B0ERENINSPAN Café TIV0LI, Goes. Heilwensch 89~TbV n- "rass». kapitalen Kapitalen Boereninspan Voorloopige Aankondiging. DE VERKOOPING op Woensdag en Donderdag 21 en 22 Februari 1877. DE OPENBARE VERKOOPING op Maandag den 26 Februari 1877. te gioote uitgaven van de gemeente v orde reu, daarom tal hij (Spr. herhaalt het) voor de voordracht stemmen. De heer dr. Van Renterghem zegt, te vertrouwen op de woorden van den Voorzitter, maar toch ook te deelen in het bezwaar, hoe de dienst zal wordes verricht bij ziekte? De Voorti/ter verklaart te verlceeren in de positie van proefneming. Hij kan niet a priori zeggen, dat de regeling sroed zal zijn, maar de leden vau den llaad tullen hem genoegeu doen, om, als zij zien, dat het niet goed gaat, hem attent te maken. Voorts kon Spr, mededeclen, dat hij van den officier van justitie de welwillende toezpgging heeft ontvangen, dat bij feestda gen of ongewone drukte de rijksvehiwacht de gemeente politie zal adsisteeren. Als nu mr. Van Hoek ook de verzekering wilde geven, dat dit bij langdurige ziekte van een of meer politieagenten het geval zal zyn, dan is, zijns bedunkens, het geopperde bezwaar opgelost De heer mr. Van Hoek zegt, met genoegen ken nis genomen te hebben van de nieuwe regeling. Het is in confesso, dat de regeling der politie te wenschen overliet, voornamelijk, zooals de Voorzitter verklaard heeftdoordat er agenten van de 2e klasse waren. Deze waren om den anderen nacht in dienst en moesten op den dag hunne gewone maatschappelijke bezig heden verrichten. Nu moet spr. opmerken, dat de politie bestaat uit 4 agenten der le en 4 agenten der 2e klasse, dus 6 agenten, die dienst deden. Vol gens de voordracht zuilen er ook zijn 6 agenten en men zal het voorrecht hebben, dat deze geschikt zijn voor den politiedienst. Evenals elders zal ook hier de rijkspolitie bij buitengewone gelegenheden de ge meentepolitie te hulp kuoneu komen, als daartoe het verzoek gedaan wordt. Dit is dus uiets buitengewoons, en spr. twijfelt niet of als hier, gelijk ten platten lande, verzocht wordt, om adsisteutie van de rijks- veldwacht, de officier vau justitie bereid zal zijn, deze onder de bevelen van den burgemeester te stellen. De heer Franten Van de Putte merkt op, dat de Voorzitter gezegd heeft, dat de voorgedragen regeling slechts is eene proef. Spr. gelooft, dat er dau ook een voorzichtigheids- maatregel aan verbonden moet worden, namelijk om de benoeming van agenten der 2e klasse voorwaardelijk te doen. De Voorzitter acht dit tiet noodig, daar hetzelfde personeel blijft. Er zijn thans ook nog 3 agenten der le en 3 der 2e klasse. Er is geen benoeming noodig. De heer jhr. mr. Pompe Van Meerdervoort zou wel wenschen, dat het denkbeeld van den heer Fransen Van de Putte werd overgenomen; want de agenten van de 2e klasse worden toch bevorderd van nacht- agenten alleen tot dag- en nachtagenten. Als zij nu slechts voor een jaar werden bevorderd, zouden zij hunne maatschappelijke betrekkingen verliezen en de gemeente zou hen niet in hun vorige positie kunnen terugbrengrn. De heer mr. Del Baere zegt, dat, toen de Voor zitter sprak van proefneming, hij meende dat dit niet sloeg op (b aanstelling van agenten, maar op het systeem van nacht- en dagdienst. Spr. is voor het systeem, zoo als het nu wordt voorgedragen doch hij deelt het bezwaar van de heeren dr. Van Renterghem en Fransen Van