's-Heer Arendskerke wer den „wij nóg eenigen tijd vastgehoudenuit stappen mochten wij niet, maar een der con ducteurs was nu zoo beleefd ons de eigen lijke oorzaak van ons wedervaren mee te deeleu. De machine deugde niet meer; in Goes had men ge'elegrapheerd om een andere locomotief, die te 's-Heer Arendskerke ons zou komen afhalen. Met groote vreugde werd die helpster uit den nood door ons begroet en haar viel het voorrecht te beurt or,s te een uur aan het station Middelburg te brengen, waar we eigenlijk te 11 25 hadden moeten zijn. Ons dunkt, wij hadden geen reden tot klagen dat wij voor ons geld niet lang genoeg gereden hadden. In de dagen van de zoogenaamde pietjeswagens van Middelburg naar Vlissingen gebeurde het, dat een Amsterdammer, op 't punt staande, met zulk een gelegenheid uit Zeeland's hoofd stad te vertrekken, een stadgenoot, ook op weg naar Vlissingen, zag voorbijloopen, dien hij uit- noodigde met hem mee te rijden. Diens ant woord luidde: Dank je, ik ben gepresseerd"; en de uitkomst bewees, dat hij verstandig han delde, want al loopende was hij veel eerder te Vlissingen, dan de mandie per wagen ver trok. 't Zelfde kan, als 't zoo voortgaat, ook gelden van den spoorweg in Zeeland. Ook op andere plaatsen hebben de trei nen van den staatsspoorweg het jaar 1877 slecht ingezet. De trein uit Meppel, die Maandag te 5.50 te Zwolle moest aankomen, arriveerde eerst te 7 30, en de trein uit Zutfen, die te 7.49 moet aankomen, arriveerde eerst ruim te 8.30. Zooals men uit achterstaande advertentie kan zien, zal het concert van het Zweedsche Zangers-quartet éen dag later dan wij vroeger meldden, en dus op Donderdag 11 Januari, plaats hebben. Vrijdag a. s. te vijf uren zal de beer Marlet te 's-Heer Arendskerke eene landbouw voordracht houdeu. Die bloote vermelding ach ten wij voldoendewij hopen, dat velen die leziDg zullen gaan hooren. De Nieuwjaarsdag kenmerkte zich door stormachtigheid. Dat op zulk een dag de men- schen wat gejaagd zijn, en vaak door den wind 'gaan, is eene slechte gewoonte, die sedert jaren bestaat, maar zeldzaam is zeker op 1 Januari de temperatuur, zooals die Maandag 11. was. Van ongelukken, hier ter stede of in Noord of Zuid- Beveland door den storm veroorzaakt, hebben wij niets vernomen. Wel leden vele eigenaars van huizen schade, en had menige schoorsteen het zwaar te verantwoorden, maar overigens heeft niemand eenig letsel bekomen. De geweldige storm, die Maandag gewoed heeft, deed zich ook te Vlissingen gevoelen. Op de reede hadden de schepen het hard te verantwoorden. Drie zijn er van de ankers geslagen en op de Caloot omhoog geraakt. Men is thans bezig om middelen aan te wenden om ze weer vlot te krijgen. Het zeewater dat over den Westdijk liep, leverde een prachtig gezicht op. Nabij het] eiland St.-Philipsland is een aak omgeslagen. De schipper is behouden aan het land gekomendoch zijne vrouw met drie kinderen en de knecht hebben hun graf in de golven gevonden. Ts Breda zjjn vijf in aanbouw zijnde werkmanshuisjes omgewaaid. Tijdens den storm werd te Helder 's middags 2 uur 30 min. op het Meteorol, Observa torium een winddruk waargenomen van 69 K. G. Barometerstand ten 1 ure des middags 732°. De vloed was ten 8.30 's av. 1.06 met boven volzee. Aan de schepen op de reede en in de haven aldaar is daardoor geen averij teweeg gebracht. De heer G. P. Wilmer, bisschop van Haarlem, is Maandagavond bij de ontvangst der geestelijken, die hem hunne nieuwjaars groeten kwamen aanbieden, plotseling overleden. Reeds gernimen tijd was bekend, dat de bis schop leed aan een hartkwaal, die nu ver moedelijk de naaste oorzaak van zijn dood is geweest. Niettegenstaande den geduchten storm, die Maandag vooral in den voormiddag woedde, en den daarop volgenden plasregen, was er te Amsterdam den geheelen dag eea groote me nigte volks op de been. Vechtpartijen zag men bij de vleet, hier bebloede koppen, daar ge scheurde jassen, verder een paar karren, waarin door behulpzame kameraads hunne makkers als lijken naar huis vervoerd werden. Bij een vecht partij op de Prinsengracht is een man door een steek met een mes in de linkerborst verwond en in den afgeloopen nacht wist een geweldenaar, door de politie reeds gearresteerd, zich van een sabel van een agent meester te maken, waarmede hij dezen twee wonden aan het hoofd toebracht. (TV. Rott. Ct.) Te Oude Niedorp meldden zich onlangs drie paartjes bij den Burgemeester aan, ten einde in den echtelijken staat te treden. Zij mochten echter ongetroost vertrekken, omdat, zooals de Burgemeester verklaarde bet boek vol was! Zij moesten wachten tot na nieuwe jaar, tenzij, voegde de Burgervader er edelmoedig bij, zekere omstandigheden de voltrekking van het huwelijk dringend eischten, dan kon hij er een briefje bjj leggen Daar nu die omstandigheden niet aanwezig waren, moesten de 3 paartjes op het nieuwe boek wachten. Zondagavond had te Rotterdam een man, bij het afschieten van een pistool, het ongeluk, de rechterhand te verbrijzelen. Naar men verneemt, is in de gemeente Borger de vorige week Dinsdag een kind in de wieg doodgevroren. Aan het Handelsblad wordt medegedeeld, dat langs de lijn VlissingenQueenboro thans het vervoer van vee uit Duitschland naar Engeland verzekerd isi De Duitsche veehandelaars en expediteurs hebben tot dat einde overeenkomsten gesloten. De bekende schaakspeler, de heer Zukerfort, die onlangs ook Nederland bezocht heeft, en o. a. te Rot terdam en te 's-Gravenhage twaalf partijen tegelijk, zon der het schaakbord voor zich te hebben, heeft gespeeld, heeft eenige dagen geleden te Londen in de West End Chess Club zestien partijen tegelijk op die wijze ge speeld. Slechts twee waren na eenige uren spelens teneinde gebracht. Daarop is het spel gestaakt en eerst vijf dagen later hervat. De heer Zukerfort wist toen den stand der veertien nog onbesliste partjjen altijd zonder de borden te zien nauwkeurig aan te geven. Hij heeft er ten slotte twaalf gewonDen, drie remise gemaakt en maar één'e verloren. Volgens een dezer dagen opgemaakte berekening

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1