877. N°. 1. Dinsdag 2 Januari. 64ste jaargang. MC H* IT JAAR. 1 Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAG BE Co., te Parijs, 311'!* Rue du Faubourg Montmartre, cn A. STEINER, tc Hamburg Commissie van voorlichting in zake den Hoofiielijken Omslag. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oost-fmiie. USLK MEDEDELINGEN. aiMIWENLAMPSCHE SERICHTEN. Hededet'lingcn van verschillenden aard. OESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 6 ct., met bijblad 10 ct. cointvr. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst- Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dot de hoeren Mr. J. A. Van HOEK, B. M. Den BOER en Jhr. M. J. De Marees Van SWlNDEREN ook gedurende 1877 zullen fungeeren als leden der Commissie van voorlichting bij het opmaken dei- kohieren van den Hoofdelijken Omslag. Goes, den 30 December 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HART M A N. Via TRIEST, 3 Jan, 6.45 's avonds. Via BRlNDISI, 5 Jan., 5.45 'savonds. Via MARSEILLE, 12 Jan., 9.40 's morgens. Via NAPELS, 29 Jan., 9.40 'smorgens. Nog klinkt, als echo van den oudejaarsavond een stem ons in de ooren, die spreekt van geven en nemen. Hoe droevig waart gij gestemd, waar gij dacht aan zooveeldat u ontnomenen aan zoo wei- j nig, dat u gegeven was! i En hoe vroolijk was een ander te moede daar 1876 voor hem rijk was aan zegen en het zoo luttel reden tot klagen hem had opgeleverd. En de eerste schrede in een nieuw tijdperk werd door dezen met vreugde, door genen met onverschil ligheid, en door een ander weer in bange verwach ting gezet. Met blijde hoop ging men het nieuwejaar tege moet, wijl men verwachtte, dat het de taak zou voort zetten die het oude moest afbreken en steeds veel goeds zou opleveren; de harde slagen, die ge vallen waren, hadden anderen onverschillig gemaakt, en alle hoop bij hen verflauwd, maar alleen hij die genoeg eigen kracht bezat, om zich boven die slagen van het lot te verheffen bleef in blijde verwachting voortgaan op zijn levensweg. Het leven is dan ook veel te kort, om zich niet te verheffen boven de vaak zoo harde wetten der natuur, waaraan wij allen onderworpen zijn. De jaren vliegen om in snelle vaart; telkens en telkens weer worden wij herinnerd aan den korten tjjd, die ons geschonken is om te leven, en zou den wij dan dien tijd doorbrengen in noodeloos geklag Vooruit zij ons streven met vasten tred Al kost vaakt menige stap een traanspoedig dien weer gedroogd, en met moed voortgegaan! De hoop blijve ons steeds bij, dat ook ons, waar veel geno men is, eenmaal veel gegeven zal wordenwij toch kunnen het lot niet dwingen. Zou dat waar zijn Niet geheel, want het staat zoo nauw in verband met ons eigen geven en ne men, dat ook ons is opgelegd. De gansche natuur wordt beheerscht door dien regel, en zouden wij dan niet daaraan onderworpen zijn? Wel degelijk rust op ons de plicht, waaraan op een Nieuwjaarsdag wel eens herinnerd mag worden, om mee te werken aan de volmaking van het ge luk der gansche maatschappij. Nutteloos daarheen te leven, niets te doen, om oü3 de plaats als menscb waardig te maken hoe akelig moet dan het leven zijnZonder de over tuiging van onze eigenwaarde van de kracht die in ons is, zijn wij zwak en moedeloos in den vaak moeielijken strijd des levens. Maar de zekerheiddat wij alle krachten in spannen om nuttig te wezen geeft ons sterkte en moed. Geven moeten wij al de gaven, aanwen den al de vermogens, die ons zijn geschonken tot heil van een grooter of kleiner deel der schepping, al naar gelang de