de Putte, dat het personeel te zwak zal zijn. En dan zou spr. denken, dat het verstandig zou wezen hetzelfde getal agenten van nu (8) te behouden, maar met beter regeling. Met vermindering van liet per soneel, zou spr. deuken, dat men bij het minste, dat er gebeurtgebrek zal hebben aan politietoezicht. De Voorzitter herneemt, dat hij als hoofd van polite in den dienst behoort te voorzien. Mocht het gebeuren, dat er een of meerdere agenten ziek werden of ontbra ken, dan zou hij een maatregel bij den Raad moeten pro- voceeren om daarin tegemoet te komen. Spr. gelooft, dat niets wordt toegegeven met het nemen der voor gestelde proef. De heer mr. Vel Baere meent dat het goed zou gaan, als de zaak eene machine was, maar nu heeft meti met menschen te doen. Wanneer er agenten mankeeren, kan het hoofd van politie ze toch niet op post zetten, want tot het onmogelijke is niemand gehouden. Het systeem juicht spr. zeer toe, maar het personeel acht hij te gering. De heer Fransen Van de Putte licht zijn denkbeeld nader toe. Wanneer de voordracht wordt aangenomen, worden de nachtagenten bevorderd. Het is toeh zeker, dat de tegenwoordige agenten der 2e klasse eene hoogere belooning erlangen en als nu de Raad na verloop van een jaar de proef niet goedkeurt, moet men de menschen in hun tegenwoordigen toestand terug brengen. Daarom wil hij eene reserve gemaakt hebben. De beer mr. De Witt Hamer gelooft, dat de wenk van den heer Fransen Van de Putte in de praciijk on- mogelyk zal zijn. De tegeuwoordi-e nachtagenten kunnen niet in hun tegenwoordigen toestand terug gebracht worden Wanueirzij agenten voorden ge- heelen dienst worden kan hun na een jaar hunne tegenwoordige betrekking niet teruggegeven worden. Is bet systeem goed, dan zal de Raad moeten toe geven, dat, by gebrek aan personeeler meerdere agenten worden aangesteld maar met dit idee kan men dan ook de voordracht goedkeuren. De Vooreitter zegt, dat hij de agenten zou kunnen opmerken, dat de regeling slechts een proef was. De heer mr. Vel Baere wil dit alleen op het per soneel toepasselijk geacht hebben, en is van oordeel, dat na een jaar «Heen sprake kan zijn van vermeer dering van het getal agenten. Art. 1 der nieuwe verordening wordt goedgekeurd. By de bepaling van hei salaris zegt de Voorzitter, dat het onmogelijk zal zijn voor de agenten, om eenige audere btzigheid te verrichten en dat daarom het inkomen van de agenten 2e kl. wordt voorgesteld te brengen op 426, De heer Del Baere is voor het cijfermaar zou wenschendut er de bepaling aan toegevoegd werd, dat de agenten geene andere bezigheden mogen ver- richten. De Voorzitter zegt, dat dit is opgenomen in art. 1 Ier instructie. De bepaling der kleeding en den duur der dracht an deze is in de verordening niet opgenomen, om dat die opname te belemmerend is. De Voorzitter had ten vorigen jure zoo gaarne de agenten van zomer pantalons voorzien doch kon dit niet doen omdat hij gebonden was aan de bepaling der verordening. Als, zijns bedunkens, de som, voor de klceding opde begrooting toegestaan, maar niet overschreden wordt, behoort het niet tot de bevoegdheid van den Raad hoe de agenteil gekleed worden De geheele verordening wordt nu in omvraag ge bracht en aangeuomen met algemeene stemmen. De Voorzitter zegtdat de regeling met 1 Jan. 1877 zal ingevoerd worden, en dat bereids de in structie voor de auenten is