plaats, die wij daarin innemen. Geen macht is te nietig; als slechts het reine en goede ons streven is, dan zijn wij onmisbaar. Dan hebben wij het recht, om ook de plaats te nemendie ons toekomt. Dan zijn wij geene onnutte wezens, maar .een van de krachtige schakels, die gezamenlijk de maatschappij uitmaken. i) Werken en denken en leeren is leven Wie hier niet werkt, is zijn plekjen op aard', Wie daar niet denkt, is het leven niet waard, En om te leeren is 't leven gegeven Leeren en werken is de eeuwige taak, Die noch de knaap, noch de grijsaard verzaak'." Dat allen, van die roeping overtuigd, daarnaar handelen mogen, is onze Nieuwjaarswensch Die wenseh worde niet voor een korten tijd maar over vele jaren vervuld. Het goede te be ginnen, gaat soms licht, het vol te houden, valt vaak moeielijk. Een jaar is spoedig vooibij, maar toch telt het drie honderd vijf en zestig dagen waarvan elke zoo dikwijls gelegenheid geeft, onze roeping uit het oog te verliezen. Dat wij daarvoor waken Telegraphie. Met ingang van heden kan de vooruit betaling van de overbrengkosten der telegrammen, met uitzondering alleen van die met bestemming buiten Europa, ook geschieden door aanhechting van telegram zegels, en zulks nietalleen bij alle Rijkstelegraafkantorer., maar ook bij de kantoren der bijzondere telegraufon- dernemingen. De verdere voorwaarden worden in de Staatscourant vermeld. GOES, 1 Januari 1877. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden, in 'l bijzonder van veehouders, op het in dit no. onder era*-rubriek ^Landbouw en Veeteelt" voorkomende ingezonden stuk, overgenomen uit de Midd. Ct. Den lOn Januari zal het Zweedseh zan gers quartet alhier een concert geven. De gunstige berichten omtrent dit quartet, die van elders tot ons kwamen, geven ons aan leiding daarop bjjzonder de aandacht te vestigen-, Zaterdagmiddag zijn de paarden van nievr. de wed. J. H. C. Kakebeeke, die, gespannen voor den wagen, bij de fabriek onbeheerd stonden te wachten, op hol geraakt Al hol lende liepen zij den dijk af, langs de gevan genis, de brug over, waar éen paard viel, ter wijl het andere den wagen en zijn gevallen makker nog langs een gedeelte van de Joannes Antonides Vau der Goeskade voortsleepte, maar toen tot staan werd gebracht. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreurenalleen is, naar wij vernemen, de brug eeDigszius beschadigd. Heinhenszand. Zaterdagmorgen ontstond alhier brand bij den arbeider C. De Visser, circa een half uur buiten de kom der gemeente, met het noodlottig gevolg, dat in korten tijd huis en schuur door de vlammen vernield werden. Met behulp der buren heeft men met moeite slechts eenig huisraad benevens een varken, twee geiten en eenige kippen, kunnen redden. Aangezien des morgens de oven was gestookt, in welks nabijheid een hoeveelheid stroo aan wezig was, vermoedt men dat onvoorzichtig heid oorzaak van het ongeval is geweest. Te gen brandschade wus niets verzekerd. Vermelding verdient, dat de Burgemeester van 's-Heer Abtskerke het eerst met een hand brandspuit, die, ofschoon laat, nog goede dien sten bewees, op de plaats des onheils aanwezig was, terwjjl het zonderling mocht heeten, dat van de brandweer te 's-Heerenhoek niets werd vernomen. liorssele. In den stormachtigen nacht van Vrijdag op Zaterdag is alhier een vaartuigje, geladen met metselsteenen, tegen den dijk ge heel uit elkander geslagen De bemanning, bestaande uit den schipper en een knecht, heeft zich kunnen redden. Naar men meldt, woont de eerste te Ellewoutsdijk en kwam hij hier lossen, daar