vastgesteld. VI. De Voorzitter doet nog het, voorstel, om de som, die van de jaarwedde vati den ontslagea agent is overgebleven, ter zijner beschikking te stellen, teneinde die te verdeeiea onder de andere agenten, naar billijkheid, zooals door dezen in den dienst is voorzien. De liee.r mr. Del Baere vraagt, welken invloed het gehad heeft voor de mannen van den nacht, dat er een man van den dag ontbrak De Voorzitter antwoordt, dat het zijn plan was 2/3 aan de agenten der le en aan de agenten der 2e klasse te geven. De heer dr. Van Renterghem vereeuigt zich met het voorstel, daar hetzelfde principe voor de leeraars van het middelbaar onderwijs is aangenomen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VII. Vervolgens komt in behandeling een voorstel tot wijziging der instructie voor de ambtenaren aan het Sas, noodzakelijk doordat bij de begrooting voor 1877 is toegestaan eene som van ƒ200 voor een adsistent-Sas- en havenmeester Voorschriften voor dien ambtenaar wordeu in de instructie opge- unmen, terwijl op voorstel van burg. eu weth. de benoeming aan hun college wordt opgedragen. VIII. Voor de vervulling der vacature van leeraar aan de Burger-Avondschool, in plaats vau den heer T. H. De Beer, heeft zich ah sollicitant aangemeld de heer A. Van Schelven. De commissie vau toe zicht en de Inspecteur van het middelbaar onderwijs adviseeren tot zijne benoeming, terwijl burg. en weth. hem dientengevolge voordragen. Met algemeene stemmen wordt de heer A. Van Schelven benoemd. (Een briefje was in blanco) IX. Van burg. en weth. is ingekomen een voor stel om de zoogenaamde prolweek van de Kermis af te schaffen en de jaarmarkt te beperken vau den laatsten Dinsdag in Augustus tot den eersten Dinsdag in September, met bepaling dat de kramen en tenten niet mogen worden opgeslagen voor Maandag te voren en moeten zijn weggeruimd des Woensdags na het eindigen der markt. De Voorzitter laat hierbij voorlezing doen van het volgende stuk: Vrouw Jacoba Van Beyeren, de XXVIIIe gra- vinne vau Holland, Zeeland &c. geeft privilegie tot een vrije jaarmarekt en vrijdom van arrest, ten ware van schuld gedurende dezelve jaarmarekt gemaakt, in gaande op den agtsten dag voor Onze Liever Vrouwen dag assuniptio, en (luerende agt dagen lang. Gegeven te Reymerswale den 7 Aug. van den jare 1417." Hft voorstel van burg. en weth. wordt met 12 stemmen aangenomen. Tegen de heer dr. Vau Ren terghem. X. Eene aanvrage van het bestuur van het Gasthuis, om op de rekening over 1876 in ont vangst te brengen de inkoopsgeldeu ecner provenierster, en in uitgaaf de belegging dier gelden, alsmede de gratificatie aan den directeur en zijne echtgenoote, wordt, overeenkomstig het advies der finauciëele com missie, ingewilligd. XI. De plaatselijke schoolcommissie heeft een voor stel ingezonden tot instelling van een dames-comité voor de naai- en breischool voor on- en minvermo genden. Burg. en weth. verecnigen zich met dit voor stel, conform hetwelk wordt besloten, terwijl de be noeming aan hun college wordt opgedragen. De heer mr. Del Baere zegt, dat, toen hij dit punt op de agenda zag staan, hij zichzelf de vraag deed, of dit wel tot de bevoegdheid van den Raad behoort. Een comité' toch is een verzameling van menschen, die zich zeiven opwerpen; eene commissie daarentegen wordt benoemd. Uit de stukken heeft spr. echter gezien, dat het laatste bedoeld wordt en dan heeft hij er vrede mede De heer mr. De Witt Hamer wil, daargelaten het onderscheid, dat er gemaakt wordt tusschen comité en commissie, verklaren, dat het de bedoeling is, dat de dames benoemd worden en dus niet, dat zij zich zelve opwerpen. De wensch der plaatselijke schoolcommissie, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, wordt met algemeene stemmen aangenomen, en de ontwerp-ver- ordening voor de dames-commissie vastgesteld, waar door de benoeming aan burg. en weth. wordt opgedragen. Wordt vervolgd.) 2',J 2ste STA ATS-LOTERIJ. 5e kl. Prezen van 100 en daarboven. 16e lijst. No. 12214,/1000; no. 8146, ƒ400; nos. 3287, 9215 en' 15526, elk f200; nos. 407, 1525, 1862. 3693, 4146, 9655, 10196, 10239, 13016, 15207, 16479, 16726 en 20992, elk 'TO'J 17e lijst. no. 2127, 1003 en ƒ30,000; no. 3554, 3000; no. 18055, 403; no. 15970, ƒ200 no. 11516, ƒ100. RECLAME. Over het Zweedsch zangers-quartet lezen wij liet volgende in het Berliner Fremdenblatt van den 11 Augustus j 1.Gisteren had hier te Berlijn in het Thalia-theater het eerste concert van het Zweedsch zangers-quartet der heeren H. Lutteman, E. Lintl- quist, F. Lagerlioltz, Th. Lundgren en E. During, plaats, in tegenwoordigheid van een aanzienlijk auditorium, dat zeker geen berouw heeft gevoeld het verblijf in de open lucht op een sclioonen zomer avond niet dat in de vriendelijke schouwburgzaal te verruilen. Het predicaat >jberoemd", dat op het affiche vóór het woord quartet geplaatst was, bleek in alle opzichten verdiend te zijnwant deze vijf heeren uit het aan volksliederen zoo rijke Zweden voldeden aan alle eischen, die men met mogelijk heid aan een mannenquartet kan stellen, wat be treft juisheid van toon, intonatie, forto en piano en fijne nuanceering. Zij bezitten bovendien een buitengewoon schoon stemgeluid. De beide tenors laten niets te wenschen over; de baryton heeft eene volle edele stem, welke ons levendig herinnerde aan die van onzen voortrefi'elijken operazanger Betz. Wat echter de kunstwaarde van hunne uitvoerin gen nog meer verhoogt, is de fijne, zielvolle wijze, waarmeê zij hunne schoone, noordsche melodiën voordragen, 't Is bekend, dat de literatuur der Zweedsche volksliederen de rijkste is, waar hetgeldt uitdrukking te geven aan diepheid van gevoel, zoete melancholie en die poëzie, welke zich te midden der grootsche en verhevene natuur van Scandinavië in den liederenschat van zijn volk ontwikkeld heeft. Minder dan in de Duitsche liederen, vooral die der zuidelijke streken van Duitschland, vindt men daarin het naïeve en humoristische element. Den meeslen lof oogstten daarom de heeren zangers met hunne eerste voordrachten in, overigens niet alleen uit zuiver noordsche liederen bestaande, maar ook uit twee Duitsche verzen van onzen Abt: «Waldan- dacht," met de schoon gezongen tenor-sodo, en »Die Wasserrose." Van de Zweedsche liederen beviel ons het best ,,Der Abend" van A. Billeter, dat onder daverend applaus nog eens herhaald werd. Wij kunnen dit quartet niet genoeg aan de vrienden der zangkunst aanbevelen; vooral moeten de leden onzer mannen-zangvereenigingen ze gaan hooren. Die kunnen van hen leeren, op welke wijze het gezang der mannen tot het hoogste toppunt van volmaaktheid gebracht kan worden, zonder in kun stenarij en opgeschroefdheid te vervallen twee leelijke eigenschappen, die onze Zweedsche gasten