de lading voor 's-Heerenhoek be stemd was. Men was Zaterdag druk bezig om de stukken van het vaartuigje en de lading op te zamelen. Men schrijft uit 's-Hage aan de Artdt. Ct: Sinds eenige dagen is bij den Raad van State in onderzoek een geheel nieuwe kieswet; ben ik wel ingelicht, dan wordt de census, vooral in de zoogenaamde steden, verlaagd, en worden zooveel mogelijk kiesdistricten voor de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal ge vormd, waar slechts éen lid wordt gekozen. Komt de nieuwe kieswet tot stand, dan behoort de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wor den ontbonden. Wegens gebrek aan manschappen zullen alle miliciens van de lichting 1876, bij de reg. vesting-artillerie, 16 maauden onder de wapens moeten blijven, zoodat er geen loting zal plaats hebben voor de verdeeling van hen, die met Januari met groot verlof zouden gaan, en ben, die tot het zoogenaamd blijvend gedeelte zul len behooren. (Fad.) Naar het U. D. verneemt, zal eerstdaags een belangrjjke promotie plaats hebben bjj de militaire administratie. Naar men verneemt zal de lijn Breda Roosendaal van de x Grand Central Beige" waar schijnlijk uiterlijk 1 Mei '77 overgaan aan den Staat der Nederlanden. De dir. van het geneesk. gesticht voor krankzinnigen te 's-Hage spreekt het bericht te gen omtrent een voorval met een der ver pleegden, die van een dakgoot zou zijn neer gestort. Zondag vóór acht dagen is in een sloot onder Zoutelande een landbouwer verdronken gevonden, hebbende eene kruik jenever in den arm. Misbruik van sterken drank wordt als de oor zaak van dit ongeval beschouwd. Dezer dagen werd een geneesheer naar Herstal ontboden om den dood te bevestigen van een meisje, dat 's avonds te voren, terwjjl zij met hare zuster praatte, schielijk neerge vallen en op den slag (zoo men meende) dood bleef. Toen bij de aankomst van den genees heer het lijk werd ontbloot, vond men, in plaats van het bleeke gelaat eener doode, een blozend en lachend wezenZij keerde tot het leven terug, na een langdurigen schijndood. Eerst begon zij te spreken, een oogenblik later richtte zij zich op en verliet haar doods bed. Daags daarna gevoelde het meisje niet? meer van de doorgestane onsteltenis. Dit bewijst nogmaals, hoe noodzakelijk het is, eerst bet overlijden door een geneesheer te doen vaststellen. Volgens een ingezonden stuk in de Midi. Ct. is in 't afgeloopen jaar slechts éen van de 317,081 gevaccineerde kinderen van 1—5 jaar te Londen aan de pokken gestorren, volgens de registers daar gehouden. Van de 31,360 ongevaccineerden stierven er aan die ziekte 35 van 16 jaar. En dat éenp kind op de 317,081 was nog aan de besmeiting-i blootgesteld ongeveer 5 dagen voor het daartegen was verdedigd door doelmatige behandeling (Illu strated London News Dec. 9.) „Wee u - zegt de inzender, de beer VdBroecke te Domburg - gij schriftgeleerden en Phariseërs enz. wee u gjj, die deu sleutel der kennis wegstopt en anderen verhindert te leeren 1" De wapenstilstand tusschen Turkije en Servië is tot 1 Maart verlengd. Volgens een telegram is bjj eetf*hevige sneeuw jacht een expres-trein bij Ashtabula, in Ohio, aan het Erie-meer, (V. S. van Amerika) van een hoogte van 75 voet in het water gestort52 personen werden ge- woud en, naar men meent, kwamen 100 personen om. OOST- en WEST-INDIË. Een bij het Dep. van Koloniën ontvangen tele gram uit Atchin dato 21 Dec. bericht h"L De adsistent-resident De Scheemak Oostkust aangekome Tact eenige groote - - 1j,

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1