streng vermijden." _A V EKTENTlbN. L)e ondergeteekendc brengt langs dezen weg zijn beste lieilw&nschen aan vrienden en begunstigers in het nieuw begonnen jaar en beveelt zich opnieuw in hunne vriendschap en begunstiging aan. Goes, 1 Januari 1877. M. A. RAMONDT, Zadel - en Rijtuigmaker, handelaar in Tapijten. Nieuwstraat. De ondergetcekenden wenschen hunnen begunstigers eu verderen stadgenooten bij den aanvang van 1877, een gelukkig jaar. Goes, 1 Januari 187 7. M. G. Van den ENDE Cz. M. Van den ENDE Meijnderts. Zeyemvensch aan vrienden en be gunstigers met het begin van 'tjaar. J. VERDONK en Echtgenoote. Goes, 1 Januari 1877. Nieuwjaarsgroet aan begunstigers, vrienden en bekenden, buiten en binnen de stad. J. P. VAN DER DOES Lz. Goes, 1 Januari 1877. Ileilgroet van wed. B. FABERY DE JONGE aan hare begunstigers. Goes, 1 Januari 1877. Deondergeteekende brengt, bij den aan vang van 1877 zijn heilwensch aan alle ge ëerde begunstigers, familie en vrienden, zoowel binnen als buiten deze stad, en blijft zich voort durend in ieders gunst aanbevelen. Goes, 1 Januari 187 7. L. DE LANGE mr. Kleermaker. De ondergeteekendc brengt bij deze zijne Heilwenschen uitzoowel buiten als binnen deze stad, aan hen, die hem eenigszins genegen zijn en beveelt zich verder in de gunst aan. Goes, 1 Januari 1877. P. L. KRIJGERS. Bij den aanvang \an 18 77 brengt de ondergetéekende aan vrienden begunstigers en bekenden zijn Heihvensch van den dag. Goes, 1 Januari 187 7. A. Van de WEERT. Nieuwjaarsgroet aan begunstigers, vrienden en bekenden, buiten en binnen de stad. Goes, 1 Januari 1877. M. W. HUFKENS, Lange Kerkstraat C no. 11. Gcluktvensch aan vrienden en begun stigers bij gelegenheid van het Nieuwjaar. D. HILDERN18SE. Manufacturen Modes. Aan alle vrienden en begunstigers, in en buiten Goes, zij met deze Heil ge- wenscht op den Nieuwjaarsdag van 1877 door A. Den HOLLANDER en K. J. Den HOLLANDERClement. De ondergeteekenden brengen op dezen dag hun beste wenschen aan hunne begun stigers, en bevelen zich bij vernieuwing aan voor de levering van alles, wat tot hunne zaak behoort. Goes, 1 Januari 1877. F. KLEEUWENS k ZOON. JOH. L. Van der PAUWERT. Aan allen! j bij gelegenheid van het Nieuwjaar, aan familie, vrienden en begunstigers, door P. M. VER BURG en Echtgenoote. Krabbendi jke, 1 Januari 1877. Heden overleed onze geliefde zoon JOHAN ADAM WILLEMin den ouderdom van bijna 12 jaren. Goes L. F. GEIT.L. 29 Dec. 1876. J. E. GEILLDenijs. Heden overleed mijne geliefde echtge noote CAROLINA ADRIANA HAGE in den ouderdom van 35 jaren en 10 maanden, na eene gelukkige echt vereeniging van ruim acht jaren. Algemeene kennisgeving. *tll* Hedenavond, te half tien uren, overleed onze geachte Moeder JANNETJE Van DAMME, Weduwe van Willem Polderman, in den hoogen ouderdom van ruim 90 jaar, tot droefheid van hare kinderen, kleinkinderen en verdere be trekkingen. Uit aller naam, J. POLDERMAN, 's-Gravenpolder, den 30 December 18 76. Bij mijn aanstaand vertrek ontving ik gaarne ten spoedigste de nota's van hen die nog iets van mij te vor deren mochten hebben. T. H. De BEER. van den van de erven O» Goud, in de gemeente Uoedekenskerke, zal plaats hebben De Notaris, .7. 21. PILAAR. van den van den eerzamen JP. Hole Cs., te Kruiningen zal plaats hebben Nader te adverteeren. Informatiën bij Mr. P. J. A. VAN DAM, te Goes

Goessche Courant | 1877 | | pagina 4